Już jutro uczniowie odbiorą świadectwa szkolne i rozpocznie się upragniony przez każde dziecko czas wakacji. Wypoczynek nad wodą, górskie wędrówki, wycieczka do lasu to tylko niektóre sposoby na udany odpoczynek. Chcemy, by uczniowie byli bezpieczni podczas wakacji.
Dlatego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu przypomnieli wszystkim uczniom zasady bezpiecznego plażowania i bezpiecznej kąpieli. Podali dla przypomnienia numery alarmowe 601 100 100 gdy potrzebna jest pomoc nad wodą, 601 100 300 gdy potrzebna jest pomoc w górach oraz numer alarmowy 112. Przekazali tez wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznych wędrówek po górach i lesie.
Na koniec uczniowie otrzymali ulotki „Lubię lato! Najfajniej na dworze!” oraz „Woda, góry, las” przekazane przez radną Gminy Chełm Śląski.
Dnia 14.06.2019r w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu „Zielona Pracownia 2019”. Na to wydarzenie Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski zaprosił między innymi Wójta Gminy Chełm Śląski Stanisława Jagodę oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 Reginę Pioskowik wraz z nauczycielem przyrody i biologii Sebastianem Gdakiem i uczniami klasy 5c Wiktorią Kołodziej, Jackiem Łandą, Grzegorzem Jeleniem. Cieszymy się bardzo z wygranego projektu! Projekt nowej sali przyrodniczej będzie realizowany podczas wakacji, a nowa pracownia zostanie uroczyście oddana do użytku uczniom we wrześniu.
Lekcja statystyki
Dnia 13.06.2019r w naszej szkole odbyły się lekcje statystyki, w których udział wzięli uczniowie klas 4. Głównym celem zajęć było pokazanie jak właściwie interpretować dane i wskaźniki statystyczne. Uczniowie dowiedzieli się co to jest Główny Urząd Statystyczny, czym zajmuje się statystyk, w jaki sposób analizuje uzyskane wyniki, opracowuje dane, a następnie prezentuje je w formie zestawień i raportów. Czwartoklasiści rozwiązywali również rebusy i przeglądali dzienniki statystyczne. Dziękujemy pani Gębarowskiej za pomoc w organizacji spotkania.
Piknik Żeglarski
11 czerwca 2019r. nad Zalewem Dziećkowice odbył się Żeglarski Biwak Integracyjny. To wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 14 lat. Nasza szkoła uczestniczyła w tej imprezie po raz jedenasty, uczniowie przygotowali i przedstawili program artystyczny.
Nasza solistka Oliwia Kramek zaśpiewała przepiękne letnie piosenki, a nasz szkolny, regionalny chórek „Szwarne Dziołszki” pod bacznym okiem pani Dyrektor oraz Pana Krzysztofa Dłubisza zaśpiewał po śląsku wesołe, wakacyjne piosenki, które rozbawiły i rozśpiewały całą publiczność Pogoda dopisywała, więc dla ochłody były dla wszystkich pyszne lody. Dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością czekam na kolejne za rok.
Wycieczka do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
11 czerwca 2019 r. uczniowie z klas IVb i IVd uczestniczyli w podziemnej wędrówce w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. W ramach oferty edukacyjnej wybrano warsztaty w Strefie Działań. Zajęcia polegały na zwiedzaniu dawnych wyrobisk pokopalnianych. Uczniowie poznawali różne techniki wydobycia węgla biorąc udział w pokazie wielkogabarytowych maszyn górniczych. Wykonywali podstawowe prace górnicze, takie jak urabianie węgla czy cięcie drewna pod bacznym okiem przewodnika górnika. Poznawali również zagrożenia występujące w kopalni, brali udział w symulacji akcji ratowniczej. Ponadto jechali pociągiem górniczym Karlik. Na zakończenie wycieczki korzystali z ciekawych atrakcji w naziemnym Parku 12 C.
W naszej klasie jest fajnie - zabawy integracyjne
Wśród dzieci często zdarzają się konflikty, ważne, aby umiejętnie je rozwiązywać. Czasem w klasie trzeba poświęcić wiele czasu na wysłuchanie stron, wyjaśnianie, rozmowy. Często odbywa się to kosztem lekcji, zdarza się wtedy, że dzieci mówią „proszę pani, tracimy czas zamiast się uczyć”. Wtedy wychowawczyni tłumaczy im, że czas poświęcony temu, aby w klasie wszyscy czuli się dobrze, nigdy nie jest czasem straconym. To czas na naukę wzajemnej życzliwości, szacunku do siebie, empatii.
10 czerwca był dla klasy IIb dniem zabaw i zajęć integracyjnych. Pogoda sprzyjała zabawom na podwórku. Wspólne zabawy w kręgu uczą poznawania się nawzajem, wprowadzają przyjazną atmosferę, integrują grupę. Zabawy w parach wymagają wzajemnej współpracy i dogadania się z kolegą. Dzieci lubią też gry zespołowe, które wymagają stosowania się do pewnych zasad, których nie można łamać. Po zabawach na podwórku uczniowie pisali o swojej klasie, jak się w niej czują, co lubią, z kim się lubią bawić. Na koniec zajęć stworzyliśmy plakat „Nasza klasa IIB”, na którym każdy znalazł swoje miejsce. Plakat powiesiliśmy na korytarzu.
Takie zajęcia dają dzieciom wiarę w siebie, uczą, jak współdziałać z innymi, rozwiązywać konflikty, planować i realizować z innymi wspólne cele.
Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam”
W piątek 7 czerwca, o 10.00 uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam". W tym samym czasie uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach lub poza nimi, aby wspólnie czytać swoje ulubione książki, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie.
W tym celu biblioteka szkolna zorganizowała „Piknik z książką” Wszyscy uczniowie wraz z dyrekcją oraz nauczycielami zebrali się na boisku szkolnym i tak jak to jest w założeniach akcji czytali książki, każdy przyniósł swoją książkę z domu, którą lubi, którą chętnie podzieliłby się z innymi dziećmi. Chcieliśmy zamanifestować, że jednak młode pokolenie czyta i to więcej niż dorośli.
Spotkanie z Przedszkolakami
Dnia 6 czerwca grupa uczniów klasy III b gimnazjum wraz z opiekunem p. Aleksandrą Leńdźwa-Wyciślok udała się na spotkanie czytelniczego klubu Motyli Książkowych do naszego Gminnego Przedszkola. Uczniowie czytali dzieciom z grup najmłodszych krótkie wiersze, które tematycznie związane były z owocami i warzywami. Spotkanie rozpoczął Bartek Kulik opowiadając o programie telewizyjnym MasterChef Junior, w którym kilka lat temu uczestniczył. Bartek pokazał dzieciom fartuch MasterChefa oraz pamiątkowy medal. W trakcie czytania wierszy, uczennice Patrycja Górnik oraz Julia Szafrańska przygotowały dla przedszkolaków konkurs kulinarny. Dzieci mając zasłonięte oczy, tylko po smaku miały rozpoznać różne owoce. W przerwie pomiędzy czytaniem dzieci wzięły jeszcze udział w zabawie ruchowej. Ostatnią atrakcją naszego spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez Bartka. Bardzo dziękujemy przedszkolakom i wychowawcom grup za miło spędzone wspólnie przedpołudnie.
W spotkaniu klubu czytelniczego udział wzięli Patrycja Górnik, Julia Szafrańska, Dominik Ziajka i Bartosz Kulik.
Powiatowy Konkurs Matematyczny „Matematyka w zastosowaniach”
30 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Bieruniu odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „Matematyka w zastosowaniach”, w którym drużyna naszej szkoły w składzie Pola Bryl i Bartosz Kulik zdobyła I miejsce. Uczniowie wykazali się umiejętnością stosowania wiedzy matematycznej w innych przedmiotach ścisłych. Uczniów do konkursu przygotowywai pan Mateusz Janek i pani Grażyna Jamińska.
Sprawozdanie z egzaminu na kartę rowerową
05 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową dla klas 4, który składał się z egzaminu praktycznego i teoretycznego. Do egzaminu praktycznego przystępowali uczniowie klas 4, który zdali najpierw test teoretyczny. Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym (uczniowie ten egzamin zdawali w szkole 4 czerwca). Dzieci opanowawszy teorię oraz zaopatrzone w sprawny rower, były gotowe do prezentacji swych umiejętnościami przed szkolną komisją. W części praktycznej uczniowie musieli wykazać się techniką sprawnej jazdy na rowerze, bo plac, który dzieci miały przejechać nie należał do najłatwiejszych, a mimo to zdali wszyscy (niestety nie wszyscy uczniowie wyrazili chęć przystąpienia do egzaminu). Świadczy to o świetnym przygotowaniu naszych rowerzystów. Zachęcamy innych uczniów do zdawania na kartę rowerową w przyszłym roku szkolnym.
Kolejny sukces naszych recytatorów
4 czerwca 2019 roku w Imielinie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski w Gwarze Śląskiej Jak to dawniej bywało. Swój sukces z ubiegłego roku – I miejsce w kategorii klas V – VI – powtórzyła Zosia Kula. Bezkonkurencyjny w kategorii klas I – IV okazał się trzecioklasista Paweł Buchta, zajmując I miejsce. Na pochwałę zasłużyła także Kinga Szpitalny – zdobywczyni III nagrody.
Sukcesy naszych recytatorów cieszą podwójnie, gdyż niedawno osiągnęli najwyższe lokaty, mierząc się z uczniami mysłowickich szkół, teraz potwierdzili swoje umiejętności, rywalizując z koleżankami i kolegami z powiatu bieruńsko – lędzińskiego.
Warto podkreślić, że (zdaniem organizatorów, jury oraz nauczycieli) poziom konkursów gwarowych - mysłowickiego oraz imielińskiego - jest coraz wyższy, dlatego niełatwo wybrać tych najlepszych.
Gratulujemy i cieszymy się, że w naszej szkole są uczniowie nie tylko artystycznie uzdolnieni, ale także umiejący pokazać to, co w śląskiej tradycji oraz gwarze najpiękniejsze.
Zwiedzanie Fabryki Wentylatorów w Chełmie Śląskim
3 czerwca 2019 roku uczniowie klasy VIII A i VIII B wybrali się na wycieczkę do Fabryki Wentylatorów - Fawent S.A. w Chełmie Śląskim. Po zakładzie przemysłowym oprowadzał młodzież i opowiadał informacje dotyczące historii i działalności tego dużego zakładu przemysłowego - Pan Paweł Ścierski.
Młodzież miała możliwość zwiedzenia fabryki i zobaczenia "na żywo" wszystkich maszyn, urządzeń a także przekonania się jak wygląda praca w tak dużym zakładzie, na różnych stanowiskach. Opiekunowie wycieczki: pani Aleksandra Leńdźwa-Wyciślok, pani Karolina Bajura i pani Barbara Ochojska.
Wycieczka do Krakowa
Dnia 29 maja 2019 roku o 7:00 34 uczniów klas 6a, 6b i gościnnie 7a wyruszyło do Krakowa. Pierwszym punktem planu było Muzeum Archeologiczne. Na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu” uczestnicy zapoznali się się z zabytkami zdobionymi hieroglifami, dowiedzieli się, gdzie i dlaczego były używane oraz w jaki sposób je zapisywano. Ogromne wrażenie robiły sarkofagi oraz „najprawdziwsza” mumia.
W części warsztatowej odbyły się zajęcia poświęcone pismu hieroglificznemu starożytnych Egipcjan. Każdy uczestnik wykonał tabliczkę zapisaną hieroglifami. Nasi uczniowie wykazali się ogromnym talentem.
Po drobnym posiłku przyszedł czas na odwiedzenie Muzeum Lotnictwa. Wybraliśmy się w poruszającą wyobraźnię i zmysły podróż w świat statków powietrznych i kierujących nimi pilotów. W czasie warsztatów uczniowie nie tylko rozbudzali swoją wyobraźnię, ale również odkrywali tajemnice, jakie kryją eksponaty muzealne. Poznawali elementy budowy samolotów, wyposażenie kabiny pilota i jego stroju. Przeanalizowali sylwetki najważniejszych pilotów i pilotek, które zapisały się na kartach polskiego lotnictwa. Spacerując po ekspozycjach Muzeum, słuchając historii pilotów i ich maszyn, badali i testowali zawartość specjalnych czarnych skrzynek. Uczniowie i opiekunowie bawili się doskonale, o czym świadczyć mogą liczne zdjęcia.
„Dzień Dziecka - to radosne święto wszystkich dzieci”
Dzień Dziecka w naszej szkole był pełen atrakcji. Na początek Rada Rodziców poczęstowała wszystkich uczniów lodami firmy „Lodzio-Miodzio”. W tym wyjątkowym dniu przygotowano wiele atrakcji dla dzieci klas I-V słodki poczęstunek, liczne konkursy oraz zabawy i turnieje. W międzyczasie Ochotnicza Straż Pożarna z Chełmu Śląskiego zrobiła uczniom niespodziankę w formie prezentacji sprzętu-uczniowie mogli spędzić parę chwil w wozach strażackich, którymi goście przyjechali do szkoły i zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie ze strażakami na tle strażackich wozów bojowych. Ponadto dzielni strażacy wykonali perfekcyjny pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz ramach udzielili kilku cennych wskazówek o destrukcyjnym wpływie wypalania traw. Dzień Dziecka w naszej szkole przebiegł bardzo pomyślnie - to święto pełne radości i uśmiechu.
Wycieczka uczniów klas VIII do Warszawy
W dniach 22-24 maja uczniowie klas VIII naszej szkoły razem z grupą uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w wycieczce do stolicy. Do Warszawy wyjechaliśmy wcześnie rano, bo tuż przed godziną szóstą. Po spokojnej i bezproblemowej podróży dotarliśmy na miejsce. Zaczęliśmy realizować nasz plan zwiedzania stolicy. Pierwszy dzień w stolicy rozpoczęliśmy od podziwiania miasta z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Niezłą atrakcją było już samo wjechanie windą tak wysoko. Wspaniała panorama stolicy zachęciła wszystkich do dalszego jej poznawania. A program wycieczki był bardzo bogaty i ciekawy. Następnie udaliśmy się do Galerii „Złote tarasy”, by tam „doładować akumulatory” (jak zwykle zestawami z wiadomych miejsc) przed dalszym zwiedzaniem. Kolejnym punktem tego dnia były Łazienki Królewskie. Spacer po najsłynniejszym polskim parku, jego niepowtarzalny klimat wywołały chęć zrobienia sesji zdjęciowych w tej malowniczej scenerii.
