Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego i pożegnania Absolwentów III klas Gimnazjum.
22 czerwca 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego i pożegnania Absolwentów III klas Gimnazjum. Pani Dyrektor Regina Pioskowik przywitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Chełm Śląski Pana Stanisława Jagodę, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Kazimierza Plewnię, Pana Andrzeja Mądry, Księdza Proboszcza Piotra Guzy, Panią Gabrielę Penczek, Panią Ewelinę Stolecką, Panią Dyrektor Grażynę Buras-Chrostek, Rodziców uczniów klas III Gimnazjum, wychowawców, uczniów klas III, nauczycieli i pozostałych uczniów wszystkich klas.
Pani dyrektor wręczyła nagrody i świadectwa najlepszym absolwentom klas III i uczniom pozostałych klas. Wójt Gminy - Pan Stanisław Jagoda wręczył nagrody książkowe dla najlepszych Absolwentów Gimnazjum. Wręczono także nagrody rzeczowe dla Najlepszego Absolwenta. Wychowawcy uczniów klas III wręczyli wszystkim Absolwentom świadectwa. Pani Dyrektor Grażyna Buras-Chrostek wręczyła nagrody w konkursie języka polskiego, dla uczniów kółka dziennikarskiego. Następnie uczniowie klas III pożegnali wszystkich nauczycieli - były piękne, wzruszające słowa podziękowania i piosenki. Na zakończenie odbyła się niezwykle zabawna Gala Karolków 2018 dla uczniów klas III Gimnazjum. Galę Karolków przygotowali uczniowie klas II Gimnazjum. Wręczono statuetki w kategorii np. Miss i Mister Gimnazjum, Humanista, Umysł Ścisły, Sportowiec, Śmieszek, Poszukiwacz Przygód itp.
Pani Dyrektor zakończyła akademię dziękując wszystkim nauczycielom za pracę i życząc uczniom i nauczycielom dobrego wypoczynku w czasie wakacji.
Zakończenie roku szkolnego w budynku przy ulicy Kolberga 1 rozpoczęło się o godzinie 8:00. Na wstępie Pani Dyrektor powitała zaproszonych gości i krótko podsumowała cały rok pracy.
W szczególny sposób podziękowała pani Małgorzacie Adamskiej, Barbarze Synowiec i Bernadecie Synowiec, które w tym roku przeszły na zasłużoną emeryturę. Potem rozpoczęła się część artystyczna przygotowana pod czujnym okiem wychowawcy przez klasę 5a.
Następnie Pani Dyrektor uczniom klas 3 za ukończenie I etapu edukacyjnego rozdała pamiątkowe książki, uczniom klas 4-5 wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe, a uczennicom Helenie Sikorze klasa 5a i Annie Tesarczyk klasa 5c wręczyła Nagrody Dyrektora.
Przewodniczący Rady Gminy Chełm Śląski ufundował nagrodę (tablet), którą otrzymała uczennica klasy 5c Anna Tesarczyk. Wręczono również nagrody z innych konkursów oraz medale za osiągnięcia sportowe. Pani Dyrektor wręczyła także podziękowania rodzicom za pracę na rzecz szkoły. Na zakończenie życzyła wszystkim zgromadzonym niezapomnianych, słonecznych wakacji.
Do zobaczenie we wrześniu!
„Chełmianki na posłanki”
Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym, konkursem w którym nagrodą dla najlepszych 230 zespołów z całej Polski jest udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu. Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Uczennice klasy 3 gimnazjalnej w SP nr 2: Maja Budzyń i Sabina Sobczyk postanowiły wziąć udział w tegorocznej edycji SDiM. Pod kierunkiem nauczycielki historii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa pani Joanny Kuleszy Kubiciel zrealizowały tegoroczne zadanie rekrutacyjne.
Tematem projektu byli posłowie I Sejmu Niepodległej RP, a zadaniem przeprowadzenie kampanii wyborczej środkami dostępnymi w 1919 r. Pierwszym krokiem był wybór postaci. Dziewczyny postawiły na Justynę Budzińską - Tylicką, która jako jedna z ośmiu kobiet znalazła się w Sejmie. Była ona działaczką socjalistyczną i feministką, walczyła o prawa kobiet, poprawę życia ludzi starszych i dzieci. Propagowała zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Działania uczennic miały na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców, dlatego miejsca agitacji musiały skupiać dużą ilość osób z różnych grup wiekowych oraz społecznych.
Swój projekt przeprowadzały na ulicach naszej miejscowości, w Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim oraz okolicznych sklepach. Odwiedziły największego producenta wentylatorów przemysłowych w Polsce - fabrykę "FAWENT" S.A., ale zgodnie z polityką zakładu akcję promocyjną prowadziły poza jego murami. W czasie tych działań starały się przybliżyć postać Justyny Budzińskiej-Tylickiej.
Maja i Sabina za zrealizowanie projektu uzyskały 26/28 możliwych punktów i zostały posłankami na XXIV sesję SDiM.
Decyzją marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży w ramach XXIV sesji odbędzie się 27 września br.
Grupowe zajęcia logopedyczne w klasach I-III
W ostatnich dniach roku szkolnego 2017/2018 tj. 19 i 21.06.2018 w klasach I-III odbywały się grupowe zajęcia logopedyczne, które miały na celu profilaktykę i korekcję zaburzeń mowy, ogólne wspomaganie rozwoju mowy, zachęcanie do wszelkiego rodzaju aktywności werbalnej. w czasie zajęć wykorzystywano programy multimedialne, dzięki której uczniowie mogli przy tablicy wykonywać różne ćwiczenia i zadania. Nie zabrakło ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych i fonacyjnych, uczniowie rozwiązywali zagadki słuchowe, doskonaląc słuch fonematyczny. Dzięki użyciu technologii IT (komputer + tablica) zajęcia w opinii uczniów były bardzo ciekawe i z pewnością będą kontynuowane w nowym roku szkolnym.
Zajęcia przygotowała - Agnieszka Reguła.
Dzień Matematyczny dla uczniów klas IV i V
Dnia 18 czerwca 2018r. zorganizowano również w naszej szkole Dzień Matematyczny dla młodszych uczniów z klas czwartych i piątych. Przygotowano z tej okazji gazetkę na korytarzu i dekoracje w sali matematycznej. Dzieci miały okazję uczyć się przez zabawę, biorąc udział w różnych grach matematycznych i konkursach. Przygotowano również różne ciekawostki i wystawę książek matematycznych. Dzieci otrzymały drobne upominki. Uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w diagnozie zewnętrznej „Sesja z plusem” wręczono nagrody.
Dzień Matematyczny dla uczniów klas VI i VII oraz II i III gimnazjum
Dnia 15 czerwca 2018r. zorganizowano w naszej szkole Dzień Matematyczny dla uczniów klas szóstych i siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjum. W tym dniu uczniowie pod opieką nauczycieli matematyki rywalizowali ze sobą w różnego rodzaju grach i zabawach matematycznych ćwiczących umiejętności matematyczne, refleks, logiczne i abstrakcyjne myślenie oraz umiejętność pracy w grupie. Uczniowie przygotowali również z tej okazji różne ciekawostki matematyczne oraz gazetkę i dekoracje w sali matematycznej. Wręczono dyplomy i medale uczniom, którzy zajęli najlepsze lokaty w konkursie „Szkolny Mistrz Matematyki”.
Wycieczka klasy IVa
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w powiecie
„Matematyka w zastosowaniach”
Dnia 24 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Bieruniu odbył się XIV Powiatowy Konkurs Matematyczny „MATEMATYKA W ZASTOSOWANIACH”. Tematem tegorocznych zmagań z matematyki i informatyki były zagadnienia dotycząca wykorzystania tych dziedzin nauki w kuchni. Drużyna reprezentująca naszą szkołę, w skład której wchodzili uczniowie klasy trzeciej: Mateusz Klimza i Łukasz Nieszporek, zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”
W piątek 8 czerwca nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM", której głównym celem była promocja czytania książek wśród uczniówi i inicjowanie mody na czytanie. Pokazaliśmy wszystkim nieczytającym, że czytanie to powszechne zjawisko wśród naszych dzieci. Dziękujemy za udział. Zapraszamy na kolejną edycję!
Wycieczka klas III Gimnazjum do Zakopanego
W dniach 7.06-8.06.2018r. uczniowie klasy III A i III B gimnazjum wraz z opiekunami: Panią Barbarą Ochojską, Panią Ewą Kolny, Panem Sebastianem Gdak i Panem Mateusze Jankiem wybrali się na wycieczkę programową do Zakopanego.
Uczniowie zwiedzili centrum miasta, Krupówki, zabytkowy cmentarz i skocznie narciarskie. Wieczorem basen w ośrodku, siłownia i ognisko. W drugi dzień spacer Doliną Kościeliską, zwiedzanie jaskinii "Smocza Jama". Wycieczka była bardzo udana, humory dopisywały do powrotu do Chełmu Śląskiego.
