Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły w roku szkolnym 2010/2011

Dzisiaj mamy czwartek, 21 listopada 2024 roku.



Spotkanie z przedszkolakami

14 czerwca 2011 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z grupą 6-latków z Gminnego Przedszkola nr 1 w Chełmie Śląskim.
Grupę przedszkolaków wraz z opiekunami serdecznie przywitała dyrektor szkoły Regina Pioskowik, która opowiedziała przyszłym pierwszoklasistom o szkole, o uczniowskich obowiązkach, o wycieczkach, uroczystościach szkolnych i licznych kółkach zainteresowań, z którymi od września będą obcować na co dzień.
Specjalnie z tej okazji uczniowie uczęszczający na kółko teatralne, prowadzone przez Magdalenę Biela, przygotowali przedstawienie pt. „Bezpieczni i Modni”, w którym przestrzegali przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Po przedstawieniu przedszkolaki odwiedzili kolegów i koleżanki z pierwszej klasy, zwiedzili szkołę oraz plac zabaw, na którym pod opieką nauczycieli bawili się ze starszymi kolegami.
Na zakończenie spotkania uczniowie klas pierwszych i grupa przedszkolaków wymienili się drobnymi prezentami.
Spotkanie to miało na celu zapoznanie się i przybliżenie przyszłym uczniom szkolnej rzeczywistości.


„Zielona szkoła”

W dniach od 25 maja do 7 czewca 2011 r. Uczniowie klas III a i III b przebywali na Zielonej Szkole w ośrodku “Magnat” w Łebie. Podczas dwutygodniowego pobytu nad morzem zobaczyli krainę ruchomych wydm na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Najpierw jechali Kolejką Bajkową , a następnie meleksem dotarli do wyrzutni rakietowej z czasów II wojny światowej.Potem pieszo wędrowali malowniczym szlakiem na szczyt Łąckiej Góry- największej wydmy, z której roztacza się niezapomniany widok. Kolejną atrakcją była całodniowa wycieczka do Gdańska i Gdyni. W Gdańsku przeszli Długim Targiem, zobaczyli Fontannę Neptuna, Ratusz, Dwór Artusa, odwiedzili manufakturę słodyczy.W Gdyni zwiedzili niszczyciel “Błyskawica” i oglądali zacumowane statki . Uczniowie odbyli rejs statkiem wycieczkowym. Byli też na wycieczce w Parku Dinozaurów z mini ZOO i placem zabaw. Spacer do Nowęcina zakończył się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, przejażdżką bryczką i zwiedzaniem stadniny koni. Na terenie ośrodka “ Magnat ”znajdował się basen , na którym zajęcia odbywały się codziennie oprócz niedziel. W trakcie długich spacerów dzieci odwiedzały port rybacki i jachtowy.Wiele czasu spędziły na plaży gdzie grały w piłkę, opalały się i budowały zamki z piasku. Uczestnicy “Zielonej Szkoły” brali udział w dyskotekach wieczorach karaoke i rozgrywkach sportowych. Nad Bałtykiem wszystkim dopisywały humory i słoneczna pogoda.


Dzień Matki

25 maja odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Matki. Uczniowie klas I-III chcieli podziękować swoim mamom za trud wychowania.
Razem z wychowawcami przygotowali wiersze, piosenki, krótkie scenki oraz laurki i prezenty. Występ uświetnił zespół taneczny "Raz, dwa, trzy..." prowadzony przez p. Annę Kremer.
Wystąpił również nasz szkolny chórek pod kierownictwem p. Adama Kury. Nad całością uroczystości czuwały p. Bożena Stolecka i p. Barbara Synowiec.
Frekwencja dopisała. Wszystkie mamy przyszły, aby zobaczyć i wysłuchać tego co przygotowały ich pociechy. Po zakończeniu uroczystości odbyły sie spotkania z wychowawcami klas.


„Niebiescy!” czyli zawodnicy Ruchu Chorzów w naszej szkole

21 maja 2011, po prawie rocznych staraniach, do Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim przyjechali z wizytą zawodnicy Ruchu Chorzów. Klub reprezentowali lubiani Krzysztof Nykiel i Maciej Jankowski. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Sala gimnastyczna wypełniona była po brzegi młodymi kibicami. Przyszli również kibice z nieco większym stażem i uświetnili spotkanie głośnymi okrzykami na cześć ”niebieskich” . Na spotkaniu pojawił się również wieloletni wierny kibic Ruchu Chorzów jego niepisany kapelan ks. Mirosław Friedrich oraz Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty p. Gabriela Penczek. Zawodnicy odpowiadali młodzieży na wiele pytań. Na koniec rozdali setki autografów i pamiątek klubowych, które ufundował Ruch Chorzów. Nie zabrakło wspólnych, pamiątkowych zdjęć. Dla dzieci spotkanie na żywo było niecodziennym przeżyciem. Piłkarze przyznali, że nie spodziewali się że w Chełmie Śląskim mają tylu młodych kibiców.
O tej wizycie można też przeczytać na stronie Ruchu Chorzów.