To jednak nie koniec, na godzinę 14 przewidziano wizytę w budynku TVP. Mogliśmy zobaczyć studia telewizyjne od kuchni. Największą atrakcją było zwiedzanie studia programu „Pytanie na śniadanie”, zdjęciom nie było końca. W takim miejscu wszyscy poczuliśmy się jak gwiazdy. Po wyczerpującym dniu dotarliśmy do hotelu. Kolacja, prysznic i odpoczynek – właśnie tego wszystkim było trzeba. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji, ostatnim punktem dnia był niezapomniany spacer do sklepu spożywczego Dzień drugi rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem, by poznawać miejsca związane z trudną historią naszej stolicy. Najpierw odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza i plac na którym się znajduje. Stamtąd ruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzaliśmy je w skupieniu pamiętając o bohaterskich mieszkańcach Warszawy. Dzięki wspaniałym przewodnikom wizyta ta na długo zostanie w naszej pamięci. Po południu metrem przejechaliśmy na Krakowskie Przedmieście, by przejść na Stare Miasto i zwiedzić Zamek Królewski.
Ostatnim punktem dnia było przedstawienie w Teatrze Komedia, który mieści się na Żoliborzu. Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędziliśmy przedpołudnie „bawiąc się” i korzystając z wielu atrakcji tego obiektu. Ostatnią zaplanowanym punktem, wyczekiwanym szczególnie przez chłopców, była wizyta na Stadionie Narodowym. Na Stadion dotarliśmy metrem, przejeżdżając linią biegnącą pod Wisłą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia przez bramki wejściowe (duże wyzwanie dla wszystkich ) następnie udaliśmy się do Strefy Zawodnika, szatni naszej reprezentacji oraz ostatkiem sił na punkt widokowy stadionu. Po godzinie 16 opuściliśmy Warszawę, by krótko przed 22 dotrzeć do Chełmu Śląskiego. Zadowolenie z wyjazdu wzięło górę nad zmęczeniem. Wszyscy wspólnie, uczestnicy i opiekunowie, uznali wycieczkę za bardzo udaną. Wspomnienia wyjazdu na pewno zostaną z nami na długie lata.
Bardzo dziękujemy Panu Wójtowi Stanisławowi Jagodzie za dofinansowanie wyjazdu uczniów klas VIII do Warszawy.
Dzień Matki
Wycieczka klas drugich do Krakowa
W dniu 9 maja uczniowie klas drugich byli na wycieczce w Krakowie. Pogoda w tym dniu niezbyt dopisała, chociaż czekało na nas wiele atrakcji. Po przyjeździe spotkaliśmy się z panią przewodnik, zrobiliśmy fotki przy smoku wawelskim ziejącym ogniem, po czym podzieliliśmy się na dwie grupy. Klasa IIa rozpoczęła warsztaty terenowe śladem krakowskich legend połączone z elementami gry miejskiej. W tym czasie klasa IIb udała się do Klockolandu na warsztaty - projekt edukacyjny „Poznaj robota”. Po warsztatach dzieci mogły się pobawić na sali interaktywnej. Następnie klasy zamieniły się, aby wszyscy uczniowie mieli możliwość rozwiązywać zagadki dotyczące Krakowa, liczyć wieże w Kościele Mariackim, lepić smoka z plasteliny, zapoznać się z historią o trębaczu, jak i budować robota. Mieliśmy też czas wolny, mogliśmy kupić pamiątki na krakowskim rynku oraz zjeść coś w McDonald’s. Ostatnim punktem naszej wycieczki był rejs po Wiśle.
Będąc na statku mogliśmy podziwiać piękne zabytki naszej dawnej stolicy. Po całym dniu pełnym wrażeń przyjechaliśmy do Chełmu Śląskiego. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i pomimo niezbyt sprzyjającej aury zadowoleni wróciliśmy do domu.
Dzień strażaka
15 maja w naszej szkole gościliśmy Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmie Śląskim. Druhowie przyjechali wozem strażackim. Następnie udali się do sali gimnastycznej, gdzie powitała Ich pani dyrektor Regina Pioskowik. W swoim krótkim przemówieniu podkreśliła, jak ważną role odgrywają Strażacy w życiu społeczeństwa. Dzieci wraz z nauczycielami przygotowały występ słowno-muzyczny, po którym Strażacy otrzymali podziękowania i laurki.
Życzmy Wam Drodzy Strażacy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy!
Wycieczka klas I do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie
Profilaktyka i edukacja społeczna w straży pożarnej polega przede wszystkim na ciągłym podnoszeniu wiedzy i świadomości społecznej dotyczącej określonych zagrożeń i propagowanie podstawowych zasad zachowania w przypadku niebezpieczeństwa, w tym także edukacja w zakresie zapobiegania powstawania zagrożenia pożarowego oraz użycia podręcznego sprzętu gaśniczego czy urządzeń przeciwpożarowych.
Akademia z okazji Dnia Ziemi
10 maja 2019 roku w naszej szkole odbyła się Akademia z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy IV a zaprezentowali przedstawienie „Ratujmy Ziemię”. W przedstawieniu wystąpili: Liwia Diabełek, Laura Andrzejczak, Sandra Gabruk, Mateusz Mańkut, Zuzanna Protasewicz, Alan Okrzesik, Maja Wadas, Igor Żołądek, Aleksander Kuć, Dominik Szczepanek i Gracjan Cuber.
Plakaty wykonali: Mateusz Majda i Nadia Kłaput. Były wiersze, piosenki, plakaty i dekoracje nawiązujące do ochrony naszej pięknej przyrody. Dziewczynki z grupy tanecznej, pod kierunkiem Pani Anny Kremer zaprezentowały dwa tańce. Grupa trenuje w Gminnym Ośrodku Kultury.
„Żywa lekcja historii”
8 maja uczniowie klas I-V wzięli udział w „Żywej lekcji historii”. Prowadzący w ciekawy i zabawny sposób opowiadali o najważniejszych wydarzeniach historii naszego kraju z czasów XVIII – XX wieku. Dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć ale również wcielić się w postacie : kosyniera, żołnierza z czasów I wojny światowej a także Napoleona Bonaparte i Józefa Piłsudskiego. Uczniowie z wielką ciekawością przymierzali stroje, trzymali zabytkową broń a także odgrywali powierzone im role. Duże zainteresowanie wzbudziły opowieści prowadzącego o drodze jaką przebyli Polacy od utraty wolności w 1795 roku do odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Śląska gwara to skarb, czyli o konkursie „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”
8 maja 2019 r. w Mysłowickim Centrum Kultury odbyła się gala XXI edycji konkursu recytatorskiego w gwarze śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna” pod patronatem Senator Marii Pańczyk – Pozdziej ( autorki audycji poświęconych śląskiej kulturze, tradycjom i mowie oraz organizatora konkursów w gwarze śląskiej, w tym Konkursu na Ślązaka Roku) oraz Radia Katowice.
Udział w konkursie jest nie lada wyzwaniem zarówno dla uczestników, jak również nauczycieli i rodziców, ponieważ organizatorzy i jury, w którym zasiadają pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego od lat zajmujący się regionalizmem: prof. dr hab. Helena Synowiec oraz prof. dr hab. Danuta Krzyżyk, wymagają znajomości i twórczej interpretacji dwóch tekstów w gwarze śląskiej. Recytatorzy muszą zmierzyć się nie tylko z poprawnością gwary, ale też właściwym doborem tekstów oraz ich piękną prezentacją.
Ważne jest, by teksty niosły wartościowy przekaz i ukazywały śląską rzeczywistość – dawną i współczesną. Nawiązywały do tradycji, obyczajów, ale i prawdziwych, często wzruszających lub humorystycznych historii życia Ślązaków.
W tym roku drużyna naszej szkoły wypadła znakomicie. Cała piątka znalazła się w finale, by ostatecznie wywalczyć I miejsca w trzech kategoriach wiekowych oraz miejsce II i III.
W kategorii: klasy I – III zwyciężył PAWEŁ BUCHTA, wspaniale opowiadając o chełmskiej Wielkanocy oaz górniczej doli.
W kategorii: klasy IV – VI I miejsce wywalczyła ZOFIA KULA, recytując tekst o wychowywaniu dzieci i młodzieży w śląskich rodzinach. III miejsce zajęła Kinga Szpitalny z prozą nawiązującą do ludowych tradycji.
W ostatniej kategorii – klasy VII, VIII oraz III gimnazjum również nie mieliśmy sobie równych. Wygrała PATRYCJA GÓRNIK z tekstem o Jagodziorce, a II miejsce wywalczył DOMINIK ZIAJKA, opowiadając o żniwach i przekonując, że „Górnikym to się trza urodzić!”.
Mysłowicki konkurs jest dowodem na to, że śląska gwara to skarb, ale by go zachować, należy ze „Śląskiej Polszczyzny” wydobyć to, co najpiękniejsze i nie pozwolić o niej zapomnieć.
Naszym ARTYSTOM serdecznie gratulujemy!!!
Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w SP2
08 maja 2019 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia oraz serdeczne podziękowania paniom bibliotekarkom. Panie opowiedziały o zbiorach znajdujących się na poszczególnych regałach. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali przekazywanych informacji i z zainteresowaniem oglądali półki pełne książek.
Ponadto młodzi czytelnicy uczestniczyli w warsztatach językowo-plastycznych, które polegały na zaprojektowaniu i wykonaniu książki dotykowej. Do jej zrobienia wykorzystali różnego rodzaju materiały o złożonej fakturze, wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością tworząc ilustrację do wiersza Doroty Gellner „Bajeczka”.
Spotkanie odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze, a uczniowie przekonali się, że w bibliotece szkolnej można nie tylko wypożyczać książki i czasopisma, ale także znaleźć chwilę spokoju oraz zrelaksować się w strefie ciszy.
Wycieczka szkolna do Brennej i Wisły
W dniach 6 i 7 maja 2019 roku uczniowie klas szóstych, czwartej i siódmej naszej szkoły wybrali się na dwudniową wycieczkę do Brennej i Wisły.
W pierwszym dniu uczniowie wyjechali kolejką linową na Czantorię. W Brennej w Ośrodku Dolina Leśnicy uczniowie spędzili niezapomniane chwile w otoczeniu pięknej górskiej przyrody. W ośrodku wypoczynkowym uczniowie korzystali z krytego basenu, jacuzzi, siłowni i innych obiektów sportowych. W drugim dniu pobytu uczniowie wybrali się na spacer po okolicy, następnie odbyły się zajęcia sportowo- rekreacyjne na basenie i siłowni.Po wspólnym grillowaniu odbyła się wycieczka do Wisły. Tam odwiedzili Skocznię Narciarską im. Adama Małysza – jest to duża skocznia narciarska zlokalizowana na północnym stoku zakończenia grzbietu Cienków w Wiśle-Malince, na wysokości około 620 m n.p.m. Następnie zwiedziliśmy Muzeum – Galerię Trofeów Sportowych Adama Małysza. Można było podziwiać zdobyte puchary, medale i inne trofea. Znajdują się tam także ubiory sportowe naszego skoczka. Po zwiedzeniu galerii wybraliśmy się na spacer w centrum Wisły. Po spacerze wybraliśmy się w drogę powrotną do Chełmu Śląskiego.
Wycieczka była bardzo udana i zadowoleni uczniowie wrócili do domu.
„Witaj Majowa Jutrzenko”
W tym roku obchodziliśmy 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klas VI-VIII i III klas gimnazjum zebrali się 30 kwietnia na szkolnym apelu. Wspólnie odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali przygotowanych wierszy i pieśni patriotycznej. Program poprowadziła klasa VI b, piosenkę zaśpiewała Ania Tesarczyk uczennica klasy VIc.
Klasy I–V również wspominały ten ważny dla Polaków dzień, 6 V wzięły udział w uroczystej akademii prowadzonej przez uczniów klasy Va. Podobnie jak ich starsi koledzy odśpiewali hymn państwowy, wysłuchali wierszy, pieśni patriotycznych a także opowiadania o uchwaleniu i znaczeniu dla Polski Konstytucji 3 Maja.
W dniach 29 i 30 kwietnia prawie wszyscy uczestnicy klas piątych wybrali się na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Chociaż pogoda w poniedziałek nie rozpieszczała pełni optymizmu turyści po dotarciu na miejsce najpierw zwiedzili Kopalnię Złota w Złotym Stoku, następnie zdobyli Twierdzę Kłodzką. Po obejrzeniu panoramy miasta udaliśmy się do Ośrodka wczasowego „Sorentto” w Marianówce w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej. Na miejscu po obiadokolacji, krótkim odpoczynku wszyscy zasiedli do ogniska piekąc kiełbaski. Był czas na ćwiczenia na siłowni na świeżym powietrzu i zabawę na placu zabaw. Na zakończenie dnia uczniowie świetnie bawili się na dyskotece.
W drugim dniu wyprawy turyści obejrzeli w Wodospad Wilczka w miejscowości Międzygórze. Z tego urokliwego miejsca przejechaliśmy do Kudowy-Zdrój dokładnie do Czermnej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć tamtejszą Kaplicę Czaszek. Z miejsca zadumy przejechaliśmy na teren Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie wędrowaliśmy labiryntem Błędnych Skał. Po tych niesamowitych górskich wędrówkach udaliśmy się do Polanicy-Zdrój, gdzie uczniowie przeszli przez Park Zdrojowy zobaczyli pijalnie wody zdrojowej Staropolanka, kupili pamiątki. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu w doskonałych humorach i po odwiedzinach w znanej i lubianej restauracji.
Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
W XIII Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym który odbył się w Bojszowach ekipa naszej szkoły w składzie: Mateusz Czekaj, Michał Brzenk, Weronika Basiewicz i Marta Wieczorek zajęła zaszczytną drugą lokatę w kategorii pierwszej grupie wiekowej - do lat 12. Serdecznie im gratulujemy!
Wielkanoc 2019
Tradycyjne już w przeddzień Świąt Zmartwychwstania Chrystusa Pana wszyscy nasi uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej, by tam wczuć się w tajemnicę zbliżających się wydarzeń. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się montażu słowno-muzycznego, który wprowadził wszystkich w czas Wielkiego Postu, recytowane wiersze przeniosły nas od Ogrodu Oliwnego przez Drogę Krzyżową, aż pod Krzyż Jezusa – przypominając nam ostatnie Jego słowa przed śmiercią.
W drugiej części spotkania młodzi artyści wprowadzili nas w atmosferę Świąt Wielkanocnych w pięknej recytacji wierszy o tej tematyce. Uczniowie także w prozie opowiadali nam o tradycjach świątecznych, takich jak robienie palm, malowanie jajek oraz robienie pisanek, kraszanek i wyklejanek. Przypomnieli także o wypiekaniu bab wielkanocnych, wyrabianiu szynek i kiełbas, no i oczywiście o lanym poniedziałku.
Na zakończenie spotkania uczniowie złożyli wszystkim życzenia do których dołączyła się także Pani Wicedyrektor Ewa Sońta, która złożyła życzenia wszystkim uczniom, pracownikom i rodzicom naszych uczniów.