Kurs pierwszej pomocy
Konkurs kulinarny
Samorząd Uczniowski 30.05.2018 roku zorganizował konkurs kulinarny. Było kolorowo, wesoło i pysznie!!!
Wycieczka do Wrocławia
21 i 22 kwietnia klasy VI przebywały na wycieczce we Wrocławiu. W ciągu dwóch dni zwiedzano wiele historycznych obiektów związanych z początkami państwa polskiego. Zwiedzanie rozpoczęto od „Panoramy Racławickiej”, ogromnego obrazu malowanego pod kierunkiem Wojciecha Kossaka i Jana Styki dla miasta Lwowa pod koniec XIX w. Ponownie wystawione i odnowione płótno zostało udostępnione zwiedzającym w 1985 r. we Wrocławiu. Następnym obiektem był Ostrów Tumski, najstarsza część Wrocławia z rynkiem, katedrą, pomnikiem katyńskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Ossolineum i ogrodem botanicznym. W drugim dniu zwiedzano Stadion Śląska Wrocław i Ogród Zoologiczny z Afrykanarium.
„Jak to dawniej bywało...” - o Konkursie Recytacji w Gwarze Śląskiej w Imielinie
28.05.2018r. w Bibliotece Publicznej w Imielinie odbył się Powiatowy Konkurs Recytacji w Gwarze Śląskiej Jak to dawniej bywało, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Naszą szkołę reprezentowało troje recytatorów, którzy zdobyli najwyższe miejsca. W kategorii klas I-III miejsce II zajął drugoklasista Paweł Buchta, natomiast w kategorii klas IV-VII zwyciężyła Zofia Kula, a II miejsce wywalczyła Paulina Sobczyk. To kolejny sukces tych młodych artystów. Gratulujemy i czekamy na kolejne.
„Potyczki z przyrodą”
Dnia 9 maja 2018 r. w Gminnym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Roku Jubileuszowego w Bojszowach odbył się XI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Potyczki z przyrodą”. Tematem tegorocznych zmagań z geografii, biologii, chemii i fizyki były zagadnienia dotycząca światła i pojęć z nim związanych. Drużyna reprezentująca naszą szkołę, w skład której wchodzili uczniowie klasy trzeciej: Sabina Sobczyk, Mateusz Klimza i Łukasz Nieszporek, zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Żywa lekcja historii w naszej szkole
Dnia 14 maja w ramach projektu „Historia da się lubić” Agencja Artystyczna „Atena” zaprosiła naszych uczniów na żywą lekcję historii. Spektakl przybliżył uczniom czasu od utraty przez Polskę niepodległości do czasów powstań śląskich.
Dzień strażaka
9 maja uczniowie naszej szkoły z wielką radością powitali wyjątkowych gości, strażaków z pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmie Śląskim. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami.
Następna część spotkania odbyła się na zewnątrz, gdzie uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję do zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Uczniowie z wielką radością przymierzali ubiór strażaka, hełm, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły wielkie czerwone wozy bojowe i pokaz lania wody wężem strażackim.
Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wierszami, piosenkami oraz wręczyły laurki. Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.
„Wiwat Maj, 3 Maj”
27 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny przedstawili uczniowie klas IVb i Vb. Prezentowane treści były okazją do zastanowienia nad znaczeniem w dzisiejszych czasach takich pojęć jak Wolność, Ojczyzna, Naród. Uczniowie ukazali okoliczności uchwalenia Konstytucji w 1791 roku i jej znaczenie. Całość programu dopełniły wiersze samodzielnie napisane przez uczniów klasy IVb, opisujące piękno naszego kraju, a także pieśni patriotyczne wykonane przez uczennicę klasy Vc Anię Tesarczyk i klasę IVb.
26.04.2018r odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Biblioteka Miejska w Imielinie. Konkurs organizowany był w czterech grupach wiekowych. Celem konkursu było wyłonienie Mistrza Matematyki w każdej grupie wiekowej. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
- Adam Umiastowski wywalczył II miejsce w grupie wiekowej klas III szkoły podstawowej,
- Michał Brzenk wywalczył III miejsce w grupie wiekowej klas IV szkoły podstawowej,
- Łukasz Seweryn zdobył III miejsce w grupie wiekowej klas V szkoły podstawowej.
Uczniowie którzy reprezentowali naszą szkołę zostali wybrani w drodze eliminacji wewnętrznych.
Pięknie mówić po śląsku, czyli o konkursie Śląska Ojczyzna Polszczyzna
25 kwietnia 2018 r. w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach odbyła się gala XX konkursu Śląska Ojczyzna Polszczyzna, która z racji jubileuszu mała wspaniałą oprawę. Konkurs organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach pod honorowym patronatem Senator Marii Pańczyk – Pozdziej oraz patronatem medialnym Polskiego Radia Katowice. Uczestnicy rywalizują w III etapach: szkolnym, rejonowym oraz finałowym. Muszą przygotować dwa teksty w gwarze śląskiej, a ich wystąpienia ocenia profesjonalne jury, w skład którego wchodzą wykładowcy oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: prof. dr hab. Danuta Krzyżyk oraz prof. dr hab. Helena Synowiec. W tym roku wszyscy uczniowie reprezentujący naszą szkołę weszli do finału i osiągnęli wysokie lokaty:
W kategorii klas I-III II miejsce zajął Paweł Buchta;
W kategorii klas IV-VI I miejsca wywalczyły: Paulina Sobczyk oraz Zofia Kula, a wyróżnienia zdobyła Katarzyna Ryt
W kategorii klas VII oraz gimnazjum I miejsce przyznano Patrycji Górnik, II miejsce przypadło w udziale Annie Nowrockiej, III miejsce wywalczył Dominik Ziajka.
Warto podkreślić, że do konkursu przystąpiło 78 uczestników, a recytujący musieli nie tylko perfekcyjnie opanować długie teksty, ale też wykazać się znajomością śląskiej gwary, z jej charakterystycznymi cechami i intonacją, dobrą dykcją oraz zdolnościami aktorskimi. Na uroczystej gali, z której reportażu można było wysłuchać na antenie Radia Katowice, przepiękną recytacją popisali się laureaci I miejsc. Więcej o konkursie i sukcesach naszych uczniów na stronach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach oraz Polskiego Radia Katowice.
Gratulujemy laureatom, którzy dołożyli wszelkich starań, by pokazać, jak pięknym językiem jest śląszczyzna.
Dzień Ziemi dla klas I-III
W tym roku już po raz kolejny nasza szkoła wzięła aktywny udział w obchodach Dnia Ziemi. W środę 25 kwietnia uczniowie klas młodszych zebrali się na sali gimnastycznej, aby uczcić to święto. Na początku uczniowie klas I przedstawili program artystyczny związany z zagrożeniami, jakie niesie współczesna cywilizacja.
Klasa I a przedstawiła wiersze, piosenki oraz informacje dotyczące segregacji odpadów, a uczniowie klasy Ib poprzez inscenizację „Jak wyleczyć Ziemię?” starali się przekonać wszystkich, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i należy o nią dbać.
Po części artystycznej został przeprowadzony konkurs ekologiczny, który składał się z trzech etapów. Do tego konkursu zostali wcześniej wytypowani uczniowie, którzy reprezentowali daną klasę. W pierwszym etapie uczniowie odpowiadali na pytania związane z przyrodą, ochroną środowiska. Następnie odbyła się część praktyczna, podczas której klasy trzecie zastanawiały się, o co może drzewo prosić ludzi, a uczniowie klas I i II segregowali papier i plastiki do odpowiednich worków. Wśród uczestników konkursu do ostatniej chwili trwała zacięta walka. Wszystkie odpowiedzi uczestników nagradzane były gromkimi brawami.
Po zakończonym konkursie jury w składzie: p. Małgorzata Adamska i p.Ewa Jarosz ogłosiło wyniki.
Eliminacje do powiatowego konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
W czwartek 05.04 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyły się eliminacje do powiatowego konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Eliminacje zostały przeprowadzone pod przewodnictwem Sebastiana Gdaka, Krzysztofa Kracli i Krzysztofa Dłubisza. Po zaciętej rywalizacji została wyłoniona najlepsza czwórka uczniów, która reprezentowała naszą szkołę w Bieruniu.
Reprezentanci podjęli się pisania testu z wiedzy o ruchu drogowym, przejeżdżania na torze przeszkód oraz zdawania Pierwszej Pomocy. Wszyscy uczestnicy posiadali nie tylko wiedzę na temat ruchu drogowego, jak i potrafili wykorzystać ją w praktyce. Reprezentanci naszej szkoły to: Mateusz Kijewski, Mateusz Mysiorski, Łukasz Opitek oraz Bartosz Kulik. W ogólnej klasyfikacji VII miejsce zdobył Łukasz Opitek. Opiekunem drużyny był Krzysztof Kracla.