Piesza wycieczka do klubu sportowego „Stal” Chełm Śląski

10 maja 2011 roku uczniowie klasy IV a, IV b i V b Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką nauczycieli Danuty Koziołek, Grzegorza Zyzaka i Rafała Jaskóły mieli zorganizowaną wycieczkę pieszą do Klubu Sportowego „Stal” Chełm Śląski. Dzieci miały możliwość zwiedzenia obiektu i spędzenia w aktywny sposób kilku godzin. Młodzi sportowcy zostali oprowadzeni po budynku przez prezesa klubu pana Krzysztofa Ziajkę i przetestowali urządzenia sportowe na siłowni pod opieką pana Artura Lekkiego. Korzystając z pięknej pogody rozegrano klasowy turniej piłki nożnej oraz gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko klasowe.


Akademia z okazji 3 maja

29 kwietnia 2011r. odbyła się dla uczniów wszystkich klas akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została ona przygotowana przez uczniów klasy IVa pod kierunkiem wychowawczyni Danuty Koziołek. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez wszystkich obecnych na sali gimnastycznej hymnu narodowego. Po hymnie nastąpiła część artystyczna. Uczniowie przedstawili krótki program, wyjaśniający znaczenie konstytucji dla państwa. Przypomnieli również, czym była Konstytucja 3 Maja, przedstawili krótki rys historyczny oraz wspomnieli postacie, które odegrały decydującą rolę przy jej uchwalaniu. Całość przeplatana była piosenkami patriotycznymi wykonanymi przez uczniów pod kierownictwem pana Adama Kury.


Powiatowy konkurs „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego” w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim

W dniu 7 kwietnia 2011 r w SP 2 w Chełmie Śląskim odbył się Powiatowy Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Konkurs zorganizowany został przez Powiatową Komendę Policji w Bieruniu przy udziale Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach i Starostwa Powiatowego. Konkurs otworzyła dyrektor Szkoły Regina Pioskowik oraz starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz i komendant Policji Jan Słoninka, wszyscy życzyli młodym zawodnikom dobrych wyników, walki fair play , oraz przede wszystkim dobrej zabawy. W konkursie uczestniczyło 10 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach- części pisemnej oraz części praktycznej (tory jazd i przeszkód). Wszystkie drużyny walczyły bardzo dzielnie, lecz tak jak w każdym konkursie, ktoś musi zwyciężyć. W kategorii szkół podstawowych I miejsce otrzymała drużyna z SP 2 z Chełmu Śląskiego, II miejsce SP im Gawlikowicza z Bojszów, III miejsce SP z Imielina. Indywidualnie I i II miejsce zdobyli uczniowie naszej szkoły Michał Pacwa i Arkadiusz Łański oraz III miejsce Robert Koch z SP Bojszowy. W kategorii gimnazja I miejsce Gimnazjum nr 3 z Lędzin-Goławiec, II miejsce Gimnazjum z Bojszów, III miejsce Gimnazjum z Imielina. Indywidualnie I miejsce Mateusz Sklorz z Bojszów, II miejsce Dariusz Mrowiec z Lędzin-Goławca, III miejsce Mateusz Kowalski z Lędzin-Goławca.
Jest nam niezmiernie miło, że to uczniowie naszej szkoły zdobyli pierwsze miejsce w tak prestiżowym konkursie. Nagrody ufundowała Powiatowa Komenda Policji z Bierunia oraz Śląskie Kuratorium Oświaty. Serdeczne podziękowania dla Policji w Bieruniu, a w szczególności dla pana Aspiranta Krzysztofa Chudzikowskiego za perfekcyjne zorganizowanie całego przedsięwzięcia.


Wspaniały wynik naszego ucznia w konkursie matematycznym

Z przyjemnością infomujemy, że Mateusz Wesecki uczeń klasy 4a został laureatem największego Konkursu matematycznego „Kangur”. Uplasował się na 1. miejscu - zdobył maksymalną ilość 120 punktów - 0 błędów. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


W hołdzie Janowi Pawłowi II

„Szukałem Was... jesteśmy” – pod takim hasłem w dniu 29 kwietnia 2011 dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć Sługi Bożego Jana Pawła II. Akademia przypomniała wszystkim życie Karola Wojtyły, jego słowa, które kierował w przemówieniach do dzieci, młodych, które wypowiadał do nas wszystkich w czasie pielgrzymek do Ojczyzny, a także Jego wiersze. Wszyscy wspólnie z Janem Pawłem II odśpiewaliśmy „Barkę” i „Abba Ojcze”. Wcześniej już uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Chełmie Śląskim.