Wycieczki klasy IVd
5 kwietnia klasa 4d wybrała się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Wadowicach. Zaprosiła nas mama Marcina, pani Chochół. Celem wizyty było zapoznanie się z systemem wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz poznanie roli prawa w życiu każdego obywatela. Już przy samym wejściu do budynku uczniowie byli bardzo podekscytowani przechodząc przez bramki do wykrywania metalu. Od razu zauważyli, że w sądzi należy zachować powagę. Pouczeni o właściwym zachowaniu, mogliśmy rozpocząć zwiedzanie budynku sądu. Udaliśmy się do zabytkowej sali rozpraw. Tam zostaliśmy przywitani przez pana sędziego i pana prokuratora. Wprowadzili oni uczniów w zasady pracy sądu, opowiedzieli o specyfice swojego zawodu i zakresie obowiązków. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak wygląda praca sędziego, ile trudu i wysiłku trzeba jej poświęcić. Ogromną radość sprawiła uczniom możliwość siedzenia w fotelu sędziowskim oraz zabytkowe maszyny do pisania.
Duże wrażenie na nas wszystkich wywołała wizyta w pokoju zatrzymań i lustro weneckie w pokoju przesłuchać. Na koniec dostaliśmy pamiątkowe dyplomy. Po wyjściu z budynku sądu mieliśmy okazję przejechać się „ciuchcią wadowicką”, która mija 13 najważniejszych miejsc związanych z życiem Karola Wojtyły. Ponieważ pogoda była piękna udaliśmy się także na kremówki i kupiliśmy pamiątki. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Cieszymy się, że mieliśmy okazję być w takim miejscu.
To była już druga wycieczka, na którą zaprosili nas rodzice. W pierwszym półroczu mieliśmy możliwość odwiedzenia Laboratorium Badania Wody w Katowicach. Wycieczkę zorganizowała pani Jaworska, mama Mateusza. Przygotowała dla nas bardzo ciekawe warsztaty i oprowadziła po laboratorium. Uczniowie mogli pobrać próbki wody do badania oraz przeprowadzić wiele doświadczeń. Dowiedzieli się w jaki sposób do naszych domów dostaję się woda zdatna do picia. Uczniowie mogli sprawdzić także czystość swoich rąk poprzez badanie ilości bakterii, które się na nich znajdują. Każdy mógł podejść do mikroskopu i obserwować bakterie, które niejednokrotnie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Sprawdzaliśmy także twardość wody i dowiedzieliśmy jak zmienić jej pH. Uczniowie wykorzystując zmysł węchu rozpoznawali jakie substancje znajdują się w przygotowanych próbkach wody. Wszyscy byli bardzo zaciekawieni i zadawali mnóstwo pytań. Pod koniec wizyty uczniowie otrzymali pamiątkowe prezenty.
Wyjazd uświadomił nam, jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu i w jaki sposób powinniśmy o nią dbać.
Prace projektowe na zajęciach „Niemiecki na start”
Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka niemieckiego zaprezentowali projekty, będące formą podsumowania i utrwalenia wiadomości z języka niemieckiego.
Do wykonania projektu uczniowie wykorzystywali wycinki z gazet, zdjęcia, widokówki, papier kolorowy itp., aby na jego kartkach zaprezentować się po niemiecku, napisać gdzie mieszkają oraz skąd pochodzą, zaprezentować po niemiecku drzewo genealogiczne swojej rodziny. Uczniowie klas IV wykonali wspaniale makietę swego pokoju z opisem mebli, co pozwoliło im efektywniej opanować słówka związane z tym tematem.
Prace projektowe dały uczniom dużo satysfakcji oraz motywacji do dalszej nauki języka niemieckiego. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i estetyką wykonania zadania. Na ostatniej akademii, kończącej rok szkolny 2018/2019, wszyscy uczestnicy zajęć otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Najlepsi z najlepszych
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły osiągnęli sukces w prestiżowych Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty, w których udział biorą wszystkie szkoły województwa śląskiego. Uczniowie rywalizują w III etapach obejmujących wiedzę i umiejętności z poszczególnych przedmiotów. Tytułów laureata oraz finalisty nie otrzymują przypadkowi uczniowie, ale osoby uzdolnione i bardzo pracowite, które muszą opanować bardzo obszerny i trudny zakres materiału. To naprawdę najlepsi z najlepszych!
LAUREATKĄ z języka polskiego została uczennica klasy III b Gimnazjum POLA BRYL. Do konkursu przygotowała ją pani Beata Wesecka.
Podwójnym FINALISTĄ z języka polskiego oraz fizyki został uczeń klasy VIII b KAROL PENCZEK, pracujący pod kierunkiem pani Grażyny Buras - Chrostek oraz pana Mateusza Janka.
W piątek dyrektor szkoły pani Regina Pioskowik oraz laureatka Pola Bryl wraz z rodzicami wezmą udział w uroczystości nadania tytułu, na którą zostali zaproszeni przez Śląskiego Kuratora Oświaty.
Uczniom, Nauczycielom oraz Rodzicom gratulujemy!
Polu i Karolu, jesteśmy z Was dumni i życzymy dalszych sukcesów.
Przywitanie wiosny
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca uczniowie naszej szkoły z klas I- III zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od przygotowania sukni dla naszej Marzanny, wspólnie rozmawialiśmy i śpiewaliśmy piosenkę o wiośnie. Dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę. Nasza Marzanna została spalona w ogrodzie szkolnym. Mamy nadzieję, że wiosna posłucha uczniów i zostanie z nami na dobre.
„Happy St. Patrick’s Day”
Zgodnie ze szkolną tradycją już od początku marca każdy z nas ochoczo szykował się do obchodów związanych z dniem św. Patryka. Gdy wszystko zostało dopięte na ostatni guzik mogliśmy zacząć.
18 marca świętował budynek SP2 na ulicy Kolberga, a 19 marca kontynuowaliśmy w budynku na ulicy Śląskiej. Wszyscy mieli okazję dowiedzieć się czym jest dzień św. Patryka i dlaczego obchodzony jest tak hucznie we wszystkich krajach anglojęzycznych. Uczniowie przebrani w zielone stroje przygotowali na ten dzień wiele niespodzianek. Każda klasa ozdobiła drzwi swojej sali w symbole związane z Irlandią. W szkole zorganizowany został konkurs na najpiękniejszy kotylion. Korytarze zazieleniły się od trzylistnych koniczynek, flag irlandzkich oraz Leprikonów.
Dołączyliśmy także do międzynarodowego projektu EDJ i razem z innymi państwami (Rumunią, Malezją i Niemcami) promowaliśmy różnorodności kulturową i językową Europy podczas dnia św. Patryka.
W tym roku zebrana suma przerosła nasze najśmielsze oczekiwania (1.597,65gr) - 1.000zł zostanie przekazany na cel charytatywny - pomoc dzieciom w Afryce. Natomiast aby nagrodzić wszystkich naszych uczniów za tak aktywny udział w akcji, kreatywność podczas konkursów i zapał do pracy, pozostałą kwotę (597,65gr)przeznaczono na zakup szkolnego sprzętu sportowego.
Pragniemy podziękować serdecznie rodzicom i uczniom za zaangażowanie oraz za pyszne ciasta, ciasteczka, babeczki, galaretki i inne smakołyki.
W zorganizowanym z tej okazji konkursie na najładniejszy „Kotylion Św. Patryka” poszczególne miejsca zajęli:
W kategorii klasy 1-3:
I miejsce – Julia Manda
I miejsce – Maksymilian Goik
II miejsce – Maja Jarnot
III miejsce – Daniel Pohl
Wyróżnienia: Szymon Rozmus, Natalia Czajor, Michał Smolej, Aleksandra Bucała, Jan Kolny
W kategorii klasy 4-5:
I miejsce – Oliwia Jarnot
II miejsce –Damian Haśnik
III miejsce – Kinga Szpitalny
Wyróżnienia: Krystian Czajor, Patrycja Myalska, Piotr Włoch
W kategorii klasy 6 – III gimnazjum:
I miejsce – Wiktoria Klima
II miejsce – Maria Buchta
III miejsce – Krzysztof Niedźwiedzki
Serdecznie wszystkim gratulujemy!!! Do zobaczenia za rok!!!
Najlepsi w powiecie bieruńsko-lędzińskim!
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim dnia 15.03.2019 roku odnieśli wielki sukces w Powiatowych Zawodach w Piłce Siatkowej Chłopców. Reprezentacja naszej szkoły zajęła I MIEJSCE, zapewniając tym samym awans do Zawodów Rejonowych.
27. marca 2019 roku drużyna z SP2 pojechała zaprezentować swoje umiejętności na Zawody Rejonowe które odbyły się w Tychach, chłopcy mieli możliwość grania w nowo zakupionych strojach siatkarskich. Rywalizacja odbyła się na bardzo wysokim poziomie, ostatecznie nasza drużyna zajęła 3 MIEJSCE.
W skład drużyny wchodzą: Dębiec Krzysztof, Pitera Karol, Proksa Damian, Pytlarczyk Dawid, Sitko Jakub, Staniucha Szymon, Zawisza Jakub, Zientek Bartłomiej. Opiekę nad drużyną sprawuje nauczyciel wychowania fizycznego Klaudia Pioskowik.
Święto liczby π
14 marca 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Liczby π. W ramach obchodów Dnia liczby π uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali:
- gazetkę poświęconą liczbie π,
- wąż kolorowych cyfr - rozwinięcie dziesiętne liczby π,
- rysunki zawierające figury, bryły i wzory z liczbą π,
- wystawę prac plastycznych - "Portret liczby π",
- wydruk rozwinięcia dziesiętnego liczby π do setnego miejsca po przecinku,
- uczniowie z poszczególnych klas przynieśli wypieki: ciasta, ciasteczka i babeczki z zaznaczoną liczbą π.
Uczniowie rywalizowali w konkursie „Matematyczne Skojarzenia”. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z klasy VIIIB, drugie miejsce drużyna z klasy VIIIA, a trzecie miejsce drużyna z klasy IIIB.
Rekolekcje szkolne dla klas VI-VIII i gimnazjum
„Wierzę, ufam, kocham...” to temat rekolekcji, w których uczestniczyli uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej i trzecich klas gimnazjum. Od poniedziałku 11. marca do środy 13. marca spotykaliśmy się, aby poprzez teatr, refleksję nad Słowem Bożym i modlitwę głębiej zrozumieć nasze życie, a także zrobić kolejny krok na drodze do świętości.
Przez pierwsze dwa dni gromadziliśmy się najpierw w szkole, gdzie każda z klas miała do przygotowania pantomimę ewangelizacyjną, którą następnie prezentowała przed wszystkimi uczniami oraz komisją. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ oddziaływało na nas nie tylko samo słowo, ale także różnorodne formy wyrazu artystycznego jak muzyka czy teatr. To wszystko miało nam przekazać prawdę o kochającym Bogu i o grzesznych ludziach. Zwieńczeniem tego było wystawienie spektaklu teatru cieni „Legenda o trzech drzewach”. Przedstawienie to od wielu tygodni było przygotowywane przez wybraną grupę uczniów. Efekt został zaprezentowany drugiego dnia rekolekcji tak wobec młodszych klas naszej szkoły, jak i tych najstarszych. Trzeba powiedzieć, że na wielu widzach spektakl zrobił duże wrażenie.
Oczywiście oprócz zajęć na terenie szkoły każdego dnia gromadziliśmy się też w kościele, gdzie mogliśmy wysłuchać refleksji na temat wiary i zaufania Bogu, co zawsze było wprowadzeniem do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Właśnie spotkanie z Bogiem żywym było centrum każdego dnia rekolekcji. We wtorek to spotkanie było też otwarciem się na Jego miłosierdzie w sakramencie spowiedzi.
Trzeci dzień rekolekcyjny to tradycyjnie już dzień wyjazdowy. W tym roku pojechaliśmy do Oświęcimie, gdzie w Centrum Dialogu i Modlitwy mogliśmy wysłuchać konferencji niemieckiego księdza, będącej refleksją nad wydarzeniem Auschwitz. Po poczęstunku, który na nas czekał we wspomnianym centrum, udaliśmy się do obozu Birkenau, aby przejść przez niego z Drogą Krzyżową. Zatrzymując się w różnych miejscach, poznając ich historię, równocześnie rozważaliśmy wydarzenia z życia Pana Jezusa oraz byłych więźniów. Zwieńczeniem wszystkiego była msza w kościele NMP Królowej Polski, który mieści się w budynku tzw. nowej komendantury obozu Birkenau.
Rekolekcje szkolne dla klas I-V
Czas Wielkiego Postu, dopiero co się rozpoczął, a uczniowie naszej szkoły już 11, 12 i 13 marca przeżywali swoje wielkopostne rekolekcje. Bez wątpienia był to czas pełny zadumy, zastanowienia się nad swoim życiem, przystąpienia do sakramentu pokuty, aby bez żadnych przeszkód „Wypłynąć na głębię” i zrozumieć, że najważniejszym momentem w życiu każdego człowieka, tym bardziej ucznia i uczennicy, jest usłyszeć głos Boga i pójść za nim. Kulminacyjnym momentem naszych rozważań była Eucharystia, która powinna być w centrum naszego życia i tak też się stało po przeżytych owocnie rekolekcjach. Rekolekcje mogły przynieść „owoce” tylko dlatego, iż Bóg postawił przed naszymi uczniami wyjątkowego księdza rekolekcjonistę, który w prosty, łatwy, a zarazem skuteczny sposób za sprawą Ducha Świętego przypomniał naszym dzieciom to co najważniejsze. Za to z całego serca dziękujemy ks. Grzegorzowi Kwietniowi wikariuszowi z parafii Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie.
Księdzu Grzegorzowi życzymy, by w swojej pracy duszpasterskiej dalej „Wypływał na głębię”, a Jego posługa przynosiła owoc stokrotny.
Zajęcia z robotyki
7 marca uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w zajęciach związanych z robotyką, które odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
Rekolekcje szkolne
Pasowanie na czytelnika w SP2
Dnia 8 marca 2019 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, zaprezentowane przez uczniów klasy IVb. Dowiedzieli się również, jak należy dbać o książki, a czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I odgadywali także zagadki, które sprawdziły znajomość tytułów wierszy dla dzieci. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę uczniowie otrzymali upominki, które będą im przypominać o tym uroczystym wydarzeniu.
Dzień Bezpiecznego Internetu
1 marca 2019 roku w Naszej Szkole odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu. Odbył się konkurs - test wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie oraz uczniowie przygotowali plakaty promujące bezpieczne korzystanie z Internetu.
W konkursie informatycznym wzięli udział uczniowie klas IV i V. Jednym z elementów tego dnia było przygotowanie przez klasy plakatów nawiązujących do tematyki: „Bezpieczny Internet".
Wybrano najciekawsze prace:
I miejsce - Weronika Pyrcik
II miejsce - Sandra Skorupa
III miejsce - Zuzanna Protasewicz i Nadia Kłaput
IV miejsce - Julia Bała i Adam Habryka
V miejsce - Adrian Klimek.