Od posłanki na sejm ustawodawczy w 1919 do posłanek na SDiM w 2018 roku
Cofnijmy się blisko 100 lat wstecz... mamy 1919 r. Pierwsze wybory do sejmu II RP. Ogromna radość dla Polaków, a dla każdej polskiej kobiety, w tym przyszłej posłanki Justyny Budzińskiej–Tylickiej, czas podwójnie wyjątkowy, ponieważ właśnie w tym roku prawa wyborcze w naszym kraju po raz pierwszy otrzymały kobiety. Do sejmu ustawodawczego w 1919 r. kandydowało 8 odważnych kobiet. Wśród nich Justyna Budzińska-Tylicka, z zawodu lekarka i polityk, członkini PPS, Ligi Kobiet, współzałożycielka klubu politycznego kobiet postępowych. To tylko niewielka część działań, które podejmowała nasza bohaterka.
Po upływie prawie 100 lat jesteśmy w zupełnie innym miejscu i sytuacji, jednak dalej wiele kobiet boi się podjąć aktywność zawodową, społeczną czy polityczną. Tematem tegorocznej, już XXIV edycji SDiM jest wybranie, poznanie a następnie przeprowadzenie kampanii wyborczej dowolnego posła na Sejm Ustawodawczy z 1919 r. Wybrałyśmy osobę, która do dziś może być motywacja dla niejednej kobiety, nieważne, czy chodzi o politykę, czy o jakąkolwiek inna sferę życia. Justyna Budzińska-Tylicka pokazywała, że zawsze należy walczyć i bronić swoich przekonań.
W tym roku to my, uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim: Sabina Sobczyk i Maja Budzyń postaramy pójść w ślady Justyny Budzińskiej-Tylickiej i tak jak ona podjąć wysiłek, by móc uczestniczyć w obradach sejmu. Opiekę nad naszym projektem roztoczyła pani Joanna Kulesza – Kubiciel.
W czasach kampanii wyborczych do Sejmu Ustawodawczego do wyborców, w tym także do dość licznej grupy osób niepiśmiennych docierano poprzez ustną agitację na zebraniach, wiecach, jarmarkach czy festynach. Wyzwaniem dla nas było, w dobie powszechnego dostępu do informacji, wrócić do metod sprzed wieku. Stwierdziłyśmy, że zwrócimy szczególną uwagę właśnie na kontakt naszej kandydatki z potencjalnym wyborcami.
W tym celu podjęłyśmy działania, mające na celu przybliżenie różnym grupom wiekowym oraz zawodowym postać naszej kandydatki do Sejmu. Zorganizowałyśmy zebranie wyborcze dla dorosłych, w szkole rozwiesiłyśmy plakaty i rozdawałyśmy ulotki, przeprowadziłyśmy ankietę - konkurs wśród uczniów naszej szkoły. 6 kwietnia wspólnie z Biblioteką Publiczną w Chełmie Śląskim zorganizowałyśmy spotkanie, na którym pojawili się ludzie przypadkowi, tak jak wiek temu udający się do biblioteki w celu poszerzania swojej wiedzy, czy szukający „literackiej” rozrywki. Ważnym działaniem było też spotkanie z pracownikami fabryki wentylatorów "FAWENT". Chciałyśmy tak jak robiono to w I poł. XX w. zyskać poparcie jednej z liczniejszych grup zawodowych.
Ludzie na początku XX w. nie korzystali z radia czy Internetu, więc kluczowym sposobem komunikacji były spotkania rodzinne i towarzyskie. Wtedy właśnie było możliwe przekazywanie informacji czy analizowanie aktualnych wydarzeń społeczno – politycznych, o których ludzie dowiadywali się m. in. z plakatów czy rozdawanych ulotek. Skłoniło to nas do rozwieszenia plakatów wyborczych na okolicznych tablicach informacyjnych, czy rozdawania ulotek w dzień robienia największych zakupów, czyli w sobotę, w naszych sklepikach i sklepach. Tak jak nasza posłanka, Justyna Budzińska-Tylicka chciałyśmy uświadamiać, że każdy głos się liczy.
Trzymajcie kciuki za powodzenie naszego projektu.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim laureatami stoi
Jako jedyna szkoła w powiecie bieruńsko-lędzińskim mamy 2 laureatów z Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
W dniu 05 kwietnia 2018 r. w gmachu Pałacu Młodzieży w Katowicach miała miejsce uroczysta gala wręczenia zaświadczeń i nagród dla laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2017/2018 dla uczniów szkół podstawowych oraz dotychczasowych gimnazjów. Gratulacje oraz ogromne wyrazy uznania złożyła Pani mgr Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, która wręczyła zaświadczenia laureatom, a także listy gratulacyjne dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli opiekunów.
Laureaci SP2 w Chełmie Śląskim na rok 2017/2018:
Maja Budzyń, klasa 3a gimnazjum – Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie, opiekun mgr Joanna Kulesza-Kubiciel.
Karol Penczek, klasa 7b – Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego, opiekun mgr Elżbieta Penczek.
Gratulacje odebrała również dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim, Pani mgr Regina Pioskowik. Nasza szkoła może być niezwykle dumna ze swoich laureatów, tym bardziej, że w bieżącym roku laureatami z powiatu bieruńsko-lędzińskiego zostało 5 osób, w tym aż dwóch z naszej szkoły, co stanowi największą ilość w powiecie. W 17 konkursach dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów uczestniczyło ponad 60 tys. uczniów, z których do II etapu rejonowego przeszło 3 225 uczestników, czyli 5,4% uczestników etapu szkolnego. W kolejnych zmaganiach do III etapu wojewódzkiego przeszło 1 374 uczniów stanowiących 43% uczestników etapu rejonowego. W finale tytuł laureata zdobyło 804 uczniów, którzy stanowili 60% uczestników III etapu oraz jedynie 1,3% I etapu.
Serdecznie gratulujemy laureatom oraz nauczycielom przygotowującym ich do konkursów oraz życzymy dalszych sukcesów.
Wielkanocne biją dzwony...
Wielkanocne biją dzwony....
Tradycyjne już w przeddzień Świąt Zmartwychwstania Chrystusa Pana wszyscy nasi uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej by tam wczuć się w tajemnicę zbliżających się wydarzeń. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się wędrówką ulicami współczesnej Jerozolimy przemierzając jednocześnie ostatnią „drogę” Jezusa. Naszymi wspaniałymi przewodnikami po jerozolimskiej Drodze Krzyżowej byli: Helena Sikora i Dominik Pyras. Opowiedzieli nam bardzo dokładnie jak dziś ta drogą wygląda i czym różni się od drogi po której podążał Jezus. Nasza wędrówka połączona była z prezentacją multimedialną przybliżając obraz współczesnej Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Bez wątpienia rozważania te przeniosły nas wszystkich w to wyjątkowe miejsce i pozwoliły wczuć się w klimat i atmosferę tego miasta.
W drugiej części spotkania uczennice i uczniowie klasy piątej: Marek Balon, Zuzanna Kołodziej, Dominik Pyras, Roksana Ryszka, Katarzyna Ryt, Emilia Sebastian, Helena Sikora, Gabriel Słowik, Monika Słowik, Amelia Stolecka, Anna Sokołowska, wprowadzili nas w atmosferę Świąt Wielkanocnych w pięknej recytacji wierszy o tej tematyce. Uczniowie także w prozie opowiadali nam o wszystkie tradycjach świąt, takich jak robienie palm, malowanie jajek oraz robienie pisanek, kraszanek i wyklejanek. Przypomnieli także o wypiekaniu bab wielkanocnych, wyrabianiu szynek i kiełbas, no i oczywiście o lanym poniedziałku – o którym także należy pamiętać.
Na zakończenie spotkania uczniowie złożyli wszystkim życzenia do których dołączyła się także Pani Dyrektor Regina Pioskowik, która złożyła życzenia wszystkim uczniom, pracownikom i rodzicom naszych uczniów.
Ten sam program artystyczny nasi uczniowie przedstawili już wcześniej 20.03.2018 w restauracji „Oaza” dla członków Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin oddział w Chełmie Śląskim i zaproszonych gości.