Apel z inscenizacją Drogi Krzyżowej

15 kwietnia 2011 w ostatnim dniu przed rekolekcjami i przerwą świąteczną uczniowie naszej szkoły w czasie apelu przedstawili inscenizację Drogi Krzyżowej „Kim jesteś przy drodze?”. W tym roku rozważania odnosiły się do czasów współczesnych, jednak na pierwszym planie odgrywane były pantomimiczne sceny poszczególnych stacji drogi krzyżowej.
14 kwietnia tą samą inscenizację młodzi aktorzy przedstawili w naszym kościele parafialnym, w ramach nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci. Wcześniej zobaczyli je także członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Chełmie Śląskim.
W tym roku w rolę Jezusa wcielił się Jakub Stolorz, Maryję odegrała Nicola Kocierz, Weronikę – Estera Nowrocka, Magdalenę – Paulina Stolecka, Szymona – Jakub Działas, płaczące niewiasty – Izabela Pacwa, Honorata Stachoń żołnierza - Mateusz Rodzyn. Role współczesne odegrali: Małgorzata Ryszka, Aleksandra Szopa, Gabriela Wyciślok, Arkadiusz Łański.


Wycieczka do kościoła parafialnego

W kwietniu uczniowie klas szóstych wybrały się do naszego kościoła parafialnego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Celem wycieczki było przyswojenie uczniom historii naszego kościoła oraz omówienie poszczególnych faktów historycznych związanych z parafią. Uczniowie przypomnieli sobie także historię ołtarza w nawie głównej i ołtarzy bocznych, zwiedzili chór. Po modlitwie wrócili do szkoły.


Wycieczka do Muzeum Misyjnego

7 kwietnia 2011 uczniowie klas piątych wybrali sie na wycieczkę do Muzeum Misyjnego w Mysłowicach-Brzęczkowicach. Muzeum to zostało utworzone przez naszych parafian: ks. Bernarda Halembę proboszcza parafii MB Bolesnej i jego brata ks. dr Andrzeja Halembę, który przez wiele lat był misjonarzem w Zambii. Uczniowie po zapoznaniu się z historią muzeum i specyfiką pracy na misjach, obejrzeli film „Afrykańska szkoła”, a następnie odbyli wycieczkę po krajach Afryki, Ameryki i Oceanii. Zobaczyli jak wygląda chata afrykańska i mogli poczuć się jak w Afryce – przebierając się w stroje naszych „czarnych braci w wierze”. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego Muzeum.


Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej

2 marca 2011 w świetlicy szkolnej odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Głównym celem tej uroczystości czytelniczej było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Na początku widzowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. III a, który wprowadził ich w świat bajek i baśni oraz uczył poszanowania książek. Potem przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek wykonane w świetlicy szkolnej.
Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.


Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota.Święto to przyczynia się do integracji miłośników kotów. Zarówno hodowcy kotów rasowych, jak i miłośnicy kotów domowych wspólnie propagują szacunek dla kotów. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się konkursy i zajęcia z tym związane. Została przygotowana gazetka “Kocia literatura” z tekstami popularnych wierszy o kotach. Klasy pierwsze i drugie wysłuchały baśni “ Kot w butach”, a klasy trzecie - ciekawostek z życia kotów. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pt. “Koci świat” i przynosić fotografie swoich ulubieńców. Najlepsze prace plastyczne i wszystkie przyniesione zdjęcia zostały wyróżnione dyplomami i drobnymi upominkami. Dzień Kota został przygotowany przez p.M.Adamską i p.E. Bialuchę.
Laureaci konkursu plastycznego:
I miejsce - Jakub Mysiorski kl. IIIa
II miejsce - Natalia Cieplok kl. IIIb
III miejsce- Emilia Stachoń kl. Ib


„Bądź widoczny na drodze”

9.02.2011 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji: „Bądź widoczny na drodze”. Szkoła w tym dniu gościła przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, który wygłosił pogadankę dla dzieci klas I-III na temat bezpieczeństwa na drodze, oraz bezpiecznej drogi do szkoły. Dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez Gościa, a także bardzo chętnie zadawały pytania na temat bezpieczeństwa. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie klas I-III otrzymali od Pana Policjanta „elementy odblaskowe”, dzięki którym będą z daleka widoczne podczas drogi do szkoły. W maju planowane jest kolejne spotkanie w ramach akcji - tym razem dla uczniów klas IV-VI.


Karnawałowe szaleństwo w SP2 Chełm Śląski

W lutym, w naszej szkole organizowane są zabawy karnawałowe dla uczniów klas I-III. Dzieci biorą udział w konkursach, zabawach ruchowych i tańcach. Uczniowie przy muzyce i słodkim poczęstunku, przygotowanym przez wychowawców klas, bawią się doskonale. Na zakończenie każdej zabawy zostaje wybrany najpiękniejszy strój karnawałowy. Z roku na rok stroje są coraz piękniejsze za co z całego serca dziękujemy Rodzicom, którzy przygotowują je dla swoich pociech.


Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

Już od kilku lat świetlica szkolna w SP-2 w Chełmie Śląskim organizuje Dzień Babci i Dziadka. W dniu 3 lutego 2011 r. babcie i dziadkowie bardzo licznie przybyli na tę uroczystość, która odbyła się w sali gimnastycznej.
Na początku p. Dyrektor R. Pioskowik powitała wszystkich zebranych. Następnie dzieci z klas I - III uczęszczające do świetlicy przedstawiły wiersze i piosenki . Zaproszeni goście obejrzeli również dwie inscenizacje: "Kopciuszka" w wykonaniu świetlicowego kółka teatralnego oraz " Poczytaj mi babciu" przygotowane przez p. M.Adamską wraz z uczniami klasy III a. Imprezę uświetniły występy cheerleaderek z naszej szkoły pod opieką p. G. Zyzaka i grupy tanecznej "Raz, dwa, trzy" działającej w świetlicy środowiskowej.
Z tekstami w gwarze śląskiej wystąpili: M.Siedlaczek, J.Wojtowicz, M. Wesecki, P.Szafrański. Uczniowie klasy III b zatańczyli " Trojaka", do którego choreografię przygotowała p.B. Kuś
Wystąpiła również D. Litwińska z piosenką "Bailando". Występy dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami oraz . Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom prezenty – wazoniki z kwiatkami wykonane w świetlicy.
Na zakończenie uroczystości jeden z dziadków podziękował dzieciom za występy, a jedna z babć wyrecytowała wiersz z lat dziecięcych. Za organizację uroczystości odpowiedzialna była wychowawczyni świetlicy Ewa Bialucha . W organizację tego święta włączyły się również mamy, które upiekły ciasto oraz zadbały o to, aby gościom nie zabrakło kawy, herbaty i ciasteczek.


Święto Szkoły

14 stycznia 2011 r. uczniowie i nauczyciele obchodzili Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu szkoły i powitaniem zaproszonych gości, wśród których byli: kierownik Gminnego Zespołu Oświaty p. G. Penczek, sekretarz Gminy p.C. Ganobis i ks. Proboszcz P. Guzy.
Podczas akademii uczniowie klasy V a przypomnieli postać patrona szkoły Floriana Adamskiego, zapalili znicze przed tablicą pamiątkową oraz przedstawili wiersze o tematyce szkolnej przeplatane piosenkami wykonanymi przez szkolny chórek pod kierunkiem p. A. Kury.
Obchody Święta Szkoły uświetnił występ zespołu wokalno-muzycznego oraz tanecznego “Raz, dwa trzy”. Zaprezentowali się finaliści szkolnego konkursu
“Mam talent “– kabaret “Dom się pali” z kl. Vb, Dominika Litwińska – kl.Va, Michał Szubert - kl. VIa z pokazem broni, Piotr Kołodziej i Piotr Koziołek z kl. IVb .Akademię zakończył występ szkolnych czirliderek.
Cała uroczystość została przygotowana przez p. M. Adamską, E. Jarosz, A. Pyrcik, B. Ryt .


Zajęcia pozalekcyjne z przyrody

14 września 2010 roku ruszyły zajęcia pozalekcyjne z lekcji przyrody pod nadzorem Małgorzaty Golak. Zajęcia działają pod nazwą: „Elitarne Koło Młodych Przyrodników”. Uczniowie biorący udział w tych zajęciach wraz z nauczycielką zebrali wszelkiego rodzaju preparaty i naczynia niezbędne do wykonywanie doświadczeń przyrodniczych. Opisali i zabezpieczyli szafkę z preparatami. Uczniowie na tych zajęciach mają okazję sami przeprowadzać proste lecz efektowne doświadczenia np.: płonący rysunek czy też domowy wulkan. Badają doświadczalnie istnienie ciśnienia atmosferycznego przy użyciu puszki aluminiowej i różnicy temperatury wody. Dzieci budowały samodzielnie barometr. Poznają metody wykrywania skrobi w pokarmach. Tworzą skalę pH używając wywaru z czerwonej kapusty. Ciekawymi zajęciami były te na, których uczniowie robili mega wielkie bańki mydlane. Uczniowie założyli również hodowlę dżdżownic, mającą na celu wykazanie znaczenia tych bezkręgowców w spulchnianiu i użyźnianiu gleby. Alternatywą dla doświadczeń są zajęcia z kulturoznawstwa tzn. nauczyciel przygotowuje ciekawostki o wybranych krajach świata. Hitem okazały się zajęcia o kulturze japońskiej. Dzieci miały okazję ubrać damską i męską jukatę (podorówkę). Zobaczyły oryginalną książkę, gazety japońskie oraz podręczniki do nauki języka japońskiego zawierające trzy alfabety: hiraganę, katakanę oraz kanji. Uczniowie mieli okazję popisać (pędzelkiem) po oryginalnych kartkach do kaligrafii japońskiej. Na zajęciach przyrodniczych nie brakuje również tematów związanych ekologią. Uczniowie poznali problem istniejący w Zatoce Meksykańskiej związany z wyciekiem ropy naftowej do oceanu. Doświadczalnie przekonali się jak trudno jest usunąć ropę z powierzchni wody, że nie ma takiej metody, która by pozwoliła tę zatokę oczyścić. Doświadczenie z benzyną wykazało, że ptaki i inne zwierzęta z tamtejszych okolic są skazane na powolną śmierć. W grudniu uczniowie budowali iglo i badali przy pomocy świec jak rozchodzi się ciepło w takim „domku”. To tylko niektóre z mnóstwa ciekawych doświadczeń wykonywanych na zajęciach. Na wiosnę są zaplanowane różnego rodzaju hodowle roślin, wycieczki po najbliższej okolicy. Należy dodać, że wszyscy uczniowie są bezpieczni, gdyż wszystko odbywa się pod czujnym okiem nauczycielki.
Ostatnia lekcja przyrody klas czwartych odbyła się w terenie. Tematem lekcji było badanie obiegu ciepła w iglo. Nauczycielka prowadząca zajęcia - Małgorzata Golak, podzieliła dzieci na 4 grupy. Uczniowie w grupach mieli za zadanie wybudowanie iglo, tak aby świeca włożona do środka paliła się, a jednocześnie dawała ciepło nie powodując przy tym topnienia sklepienia iglo. Uczniowie poprzez zabawę poznali specyficzne domy Eskimosów oraz zasady podtrzymywania palącego się ognia. Przy okazji dowiedzieli się jak ważna jest wentylacja w pomieszczeniach. Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w lekcji. Wszystkie były zaangażowane w pracę. Wniosek nasuwający się z tej lekcji jest tyko jeden, że najlepsza i najefektywniejsza nauka odbywa się przez zabawę!