W tym dniu odbył się także konkurs informatyczny – „Wiedzy o Bezpiecznym Internecie”. W konkursie brało udział 14 uczniów z wszystkich klas IV i V. Zwycięzcy konkursu:
I miejsce - Grzegorz Jeleń - klasa V c
II miejsce - Miłosz Gębarowski - klasa IV d
III miejsce - Milena Tokarczyk - klasa IV b i Igor Blukacz - klasa V a.
Wszystkim Uczniom gratulujemy. Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowała pani Barbara Ochojska.
Prelekcja „Bezpieczne ferie”
Od poniedziałku 11 lutego 2019r. w województwie śląskim rozpoczynają się ferie zimowe. Dnia 07.02.2019r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu spotkali się z uczniami klas I-V naszej szkoły, by przypomnieć zasady umożliwiające uczniom w sposób bezpieczny i radosny spędzenie czasu zimowego wypoczynku. Mundurowi informowali m.in. o zagrożeniach związanych z przebywaniem w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych oraz jak przeprowadzić bitwę na śnieżki, by zakończyła się szczęśliwie. Dzieciom, które spędzą ferie w górach policjanci przypomnieli o obowiązku posiadania kasku oraz zasadach obowiązujących na stoku.
Gala Konkursu Regionalnego „Godomy i śpiywomy po naszymu - czyli po śląsku”
W czwartek 7 lutego 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chełmie Śląskim odbyła się Gala podsumowująca Regionalny Konkurs o zasięgu powiatowym – „Godomy i śpiywomy po naszymu czyli po śląsku”. Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
W konkursie recytatorskim w kategorii Szkoła Podstawowa kl.IV-VI – główną nagrodę zdobyła uczennica naszej szkoły Zofia Kula uczennica kl. V b, a wyróżnianie otrzymała uczennica Kinga Szpitalny z kl. Va. Także w kategorii dla kl VII-VIII i kl.III Gim wyróżnienie zdobyła uczennica klasy VII b Paulina Sobczyk.
W konkursie muzycznym w kategorii Szkoła Podstawowa kl. I-III główną nagrodę zdobyła uczennica klasy Ib Oliwia Kramek. A nasz wspaniały zespół „Szwarne Dziołszki” w kategorii zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne otrzymał wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Powiatowy Konkurs Regionalny „Godomy i śpiywomy po naszymu - czyli po śląsku”
4 lutego 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Regionalnym „Godomy i śpiywomy po naszymu - czyli po śląsku”.
Klasy 1-3 reprezentowały uczennice: Pyrcik Magdalena klasa 1a recytowała wiersz pt. „Skokanka”; Kula Emilia klasa 1b recytowała wiersz pt. „Zosiaczka Łonaczka”; Stuchlik Monika klasa 2b recytowała wiersz pt. „Brele”.
5 lutego 2019r. odbył się konkurs muzyczny. Szkołę reprezentował zespół muzyczny oraz soliści.
Warsztaty z kodowania w Gminnej Bibliotece
31.01.2019 r. klasy piąte wraz z wychowawcami i panią wicedyrektor uczestniczyły w warsztatach kodowania w języku scratch, które odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej. Uczniowie z zainteresowaniem wykorzystywali możliwości robotów Finch, Photon oraz gry Scottie Go. Teraz każdy już wie co to jest „kodowanie” i potrafi samodzielnie zakodować robota.
Dyżur psychologa
W dniu 31.01.2019r. w godzinach 8:30-13:00 na terenie szkoły będzie miał miejsce dyżur psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bieruniu. Osoby chętne do skorzystania ze wsparcia psychologicznego, proszone są o zgłoszenia się w dniu 30.01.2019r. w godzinach 8:30-14:00 do pedagoga szkolnego celem odebrania zgody na uzyskanie pomocy. Pomoc jest dobrowolna.
Święto szkoły
Zabawa karnawałowa w Szkole Podstawowej nr 2
24 stycznia 2019 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla klas I-V. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień -zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami zachęcała do szampańskiej zabawy.
Na początku uczniowie mogli podziwiać laureatów rumuńskiej wersji programu „Mam Talent”- a niektórzy uczniowie mogli również wystąpić z artystami. W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów,diabłów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów były również wróżki, księżniczki i czarodziejki.
Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom.
W przerwach uczniowie dostali słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz trójki klasowe poszczególnych klas. Tegoroczna zabawa karnawałowa w SP 2 należała do bardzo udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale bardzo zadowoleni.
Uroczystość „Dnia Babci i Dnia Dziadka” w Szkole Podstawowej nr 2
Są dwa takie styczniowe dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu – Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim zapraszanie babć i dziadków na uroczystość ich święta stało się tradycją na stale wpisaną w repertuar imprez szkolnych. 22.01. oraz 23.01 odbyły się uroczyste akademie z udziałem około 200 babć i dziadków. Na wstępie Dyrekcja ciepłymi słowami i życzeniami przywitała wszystkich gości. Następnie wystąpiły dzieci z klas I,II i III prezentując montaż słowno- muzyczny o babci i dziadku oraz przedstawienia pod kierunkiem swoich wychowawczyń.
Mali artyści z przejęciem recytowali wiersze, zaprezentowali swe umiejętności baletowe, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Również wiązanką piosenek śląskich imprezę oprawili młodzi soliści- uczestnicy konkursu regionalnego, pod kierunkiem nauczyciela muzyki, a pani katechetka wraz z uczniami klas V zaprezentowała przedstawienie jasełkowe.
Na zakończenie odśpiewano tradycyjne „Sto Lat” a wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom laurki i prezenty wykonane na zajęciach plastycznych ze swoimi wychowawczyniami. W organizacji święta pomogły również mamy, działające w Radzie Rodziców, przygotowując słodki poczęstunek dla zaproszonych babć i dziadków. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy serdecznie za rok.
2 stycznia 2019 roku klasa III A Gimnazjum w obecności Pani Dyrektor Reginy Pioskowik zaprezentowała na lekcji geografii - tradycje i zwyczaje grup etnicznych w Polsce. Jako pierwsza przedstawiła swój region grupa Ślązacy - tradycje, strój śląski, budownictwo, zwyczaje świąteczne i okolicznościowe. Przygotowali plansze, informacje o regionie, a uczennica zaprezentowała się w stroju śląskim i chłopak w stroju górniczym.
Następnie grupa uczniów przedstawiła region Podhalanie - były tradycje, obrzędy, muzyka, strój góralski damski i męski, tradycyjne oscypki - także do spróbowania. Trzecia grupa zaprezentowała region Łowiczanie - były stroje, budownictwo, tradycje i potrawy.
Na zakończenie uczniowie przedstawili grupę etniczną - Kaszubi - ich swoisty alfabet, muzykę, potrawy, stroje i zwyczaje. Uczniowie poczęstowali także krówkami wg przepisu prosto z Kaszub. Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące, a uczniowie wykazali się dużą wiedzą i znajomością folkloru, z różnych zakątków Polski. Lekcję przygotowała i poprowadziła Pani Barbara Ochojska.
Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy
Uczniowie naszej szkoły jak co roku w okresie przed świątecznym wystąpili z programem artystycznym dla Członków Stowarzyszania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Chełmie Śląskim, oraz zaproszonych przez nich gość. Poprzez stałą współpracę z prezesem p. Teresą Misterek nasi uczniowie mogą razem z członkami stowarzyszenia przeżywać tajemnicę świąt zarówno Bożego Narodzenia jak i Wielkanocy. Nasi wychowankowie uczą się przez te spotkania wrażliwości, chęci niesienia pomocy, przez co dostrzegają drugiego człowieka wobec którego nie przechodzą obojętnie. Tegoroczne spotkanie odbywało się 11 grudnia 2018 w restauracji „Oaza”, gdzie uczniowie przedstawili jasełka pt: „Wigilia sieroty”. W rolę sieroty Marysi przygarniętej przez rodzinę wcieliła się Zofia Kula, jej przyrodnie siostry, przez które bardzo często płakała: Julia Bała, Aleksandra Malczewska i Oliwia Jarnot, rodziną kierowała mama - Kinga Szpitalny. Wszystkie dziewczyny doskonale wcieliły się w swoje role.
Po przedstawieniu, które wprowadziło nas w czas świąteczny uczennice i uczeń klasy czwartej i piątej w pięknej recytacji poezji bożonarodzeniowej i śpiewie wspólnym kolęd złożyli wszystkim zebranym życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Nasi uczniowie życzyli wszystkim, aby Jezus narodził się przede wszystkim w ich sercach i zawsze im błogosławił.
21 grudnia uczniowie mieli przedstawić ten sam program artystyczny dla Dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. Niestety, program musiał zostać skrócony o przestawienia jasełkowe z powodu choroby dwóch głównych bohaterek, którym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Wspólne kolędowanie połączone z recytacją wierszy rozpoczął uczeń klasy pierwszej Mateusz Adamik wykonując wiązankę kolęd na organach, do kolędowania włączyły się także pierwszaki z klasy Ib wykonując na zakończenia pastorałkę „Świeć gwiazdeczko”.
Na zakończenia do życzeń Bożonarodzeniowych dołączył się także p. Dyrektor Regina Pioskowik życząc wszystkim zebranym dużo zdrowia, Bożego błogosławieństwa Nowonarodzenego Jezusa i szczęśliwego Nowego Roku.
Warsztaty malowania bombek choinkowych
19 grudnia uczniowie klas: IIa, IIb i III brali udział w warsztatach malowania bombek choinkowych zorganizowanych przez Biuro Podróży BAMBINO z Katowic. Warsztaty składały się z dwóch części. Najpierw uczniowie obejrzeli film „Magiczny świat bombek choinkowych”, ukazujący specyfikę produkcji bombek i ich ozdabiania. Następnie rozpoczęły się zajęcia plastyczne, polegające na wykonaniu własnej ozdoby choinkowej. Uczniowie ozdabiali bombki kolorowymi farbami i brokatami. Uczestnicy warsztatów wykazali się dużą pomysłowością. Następnie bombki zostały wysuszone i spakowane w osobne pudełka, dzięki czemu każdy mógł zabrać swoją ozdobę do domu.
XIII Środowiskowe Spotkanie Kolędowe
17 grudnia 2018 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się już po raz XIII Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: „Wejdź w serca nasze Dziecino…”. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem uczennic naszej szkoły Zuzanny Wojtowicz, która wykonała utwór muzyczny „Mario, czy już wiesz”. Niewątpliwie to wykonanie przeniosło nas z trwającego jeszcze czasu Adwentu do radosnego czasu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Śpiew kolęd połączony z prezentacją zaproszonych gości począwszy od naszych przedszkolaków, a skończywszy na licealistach sprawiło, że wszyscy obecni mogli już „poczuć” te wyjątkowy czas, w którym „niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia” – czas Bożego Narodzenia. To spotkanie kolędowe miało sprawić, że Jezus narodzi się nie tylko w betlejemskiej grocie, ale przede wszystkim w każdym ludzkim sercu. Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, przedstawicieli Rady Gminy, księży naszej parafii, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, sponsorów naszej szkoły oraz mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości.
Pani Dyrektor Regina Pioskowik, przywitała wszystkich Gości, podziękowała za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż są z nami przedszkola i szkoły, które kolędują z nami już XIII raz, czyli są z nami od samego początku.
W tym roku w wspólnie z nami kolędowali przedstawiciele przedszkoli z Chełmu Śląskiego, Imielina i Lędzin-Goławca, szkół podstawowych z Chełmu Śląskiego, Kopciowic, Imielina, Lędzin-Goławca. Na zakończenie tego wspaniałego spotkania wystąpili artyści Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach w składzie: Jarosława Kosiak – skrzypce, Magdalena Ziętek – skrzypce, Joanna Tesarczyk – altówka, oraz Karolina Nowak-Waloszczyk – wiolonczela.
Zaprezentowali się także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Bierunia. Wszystkie prezentacje były połączone z wykonaniem kolęd i pastorałek w wersji instrumentalno-wokalnej.
Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie do naszej szkoły, za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich na kolejne XIV już Środowiskowe Spotkanie Kolędowe w przyszłym roku.
Wyjazd na warsztaty ekologiczne do Katowic
12.12.2018 przedstawiciele naszej szkoły z klas II, III i IV uczestniczyli w aktywnych warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię podczas Szczytu Klimatycznego COP 24. Spotkanie miało miejsce w samym sercu naszej Metropolii – w dawnym budynku Muzeum Śląskiego przy Alejach Korfantego w Katowicach. Uczniowie mogli zapoznać się z granicami i atrakcjami tego regionu oraz poznać sylwetki sławnych ludzi, którzy z tej właśnie ziemi pochodzą. Po wspaniałej prezentacji multimedialnej regionu, uczniowie zapoznali się ze skarbami naszej ziemi, przyrodą która nas otacza i wreszcie odsłuchali odgłosów naszej przyrody i utworów skomponowanych przez naszych śląskich kompozytorów.
Po tych atrakcjach uczniowie uczestniczyli w aktywnych warsztatach ekologicznych, w których zapoznali się z zagrożeniami ekologicznymi jakie grożą nam i naszej przyrodzie. Doświadczenia, które pokazały co to jest „smog”, jak umiejętnie korzystać z energii elektrycznej – jak się ją wytwarza, co to jest fotowoltaika i jak wytwarza się energię z powietrza, oraz wiele innych ciekawostek. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i aktywnie brali udział w zajęciach i zadawali mnóstwo pytań – jednym słowem ten temat nie jest obojętny naszym dzieciom i możemy mieć pewność, że w przyszłości zrobią wszystko, aby ocalić nasz piękny skrawek ziemi. Każdy uczestnik otrzymał na dobry początek sadzonkę kwiatka, który w szczególny sposób oczyszcza powietrze w naszych domach i ekologiczny worek. Po warsztatach wszyscy udali się na katowicki jarmark świąteczny, gdzie zrobili drobne zakupy, ale i posłuchali piosenek i bajek w świątecznej scenerii jarmarku.
W drodze na dworzec kolejowy przez Placu Kwiatowym podziwiali wystój przepięknie udekorowanych na święta Katowic. Wcześniej jeszcze miło spędzili czas w ulubionej restauracji i wszyscy zadowoleni wrócili do domu.
Der schönste Adventskalender – projekt plastyczno-językowy "Kalendarz Adwentowy"
Kalendarz adwentowy to tradycja zgodnie z którą dzieci w Niemczech 1 grudnia otrzymują kalendarz z 24 okienkami/przegródkami, zawierającymi drobne niespodzianki. Okienka są ponumerowane i każdego dnia dziecko może otworzyć tylko 1 okienko. Kalendarz ma umilić dzieciom czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
Te i inne tradycje adwentowe bożonarodzeniowe poznają uczniowie klas IV-VI na zajęciach innowacji pedagogicznej „Niemiecki na start” w grudniu.
Uczniowie projektując kalendarz adwentowy, wykonując wieńce adwentowe lub opowiadając o swojej rodzinie wykazują się ogromną kreatywnością, wkładają wiele inwencji i pracy w wykonanie swoich projektów.