Dzień liczby π
W ramach obchodów „Dnia liczby π” uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali:
- gazetki
- wąż kolorowych cyfr - rozwinięcie dziesiętne liczby π
- rysunki zawierające figury i wzory z liczbą π
- wystawę prac plastycznych „Portret liczby π”
- konkurs „Matematyczne skojarzenia”
- wydruk rozwinięcia dziesiętnego liczby π do setnego miejsca po przecinku
- wypieki, ciasta, ciasteczka i babeczki z liczbą π
- prezentację słynnych matematyków i ciekawostek
Powitanie wiosny
Dwudniowy St. Patrick’s w naszej szkole
Pod patronatem nauczycieli języka angielskiego nasza społeczność szkolna wraz z nauczycielami świętowała Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Dnia 16 marca świętował budynek SP2 na ulicy Śląskiej, a 19 marca kontynuowaliśmy w budynku na ulicy Kolberga. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest Dzień św. Patryka i dlaczego obchodzony jest tak hucznie we wszystkich krajach anglojęzycznych. Jak na to święto przystało, cała nasza szkoła tętniła zielonym kolorem i radosnymi nastrojami naszych uczniów. Bawiliśmy się w ‘zielone’ – zarówno uczniowie jak i nauczyciele byli przebrani na zielono, korytarze zdobiły plakaty, koniczynki, tęcze i ozdoby w kolorze zielonym lub kolorach flagi Irlandii (zielonym, białym i pomarańczowym). Obchody uświetniły słodkie wypieki przygotowane przez naszych uczniów. Na przerwach w „kawiarence Leprechauna” można było kupić różne pyszności: ciasta, babeczki, ciasteczka oraz galaretki. Oj, było w czym wybierać... Serdecznie podziękowania składamy pani pedagog, Teresie Staniucha oraz pani Ewie Kolny za pomoc w organizacji tego święta. Zebrane pieniądze przekazane zostały na akcję charytatywną „Śląskie dzieciom z Aleppo”. W tym roku zebrano w sumie 1350 zł.
Pragniemy podziękować rodzicom i uczniom za pyszne wypieki! Wszystkim dziękujemy za dobrą zabawę i zaangażowanie!
W zorganizowanym z tej okazji konkursie na najładniejszy „Kapelusz Św. Patryka” poszczególne miejsca zajęli:
W kategorii klasy 1-3:
I miejsce - Maria Pyrczek (1a)
II miejsce – Kinga Bryjok (3d)
III miejsce – Anna Banaś (1a)
Wyróżnienia: Sandra Skorupa (4c), Nadia Tłamacz (4c), Anna Grzeszczuk (4c), Patrycja Myalska (3d), Natalia Myalska (3d), Weronika Serafin (3d).
W kategorii klasy 4-5:
I miejsce - Kinga Szpitalny (4a)
II miejsce – Katarzyna Ryt (5b)
III miejsce – Paweł Madeja i Piotr Madeja (4a)
Wyróżnienia: Maja Orzińska (5c), Oliwia Jarnot (4a), Wiktoria Kaniewska (5a), Zuzanna Gamon (5a).
W kategorii klasy 6 – III gimnazjum:
I miejsce - Patrycja Borowy (7a)
II miejsce – Oliwia Buchta (7b)
III miejsce – Krzysztof Niedźwiedzki (6b)
Wyróżnienie – Wiktoria Klima (6b)
Gratulujemy pomysłowości i kreatywności!
Rekolekcje szkolne
Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli duchowy wzrost wiary przez udział w rekolekcjach wielkopostnych. Tegoroczne rekolekcje prowadzi nasz wspaniały ksiądz wikary Łukasz Grzywocz. Ksiądz Wikary jest znany z tego, że dzieciom i młodzieży poświęca bardzo dużo swojego czasu.
Tematem przewodnim rekolekcji jest zasiew ziarna porównany do wzrostu naszej wiary, nadziei i miłości. W końcu powinny one wydać obfity plon.
Każde uczestnik rekolekcji dostał zadanie domowe – ma zasiać rzeżuchę. Przed odebraniem nasionek – żeby dobrze rosły – dzieci musiały ogrzać się w „słońcu” Najświętszego Sakramentu.
Gościem specjalnym pierwszego dnia rekolekcji była pani Kasia Perlikowska, którą Bóg obdarzył niezwykłym talentem malowania na piasku historii z życia naszego Mistrza i Pana - Jezusa Chrystusa. Uczniowie byli zachwyceni talentem pani Kasi. Za wspaniałą „Ewangelię z piasku” i świadectwo z całego serca Jej dziękujemy.
Rekolekcji ciąg dalszy… dziś w czasie rozważań wielkopostnych nasza uwaga skupiona była na grzechu, który bardzo często jest dla nas przywiązaniem do czynienia zła, przysłania nam prawdę i jest dla nas ciężarem, którego nie możemy udźwignąć. Jednak Jezus nie pozostawia nas samych – daje nam samego Siebie do walki ze złem, a przez sakrament pokuty pozwala pozbyć się naszych przywiązań do czynienia zła i znów być blisko Niego. Dziś przystępując do sakramentu pokuty mogliśmy „wypalić” z naszego serca słabości, a symbolicznie paląc mirrę, która w dymie kadzidła unosi się do Niego pozwoliła zrozumieć nam jak Jezus bardzo nas kocha, jak wielką miłością nas obdarza, jak wszystko potrafi nam wybaczyć – jeśli tylko żałujemy.
Po spotkaniu w kościele udaliśmy się do szkoły, gdzie odbyła się gra dydaktyczna Tohum wa-Bohu, czyli chaos. Gra wywołała wiele emocji wśród uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem odnajdywali karteczki z liczbami i odpowiadali całą klasą na zadawane pytania o tematyce oczywiście religijnej. Najlepiej wypadła klasa Vb, IVa i IIIb. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w grze.
Dzisiaj ostatni i najważniejszy dzień naszych rekolekcyjnych rozważań. Dzień w którym wszyscy gromadziliśmy się wokół stołu Eucharystycznego, aby móc nakarmić się Słowem i Ciałem Chrystusa. By prosić Boga, aby ten czas wielkopostnych rozważań przyniósł zmianę naszego życia na lepsze, aby ta nauka rekolekcyjna była ziarenkiem, które siewca zasiał na żyzną glebę i aby to ziarno wydało plon. Raz jeszcze dziękujemy naszemu tegorocznemu rekolekcjoniście ks. Łukaszowi Grzywoczowi za wygłoszone nauki i przygotowanie rekolekcji.
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
Dnia 7 marca 2018 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie pierwszaków do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy IIIb. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy obiecali, że zawsze będą szanować książki.
Spotkania autorskie z Elżbietą Bednarczyk
1 marca uczniowie klas trzecich spotkali się z autorką książek dla dzieci i dorosłych, poetką, tancerką, której nie obca jest również scena teatralna - Elżbietą Bednarczyk. Artystka na co dzień od blisko 30 lat mieszka w Australii, mimo to zdążyła już ze swoją twórczością odwiedzić w Polsce ponad 600 miejsc.
Trzecioklasiści podczas rozmowy z pisarką zapoznali się z jej twórczością literacką, przy okazji mogli także poznać wiele ciekawostek związanych z życiem w odległej Australii. Na koniec spotkania można było zakupić książeczkę poetki i zdobyć jej odręczną dedykację. To spotkanie na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Konkurs logopedyczny „Jak dobrze znasz łamańce językowe”
6 marca obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji w naszej szkole odbył się Konkurs Logopedyczny dla klas IV-V. Trzyosobowe drużyny z każdej klasy zmierzyły się z różnymi zadaniami. Na początku rozwiązywały quiz ze znajomości „łamańców językowych”, następnie prezentowały wylosowany wiersz zawierający mnóstwo trudnych wyrazów, pamiętając o pięknej dykcji i wymowie. Kolejnym zadaniem było stworzenie w grupach ilustracji do wylosowanego wiersza. Na końcu przedstawiciele klas czytali różne znane i mniej znane „łamańce językowe”, co okazało się dla niektórych nie lada wyzwaniem. Wszyscy spisali się na medal. Jednak po skrupulatnym podliczeniu głosów przez Szanowne Jury w składzie p. Beata Wysecka, p. Dorota Baranowska i p. Ewa Jarosz okazało się, że:
I miejsce zdobyła klasa IV a w składzie Kinga Szpitalny, Marysia Palka i Jakub Jeleń
II miejsce zdobyła klasa V b w składzie Katarzyna Ryt, Miłosz Kozak i Monika Słowik
III miejsce zdobyła klasa IV c w składzie Grzegorz Jeleń, Jacek Łanda i Sebastian Szulc
pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia. Wszystkim serdecznie gratulujemy! Konkurs przygotowała Agnieszka Reguła – logopeda szkolny.
Dzień Bezpiecznego Internetu – „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”
16 lutego 2018r. w naszej szkole odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu.
Jednym z elementów tego dnia było przygotowanie przez uczniów plakatów nawiązujących do tematyki: „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
W tym dniu odbył się także konkurs informatyczny – „Bezpieczny Internet”.
W konkursie brało udział 16 uczniów z wszystkich klas VI, VII, II i III G.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce – Mateusz Jarosz – klasa VI B
II miejsce – Michał Domański – klasa III A G
III miejsce – Bartosz Kulik – klasa II B G.
Najciekawsze plakaty przygotowali: Julia Tworuszka – klasa III B G, Maja Fidler – klasa VII A, Weronika Kozyra – klasa II G, Olaf Macherski – klasa VII B.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowała pani Barbara Ochojska.