Przedstawienie jasełkowe

Dnia 21 grudnia 2010 odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim przedstawienie jasełkowe, połączone ze wspólnym kolędowaniem i przypomnieniem wszystkim zebranym, zarówno tradycji śląskich, jak i języka śląskiego. To wszystko sprawiło, że zarazem uczniowie jak i grono pedagogiczne „poczuło” magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Na początku bardzo serdecznie przywitała wszystkich zebranych Pani Dyrektor Regina Pioskowik i zaprosiła do wspólnego obejrzenia przedstawienia jasełkowego autorstwa naszego chełmskiego, niestety już nieżyjącego, folklorysty Józefa Wadasa pt. „Jasełka po naszymu”. W tym roku w rolę Maryi wcieliła się Estera Nowrocka, a rolę Józefa odegrał Kamil Pypłacz. W przestawieniu nie zabrakło również pastuszków, anioła, gospodarzy, trzech króli i dzieci. Całe przedstawienie było przeplatane wspólnym śpiewaniem kolęd. Następnie uczennice kl. V opowiedziały o tym „Jak to piyrwyj świętowali Boże Narodzynie”, a po nich można było zobaczyć w przedstawieniu autorstwa pana Józefa Wadasa przedstawienie „Wilyoi w Chełmie”. Na zakończenie świątecznego spotkania wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne złożyła Anna Wycik, a do życzeń dołączyła się Pani Dyrektor.
Spotkanie świąteczne uświetnił chórek szkolny prowadzony przez pana Adama Kurę. Tegoroczne jasełka przygotowała Pani: Bernadeta Kuś i Ilona Misterek.
Wcześniej już 9 grudnia 2010 ten sam program artystyczny został przedstawiony w restauracji „Oaza” dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim, oraz zaproszonych gości.


V Środowiskowe kolędowanie pod hasłem „Pod dachem tkliwej kolędy”

Dnia 15 grudnia w Szkole Podstawowej nr2 w Chełmie Śląskim odbyło się piąte już kolędowanie z udziałem szkół powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Impreza ta na stałe wpisała się w repertuar nie tylko szkolnych, ale i gminnych wydarzeń, a swoim charakterem doskonale wprowadza w niezwykłą atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
W tym roku kolędowaniu towarzyszyło hasło „Pod dachem tkliwej kolędy”. Na początku dyrektor szkoły Regina Pioskowik powitała wszystkich występujących oraz przybyłych na koncert. Wśród słuchających znaleźli się zaproszeni goście: między innymi przedstawiciele władz lokalnych na czele z wójtem Stanisławem Jagodą, kierownik Gminnego Zespołu Oświaty Gabriela Penczek, ksiądz proboszcz Piotr Guzy oraz ksiądz senior Eugeniusz Górecki, profesor Helena Synowiec a także dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą i nauczyciele. Szkolna sala gimnastyczna zapełniona była także rodzicami oraz uczniami tej szkoły.
Kolędowanie stało się okazją do zaprezentowania się młodych artystów z całego powiatu - od kilkuletnich dzieci przedszkolnych po nastolatków ze szkół średnich. Wśród występujących znaleźli się przedstawiciele: Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bieruniu, Gimnazjum z Chełmu Śląskiego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lędzinach, zespół młodzieżowy działający przy parafii w Chełmie Śląskim, Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chełmie Śląskim, Szkoły Podstawowej nr2 w Chełmie Śląskim, Przedszkola nr1 w Chełmie Śląskim, Szkoły Podstawowej nr1 w Chełmie Śląskim, Przedszkola nr2 w Chełmie Śląskim, Szkoły Podstawowej nr3 w Lędzinach, Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu, Zespółu Szkół w Lędzinach-Goławcu. Wszyscy pokazali wysoki poziom artystyczny, świetne przygotowanie oraz doskonały repertuar. Na scenie występowali nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, którzy bardzo często im akompaniowali. Popisy młodzieży przerywane były wspólnym śpiewaniem kolęd przez wszystkich zebranych.
Charakteru imprezy dopełniała dekoracja – stonowana, ale oddająca doskonale świąteczny nastrój.
W przygotowanie kolędowania nie tylko zaangażowali się nauczyciele. Do jego uświetnienia przyczynili się także rodzice. Krzysztof Klimek wyposażył salę gimnastyczną na czas występów w prawdziwą, profesjonalną scenę, a rodzice z Rady Rodziców zajęli się przygotowaniem poczęstunku.