Udział w X Powiatowych Warsztatach Plastycznych "Interart" w SP 2 w Lędzinach
5 grudnia 2018 r po raz dziesiąty odbyły się Warsztaty plastyczne dla Osób Niepełnosprawnych "Interart" uczestniczyli w nich uczniowie ze szkół powiatu bieruńsko- lędzińskiego oraz podopieczni Ośrodka Błogosławiona Karolina w Lędzinach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Maria Pyrczek (kl. IIa ), Kinga Kostyra (kl. IIa) oraz Oliwia Jarnot (kl. Va). Uczestnicy warsztatów z wielkim zapałem i kreatywnością wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe. Prace naszych uczennic możecie państwo podziwiać na zdjęciach.
XV Powiatowy Turniej Wiedzy Matematyczno-Ekonomicznej
Dnia 7 grudnia 2018 roku o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej nr1 w Lędzinach odbył się XV Powiatowy Turniej Wiedzy Matematyczno-Ekonomicznej. W tym roku uczestnikami byli uczniowie klas siódmych, tworzący dwuosobowe drużyny. Reprezentowali oni szkoły z powiatu bieruńsko – lędzińskiego.
Uczestnicy konkursu rozwiązywali problemy oraz odpowiadali na pytania łączące matematykę i ekonomię. Ich zadaniem było rozwikłanie takich problemów jak np.:
- wyliczenie odsetek z lokaty,
- obliczenie procentu danej wielkości,
- rozwiązanie krzyżówki o hasłach ekonomicznych,
- obliczanie podatków
- zdefiniowanie, bądź rozszyfrowanie pojęć ekonomicznych.
- Skomplikowane i wielostopniowe obliczenia z zastosowaniem praktycznym procentów.
Czas pracy nad kolejnymi zadaniami był ograniczony, zaś ilość przyznawanych punktów uzależniona była od stopnia trudności pytania. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7b Paulina Sobczyk i Szymon Pastwa. Nasi siódmoklasiści spisali się doskonale. Zajęli II miejsce odpowiadając bezbłędnie na wiele pytań, a ich obliczenia podatków czy rozwiązania bardzo trudnych problemów świadczyły o perfekcyjnym opanowaniu obliczeń procentowych. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody indywidualne.
Kiermasz Bożonarodzeniowy
W dniach 6-7 grudnia na terenie szkoły odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy, zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoły. Podczas kiermaszu sprzedawano wytwory pracy - głównie artykuły wykonane własnoręcznie przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli, m.in. : rękodzieło - dekoracje i ozdoby świąteczne, kartki, a także wyroby cukiernicze - ciastka, babeczki i inne. Zgodnie z założonym celem cała kwota zostanie przeznaczona na wyposażenie świetlicy szkolnej.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej!
Mikołaj się zbliża dzieci się radują
Dzisiaj w naszej szkole zawitał św. Mikołaj - przecież w takim dniu nie mogło Go wśród nas zabraknąć. Wszyscy uczniowie i mali i duzi oraz wszyscy pracownicy szkoły otrzymali od dostojnego Świętego słodkie batoniki. Dziękujemy św. Mikołajowi, że do nas przybył, a Jego pracowitym Aniołkom za okazaną pomoc.
Ib piekła świąteczne ciasteczka
Dnia 6 grudnia klasa I b zgodnie z przedświąteczną tradycją piekła świąteczne ciasteczka. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, serduszek przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni. Po szkole unosił się wspaniały zapach, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała, a ciasteczka zostały pięknie udekorowane przez uczniów.
Obchody Dnia Górnika
3 grudnia 2018 r. w murach naszej szkoły odbyła się akademia z okazji Dnia Górnika. W uroczystości brali udział zaproszeni przez uczniów górnicy – rodzice, dziadkowie. Program artystyczny przedstawiły dzieci z klas I-III oraz uczniowie z klasy V. Oprócz podziękowań i życzeń wypowiadanych (także gwarą) w poetyckiej formie goście mogli wysłuchać pięknych górniczych piosenek oraz podziwiać uczniów klasy V w śląskim tańcu. Następnie uczniowie zaśpiewali górnikom uroczyste 100 lat i wręczyli laurki z życzeniami. Później głos zabrał przedstawiciel górników, dziękując za życzenia, pamięć i wspaniały występ. Na koniec Pani dyrektor osobiście złożyła górnikom życzenia, zachęciła gości do odśpiewania ulubionych piosenek śląskich i zaprosiła na słodki poczęstunek.
Sukces naszej uczennicy Hani
Nasza uczennica Hanna Wisiorek z klasy Ib zdobyła III miejsce w Międzynarodowym Turnieju o wdzięcznej nazwie Mikulas Kupa 2018, który odbył się w Budapeszcie. Brały w nim udział zawodniczki z około 22 państw m. im. z Rosji, Węgier, Niemiec i Cypru.
Andrzejki w klasie Ib
Warsztaty profilaktyczne
Dnia 30.11.2018r. uczniowie klas III-V uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez trenerów z Ośrodka Profilaktyki Społecznej z Krakowa. Uczniowie klasy trzeciej odkrywali różnice i podobieństwa w grupie, uczyli się czym jest tolerancja na warsztatach pt. „Bawimysię, Różnimysię.”
Zajęcia w klasach czwartych pt. „Akcja - integracja” dotyczyły umiejętności współdziałania i współpracy w grupie. „O potworach na forach” czyli zagrożeniach czyhających w internecie rozmawiali uczniowie klas piątych. Poruszony został problem uzależnienia od internetu, gier, telefonów, telewizji.
Z Chełmu Śląskiego do Hiszpanii - czyli podróż z muchą Fefe
27 listopada uczniowie klasa IV C Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śląskim. W niezwykły świat biblioteki wprowadziła uczniów dyrektor biblioteki, pani Anna Kocur. W pierwszej części warsztatów uczniowie poznali zasady korzystania z biblioteki oraz udostępniania księgozbioru, także przy wykorzystaniu katalogu online. Pani dyrektor zaprosiła też na organizowane przez bibliotekę imprezy czytelnicze.
W drugiej części zajęć pani dyrektor zabrała czwartoklasistów w wakacyjną podróż wraz z muchą Fefe - główną bohaterką książki „Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy". Podczas tej części warsztatów uczniowie rozwijali wyobraźnię twórczą, zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego oraz umiejętność budowania złożonej wypowiedzi. Towarzyszyły temu zabawy czytelnicze z nagrodami. Uczniowie wykazali się uważnością i rozumieniem czytanego tekstu, popisali się też wyobraźnią w czasie opowiadania wymyślonych relacji z wakacji w różnych europejskich krajach. Po zakończeniu zajęć dzieci mogły założyć kartę biblioteczną, a także wypożyczyć książki.
Dzień wolontariatu z Lotto
W dniu 27 października z inicjatywy jednego z rodziców ucznia kl. Ia odbył się w naszej szkole „Dzień wolontariatu z Lotto”. Pracownicy Lotto wraz z niektórymi pracownikami naszej szkoły przez całą sobotę pracowali w ogrodzie szkolnym modernizując plac zabaw dla dzieci. Wolontariusze montowali nowe huśtawki, malowali sprzęt znajdujący się na placu zabaw odnawiali ławeczki oraz sadzili drzewa i krzewy. Po południu wszystko było gotowe. Cały sprzęt i materiały podarowało szkole „Lotto”. Odnowiony plac zabaw wygląda pięknie.
Serdecznie dziękujemy Panu Witoldowi Koziołkowi, jego zonie oraz Wszystkim wolontariuszom firmy „Lotto” za pomysł i pracę wykonana na rzecz uczniów SP2. Brawo i Dziękujemy!
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w SP2
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” - hasło to było przewodnim motywem tegorocznego spotkania uczniów klas I-III z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, które odbyło się 23 listopada w bibliotece oraz świetlicy naszej szkoły.
Imprezę przygotowały panie bibliotekarki. Na początku uczniowie zostali zapoznani z historią Dnia Pluszowego Misia oraz rozpoznawali sylwetki misiów – bohaterów literackich: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola i misia Yogi. Dzieci z zainteresowaniem oglądały gazetkę, wystawkę maskotek i książek o misiach i niedźwiedziach oraz wzięli udział w konkursie plastycznym, który w bieżącym roku nosił tytuł: „Ja i mój miś”.
Na zakończenie każdy uczestnik zabawy tradycyjnie otrzymał „małe conieco”, czyli słodki poczęstunek. Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci, że moda na misie nie przemija.
Tenis plażowy
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu w Szkole Podstawowej numer 2 w Chełmie Śląskim odbywają się darmowe zajęcia z tenisa plażowego! Narazie dla klas V, a miejmy nadzieję że w przyszłości również dla pozostałych klas. Zimą odbywają się one na sali gimnastycznej. Tenis plażowy jest to połączenie tenisa ziemnego z badmintonem i gra się na piasku. Popularna dyscyplina w krajach zachodnich, coraz śmielej wkracza do Polski. Celem zajęć tenisa plażowego w szkołach jest uświadomienie uczniom potrzeby zdrowego i aktywnego trybu życia, oraz dla najlepszych uczniów możliwość udziału w turniejach międzynarodowych i zgrupowaniach kadry Polski juniorów. Zajęcia prowadzone są przez reprezentantkę Polski i instruktora z międzynarodowym certyfikatem IFBT Aleksandrę Adamska.
Warto zaznaczyć że szkoła w Chełmie Śląskim jest dopiero trzecią szkoła w Polsce gdzie odbywają się zajęcia z tenisa plażowego.
Miejmy nadzieje że oprócz dobrej zabawy znajdą się w naszej szkole przyszli reprezentanci Polski.
Katarzyna Ryt laureatką konkursu „Listy do przyszłości”
Uczennica klasy VIb – Kasia Ryt została laureatką konkursu „Listy do przyszłości”, który był elementem projektu „Wawelska Kapsuła Czasu z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę”. Organizatorzy - Zamek Królewski na Wawelu oraz Tauron - zadbali o wspaniałą oprawę finału konkursu polegającego na napisaniu listu do kolegi z przyszłości. Prace laureatów umieszczono w specjalnej kapsule, którą złożono na Wawelu. Kapsuła z listami zostanie otwarta za 100 lat. Nas już niestety nie będzie, ale (dzięki Kasi i pozostałym wyróżnionym uczniom) następne pokolenie dowie się wielu ciekawych rzeczy o młodych ludziach z XXI wieku.
Warto dodać, że Kasia z rodzicami oraz dyrektor naszej szkoły pani Regina Pioskowik zostali zaproszeni na tę szczególną uroczystość do Krakowa i uczestniczyli w umieszczeniu listów w Kapsule Czasu.
„Dzieciaki do Rakiet!”
Od poniedziałku 19.11.2018 nasza szkoła uczestniczy w konkursie pod patronatem BGŻ BNP Paribas „Dzieciaki do Rakiet!” Codziennie na naszą szkołę można oddać 5 głosów z jednego urządzenia (wystarczy po zagłosowaniu odświeżyć stronę i zagłosować kolejny raz). A do wygrania są atrakcyjne nagrody dla szkoły.
Dziękujemy za oddane głosy!
https://www.dzieciakidorakiet.pl/zgloszenia/739/szkola-podstawowa-nr-2
„Wieczornica Pamiętajcie o ogrodach... Polaków portret własny”
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w gminie Chełm Śląski w dniu 8 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 na hali gimnastycznej przy ulicy Śląskiej 12 zaprezentowano widowisko historyczno – artystyczne pt. „Wieczornica Pamiętajcie o ogrodach… Polaków portret własny”, przygotowane z inicjatywy pani Grażyny Buras-Chrostek i pani Beaty Weseckiej we współpracy z panią Joanną Kuleszą – Kubiciel, panią Karoliną Bajurą, ks. Łukaszem Grzywoczem oraz panem Krzysztofem Dłubiszem.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, w tym m.in. przedstawiciele Gminy Chełm Śląski – Wójt Gminy Chełm Śląski – pan Stanisław Jagoda z małżonką, zastępca Wójta – pan Leszek Maciejowski, skarbnik Gminy Chełm Śląski – pani Alicja Grzyb, sekretarz Gminy – pani Celina Ganobis, pani Gabriela Penczek, księża posługujący w naszej parafii z proboszczem Piotrem Guzym na czele, prof. Helena Synowiec, dyrektorzy placówek oświatowych naszej gminy, kierownicy jednostek administracyjnych gminy, radni Gminy Chełm Śląski, przedstawiciele Rady Rodziców SP nr 2 oraz inni przyjaciele naszej placówki – w tym rodzice i rodziny naszych uczniów, którym serdecznie dziękujemy za obecność w tym szczególnym dniu.
Głównym zamierzeniem realizatorów było zaprezentowanie wybranych fragmentów historii Polski, które mogły przybliżyć różne postawy Polaków na przestrzeni dziejów. Wśród portretów naszych rodaków bardzo wiele było tych najpiękniejszych, ale pojawiały się i te, które zapisały się w przeszłości naszego kraju czarnymi zgłoskami. W spektaklu prezentowano - poprzez taniec, muzykę, śpiew, recytację, scenki dramowe oraz sceniczne adaptacje fragmentów utworów prozatorskich i komentarz historyczny - nie tylko dokonania synów i córek polskiej ziemi, ale także talenty artystyczne naszych uczniów. W ciekawej scenografii, której niebanalną oprawę stanowiła gra świateł, prezentowali się uczniowie w bogatych strojach oddających klimat danej epoki, a na oczach widzów rozgrywało się dynamiczne widowisko, angażujące młodych artystów i widownię, jak np. wspólne odśpiewanie hymnu narodowego czy Ody do radości. Szczególną rolę w realizacji widowiska odegrała, umieszczona pośrodku hali, scena.
Zamysł ten pozwolił na nowatorskie (jeśli chodzi o spektakle szkolne) pomysły wykorzystujące przestrzeń jako element widowiska.
