Sześciolatki w naszej szkole

Dzisiaj mamy wtorek, 16 kwietnia 2024 roku.

Harmonogram spotkań na rok szkolny 2014/2015

Dzień otwarty dla wszystich 6- i 7-latków odbędzie się w naszej szkole 8 maja 2015 o godzinie 10.00. Dzieci będa mogły zwiedzić szkołę, obejrzeć przedstawienie przygotowane specjalnie dla nich przez uczniów. Będą także wspólne śpiewy i konkursy. Serdecznie zapraszamy!.

Działania w zakresie przyjęcia dzieci sześcioletnich do klasy I na rok szkolny 2014/15 w Szkole Podstawowej nr 2

1. Monitorowanie nowej podstawy programowej w klasie pierwszej i wychowaniu przedszkolnym.
2. Konsultacje nauczycieli klas I-III z wychowawcami przedszkola-spotkania warsztatowe.
3. Dzień otwarty dla rodziców – możliwość obserwacji pomieszczeń szkolnych oraz obiektu, rozmowa z dyrektorem oraz wychowawcami klas I.
4. Dzień otwarty dla dzieci przedszkolnych-pierwsze spotkanie ze szkołą, uczestniczenie w zajęciach świetlicowych, plastycznych, sportowych).
5. Baza szkoły: dobrze wyposażone klasy i świetlica szkolna (czynna od 7.00-17.00) również w pomoce dydaktyczne, gry i zabawki przystosowane dla 6-latków,możliwość korzystania z posiłków, akcja „Szklanka mleka dla każdego ucznia” i „Owoce w szkole”, możliwość uczestniczenia w dużym wachlarzu zajęć pozalekcyjnych.
6. Duży teren zielony wokół szkoły - plac zabaw, 2 boiska szkolne ze sztuczną nawierzchnią.

Zajęcia otwarte „Mam 6 lat i idę do szkoły”

W maju 2013 naszą szkołę odwiedziły jak co roku przedszkolaki. 6, 7–latki, które od września rozpoczęły naukę w naszej szkole przyszły zobaczyć szkołę i występy naszych uczniów. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, warsztatach plastycznych w świetlicy szkolnej, zajęciach sportowych i rekreacyjnych, zajęciach umuzykalniających oraz zajęciach czytelniczych w bibliotece szkolnej. Klasa I a przedstawiła bajkę o tematyce ekologicznej. Uczniowie śpiewali piosenki i mówili wiersze w gwarze śląskiej i w języku angielskim. Dla przedszkolaków zatańczyły też dziewczynki z kółka tanecznego. Pani dyrektor oprowadziła dzieci po terenie szkoły. Wszystkim przedszkolakom bardzo się podobało w naszej szkole.

Działalność świetlicy szkolnej

Podstawowym miejscem działalności opiekuńczej szkoły jest świetlica szkolna - działa od 7.00-17.00, a wszyscy chętni uczniowie uczestniczą w zajęciach świetlicowych.
Świetlica szkolna działa w oparciu o roczny plan pracy z podziałem na tematy tygodniowe. Na początku roku szkolnego odbywają się spotkania z rodzicami uczniów klas I, na których omówiony zostaje regulamin świetlicy oraz zasady współpracy. We wrześniu trwają zapisy dzieci do świetlicy, z jednoczesnym ustaleniem godzin ich pobytu oraz wskazaniem osób upoważnionych do ich odbioru.
Podczas pobytu w świetlicy dzieci uczestniczą w różnych formach zabaw - zarówno organizowanych przez wychowawców jak i dowolnych. Realizowane są zajęcia umysłowe i rozwijające wiedzę uczniów, plastyczno-techniczne, rekreacyjno-ruchowe na placu zabaw oraz gry i zabawy dydaktyczne.
Aby rozwijać wyobraźnię i zachęcać uczniów do kontaktów z kulturą i sztuką, nauczyciele prowadzą zajęcia plastyczno-techniczne i teatralne. Podopieczni świetlicy wykonują laurki dla górników, upominki dla babć i dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka, laurki na „walentynki”, laurki dla mam, ozdoby choinkowe, ozdoby na okna i wiele innych prac plastycznych w miarę potrzeb. Prace wychowanków świetlicy są prezentowane na gazetkach w świetlicy i korytarzu, a dekoracje są systematycznie zmieniane zgodnie z porami roku i zbliżającymi się świętami. Przygotowują uroczyste akademie-przede wszystkim z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Matki.
W świetlicy odbywają się również zajęcia dydaktyczne. Ich celem jest wzbogacenie i utrwalenie wiadomości dzieci, ćwiczenie sprawności manualnej, doskonalenie umiejętności czytania i w miarę możliwości pomoc w odrabianiu zadania domowego.
Oprócz programowych zajęć świetlicowych uczniowie mają również czas na swobodne zabawy zgodnie z zainteresowaniami, korzystają z gier i zabawek, oglądają bajki i filmy dla dzieci. Wszyscy podopieczni biorą udział w konkursie serduszek „Jestem aktywny podczas zajęć i dbam o porządek”.
Ponadto przeprowadza się następujące konkursy plastyczne: „Moja droga do szkoły”, „Miś”, „Święto niepodległości”, „Najlepszy kolega”, „Pisanka wielkanocna”, oraz konkurs układania puzzli, szkolny konkurs plastyczny „Świat w oczach dziecka” i wiele innych konkursów świetlicowych.
Przy współpracy z biblioteką szkolną przygotowano „Dzień Pluszowego Misia” oraz konkurs czytelniczy. W maju prowadzone są zajęcia otwarte dla przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 1.
Kontakty wychowawców z rodzicami uczniów mają charakter indywidualnych rozmów. Rodzice na bieżąco są informowani o zachowaniach negatywnych jak i pozytywnych dzieci.