Dzień Górnika

3 grudnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Górnika, w której uczestniczyli zaproszeni górnicy, grono pedagogiczne oraz uczniowie wszystkich klas. Na początku honorowych gości powitała pani dyrektor, następnie uczniowie rozpoczęli swoje występy. Dzieci mówiły wiersze, opisywały strój górniczy, śpiewały śląskie piosenki oraz zatańczyły trojaka. Na zakończenie podarowały górnikom przygotowane przez siebie kartki z życzeniami. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem nauczycielek, które przygotowały program artystyczny – Barbary Synowiec oraz Bernadety Kuś. Górnicy również zrobili wszystkim uczniom niespodziankę przynosząc dla nich słodycze.


Dzień Pluszowego Misia

Pluszowe misie – miękkie w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. Zostało ono ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki.
Celem całego przedsięwzięcia było: zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów – bohaterów literackich (Misia Uszatka, Paddingtona, Colargola, Yogi, Gumisiów, Kubusia Puchatka), ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka.
Wszystkim uczniom o tym dniu przypominała gazetka.
W świetlicy można było obejrzeć wystawę przytulanek przyniesionych przez dzieci z domu. Odbył się konkurs na najsympatyczniejszego pluszaka. Wyróżniono również największego, najmniejszego i najstarszego misia.
Wyniki „Misiowego konkursu” :
Nasympatyczniejszy miś - miś Kamili Jarnot
Największy miś - miś Julii Wojtowicz
Najmniejszy miś - miś Oli Tkaczyk
Najstarszy miś - miś Agnieszki Koperczak
Święto zostało przygotowane przez bibliotekę szkolną, świetlicę i Samorząd Uczniowski.


Kiermasz jesienny

W dniach 17-19 listopada odbył się kiermasz jesienny, na którym można było zakupić jesienne ozdoby - malowane wazoniki, butelki, plecione bransoletki, koraliki. Kiermasz zorganizowała świetlica z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i uczennic kl. Va: A. Hochuł, A. Skubisz, N. Bożek, A. Koperczak.
Podczas kiermaszu zebrano 160 zł 10 gr. Pieniądze te zostaną przeznaczone na przygotowanie upominków świątecznych dla Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych oraz zorganizowanie Mikołaja w świetlicy.


Wycieczka do Klubu Sportowego „Stal”

29 października 2010 roku uczniowie klasy Va, VIa i VIb Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką nauczycieli Małgorzaty Golak, Grzegorza Zyzaka i Adama Kury mieli zorganizowaną wycieczkę pieszą do Klubu Sportowego „Stal” Chełm Śląski. Dzieci miały możliwość zwiedzenia nowego obiektu i jego atrakcji. Młodzi sportowcy zostali oprowadzeni po budynku przez prezesa klubu pana Krzysztofa Ziajkę i przetestowali urządzenia sportowe na siłowni. Korzystając z pięknej pogody rozegrano klasowy turniej piłki nożnej oraz gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.


Zaproszenie

Dnia 09.12.2010r. o godzinie 17.00 w naszej szkole odbędzie się prelekcja na temat: „Dopalacze.” Poprowadzą ją specjaliści z Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców oraz osoby zainteresowane tym tematem.


Dzień bez papierosa

Dzień 3 listopada obchodzony jest jako Dzień bez papierosa. Dlatego też uczniowie klasy Va pod kierunkiem pedagoga szkolnego przygotowali przedstawienie pt.” Papieros to nie to”, ukazujące zagrożenia wynikające z palenia papierosów. Przedstawienie zobaczyli uczniowie klas IV-VI. Zapoczątkowano tym samym projekt profilaktyczny skierowany dla tej grupy uczniów pod hasłem „Ja nie palę.”