Wieczornica nie miałaby miejsca, gdyby nie zaangażowanie naszych uczniów:
Grupa recytatorów: Pola Bryl, Karolina Pastwa „ Pamiętajcie o ogrodach” J. Kofty; Radosław Strożek : „ Tren VIII” J. Kochanowskiego; Patryk Moskal: „Pieśń IX” J. Kochanowskiego; Dominik Ziajka: „ Inwokacja” A. Mickiewicza; Michał Polak: „Święta miłości kochanej ojczyzny” I. Krasickiego; Magdalena Sady, Paulina Wybraniec: „Moja piosnka” C.K. Norwida; Aleksandra Ciszewska: „ Elegia o …chłopcu polskim” K.K. Baczyńskiego”
Grupy taneczne: soliści – Julia i Agata Korzeniowskie, Zahara Łuczak, Jakub Lesiecki, Krzysztof Pyras i Zuzanna Liana (gościnnie);
Tancerki: Joanna Brodzik, Paulina Goj, Zuzanna Kołodziej, Amelia Skutela, Roksana Ryszka, Katarzyna Ryt, Julia Stolorz, Natalia Urbańczyk, Olga Wasik; Maria Buchta, Paulina Malcharek, Maja Orzińska, Roksana Proksa, Antonina Siarkowska, Kornelia Sławicka, Lucyna Stryjewska, Julia Urbańczyk;
Polonez - tancerze: Aleksandra Ciszewska, Oliwia Daniel, Patrycja Górnik, Wiktoria Koziorz, Wiktoria Krzyżak, Magdalena Sady, Julia Szafrańska, Paulina Wybraniec; Patryk Bula, Bartosz Kulik, Michał Polak, Krzysztof Pyras, Karol Pitera, Damian Proksa, Jakub Zawisza, Dominik Ziajka;
Trojak - tancerze: Weronika Basiewicz, Oliwia Jarnot, Aleksandra Malczewska, Maria Palka, Kinga Szpitalny, Julia Tuszynska, Marta Wieczorek, Igor Blukacz, Michał Brzenk, Mateusz Czekaj, Paweł Madeja;
Grupa teatralna: Dawid Brzezina, Krzysztof Dębiec, Patrycja Górnik, Bartosz Klimek, Marek Misterek, Jakub Parzniewski, Kamil Pastuszka, Jakub Sitko, Szymon Staniucha;
Popisy solowe /śpiew/: Jakub Grzywacz, Agata Korzeniowska, Julia Sałapatek, Magdalena Sady, Zuzanna Wojtowicz, Paulina Wybraniec;
Chór męski: Milosz Kozak, Bartosz Kulik, Karol Pitera, Dominik Pyras Jakub Sitko, Szymon Staniucha, Dominik Ziajka;
Chór mieszany: Jakub Grzywacz, Wiktoria Klima, Maja Sikora, Julia Szafrańska, Paulina Sobczyk, Paulina Wyciślok;
Komentarz historyczny: Miłosz Kozak, Dominik Pyras, Karol Pitera, Jakub Zawisza, Tycjan Seweryn;
Oprawa techniczna: Bartosz Kulik, Tymoteusz Skorta.
Za współpracę przy realizacji tego przedsięwzięcia organizatorzy pragną serdecznie podziękować Wójtowi Gminy Chełm Śląski – panu Stanisławowi Jagodzie. Dziękujemy sponsorom – państwu Katarzynie i Czesławowi Kulikom, państwu Katarzynie i Ryszardowi Nowrockim, panu Markowi Wyciślokowi. Dziękujemy serdecznie nauczycielom i pomocom nauczyciela oraz pracownikom obsługi placówki, bez których widowisko to nie mogłoby przebiegać tak płynnie i w tak wspaniałej atmosferze. Serdeczne podziękowania przekazujemy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Lędzinach – pani Marii Horst za wypożyczenie sceny oraz Gminnej Spółce Komunalnej w Chełmie Śląskim za transport i montaż tejże sceny.
Wszyscy pragnący obejrzeć film z wieczornicy mogą to uczynić za pośrednictwem strony naszej gminy w zakładce Vivat Niepodległość.
Plakaty Niepodległej
W ramach projektu „Szkoła Patriotów” klasy IV-VII wykonały plakaty nawiązujące do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W plakatach dominowała symbolika nawiązująca do ważnych wydarzeń z minionego stulecia (Bitwa warszawska, powstania śląskie, druga wojna światowa, czasy PRL, powstanie III RP). Dzieci wykonywały prace indywidualnie i grupowo. Plakaty przez miesiąc listopad wystawione są w sali historycznej.
Konkurs pieśni patriotycznych
Dnia 25 października 2018 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznych w ramach „Szkoły Młodych Patriotów”. Każda grupa zaprezentowała Pieśń Patriotyczną zawierającą co najmniej 2 zwrotki. Nad całością czuwało Jury składające się z jednej osoby z każdej klasy pod opieką pana Krzysztofa Dłubisza oraz pana Krzysztofa Kracli.
Wyniki rywalizacji prezentują się następująco:
I miejsce - Anna Tesarczyk (53 pkt.)
II miejsce - ex aequo Agata Korzeniowska oraz Zuzanna Wojtowicz (49,5 pkt.)
III miejsce - Oliwia Buchta oraz Karolina Rodzyn (30,5 pkt.).
Kodeks postaw patriotycznych
Nad powstaniem Kodeksu Postaw Patriotycznych pracowały wszystkie klasy I-III. Opracowanie kodeksu było jednym z punktów Ogólnopolskiego Konkursu Patriotycznego „Szkoła młodych patriotów”. W trakcie zajęć przeprowadzono wiele dyskusji, konwersacji wokół tematu, który jest najbliższy sercu każdego Polaka, dużego i małego. W czasie pracy dzieci były bardzo aktywne i kreatywne. Błyskotliwie odpowiadały na pytania: Co to jest patriotyzm? Kim jest patriota? Jak powinien zachować się patriota? Co należy robić, aby być prawdziwym patriotą? Młodsi uczniowie przedstawiali swoje pomysły które zapisywała pani wychowawczyni na dużym arkuszu papieru natomiast starsi swoje sformułowania zapisywali samodzielnie. Wynikiem wspólnej pracy jest składający się z 11 punktów Kodeks Postaw Patriotycznych Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim.
Ogólnoszkolny konkurs historyczny - historia Polski a patriotyzm
W dniach od 15 X do 26 X 2018 roku odbywał się w naszej szkole „Ogólnoszkolny konkurs historyczny - Historia Polski a patriotyzm.” Był on częścią projektu „Szkoła młodych patriotów”, w którym uczestniczy nasza placówka. W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas IV-VIII i III klasy gimnazjum (300) osób. Zadaniem konkursowym było napisanie testu sprawdzającego wiedzę naszej młodzieży w zakresie:
- klasa IV – symboli narodowych, miejsc pamięci narodowej, świąt narodowych, postaci znanych Polaków i ich osiągnięć
- klasy V-VI – rozszerzona wersja testu dla klas IV
- klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum – symboli narodowych, miejsc pamięci narodowej, postaci znanych Polaków i ich osiągnięć, a także historii Polski od utraty niepodległości po jej odzyskanie.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Klasa IV
I miejsce : 22 punkty - Czajor Krystian (IVa), Konieczny Dawid ( IVc), Wąż August (IVc), Parysz Marta (IVc)
II miejsce: 21 punktów - Haśnik Damian (IVc)
III miejsce: 19 punktów - Pyrcik Weronika (IVc)
Klasa V:
I miejsce: 28 punktów - Kula Zosia (Vb)
II miejsce: 27 punktów - Jeleń Jakub (Va)
III miejsce: 25 punktów - Jeleń Grzegorz ( Vc)
Klasa VI:
I miejsce: 28 punktów - Koziołek Adam (VI c)
II miejsce 25 punktów - Zawadzka Oliwia (VIc)
III miejsce: 24 punkty - Jasińska Kinga (VIa), Kruk Daria (VI b), Sikora Helena (VI a), Sokołowska Anna (VIa)
Klasa VII:
I miejsce: 23 punkty - Rajski Filip (VII a)
II miejsce: 22 punkty - Grzywacz Jakub (VIIb), Klima Wiktoria (VII b)
III miejsce: 21 punktów - Kolny Patryk ( VII b)
Klasa VIII:
I miejsce: 28 punktów - Seidel Barbara (VIIIa)
II miejsce: 26 punktów - Penczek Karol (VIII b )
III miejsce: 23 punkty - Majka Adrian (VIII a), Rozum Arkadiusz (VIII a), Sikora Maja (VIII a)
Klasa III
I miejsce: 23 punkty - Balasińska Julia (IIIa), Pastwa Karolina (IIIa), Szafrańska Julia (IIIb)
II miejsce: 22 punkty - Moskal Patryk (IIIa), Pitera Karol (III b), Szpitalny Karol (IIIa)
III miejsce 21 punktów - Bryl Pola (III a), Ryś Kacper (IIIb)
Konkurs przeprowadzali nauczyciele wychowawcy, poloniści i historycy. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy podczas szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Msza w intencji Ojczyzny w 100-lecie odzyskania niepodległości
W tym szczególnym dniu - 100 rocznicy odzyskania niepodległości nie mogło na uroczystej Mszy świętej sprawowanej za Ojczyznę zabraknąć uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej reprezentowali nas w śląskich strojach trzymając w ręku biało-czerwone chorągiewki. Był także sztandaru naszej szkoły, który dumnie reprezentował poczet sztandarowy. Wszyscy dziękowali Bogu za pokój i wolność, ale i prosili o dalsze błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny.
Hubertus - święto myśliwych i leśników
11 listopada przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w Mszy Świętej sprawowanej w leśniczówce na Błędowie, która sprawowana była za leśników z Koła Łowieckiego „Łabądź” z Bierunia z okazji ich patronalnego święta wspomnienia św. Huberta. Już od kilku lat nasi uczniowie współpracują z leśniczymi włączając się do zbiórki żołędzi dla zwierząt na zimę, uczestniczą w lekcjach przyrody i doceniają ich pracę dziękując wraz z myśliwymi za cały rok.
Polonez dla Niepodległej!
Już niedługo zamieścimy pełną relację z niezwykłego wydarzenia, które miało miejsce w naszej szkole, czyli patriotycznej wieczornicy „Pamiętajcie o grodach”.
Niech jej zapowiedzią będzie polonez wykonany przez uczniów klas trzecich gimnazjum w naszej szkole: Aleksandrę Ciszewską, Oliwię Daniel, Patrycję Górnik, Wiktorię Koziorz, Wiktorię Krzyżak, Magdalenę Sady, Julię Szafrańską, Paulinę Wybraniec, Patryka Bulę, Bartosza Kulika, Karola Piterę, Michała Polaka, Damiana Proksę, Krzysztofa Pyrasa, Jakuba Zawiszę i Dominika Ziajkę.
Choreografię przygotowała pani Joanna Kulesza Kubiciel.
„Rekord dla Niepodległej”
09 listopada 2018r. nasza szkoła wzięła udział w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Całą uroczystość otworzył hymn Polski odśpiewany o godzinie 11:11 w ramach akcji „Rekord Dla Niepodległej”. Następnie, zebrani na sali gimnastycznej, uczniowie i grono pedagogiczne wysłuchało rysu historycznego o dniu 11 listopada.
W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć miejsca na patriotyczne wiersze wybitnych polskich poetów oraz wzruszających piosenek z tego okresu. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie przez dyrektora nagród i dyplomów za udział w konkursach w ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów”.
Święto Dyni
W związku z tym, że królową jesieni jest dynia w klasie Ib obchodzono jej święto. Lekcja rozpoczęła się od wysłuchania wiersza o głównej bohaterce dnia, jej pochodzeniu oraz wartościach odżywczych.
Uczniowie dowiedzieli się również, jakie potrawy można wykonać z użyciem tego „pomarańczowego" warzywa. Temu wszystkiemu towarzyszyły liczne gry i zabawy. Uczniowie wykonali również ciekawe prace plastyczne. Zwieńczeniem tego dnia była uczta „dyniowa”.
Dzień zdrowego odżywiania
W klasie Ib odbył się dzień zdrowego śniadania. Uczniowie według własnego pomysłu przygotowywali pyszne kolorowe kanapki. Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
Prezentacja prac projektowych z języka niemieckiego - „Niemiecki na start”
Uczniowie klas IV są już po pierwszych miesiącach nauki dodatkowego języka obcego-języka niemieckiego. Klasy IV bardzo systematycznie i licznie uczęszczają na zajęcia języka niemieckiego, a uczniowie na lekcji zaprezentowali swoje pierwsze projekty.
Do wykonania projektu uczniowie wykorzystali wycinki z gazet, zdjęcia, widokówki, papier kolorowy itp., aby na jego kartkach przedstawić się po niemiecku, napisać gdzie mieszkają oraz skąd pochodzą.
Prace projektowe dają uczniom dużo satysfakcji oraz motywacji do dalszej nauki języka niemieckiego. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i estetyką wykonania zadania.
Konkurs na najciekawszą pracę projektową zostanie rozstrzygnięty na zakończenie roku szkolnego.
Warsztaty z czasopismem „Świerszczyk”
6 listopada br. trzecioklasiści brali udział w warsztatach z czasopismem „Świerszczyk” zorganizowanych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim. Zajęcia przeprowadziła Pani Anna Kocur – dyrektor chełmskiej biblioteki. Wyjaśniła dzieciom czym jest czasopismo, czym różni się od książki oraz przybliżyła jego charakterystyczne elementy. Następnie rozmawiała z uczniami na temat zawodów związanych z pracą w redakcji gazety – była mowa o dziennikarzu, grafiku, ilustratorze, korektorze i redaktorze naczelnym. Kolejną częścią spotkania były zajęcia praktyczne. Wszyscy uczestnicy stali się członkami redakcji „Świerszczyka”- projektowali okładkę, tworzyli historyjki obrazkowe oraz redagowali i ilustrowali pamiętnik Świerszczyka Bajetana. W pracy redakcyjnej pomagał dzieciom pouczający filmik „Z pamiętnika pewnego Świerszczyka”, który miał być inspiracją do stworzenia dalszych przygód tego bohatera. Były też wykreślanki, labirynty, ukryte obrazki i mnóstwo świetnej zabawy!
Konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej
W miesiącu październiku w ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów” odbył się ogólnoszkolny konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej.
Wzięli w nim udział uczniowie klas IV i V.
Klasę IV „a” reprezentowali: Andrzejczak Laura, Diabełek Liwia, Kłaput Nadia, Protasewicz Zuzanna, Wadas Maja.
Klasę IV „b”: Dreszer Kinga, Klasę IV „c”: Kaczmarek Karolina, Padaż Martyna, Pyrcik Weronika.
Klasę IV „d”: Bryjok Kinga, Myalska Patrycja, Serafin Weronika.
Klasę V „a”: Brzenk Michał, Jeleń Jakub, Szpitalny Kinga.
Klasę V „c”: Ganobis Marzena, Jeleń Grzegorz
Po podsumowaniu wyników w klasach IV przyznano miejsca:
I miejsce: Laura Andrzejczak
II miejsce: Weronika Serafin i Weronika Pyrcik
III miejsce: Kinga Bryjok i Patrycja Myalska
W klasach V przyznano miejsca:
I miejsce: Kinga Szpitalny
II miejsce: Jakub Jeleń
III miejsce: Michał Brzenk
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Ocalić od zapomnienia
Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych udali się na cmentarz, by tam uczcić pamięć poległych żołnierzy spoczywających na naszym cmentarzu.
Uczniowie najpierw odwiedzili kościół parafialny, gdzie modlili się za wszystkich swoich bliskich zmarłych, za tych zmarłych o których nikt już nie pamięta, ale i za zmarłych księży i siostry zakonne spoczywające na naszym cmentarzu.