Zabawa karnawałowa w Szkole Podstawowej nr 2
26 stycznia 2018 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla klas I-V.
Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień -zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami zachęcała do szampańskiej zabawy.
W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów,diabłów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów były również wróżki, księżniczki i czarodziejki.
Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Najmłodszych uczniów naszej szkoły do zabawy zachęcał i do tańca przygrywał wodzirej- były korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom.
W przerwach uczniowie dostali słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz trójki klasowe poszczególnych klas.
Tegoroczna zabawa karnawałowa w SP 2 należała do bardzo udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale bardzo zadowoleni.
Święto szkoły
Jak co roku pod koniec stycznia nasza szkoła obchodziła Święto Swojego Patrona Floriana Adamskiego. W tym roku akademia odbyła się w dwóch budynkach.
Aby uczcić pamięć tego niezwykłego Polaka oraz jego współtowarzyszy uczniowie klasy IIa gimnazjum i klasy VIb szkoły podstawowej przygotowali montaż słowno-muzyczny.
Uroczystość uświetnił także występ klasy III "b", która pod czujnym okiem pani Bernadety Synowiec przygotowała zabawne przedstawienie pt. "Pan Kleks" oraz występ zespołu tanecznego "Mini Paka" prowadzonego przez panią Annę Kremer.
Na zakończenie uroczystości zaprezentowali się kandydaci do konkursu "Mam Talent". Po akademii i poczęstunku sponsorowanym przez Radę Rodziców rozpoczął się bal karnawałowy, a potem ferie zimowe. :)
Uroczystość „Dnia Babci i Dnia Dziadka” w Szkole Podstawowej nr 2
Są dwa takie styczniowe dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu—Dzień Babci i Dzień Dziadka.
W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim zapraszanie babć i dziadków na uroczystość ich święta stało się tradycją na stale wpisaną w repertuar imprez szkolnych.
23.01. oraz 24.01 odbyły się uroczyste akademie z udziałem około 200 babć i dziadków.
Na wstępie pani dyrektor Regina Pioskowik ciepłymi słowami i życzeniami przywitała wszystkich gości.
Następnie wystąpiły dzieci z klas I,II i III prezentując montaż słowno- muzyczny o babci i dziadku oraz przedstawienia pod kierunkiem swoich wychowawczyń.
Mali artyści z przejęciem recytowali wiersze, zaprezentowali swe umiejętności baletowe, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.
Również wiązanką piosenek śląskich imprezę oprawili młodzi soliści z klas V,VI i VII –laureaci konkursu regionalnego, pod kierunkiem nauczyciela muzyki pana Krzysztofa Dłubisza.
Na zakończenie odśpiewano tradycyjne „Sto Lat” a wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom laurki i prezenty wykonane na zajęciach plastycznych ze swoimi wychowawczyniami.
W organizacji święta pomogły również mamy, działające w Radzie Rodziców.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy serdecznie za rok.
Wspólne kolędowanie w kościele
Zajęcia laboratoryjne
Dnia 5 stycznia 2018 r. grupa uczniów klas II naszego gimnazjum wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych zorganizowanych w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie prowadzonych przez pracowników Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas zajęć uczniowie poznali strukturę tej jednostki oraz przeprowadzili wiele interesujących eksperymentów. Uczestnicy zajęć musieli wykazać się ogromną dokładnością i cierpliwością, a także wiedzą z zakresu nauk ścisłych.
Piątoklasiści dbają o poprawną postawę ciała
Uczniowie klasy 5a wzięli udział w projekcie realizowanym przez studentów fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Celem projektu było przekazanie uczniom informacji kim jest fizjoterapeuta, czym się zajmuje oraz pokazanie dzieciom ergonomicznych pozycji wykonywania czynności dnia codziennego tzw. trening zachowań.
Młodzi ludzie w formie zabawy opowiedzieli dzieciom jak zbudowany jest kręgosłup i jak ważną rolę pełni w organizmie człowieka. Studenci pokazali jak prawidłowo siedzieć, aby nie krzywić kręgosłupa, jak się schylać i podnosić przedmioty. Piątoklasiści dowiedzieli się jak pakować plecak, jak regulować szelki w tornistrze i jak ergonomicznie, a więc zdrowo maszerować do szkoły.
Za aktywny udział w zajęciach uczniowie otrzymali pluszowe niedźwiadki, które mają przypominać im o zasadzie „prostych pleców”. Takie ćwiczenia prozdrowotne były dla grupy uczniów doskonałą zabawą. Zajęcia odbywały się pod opieką wychowawcy klasy.
Przedświąteczne spotkania jasełkowo-kolędowe
Dnia 22 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w przedstawieniu jasełkowym i wspólnym kolędowaniu. Najpierw obejrzeli przedstawienie jasełkowe pt: „Podnieś rękę Boże Dziecię”, aby jeszcze bardziej uzmysłowić sobie istotę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i przypomnieć sobie wszystkie ważne momenty z życia Maryi i Józefa no i oczywiście maleńkiego narodzonego Jezusa. Tegoroczne jasełka odgrywane przez uczniów klas V i IV przedstawiały życie Maryi i Józefa, po tym jak udali się na spis ludności do Jerozolimy, ukazywały narodziny Jezusa w stajence, chóry anielskie oznajmiające pasterzom narodziny Mesjasza, trzech Mędrców ze wschodu podążających za gwiazdą i współczesnego człowieka grzesznego, który także przyszedł by oddać Jezusowi pokłon. W tym roku w rolę Maryi wcieliła się Helena Sikora, Józefa odegrał Marek Balon, gospodarze którzy odmówili im noclegu to Dawid Proksa i Miłosz Kozak. Pasterzem, który wskazał drogę do stajenki był Dominik Pyras,
a jego współtowarzysze to Adrian Polak i Szymon Hudzikowski. Przepiękne chóry anielskie tworzyły: Kinga Szpitalny, Zofia Kula, Wiktoria Kaniewska i Zuzanna Kołodziej. Mędrców ze wschodu odegrali: Grzegorz Jeleń, Paweł Madeja, Mateusz Gorzkiewicz, współczesnym człowiekiem grzesznym był Mateusz Smolej nad całością czuwały narratorki: Amelia Stolecka i Anna Sokołowska.
Chór anielski wspierał chórek naszej szkoły, który przewodniczył przepięknym śpiewem kolęd i zapraszał wszystkich do wspólnego kolędowania. Po przedstawieniu jasełkowym występujący uczniowie wprowadzili wszystkich w iście świąteczny nastrój przez przepiękną recytację wierszy o tematyce bożonarodzeniowej w scenariuszu „Kruchy, cichy, biały jak śnieg...”, który w przecudnie anielskim tonie rozpoczęła Emilia Sebastian, a zakończył wraz z życzeniami świątecznymi Dawid Stania. Całość przeplatana śpiewem kolęd sprawiła, że wszyscy w skupieniu i świątecznej atmosferze udali się do klas na wigilijne spotkania. Wcześniej jednak jeszcze Pani Dyrektor Regina Pioskowik złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Montaż słowno-muzyczny i przedstawienie jasełkowe przygotowały: Anna Malczyk, Anna Wilczak i Ilona Misterek przy muzycznym akompaniamencie Krzysztofa Dłubisza.
Wcześniej już 5 grudnia 2017 ten sam montaż słowno-muzyczny pt: „Kruchy, cichy, biały jak śnieg...” został przedstawiony w restauracji Oaza dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim oraz zaproszonych gości. Zaś 21 grudnia nasi uczniowie kolędowali radośnie także w Domu Opieki św. Józefa w klasztorze Sióstr Służebniczek w Chełmie Śląskim dla osób starszych i chorych tam mieszkających.
W grudniu odbył się w naszej szkole konkursu na kalendarz adwentowy. Liczył się ciekawy, oryginalny pomysł oraz wkład pracy uczniów klas IV-VI. Do walki stanęło 9 kalendarzy, a każdy ładniejszy od następnego, każdy ciekawszy, bardziej pomysłowy... Wszystkie kalendarze zostały nagrodzone, gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu: Michałowi Brzenkowi, Wiktorii Kaniewskiej, Zuzannie Kołodziej, Pawłowi i Piotrowi Madeja, Aleksandrze Malczewskiej, Oliwii Jarnot, Mateuszowi Smolejowi oraz Kindze Szpitalny i dziękujemy za wykonanie tych pięknych kalendarzy, które sprawiły, że szkolny korytarz nabrał bardzo świątecznego wyglądu.
XII Środowiskowe Spotkanie Kolędowe „Zanim zdarzy się cud”
10 grudnia 2017 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się XII Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: „Zanim zdarzy się cud”. Ideą tych kolędowych spotkań jest wspólny śpiew, prezentacja małych i starszych artystów, a także podtrzymywania pięknej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek.
Witając zebranych pani Dyrektor Regina Pioskowik przywitała wszystkich Gości, podziękowała za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż mogliśmy się spotkać już po raz dwunasty. Spotkanie to jest niezwykle bliskie Pani Dyrektor bo to właśnie ona była jego pomysłodawczynią.