Obiady w naszej szkole

W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim od połowy października została utworzona stołówka, uczniowie mogą korzystać z 2-daniowych obiadów. Smaczne jedzenie, urozmaicony jadłospis powodują, że coraz większa liczba uczniów korzysta ze szkolnych obiadów.


Pamiętamy o naszych zmarłych

Jak co roku prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się na parafialny cmentarz przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Wspólnie oddaliśmy hołd żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, których wspólną mogiłą opiekuje się nasza szkoła. Uczniowie składali wiązanki kwiatów, zapalali znicze i modlili się.


Przedstawienie „Szlakiem baśni”

25 października uczniowie klas I-III zobaczyli przedstawienie "Szlakiem baśni". Zostało ono przygotowane na zajęciach czytelniczych w bibliotece szkolnej. Poświęcone było baśniom i wartościom płynącym z ich czytania.
W postacie z bajek wcielili się uczniowie klasy IIIa. Po występie aktorzy zaangażowali widzów do odpowiedzi na pytania dotyczące znanych baśni. Prawidłowe odpowiedzi nagradzano cukierkami. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i czytania baśni.


Leśne pogotowie

8 października bieżącego roku dzieci klasy IV A i IV B Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką nauczycieli Danuty Koziołek, Grzegorza Zyzaka oraz Rafała Jaskóły uczestniczyły w zbiórce żołędzi dla „Leśnego Pogotowia”. Do pogotowia trafiają ranne, chore lub porzucone zwierzęta. Większość z nich, otoczona troskliwą opieką odzyskuje zdrowie i wraca na łono natury. Zwierzęta, które nie mogą powrócić do pełni sił mają zapewnione schronienie do końca swoich dni. Wszystkich informacji odnośnie schroniska udzielił dzieciom podleśniczy pan Mirosław Jarnot, który oprowadził dzieci po lesie i opowiadał o żyjących gatunkach zwierząt w nadleśnictwie Katowice. Zarówno lekcja przyrody w plenerze, gry i zabawy ruchowe w terenie jak i zbiórka żołędzi cieszyła się wielkim zainteresowaniem dzieci. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 13.10.2010r. samorząd uczniowski przygotował dla wszystkich pracowników szkoły oraz zaproszonych gości program artystyczny. Na początku uczniowie przedstawili własną interpretację alfabetu. Następnie w skeczu pt. „Duża przerwa”pokazali dyskusje toczące się
w pokoju nauczycielskim. Zademonstrowali także okazy uczniowskie czyli: ziewacza, zapominajka, boligłówkę, wykrętnicę, ściągacza i umieścili je w „gablocie ziółek”. Chcąc ułatwić nauczycielom pracę zaprezentowali niezbędnik nauczycielski czyli zestaw pomocy koniecznych do pracy w szkole.
Program utrzymany był w lekkiej, humorystycznej konwencji co zapewniło dobrą zabawę całej widowni. Potem przewodnicząca szkoły złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły, a uczniowie wręczyli kwiaty. Samorząd uczniowski ogłosił wyniki konkursu na najlepszego nauczyciela, który wygrał pan Grzegorz Zyzak. Po zakończeniu programu artystycznego goście i pracownicy szkoły zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Za przygotowanie programu odpowiedzialne były p. Ewa Jarosz i p.Teresa Staniucha.


Wycieczka do zagrody żubrów

W piątek 1 października 2010 roku uczniowie klasy Va i Vb wraz z opiekunami: p. Dorotą Baranowską, p. Ewą Sońta i p. Małgorzatą Golak, odwiedzili zagrodę żubrów w Jankowicach pod Pszczyną.
Zagroda w Jankowicach nie wygląda jak ogród zoologiczny. Wręcz przeciwnie, ma się wrażenie, że ogląda się żubry w ich naturalnym środowisku. Wrażenie to jest potęgowane faktem, iż zagroda jest tylko częścią olbrzymiego rezerwatu przyrody, gdzie spore stado tych zwierząt żyje ciesząc się całkowitą swobodą.
Uczniowie z wielką ciekawością wysłuchali krótkiej i bardzo interesującej prelekcji wygłoszonej przez kierownika Pokazowej Zagrody Żubrów. Zadawali wiele pytań, na które dostarczono im wyczerpujących odpowiedzi. Następnie uczniowie udali się na spacer ścieżką dydaktyczną, gdzie mieli okazję posłuchać ciekawostek m.in. na temat innych zwierząt żyjących na terenie rezerwatu oraz metod pozyskiwania nasion z drzew iglastych. Dowiedzieli się również dlaczego i czym dokarmia się Króla Puszczy. Po spacerze uczniowie udali się do sali projekcyjnej w celu zobaczenia filmu o żubrach. Uczniowie pozyskali wiadomości m.in. o systemie nadawania imion żubrom (wszystkie żubry urodzone w Polsce mają imiona zaczynające się na P), o metodach zapobiegania chorobom wśród żubrów. Następnie uczniowie zakupili pamiątki i fotografowali się z Królem Puszczy Polskiej. Po udanej wycieczce wszyscy udali się na smaczne frytki do pobliskiej restauracji.