Po krótkiej modlitwie udali się na grób nieznanego żołnierza, by tam zapalić znicze i złożyć wieniec wykonany przez ucznia klasy V - Nikodema z pomocą jego Mamy. W zadumie i modlitwie podziękowali tym właśnie żołnierzom za to, że oddając swoje życie my dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.
Alarm na wypadek pożaru dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim
30 października 2018 roku o godzinie 11.00 został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas obecnych w szkole oraz nauczyciele i zatrudniony personel. Sama akcja przebiegła bardzo sprawnie i bez żadnych komplikacji. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele oraz personel stosowali się do regulaminu, który został przedstawiony wcześniej na szkoleniu.
Akcja „flash mob”* w bibliotece szkolnej
W dniu 17.10.2018 w bibliotece szkolnej pojawiło się „Drzewko czytelnika”. Każdy chętny mógł zapisać na listku swoje przemyślenia na temat roli i znaczenia książki, biblioteki oraz czytania w życiu człowieka. Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji. Wszystkim najbardziej spodobało się zdanie zapisane przez uczennicę kl. IVb Zuzię Stantke-Bogacką - „Lepiej czytać niż grać”. Drzewko można podziwiać w bibliotece szkolnej.
*Flash mob (ang. dosł. błyskawiczny tłum) - określenie, którym przyjęto nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków.
Wycieczka do Krakowa oraz opactwa w Tyńcu
23 października 2018 roku klasy 4b, 4c, 4d zwiedziły klasztor w Tyńcu oraz przeszły Drogą Królewską w Krakowie. Pogoda dopisało, choć było wietrznie, ale rozpadało się dopiero, gdy uczniowie zakończyli zwiedzanie.
Opiekę nad klasą 4b sprawowały panie: Bernadeta Jaronicka i Ilona Misterek, nad klasą 4c panie: Joanna Kulesza Kubiciel oraz Beata Tuszyńska, a nad klasą 4d panie: Ewa Jarosz i Ewa Kolny.
Zwiedzanie opactwa tynieckiego połączone było z warsztatami „W klasztornych murach”. Uczniowie poszukiwali odpowiedzi m. in. na następujące pytania:
- Kim jest mnich?
- Czy każdy zakonnik jest mnichem?
- Jak wygląda dzień za klasztornym murem?
- Co się kryje za furtą?
Uczestnicy zajęć poprzez atrakcyjną formę podchodów poznawali życie mnichów oraz wygląd i znaczenie klasztorów od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Zdobyta wiedza została potwierdzona certyfikatem wręczonym każdemu uczestnikowi.
W Krakowie uczniowie przeszli ulicami Kanoniczą oraz Grodzką od Rynku na Wzgórze Wawelskie. Zwiedzili wawelską Katedrę, gdzie weszli na dzwonnicę, by zobaczyć Dzwon Zygmunta, dotknąć go lewą ręką i pomyśleć życzenie. Następnie w Smoczej Jamie poszukiwali śladów smoka wawelskiego.
Po dużej dawce wiedzy i zwiedzania był też czas na relaks i rozrywkę. W Centrum Rozrywki Gravitacja w Jaworznie czwartoklasiści aktywnie spędzili czas, wykazując się umiejętnościami gry w kręgle.
Prezentacja ukazująca historię chełmskiego kościoła
19 października klasa VI c odwiedziła nasz Kościół Parafialny. Celem wizyty było wysłuchanie, przygotowanej przez ucznia klasy VIc Adama Koziołka, prezentacji ukazującej historię chełmskiego kościoła. Adam oprowadził swoich kolegów po wnętrzu, opisując dokładnie dzieje znajdujących się tu zabytkowych ołtarzy, obrazów, witraży i ambony. Omówił etapy budowy naszej świątyni. Swoje wystąpienie wzbogacił prezentując zdjęcia kościoła z dawnych lat. Uczniowie VI c z dużą ciekawością wysłuchali kolegi, padło wiele pytań, a zaangażowani słuchacze chętnie wymieniali się swoją wiedzą zaczerpniętą z relacji przodków. Naszą lekcję historii zakończyliśmy odwiedzając jeden z najbardziej znanych chełmskich grobów, miejsce pochówku rodziny von Arco. Uczniowie przypomnieli znaną im legendę związaną z tym miejsce. Opiekunami wycieczki byli wychowawca klasy VI c Grzegorz Zyzak i nauczyciel historii Renata Dłucik.
Dzień Pocztowca
18 października przypada Dzień Łącznościowca, Poczty Polskiej i Listonosza. Z tej okazji uczniowie klasy III SP2 wraz z wychowawcą dnia 25 października br. odwiedzili mieszczący się przy ul. Śląskiej 68 Urząd Pocztowy w Chełmie Śląskim, by wszystkim pracującym tam pocztowcom złożyć najserdeczniejsze życzenia. Podczas wizyty na poczcie trzecioklasiści mieli okazję zapoznać się z obowiązkami pracowników poczty, ich stanowiskami pracy, rodzajami przesyłek i znaczków, sposobem doręczania paczek. Poznali to miejsce bardzo dokładnie. Mogli przyjrzeć się z bliska rowerom listonoszy, wejść do poszczególnych pomieszczeń poczty i zapytać o wszystkie nurtujące ich sprawy związane właśnie z pracą w tym miejscu. Udało im się również obejrzeć klasery uzupełnione wspaniałą kolekcją dawnych i współczesnych znaczków wydanych przez Pocztę Polską. Następnie uczniowie otrzymali zadanie - wysłanie kartki z pozdrowieniami.
Żeby to zrobić, musieli najpierw właściwie zaadresować pocztówkę, wpisać tekst pozdrowień, nakleić odpowiednie znaczki i samodzielnie ostemplować je datownikiem. Tak przygotowane kartki wrzucili od razu do skrzynki pocztowej, by te mogły jak najszybciej trafić do adresatów. Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie świetnie. W nagrodę otrzymali słodki poczęstunek i kieszonkowe kalendarzyki.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem akcji jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. W 2017 roku w akcji wzięło 85 100 uczestników.
W tym roku w akcję włączyli się uczniowie klasy III B gimnazjalnej pod opieką pani Joanny Kuleszy Kubiciel. W dniu 16 października 2018 roku od godziny 12:00 do godziny 12:30 dwunastu uczniów prowadziło resuscytację krążeniowo –oddechową na 6 fantomach. Dołączyliśmy do grona osób dbających o popularyzację wiedzy o pierwszej pomocy. W przyszłym roku na pewno będzie nas więcej!
Klasy drugie z wizytą na poczcie
W dniach 16 i 17 października klasy drugie odwiedziły pobliski Urząd Pocztowy z okazji zbliżającego się Dnia Pocztowca. Uczniowie wręczyli pracownikom laurki i kwiaty, dowiedzieli się, jak wygląda praca listonosza i innych pracowników poczty. Na zakończenie dzieci miały okazję napisać i zaadresować kartki dla swoich rodziców i wrzucić je do skrzynki, otrzymały również słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, uczniowie przekonali się, jak ważna i niełatwa jest praca pocztowca.
Odkrywamy piękno naszego Śląska - wycieczka klas V do Tarnowskich Gór
18 października uczniowie klasy Va i Vc, oraz część klasy Vb wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Na miejscu zwiedzili słynną zabytkową Kopalnię Srebra, która jest unikatową atrakcją turystyczną na skalę europejską. Miejsce to zostało w 2017 roku wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Długość trasy turystycznej to 1740 metrów. W większości pokonuje się ją pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami w podziemnej sztolni. W czasie podziemnej wędrówki panie przewodnik raczyły nas ciekawymi opowieściami o przeszłości tego miejsca i o gwarkach, czyli dawnych górnikach którzy pracowali bardzo ciężko w tym miejscu bardzo często od chłopięcych lat. Po wyjściu z kopalni uczniowie zwiedzili Skansen Maszyn Parowych z eksponatami poruszanymi dawniej za pomocą pary.
Z tego miejsca wyruszyliśmy do Sztolni Czarnego Pstrąga, która jest niecodzienną atrakcją turystyczną. W Sztolni jest bowiem najdłuższym podziemnym przepływ łodziami w Polsce. Do pokonania mieliśmy odcinek 600 metrów od Szybu „Ewa” do Szybu „Sylwester”. Przewodnik niczym mityczny Charon przeprawił nas z jednego szybu do drugiego, popychając łodzie i snując górnicze opowieści.
Po wyjściu na powierzchnię udaliśmy się na tarnogórski rynek gdzie uczniowie mogli zobaczyć zabytkową studnię. Wszyscy zadowoleni po zakupie pamiątek udali się do dobrze znanej i lubianej restauracji i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Zbiórka żołędzi i kasztanów
17 października bieżącego roku miał miejsce finał zbiórki żołędzi i kasztanów. Rywalizację szkolną wygrały dzieci klas czwartych, piątych i szóstych które pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, wychowawcy Grzegorza Zyzaka oraz pani Beaty Tuszyńskiej i Pauliny Balion uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu.
Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie. Pani dyrektor podkreśliła że jesienią w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko to co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni a na jesiennym niebie możemy zaobserwować stada ptaków odlatujących do ciepłych krajów.
Po lekcji dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek po którym mogły spalić kalorię gdyż przygotowano dla nich krótki spacer po lesie.
Ostatnim punktem programu było ognisko z pieczeniem kiełbasek na którym wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe dla osób które przyniosły najwięcej kilogramów żołędzi i kasztanów. I miejsce zajęła Zuzanna Wyrwa która zebrała 175 kg, II miejsce Daria Kruk 123 kg, III miejsce Laura Andrzejczak 119 kg, IV miejsce Wojciech Zyzak 88 kg, V miejsce Amelia Goczoł 77 kg, VI miejsce Karolina Kaczmarek 77 kg, VII miejsce Kinga Ryszka 77 kg, VIII miejsce Nadia Maćkowiak 77 kg, IX miejsce Mateusz Smolej 75 kg i X miejsce Zuzanna Protasewicz 74 kg.
Dzień Edukacji Narodowej
W 1972 roku dzień 14 października został ogłoszonym oficjalnym Świętem Edukacji Narodowej. Z tej okazji co roku świętujemy nie tylko profesję jaką jest nauczyciel lecz również fakt, iż dzięki możliwości kształcenia się możemy zgłębiać największe tajemnice tego świata. Jak co roku swoją obecnością na uroczystości zaszczycili nas emerytowani nauczyciele, którzy mieli wpływ na wykształcenie wielu pokoleń. Po ceremonii Mszy Świętej, w budynku szkolnym odbyła się akademia poprowadzona przez naszych uczniów. Wśród recytowanych wierszy oraz historii edukacji narodowej nie zabrakło miejsca na fantastyczny pokaz mody, który został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Świetnym przykładem na to, że nauka nie jest związana tylko z książkami był występ gimnastyki artystycznej Zahary Łuczak oraz koncert na keyboardzie Anny Tesarczyk, która zaprezentowała nastrojowe utwory pt. „Wakacje w Paryżu” i „Akwarele”. Na koniec wszystkim nauczycielom zostały wręczone kwiaty i złożone życzenia,
po czym grono pedagogiczne udało się na przygotowany wcześniej poczęstunek. Wszystkim przybyłym gościom jak i organizatorom serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu. I pamiętajmy, że nauczyciel to nie tylko oznaka kolejnej kartkówki, ale również swego rodzaju mentor, który pomaga przy rozwiązywaniu problemów o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
Uroczyste otwarcie pracowni biologicznej i fizyczno-chemicznej w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim
XXI w. na dobre zagościł w naszej świadomości i z pewnością jednym z najbardziej znamienitych jego symptomów jest rozwój cywilizacyjny. Postęp techniczny, informatyzacja to charakterystyczne znaki naszych czasów.
To jednocześnie nowy wymiar dydaktyki, który możemy obserwować w chełmskich placówkach oświatowych. 2 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim, w budynku przy ulicy Śląskiej, miała miejsce niecodzienna uroczystość. W obecności szacownych gości - Wójta Gminy Chełm Śląski pana Stanisława Jagody, Skarbnika gminy pani Alicji Grzyb, Sekretarza gminy pani Celiny Ganobis, ks. proboszcza Piotra Guzego, ks. seniora Eugeniusza Góreckiego, pani dr Lidii Żur z Instytutu Fotoniki i Nanotechnologii Narodowej Rady
do spraw Badań w Trydencie, pani dr Marty Kuwik z Zakładu Chemii Materiałów i Technologii Chemicznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dra n. med. chirurga, ratownika medycznego, wykładowcy akademickiego pana Henryka Szczerby, dyrektorów chełmskich placówek oświatowych - pani Doroty Kwaśniewicz oraz pani Danuty Skowron, wicedyrektorów SP nr 2 - pani Grażyny Buras-Chrostek oraz pani Ewy Sońty, przewodniczącego Rady Rodziców przy SP nr 2 pana Dariusza Parzniewskiego, skarbnika RR pani Eweliny Stoleckiej oraz pani Moniki Głos-Ganobis sekretarza RR, a także pani Wiolety Siodłok - nauczyciela fizyki i chemii w Liceum Ogólnokształcącym w Bieruniu, nauczycieli
i uczniów naszej placówki - dokonano uroczystego otwarcia dwóch nowych pracowni - biologicznej i chemiczno-fizycznej.
Po słowach powitania w swoim wystąpieniu Dyrektor szkoły pani Regina Pioskowik podkreśliła zaangażowanie władz Gminy w realizacji tego edukacyjnego projektu (w całości pokrytego ze środków budżetowych) oraz niezłomną wolę w kreowaniu tego przedsięwzięcia przez nauczyciela biologii pana Sebastiana Gdaka oraz nauczyciela chemii, fizyki i matematyki pana Mateusza Janka. Wójt Gminy pan Stanisław Jagoda zaakcentował konieczność inwestowania w rozwój bazy dydaktycznej, a co za tym idzie - w pomyślność młodzieży naszej gminy. Następnie pani Dyrektor zaprosiła przybyłych do inauguracji uroczystości, której pierwszym elementem było poświęcenie obu pracowni przez księdza Proboszcza oraz przecięcie symbolicznych wstęg, którego dokonali wspólnie Wójt Gminy Chełm Śląski oraz Dyrektor szkoły.
Kolejnym punktem tego niecodziennego zdarzenia była prezentacja możliwości, jakie stwarza uczniom tak zaawansowana technologia. Pola Bryl, Bartosz Kulik, Karolina Pastwa, Maja Sikora, Tymoteusz Skorta, Julia Szafrańska, Dominik Ziajka, Szymon Staniucha, Jakub Grzywacz, Agata Korzeniowska, Bartłomiej Klimek - to właśnie ta grupa uczniów przedstawiła szereg ciekawych doświadczeń, w których wykorzystano tablice multimedialne, wizualizer, przestrzenne pomoce dydaktyczne, dygestorium. W pracowni biologicznej zaprezentowano przybyłym budowę układu anatomicznego i kostnego człowieka, a także umożliwiono obserwacje mikroskopowe zarówno próbek gotowych, jak i preparatów przygotowanych przez uczniów w powiększeniu 40x, 100x i 400x. Natomiast w pracowni fizyczno-chemicznej goście mogli obserwować burzę w probówce, palącą się pianę, chemiczną lokomotywę, samozapłon, chemicznego ducha, budowanie prostych obwodów elektrycznych, doświadczenia z wykorzystaniem kuli plazmowej i maszyny elektrostatycznej,
a nawet pokaz pomocy naukowych wykonanych samodzielnie przez uczniów.