Tegoroczne kolędowanie rozpoczęło się od wystąpieniem zespołu „Radość” z Lędzin pod kierunkiem pani Anny Musioł przy akompaniamencie pana Franciszka Moskwy. Niewątpliwie występ ten wprowadził wszystkich zebranych w nastrój przedświąteczny. Wspólne śpiewanie kolęd połączone z prezentacją zaproszonych gości począwszy od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych a skończywszy na młodzieży licealnej sprawiło, że wszyscy obecni mogli odczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, przedstawicieli Rady Gminy, księży naszej parafii, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, Sióstr Służebniczek posługujących w naszej parafii, sponsorów naszej szkoły oraz mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości.
W tym roku w koncercie wzięli udział przedstawiciele przedszkoli z Chełmu Śląskiego i Imielina, szkół podstawowych z Chełmu Śląskiego, Kopciowic, Imielina, Lędzin-Goławca. Zaprezentowali się także uczniowie gimnazjum z Chełmu Śląskiego oraz licealiści i uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej z Bierunia. W czasie kolędowania zaprezentował się także zespół „Radość” z Lędzin i uczennica naszej szkoły Anna Tesarczyk. Wszystkie prezentacje były połączone z wykonaniem kolęd i pastorałek w wersji instrumentalno-wokalnej.
Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym.
Na zakończenie przepięknego muzycznego wieczoru wystąpili muzycy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach w Kwintecie Dętym w składzie: p. Joanna Dziewior – flet, p. Karolina Stalmachowska – obój, p. Aleksander Tesarczyk – klarnet, p. Krzysztof Fiedukiewicz – fagot, oraz p. Krzysztof Tomczyk – waltornia. Bez wątpienia występ artystów NOSPR wywarł na wszystkich zebranych ogromne wrażenie i był dla wszystkich prawdziwą „ucztą dla ducha” – za co raz jeszcze Muzykom dziękujemy.
Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie, za czas poświęcony na przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich na kolejne spotkanie kolędowe w przyszłym roku.
W czasie kolędowania została przeprowadzona zbiórka pieniężna dla dzieci z Aleppo. Zebrano kwotę 900 zł, ktora została przekazana na na rzecz akcji Polskie Dzieci Dzieciom w Syrii - Gwiazdka dla Bliskiego Wschodu prowadzonej przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
Teatrzyk obrazkowy Kamishibai
7 grudnia gościła w naszej szkole dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim - Pani Anna Kocur z teatrzykiem obrazkowym Kamishibai.
Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Zgodnie z przypadającym w tym czasie świętem wszystkich górników - Barbórką, dzieci miały okazję zapoznać się w ten niezwykły sposób z „Legendą o Skarbniku”. Uczniowie śledzili losy Jorgusia, głównego bohatera spektaklu obrazkowego, a potem pięknie o nich opowiadali.
Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć czytelniczych rymowanek, zagadek, konkursów, za które wszystkie dzieci otrzymały nagrody – zakładki.
Święty Mikołaj w naszej szkole
Zgodnie z tradycją 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj w asyście aniołków. Najmłodsi uczniowie uczący się w budynku przy ul. Kolberga 1 z radością na twarzach powitali go krótkim występem artystycznym. Mikołaj okazał się bardzo szczodry i obdarował każde dziecko słodyczami oraz dobrym słowem. Najwidoczniej wszyscy musieli być grzeczni cały rok!;) Obecnością Świętego mogli cieszyć się również uczniowie klas starszych przy ul. Śląskiej. Ku ich zaskoczeniu Mikołaj miał prezenty także dla nich. Młodzież nie kryjąc radości zaśpiewała miłemu gościowi świąteczne piosenki w j. angielskim i niemieckim.
Obchody Dnia Górnika
4 grudnia 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Górnika. Uroczysta akademia, w której udział wzięli zaproszeni górnicy oraz uczniowie klas I – V pokazała, że śląska gwara jest pielęgnowana i żywa, a dzieci wspaniale godają i śpiewają po śląsku. Szkolną Barbórkę prowadzili uczniowie klasy IVa – Paweł i Piotr Madeja, a program słowno – muzyczny składał się z wierszy, tekstów prozatorskich oraz utworów muzycznych, w których oprócz klas młodszych zaprezentowali się uczniowie klas szóstych, siódmych i gimnazjalnych. Ponadto trzecioklasiści wystawili krótki spektakl pt. Węgielek, a całość dopełnił wspaniale wykonany przez małych tancerzy śląski trojak. Warto dodać, że nasi utalentowani artyści występowali w tradycyjnych regionalnych strojach.
Na zakończenie głos zabrał przedstawiciel górników, który podziękował za pamięć, życzliwość oraz piękny spektakl i pamiątkowe laurki.
„Otwierasz najpierw skrzynkę pocztową, później kopertę, a serce otwiera się samo... robi się radośniej. Tak działa świąteczna kartka od kogoś bliskiego”. Te słowa znajdowały się na początku listu przesłanego do opiekuna samorządu przez Stowarzyszenie Sursum Corda, które zaproponowało sprzedaż kartek świątecznych. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest w całości na niesienie pomocy chorym i niepełnosprawnym. Samorząd Uczniowski zaplanował akcję w dniach 30.11.2017-01.12.2017. Kartki rozeszły się jak ciepłe bułeczki już pierwszego dnia! Dzięki tej akcji piękny zwyczaj wysyłania tradycyjnych, świątecznych kartek został przypomniany.
„Światowy Dzień Pluszowego Misia”
„Światowy Dzień Pluszowego Misia” był okazją do wesołej zabawy w klasach pierwszych. Dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia, słuchały opowiadań z książki Cz. Janczarskiego pt. „Miś Uszatek” i A. A. Milne pt. „Przygody Kubusia Puchatka” oraz prezentowały swoje talenty plastyczne przy wykonywaniu portretu misia. Każde dziecko przyszło do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego ulubieńca. Pierwszaki obejrzeli też przedstawienie o misiu Uszatku, w którym w pięknych strojach wystąpili uczniowie klasy III b.
Spektakle profilaktyczne
W dniu 22.11.2017 roku uczniowie klas I-III zobaczyli przedstawienie pt. „Prawdziwy skarb,”, a uczniowie klas IV-V spektakl pt. „W krainie bajtów”. Fabuła „Prawdziwego skarbu” dotyczyła niepożądanych zachowań występujących wśród dzieci, takich jak dokuczanie, przedrzeźnianie, wykluczenie z grupy. Spektakl miał na celu eliminowanie tych zjawisk poprzez naukę empatii i kształtowania odpowiednich postaw. W efekcie przygody głównych bohaterów Papugi i Żółwia uczą akceptacji odmienności i umiejętności współpracy w grupie. Program „W krainie bajtów” poruszał problem zagrożeń wynikających z kontaktu ze współczesnymi mediami. Po spektaklu uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie.
Lekcja w bibliotece
23 listopada klasa IVa wzięła udział w nietypowej lekcji, która odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim. Zajęcia przygotowała i wspaniale przeprowadziła dyrektor biblioteki mgr Anna Kocur. Omawiane zagadnienia realizowały podstawę programową w zakresie kształcenia umiejętności świadomego korzystania ze zbiorów biblioteki. W pierwszej części lekcji dzieci poznały historię Gminnej Biblioteki, dowiedziały się, jak funkcjonuje i w jaki sposób szukać określonych informacji. Zapoznały się także z katalogami bibliotecznymi oraz nauczyły korzystania ze strony internetowej, gdzie m.in. można sprawdzić dostępność książki lub ją zamówić.
Druga część zajęć to podróżowanie z bohaterami książek oraz zabawy z nagrodami, które aktywizowały uczniów i utrwalały przekazaną wiedzę. Na zakończenie dzieci mogły założyć kartę biblioteczną oraz wypożyczyć książki.
Uczniowie, zachwyceni lekcją, już umówili się z Paniami bibliotekarkami na następną, gdyż (jak stwierdzili) w bibliotece wcale nie jest nudno!
Piyknie godać po śląsku...
W środę 15 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie Śląskim odbył się Gminny Konkurs Regionalny „Po naszymu, czyli po śląsku”.
Uczniowie naszej szkoły – podstawowej oraz gimnazjum wspaniale się zaprezentowali, zdobywając główne nagrody. W kategorii klas I-III zwyciężył uczeń klasy II PAWEŁ BUCHTA, w kategorii klas IV-VI wygrała ZOFIA KULA, natomiast w kategorii kl.VII i Gimnazjum nagrodę przyznano ex aequo PATRYCJI GÓRNIK oraz DOMINIOWI ZIAJCE.
Gratulujemy i cieszymy się, że nasi uczniowie sprawnie posługują się ogólną, jak i gwarową odmianą języka polskiego, gdyż sztuką jest pięknie mówić, ale też piyknie godać.