Ślubowania uczniów klas pierwszych

30 września 2010 roku swoje wielkie święto w naszej szkole obchodzili uczniowie klas pierwszych, gdyż tego dnia zostali uroczyście przyjęci w poczet społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim.
Ta podniosła uroczystość odbyła się w obecności rodziców, dyrekcji, nauczycieli oraz zaproszonych gości p. Gabrieli Pęczek-Kierownika Gminnego Zespołu Oświaty i p. Krzysztofa Siedlaczka-Przewodniczącego Rady rodziców.
Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, który przygotowali pod kierunkiem swoich wychowawczyń Barbary Tworzydło i Barbary Dułacz. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na flagę państwową. Ceremonii pasowania dokonała dyrektor szkoły p. Regina Pioskowik. Wręczając książki złożyła uczniom życzenia wielu sukcesów, by zdobytą wiedzę potrafili wykorzystać w przyszłości na sprawdzianie klas szóstych, osiągając bardzo wysokie wyniki i przynosząc chlubę szkole tak jak zeszłoroczni absolwenci.
Uczniowie klas drugich dla swoich młodszych kolegów przedstawili program artystyczny i wręczyli prezenty-niespodzianki.
Po wielkich emocjach związanych z pierwszymi występami w szkole, pierwszoklasiści udali się do klas na słodki poczęstunek.
Słowa podziękowania należą się Rodzicom za wszelką pomoc przy organizacji uroczystości.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

1 września 2010r. o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2010/2011 Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Program artystyczny przygotowany przez p. Barbarę Dułacz i p. Barbarę Tworzydło zaprezentowali uczniowie kl. IV, wystąpił również chór szkolny kierowany przez p. Adama Kurę. Wiersze i piosenki nawiązywały do minionych wakacji a także powitania szkoły. Podczas uroczystości szczególnie gorąco przyjęto uczniów kl. I i ich rodziców.
Pierwszaki przybyły do szkoły z panią Barbarą Misterek - wychowawczynią z przedszkola. Pięknie recytowanymi wierszami i kwiatami przywitały dyrekcję szkoły, nauczycieli i wszystkich uczniów. Pani dyrektor Regina Pioskowik witając uczniów życzyła im sukcesów w nauce, a nauczycielom zadowolenia z pracy.


Organizacja roku szkolnego 2010/2011

Rok szkolny 2010/2011 trwa od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2011.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze: rozpoczynają się 1 września 2010, a kończą się 22 czerwca 2011.
Zimowa przerwa świąteczna trwać będzie od 23 grudnia do 31 grudnia 2010.
Ferie zimowe trwać będą od 17 do 30 stycznia 2011.
Wiosenna przerwa świąteczna trwać będzie od 21 do 26 kwietnia 2011.

Zajęcia dydaktyczne dzielą się na 2 semestry:
I semestr – od 1 września 2009 do 17 stycznia 2011.
II semestr – od 30 stycznia 2011 do 22 czerwca 2011.

Zajęcia dydaktyczne będą realizowane w pięciu dniach tygodnia.

Sprawdzian w klasie szóstej odbędzie się 5 kwietnia 2011.


Akcje i przedsięwzięcia w roku szkolnym 2010/2011

NazwaNauczyciel odpowiedzialny
Akcja „Góra grosza” B. Kuś, D. Baranowska
„Sprzątanie świata” M. Ganobis, A. Kura
„Pomoce szkolne” - początek i koniec roku T. Staniucha
Współpraca z Nadleśnictwem Katowice - zbiórka żołędzi M. Ganobis
Konkurs „Szkolne projekty recyklingowe” M. Ganobis
Ścieżka edukacyjna „ochrona żubra” w Pszczynie M. Ganobis + wychowawcy klas I-III
Program profilaktyczny „Adopcja na odległość” I. Misterek, T. Staniucha
„Cała Polska czyta dzieciom” M. Adamska
Zbiórka pomocy szkolnych, zabawek i słodyczy dla ochronki w Katowicach - Katolicka Fundacja Dzieciom I. Misterek, B. Jaronicka
Akcja charytatywna „Zbieramy nakrętki” D. Baranowska
Wyjazd do Śląskiego Seminarium Duchownego I. Misterek, B. Jaronicka
Lekcja Samorządności w Urzędzie Gminy dla kl.VI G.Zyzak + wychowawcy klas
X Happening z Citibankiem Handlowym - plac zabaw cz.II Grono Pedagogiczne
Wyjazd do muzeum misyjnego I. Misterek + wychowawcy klas V

Zestawy podręczników na rok szkolny 2010/2011

Zestawy podręczników na rok szkolny 2010/2011 można znaleźć w sekcji dla rodziców


Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018   2018/2019   2019/2020