Istotnym punktem uroczystości były wykłady naukowe przygotowane i wygłoszone przez zaproszonych prelegentów. Jako pierwszy wystąpił dr n. med. Henryk Szczerba
w kwestii dotyczącej mikrobów i wywołanych przez nich chorób. Pani dr Lidia Żur zaprezentowała temat: „Odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich z telefonów i smartfonów”. Z kolei pani dr Marta Kuwik omówiła zagadnienie pt. „Zapomniane pierwiastki układu okresowego”.
Podsumowaniem tego pełnego wrażeń i doświadczeń dnia była jego nieoficjalna część, w czasie której nastał czas zarówno na degustację pysznego ciasta, ale przede wszystkim
na wspominanie ubiegłego lata, które mijało w pracy nad nowymi pracowniami.
W tym miejscu z pewnością należy podkreślić godną podziwu niezłomność pani Dyrektor Reginy Pioskowik, której determinacja w dążeniu do sfinalizowania tego zadania, udzieliła się również ww. autorom naszych nowych pracowni, a owoce tej pracy będą służyć chełmskiej młodzieży przez następne lata.
VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W ostatnim tygodniu września uczniowie klas II-V uczestniczyli w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 28 września 2018 r. pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.
Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Również dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. W ramach akcji uczniowie przez cały tydzień przypominali sobie tabliczkę mnożenia. W czasie zajęć z matematyki grali w "Tabliczkowe Bingo" oraz "Tabliczkowego Milczka". Układali domino z tabliczką mnożenia, "Memory Tabliczkowe" a także uzupełniali "Tabliczkowe Kolorowanki". Uczniowie przygotowywali również ciekawe plakaty z tabliczką mnożenia, tabliczkowe chorągiewki, kwiaty i węże, które stanowiły kolorową dekorację naszej szkoły. Przeprowadzono także konkursy na Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia i ogłoszono konkurs pt. "Najciekawsza Tabliczka Mnożenia". Uczniowie przygotowali pomysłowe prace a najlepsze z nich zostały nagrodzone. W czasie przerw sprawdzano znajomość tabliczki mnożenia wykorzystując zabawy "Matematyczne Spacery" i "Hasło Dnia".
W piątek 28 września uczniowie wraz z nauczycielami zdawali egzaminy z tabliczki mnożenia. Wybrani wśród uczniów członkowie Komisji i Patroli Egzaminacyjnych przeprowadzali egzaminy. Kto zdał egzamin to otrzymywał LEGITYMACJĘ EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.
Innowacja pedagogiczna z języka niemieckiego „Niemiecki na start”
Od września 2018 r. kontynuowana jest w naszej szkole innowacja pedagogiczna „Niemiecki na start” (sponsorowana z budżetu gminy Chełm Śląski), dla chętnych uczniów klas IV-VI. Zajęcia te cieszyły się w ubiegłym roku szkolnym dużą popularnością, bo umożliwią im lepszy start podczas nauki tego języka - już jako języka obowiązkowego od VII klasy.
Założeniem innowacji jest stosowanie aktywnych metod oraz różnorodnych technik, które w ciekawy sposób pozwolą uczniom opanować podstawowe zwroty w języku niemieckim oraz zmotywować i rozbudzić ich zainteresowanie nauką języka naszego sąsiada. Innowacja pt. „Niemiecki na start” realizowana jest dla grupy chętnych uczniów w wymiarze jednej godziny tygodniowo w ramach zajęć pozalekcyjnych. Zajęcia prowadzi pani vice dyrektor Ewa Sońta, a nauka polega na działaniu i zabawie, aby rozbudzić zainteresowanie uczniów nauką języka niemieckiego np. poprzez twórczość plastyczną, aktywność muzyczną i zabawową.
Proponowane metody pracy z uczniem podczas zajęć to m.in.: zabawy aktywizujące, tworzenie słowniczka językowego w postaci obrazowo – słownej, inscenizacje i przedstawienia udział w konkursach, prezentacji swoich prac społeczności szkolnej na gazetce szkolnej i na stronie internetowej szkoły, występach w przedstawieniach na terenie szkoły i poza nią.
Ogólnopolski dzień głośnego czytania
Dnia 29 września obchodzimy „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” którego celem jest promowanie wartości, jakie do naszego życia wnoszą książki.W tym dniu wiele szkół organizuje wspólne, głośne czytanie, tak też zrobiliśmy i my. W klasie I b lekcja czytelnicza rozpoczęła się o godzinie 10:00.
Dzieci miały okazję posłuchać opowiadań czytanych przez wychowawczynię „Gang Słodziaków – tajemnice leśnej polany”. Czytanie, szczególnie głośne, rozwija wyobraźnię, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim buduje niezwykłą więź między czytającym a odbiorcą. Mimo, iż w dzisiejszych czasach trudno przebić się z klasyczną książką, to nie można z niej rezygnować.
Zachęcamy więc rodziców do głośnego czytania dzieciom.
Ogólnopolski dzień głośnego czytania w SP2 Chełm Śląski
W dniu 29 września ochodzony jest Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana impreza czytelnicza, podczas której panie bibliotekarki czytały uczniom klas IV i V były fragmenty lektury „Nowe przygody Mikołajka” Rene Gościnnego i Jeana-JacQuesa Sempe- rozdział „Nowy rok szkolny”
Po zakończeniu czytania uczniowie odpowiadali na pytania oraz w grupach opracowali komiks pt. „Mikołajek - nowy kolega w naszej klasie.” Mamy nadzieję, że po takiej akcji uczniowie zaciekawieni wysłuchanym fragmentem samodzielnie sięgną po tę książkę. Natomiast uczniowie klas I – III biorą udział w ogólnopolskim w konkursie edukacyjnym z Gangiem Słodziaków. Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki) dokumentowane podpisem rodzica będzie nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków”. Konkurs polega również na napisaniu lub narysowaniu własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków i przedstawieniu jej w formie: Klasy II – tworzą komiksy o Słodziakach (rysunki z elementami tekstów na formacie A 3 z wykorzystaniem różnych technik). Klasy III – piszą krótkie historie o Gangu Słodziaków i je ilustrują.
Uważamy, że Święto Głośnego Czytania jest niezwykle ważne i dlatego warto je propagować i kontynuować w naszej szkole.
XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
Maja Budzyń i Sabina Sobczyk, zeszłoroczne uczennice klas trzecich gimnazjalnych w naszej szkole, w roku szkolnym 2017/2018 zrealizowały pod kierunkiem pani Joanny Kuleszy Kubiciel projekt, który pozwolił im uzyskać mandat poselski na XXIV sesję SDiM. Maja Budzyń jest obecnie uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach, a Sabina Sobczyk uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Kruczkowskiego w Tychach.
Obecnie już absolwentki naszej szkoły 27 września 2018 zasiadły w ławach sejmowych.
Podczas otwarcia sesji marszałek Sejmu Marek Kuchciński przypomniał o dwóch rocznicach 550-leciu Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej oraz 100-leciu odzyskania niepodległości.
Posłanki i posłowie na Sejm Dzieci i Młodzieży debatowali na tegorocznej sesji nad przygotowanym przez siebie projektem uchwały dotyczącym popularyzacji wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny posłów pierwszego Sejmu Niepodległej Polski.
Ważnym punktem posiedzenia była debata o projekcie uchwały, po której zakończeniu uczestnicy w głosowaniu zdecydowali o jej przyjęciu.
Na tegorocznym SDiM Chełm Śląski reprezentowały aż trzy posłanki. Nasza absolwentka z roku szkolnego 2016/2017, Klaudia Klimek także została posłanką na XXIV sesję SDiM. Klaudia jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach.
Patriotyzm na co dzień - co dla mnie oznacza bycie patriotą?
W roku Niepodległej w ramach konkursu „Szkoła młodych patriotów” ruszył w naszej szkole cykl konwersatoriów, którymi objęte są klasy 4-8 SP oraz 3 gimnazjalne. Prowadzi je pani Joanna Kulesza Kubiciel.
Na pytanie kim jest patriota najczęściej pada odpowiedz: człowiek, który kocha ojczyznę i jest dla niej gotów poświęcić życie. Mamy to szczęście, że żyjemy w wolnym kraju, wolnym od wojny, nie wymaga się od nas gotowości do walki o ojczyznę z bronią w ręku. Stawiamy sobie zatem pytanie, co dziś możemy zrobić dla naszej ojczyzny, by była lepsza, piękniejsza, czym możemy się jej przysłużyć
Według uczniów naszej szkoły, by okazać miłość naszej ojczyźnie należy m. in.:
- szanować symbole narodowe,
- chodzić do szkoły,
- nie wstydzić się swego kraju,
- celebrować święta narodowe,
- działać charytatywnie,
- nie śmiecić,
- dbać o zdrowie,
- nie używać przekleństw,
- dbać o język ojczysty,
- przestrzegać prawo,
- szanować siebie i innych,
- dbać o bezpieczeństwo.
Codziennie, gdy idziesz do szkoły, by rozwijać wiedzę, swoje zdolności i umiejętności - jesteś patriotą. Codziennie, gdy nie zaśmiecasz Polski - jesteś patriotą. Codziennie, gdy dbasz o to, czym palisz w piecu, by nie zatruwać środowiska - jesteś patriotą... BĄDŹMY PATRIOTAMI NA CO DZIEŃ!
Rekord dla Niepodległej
Nasza szkoła wraz z wieloma polskimi szkołami włączy się do wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11. Chcemy stać się częścią bicia „Rekordu dla Niepodległej”. Dzięki akcji „Znam Hymn”, przeprowadzonej przez panie Renatę Dłucik i Joannę Kuleszę Kubiciel, u nas hymn wybrzmi perfekcyjnie. „Rekord dla Niepodległej” jest jednym z szeregu akcji i przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SP nr 2.
Kochamy Polskę!
Uczniowie klas 3 gimnazjum we wrześniu br. mogli wziąć udział w projekcie fotograficznym w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie, prowadzonych w naszej szkole przez panią Joannę Kuleszę Kubiciel. Projekt zakładał stworzenie hasła “Kochamy Polskę!”, w którym w litery wcielali się uczniowie. Celująco z projektu wywiązali się uczniowie z klasy 3 B gimnazjum: Julia Szafrańska, Paulina Wybraniec, Bartosz Kulik, Dominik Ziajka!
Szkoła młodych patriotów
W ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku Niepodległej nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „Szkoła młodych patriotów”. Celem konkursu jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Organizatorami konkursy są Studium Prawa Europejskiego oraz Instytut Badań nad demokracją. Ze strony szkoły koordynatorem konkursu jest pani Joanna Kulesza Kubiciel.
Przed nasza szkołą szereg zadań konkursowych, których realizacja pozwoli otrzymać tytuł „Szkoły młodych patriotów”. W szkole przeprowadzone zostaną konwersatoria pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. Uczniowie przygotują plakat „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców Chełmu Śląskiego przeprowadzony zostanie sondaż nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. Odbędą się także ogólnoszkolne konkursy: wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”, konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej oraz konkurs pieśni patriotycznych. Uczniowie najmłodszych klasy wraz z wychowawcami przygotują Kodeks Postaw Patriotycznych. Uzdolnieni literacko uczniowie będą przygotowywać prace na temat małej ojczyzny w literaturze.
Budujmy poczucie wspólnoty i dumy z bycia Polakiem!
Osobliwości świata fizyki
Dnia 17 września 2018 r. uczniowie klas VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum wzięli udział w corocznych wykładach organizowanych przez Pracownię Dydaktyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach połączonych z pokazami doświadczalnymi, podczas których zapoznali się z potęgą ciśnienia oraz wszechobecnymi falami.
Lekcja przyrody
17 i 18 września bieżącego roku dzieci klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty i wychowawców Renaty Dłucik, Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie.
Dzieci wysłuchały krótkiej lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadziła pani dyrektor. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci.
Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie zbierali żołędzie dla zwierząt, spacerowali po lesie i zbierali grzyby. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Bezpieczna droga do szkoły
Dnia 17 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Policjanci szczególną uwagę poświęcili uczniom klas pierwszych, którzy w tym roku szkolnym po raz pierwszy przemierzają drogę do szkoły. Wszystkim uczniom przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się oraz rozdali odblaski ufundowane przez Polską Grupę Górniczą. Policjanci wręczyli również naszym najmłodszym uczniom z klas I-III dodatkowe odblaski z Niestraszkiem przekazane przez PZU.
Znam hymn
Czujemy dumę śpiewając czy słysząc Hymn Polski. Wspominamy wówczas naszych bohaterskich przodków, wierzymy w przyszłość naszego kraju. Hymn łączy wszystkich Polaków.
W naszej szkole corocznie na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, prowadzonych przez panią Joannę Kuleszę Kubiciel, uczniowie mieli wyzwanie wykazać się idealną znajomością hymnu.
W tym roku z okazji 100-lecia niepodległości Polski akcją objęte zostały wszystkie klasy od 4 do 8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum. Na lekcjach prowadzonych przez panie: Renatę Dłucik oraz Joannę Kuleszę Kubiciel uczniowie będą mieli okazję zaprezentować „celujące” wykonanie naszego Hymnu Narodowego. Warto znać Hymn!
Rozpoczęcie roku szkolnego
W dniu 3 września 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Na początku odbyła się akademia przygotowana przez starszych uczniów w budynku przy ul. Śląskiej 12. Inaugurację rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor Reginy Pioskowik, która zwróciła uwagę na ważną rocznicę – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśliła również, że nadchodzący rok szkolny jest szczególny, gdyż czekają nas dwa egzaminy – ostatni egzamin gimnazjalny oraz pierwszy pisany przez ósmoklasistów. Następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, po którym wszyscy udali się na Mszę Świętą w kościele. Druga część uroczystości odbyła się w budynku szkoły przy ul. Kolberga 1, gdzie swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci z klas młodszych. Pani Dyrektor Regina Pioskowik powitała wszystkich serdecznie po wakacjach, a szczególną uwagę poświęciła uczniom i rodzicom klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.
Pani Dyrektor życzyła wszystkim sukcesów w nauce w nowym roku szkolnym, a rodzice z klasy I podarowali swym pociechom rogi obfitości. Na obydwu spotkaniach obecni byli przedstawiciele Rady Rodziców, którzy zapewnili dyrekcję i całą radę pedagogiczną o wzajemnej współpracy i pomocy.