Prezentacja prac projektowych z języka niemieckiego „Niemiecki na start”
Uczniowie klas IV są już po pierwszych miesiącach nauki dodatkowego języka obcego-języka niemieckiego. Klasy IV bardzo systematycznie i licznie uczęszczają na zajęcia języka niemieckiego, zaprezentowali swoje projekty.
Do wykonania projektu uczniowie wykorzystali wycinki z gazet, zdjęcia, widokówki, papier kolorowy itp., aby na jego kartkach zaprezentować się po niemiecku, napisać gdzie mieszkają oraz skąd pochodzą.
Prace projektowe dają uczniom dużo satysfakcji oraz motywacji do dalszej nauki języka niemieckiego. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i estetyką wykonania zadania.
„Magiczny Domek na Drzewie” w lesie deszczowym
10 listopada, dzięki serii książek „Magiczny Domek na Drzewie”, uczniowie klas IIIa i IIIb przenieśli się z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim do tropikalnych lasów deszczowych.
Magiczna wyprawa rozpoczęła się od zapoznania dzieci z głównymi bohaterami serii - Jackiem i Anią oraz z ich niezwykłym odkryciem - domkiem na drzewie, który przenosi ich w odległe geograficznie, a nawet historycznie miejsca. Tym razem rodzeństwo trafiło do amazońskiej dżungli, którą uczestnicy spotkania czytelniczego (podobnie jak inne lasy deszczowe) bez problemu odnaleźli na mapie świata i bezbłędnie opisali, jako miejsce ciepłe (bez pór roku), wilgotne (z bardzo dużymi opadami deszczu) i ciemne (ze względu na wysokie drzewa, bujną roślinność).
Podczas wspólnej lektury fragmentów „Popołudnia nad Amazonka” i „Lasów deszczowych” uczniowie dowiedzieli się, jakie zwierzęta i rośliny można spotkać
w poszczególnych piętrach lasu, jak wygląda obieg wody w dżungli, a także co to takiego kamuflaż i kto go używa. Następnie dzieci bez problemu odnalazły w bibliotece inne książki na temat flory i fauny lasów tropikalnych, za co zostały nagrodzone kolorowymi zakładkami. Kolejna część zajęć dotyczyła obecności darów lasów deszczowych w naszym codziennym życiu. Banany, ananasy, orzeszki ziemne, kwiaty doniczkowe, kawa, kakao, meble – to tylko część rzeczy, które mamy dzięki lasom tropikalnym.
Na koniec spotkania trzecioklasiści otrzymali zielone liście, na których zapisywali konkretne sposoby pomocy dla amazońskiej dżungli.
Bądź pozdrowiony Gościu nasz...
10 listopada gościliśmy w naszej szkole w budynku przy ulicy Kolberga 1, w ramach wizytacji kanonicznej naszej parafii Trójcy Przenajświętszej, księdza biskupa Marka Szkudło. Wszyscy uczniowie klas I-V zgromadzili się na dolnym korytarzu przy wejściu do szkoły i ze śpiewem na ustach witali tak Zacnego Gościa. Następnie przedstawiciele – uczniowie klasy III Marta Parysz, Kinga Ryszka i Krzysztof Gajdzik pięknie wyrecytowali wiersz na powitanie w imieniu całej społeczności szkolnej. Wspólnie z księdzem biskupem odśpiewaliśmy „Barkę”- ulubioną pieśń oazową naszego rodaka św. Jana Pawła II. Jak dowiedzieliśmy się od naszego Gościa, jest to także Jego ulubiona piosenka, ponieważ w roku kiedy Karol Wojtyła został Papieżem – On otrzymał święcenia kapłańskie i został księdzem. W bardzo miłej i wesołej atmosferze biskup Marek opowiadał dzieciom o rożnych sytuacjach w swoim życiu, w których poczuł bliskość Boga i Jego opiekę.
Tego też im wszystkim życzył ciesząc się bardzo z tego, że miał się spotkać z nauczycielami – a tutaj spotkała go taka niespodzianka i tyle dzieci na Niego czekało.
Uczennice w strojach śląskich zaśpiewały biskupowi wiązankę śląskich piosenek ludowych, a Ania Tesarczyk wykonała pieśń o Ojczyźnie nawiązując do zbliżającego się święta Odzyskania Niepodległości. Po wspólnej modlitwie na zakończenie ks. bp udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Po krótkim spotkaniu z uczniami naszej szkoły ks. bp Marek Szkudło spotkał się z nauczycielami i pracownikami szkół i przedszkoli naszej gminy. W czasie spotkania dziękował za trud włożony w kształtowanie młodych ludzi i udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Tego samego dnia w czasie oficjalnego powitania ks. biskupa w naszym kościele w imieniu dzieci naszej parafii powitali Go uczniowie naszej szkoły Zofia Kula i Adam Koziołek.
Akademia z okazji Święta Niepodległości
9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 99 rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku szkolne uroczystości przebiegały w atmosferze klasowej rywalizacji. Zadaniem konkursowym klas IV – V było zaśpiewanie piosenki o Polsce i zaprezentowanie przygotowanych przez siebie barw narodowych. Najlepiej zaprezentowali swoje stroje i wykonali piosenkę uczniowie klasy IVa, w nagrodę wszyscy otrzymali słodkie upominki. Druga część rywalizacji była sprawdzeniem wiedzy uczniów na temat Polski i Święta Niepodległości. Reprezentacje klasowe zmierzyły się w pięciu kategoriach: sprawdzono ich znajomość symboli narodowych, miejsc pamięci narodowej, znanych Polaków i ich osiągnięć, a także polskich świąt narodowych. Klasy reprezentowali:
IVa - Igor Blukacz, Karol Wyciślok, Jakub Jeleń
IVb - Zofia Kula, Natalia Suliga, Paulina Chodoła
IVc - Grzegorz Jeleń, Wiktoria Kołodziej, Jacek Łanda
Va - Helena Sikora, Adrian Polak, Emilia Sebastian
Vb - Justyna Durok, Daria Kruk, Miłosz Kozak
Vc - Oliwia Zawadzka, Pola Komar, Adam Koziołek.
W niezwykle zaciętej rywalizacji zwycięstwo uzyskała klasa Vc (48 punktów), 2 miejsce zajęły dwie klasy Va i Vb (44 punkty), miejsce trzecie klasa IVa (41 punktów). Zwycięska reprezentacja otrzymała gratulacje i upominki od Pani Dyrektor. Pozostałe zespoły również zostały nagrodzone.
Całość akademii uświetnił występ Anny Tesarczyk uczennicy klasy Vc, która wykonała utwór na pianinie i przepięknie zaśpiewała dwie pieśni patriotyczne.
9 listopada 2017 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas I, II i III. Dzieci z klasy II i III d przygotowały program, w którym w przystępny sposób przedstawiona została historia utraty i odzyskania przez Naszą Ojczyznę niepodległości. Występom towarzyszyły wojenne i patriotyczne pieśni. Program artystyczny przygotowali: Bożena Stolecka, Barbara Tworzydło. Oprawa muzyczna: Krzysztof Dłubisz
Hubertus - święto myśliwych i leśników
W niedzielę 5 listopada roku w leśniczówce na Błędowie uczennice naszej szkoły czynnie uczestniczyły w Mszy Świętej z okazji wspomnienia świętego Huberta - patrona myśliwych i leśników.
Koło Łowieckie „Łąbądź”, które jest opiekunem leśniczówki współpracuje z naszą szkołą już od kilku lat. Co roku uczniowie zbierają żołędzie i kasztany dla zwierząt leśnych i przekazują je myśliwym z leśniczówki na Błędowie.
Ocalić od zapomnienia
Tradycyjnie już uczniowie klas I-V w przed dzień Uroczystości Wszystkich Świętych i w Dzień Zadusznych udali się na nasz cmentarz parafialny aby tam pomodlić się i zapalić znicze na Grobach Nieznanego Żołnierza, a także na grobach księży, którzy spoczywają na naszym cmentarzu.
Opowieści o ptakach - jastrzębie
W piątek 27 października odwiedził nas pan Marek Woźniak wraz z jednym ze swoich ptaków – jastrzębiem. Sokolnik przybliżył uczniom na czym polega jego praca z drapieżnymi ptakami, opowiadał jak te ptaki żyją, co jedzą i dlaczego są pożyteczne. To pierwsze ze spotkań z panem Markiem, ale nie ostatnie. Obiecał że już niedługo znowu się pojawi i opowie tym razem o sokołach. Panie Marku – dziękujemy i zapraszamy.
Wieczór Filmowy klasy III B G w Szkole Podstawowej nr 2
27 października 2017 roku klasa III B G zorganizowała z wychowawcą panią Barbarą Ochojską - Wieczór Filmowy w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Śląskiej 12. Organizacja spotkania miała na celu projekcję wybranych filmów, a następnie ich omówienie w celu rozbudzenia świadomości wpływu oglądanych przez młodzież filmów na ich życie, system wartości, postrzeganie świata oraz ukazanie im problemów jakie może nieść bezmyślne przyjmowanie negatywnych wzorców w kinematografii. Spotkanie młodzieży miało także na celu integrację zespołu klasowego, wspólny poczęstunek, rozmowy. Wieczór Filmowy był bardzo interesujący dla wszystkich uczestników.
Alarm na wypadek pożaru dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim
26 października 2017 roku został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas obecnych w szkole oraz nauczyciele i zatrudniony personel. Sama akcja przebiegła bardzo sprawnie i bez żadnych komplikacji. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie oraz personel stosowali się do regulaminu, który został przedstawiony wcześniej na szkoleniu.
Zbiórka żołędzi i kasztanów
25 października bieżącego roku miał miejsce finał zbiórki żołędzi i kasztanów. Rywalizację szkolną wygrały dzieci klas piątych które pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty i wychowawcy Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny i Pauliny Sojki uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu.
Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie. Pani dyrektor podkreśliła że jesienią w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko to co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni a na jesiennym niebie możemy zaobserwować stada ptaków odlatujących do ciepłych krajów.
Po lekcji dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek po którym mogły spalić kalorię gdyż przygotowano dla nich krótki spacer po lesie.
Ostatnim punktem programu było ognisko z pieczeniem kiełbasek na którym wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe dla osób które przyniosły najwięcej kilogramów żołędzi i kasztanów. I miejsce zajęła Zuzanna Wyrwa która zebrała 104 kg, II miejsce Anna Grzeszczuk 71 kg, III miejsce Daria Kruk 66 kg, IV miejsce Natalia Urbańczyk 62 kg, V miejsce Mateusz Smolej 60 kg i VI miejsce Natalia Grabowska 57 kg.
Niezwykła wycieczka do Tyńca i Krakowa
25.10.2017 uczniowie klas IV przenieśli się do przeszłości do średniowiecznego świata mnichów tynieckiego opactwa. Pełni entuzjazmu uczniowie poznali historię życia zakonników dawniej i dziś. Uczestnicząc w warsztatach, każdy nich mógł poczuć się jak średniowieczny skryba i gęsim piórem pisać litery alfabetu. Jednocześnie mógł poznać historię powstawania książki, od czasów starożytnych do współczesnych, gdy coraz bardziej popularne są e-booki. Będą tak blisko Krakowa, nie mogliśmy przegapić okazji, aby nie odwiedzić tego Miasta Królów. Oczywiście zobaczyliśmy też wawelskiego smoka. Spacerując ulicami miasta podziwialiśmy Barbakan z Bramą Floriańską, Sukiennice, kościół Mariacki i Zamek Królewski na Wawelu. Ogólnie naszą wycieczkę możemy udać za bardzo udaną.
Spotkanie z panią Gabrielą Kotas
12 października uczniowie klas pierwszych spotkali się w Gminnej Bibliotece Publicznej z panią Gabrielą Kotas. Poetka przedstawiła swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Lekcje przyjaźni”. Jest to zbiór historyjek opowiadających o Pawełku i jego wiernym przyjacielu.
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 11 października br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów i pasowania na uczniów. W bieżącym roku szkolnym naukę w pierwszej klasie rozpoczęło 47 uczniów, utworzone zostały dwa oddziały.
Ślubowanie to niezwykle ważny dzień dla pierwszaków, ich wychowawców i rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Nad całością programu artystycznego czuwały wychowawczynie kl. Ia p. Barbara Dułacz oraz kl.Ib p. Ewa Bialucha. Oprawą muzyczną tej uroczystości zajął się p. Krzysztof Dłubisz. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na uczniów przez p. dyrektor Reginę Pioskowik. Przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Rady Rodziców życzyli nowo przyjętym uczniom wielu sukcesów w nauce. Uczniowie otrzymali na pamiątkę książki oraz słodycze. Przedstawicele drugiej klasy również powitali swych młodszych kolegów i wręczyli im upominki.
Uroczystość zakończyła się zrobieniem pamiątkowych zdjęć oraz poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Konkurs "Przerwa na wspólne czytanie"
Nasza Gminna Biblioteka Publiczna została zgłoszona do konkursu "Przerwa na wspólne czytanie"!
Mamy szansę wygrać 250 książek oraz pufy, z których będą mogli korzystać nasi Czytelnicy ;)
Na chełmską Bibliotekę można głosować już od 2 do 31 października na stronie https://www.wspolneczytanie.pl/ - codziennie każdy może oddać jeden głos.
INSTRUKCJA
Wybieramy zakładkę "GŁOSUJ", w wyszukiwarce szukamy: Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim lub wpisujemy tylko Chełm Śląski i oddajemy głos!
Książki czekają również na głosujących! Oprócz bibliotek, Kinder - Mleczna Kanapka, obdaruje 40 000 książek rodziców z dziećmi!
Prosimy o głosy i za wszystkie - dziękujemy!
„Dzień Pocztowca”
W dniu 27.09.2017, aby uczcić „Dzień Pocztowca” uczniowie klas III a, b, d wybrali się z życzeniami do pobliskiego Urzędu Pocztowego. Uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny. W czasie wycieczki dzieci miały możliwość przyjrzenia się pracy urzędników pocztowych. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty (miejsce do wrzucania listów, segregowania przesyłek, miejsce przy okienku, przymierzali czapki listonoszy, adresowali koperty itp.) Uczniowie uznali ten zawód za bardzo interesujący, wymagający dużego zaangażowania jak również poświęcenia. Na koniec spotkania uczniowie złożyli wszystkim życzenia oraz wręczyli laurki.
Lekcja przyrody
28 września bieżącego roku dzieci klas V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty i wychowawców Renaty Dłucik, Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie.
Dzieci wysłuchały krótkiej lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadziła pani dyrektor. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci.
Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie zbierali żołędzie dla zwierząt, spacerowali po lesie i zbierali grzyby. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Uczniowie klas III g na Uniwersytecie Śląskim
W dniu 26 września 2017 r. uczniowie klasy III a i III b g wybrali się na wycieczkę programową do Instytutu Fizyki w Katowicach. Najpierw uczniowie uczestniczyli w seansie filmowym, a następnie wybrali się na zajęcia warsztatowe na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Fizyki. Odbyły się warsztaty dotyczące zagadnień prądu elektrycznego: natężenia prądu, magnetyzmu, tworzenia pola magnetycznego, indukcji elektromagnetycznej, pracy silnika elektrycznego.
Druga część warsztatów to doświadczenia związane z energią ciepła, przewodzeniem ciepła, transportu ciepła i rodzajami energii. Zajęcia były bardzo interesujące dla uczniów, wzbogaciły ich wiedzę z zagadnień fizyki. Opiekunowie wycieczki: Pan Mateusz Janek, Pani Barbara Ochojska i Pani Paulina Sojka.
Bezpieczna droga do szkoły
Dnia 14.09.2017r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, ale mieli także możliwość sprawdzić jak wiele informacji zapamiętali uczestnicząc w przygotowanym przez mundurowych teście. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania, żywo zainteresowane tematyką bezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali od stróżów prawa odblaski, ufundowane przez radnych gminy Chełm Śląski.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Dnia 4 września 2017 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Tegoroczna inauguracja w związku z wprowadzeniem zmian w sieci szkół wynikających z reformy oświaty była szczególnie wyjątkowa i składała się z dwóch części. Pierwsza przygotowana przez starszych uczniów odbyła się w budynku przy ul. Śląskiej 12. Inaugurację rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor Reginy Pioskowik oraz Pani Dyrektor Grażyny Buras-Chrostek. Następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, po którym wszyscy udali się na Mszę Świętą w kościele.
Druga część uroczystości odbyła się w budynku szkoły przy ul. Kolberga 1, gdzie swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci z klas młodszych.
Pani Dyrektor Regina Pioskowik powitała wszystkich serdecznie po wakacjach, a szczególną uwagę poświęciła uczniom i rodzicom klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Pani Dyrektor życzyła wszystkim sukcesów w nauce w nowym roku szkolnym, a rodzice z klasy I podarowali swym pociechom rogi obfitości.
Na obydwu spotkaniach obecni byli przedstawiciele Rady Rodziców, którzy zapewnili dyrekcję i całą radę pedagogiczną o wzajemnej współpracy i pomocy.
Dożynki w naszej gminie
Nowy rok szkolny zaczyna się dopiero jutro, ale my już 3 września jesteśmy zwarci i gotowi do reprezentowania naszej szkoły na terenie gminy. Uczniowie i uczennice pomimo niesprzyjających warunków przeszli w strojach śląskich niosąc chleb korowodem do naszego kościoła na uroczystą Mszą Świętą, aby wspólnie z innymi podziękować za tegoroczne plony.