Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły w roku szkolnym 2011/2012

Dzisiaj mamy wtorek, 3 grudnia 2024 roku.



Pożegnanie klas szóstych

Pożegnanie klas szóstych w naszej szkole jest zawsze wielką uroczystością, która odbywa się w obecności uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Szóstoklasiści mają już upragnione wakacje. Wszyscy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia OKE o przystąpieniu do sprawdzianu.
Akademia z okazji zakończenia nauki klas szóstych w naszej szkole trwała dość długo, bo po części oficjalnej prezentowali swoje talenty absolwenci i piątoklasiści, których występy z przyjemnością wszyscy oklaskiwali, które wzruszyły, ale też i rozbawiły wszystkich obecnych.
Uroczystość pożegnania klas szóstych to również czas podziękowań.
Uczniom i ich Rodzicom wręczono dyplomy oraz nagrody, dziękując za wzorową postawę, wiedzę i za pracę na rzecz szkoły.. W roku szkolnym 2011/2012 absolwentem szkoły została Agnieszka Koperczak z klasy 6a ( za najwyższą średnią ocen-5,8 ), nagrodę Radnych Gminy Chełm Śląski otrzymała Kamila Jarnot, a 10 uczniów nagrody Wójta Gminy Chełm Śląski:
1. Karolina Jagoda
2. Paulina Jagoda
3. Dominik Komar
4. Estera Nowrocka
5. Aleksandra Szopa
6. Wojciech Szymański
7. Agnieszka Koperczak
8. Kamila Jarnot
9. Daria Protasewicz
10. Mateusz Niedbałka
Aż 33 szóstoklasistów uzyskało świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe
Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w gimnazjach!


Integracyjnym biwak żeglarski

Już po raz szósty uczniowie SP nr 2 w Chełmie Śląskim mieli okazję uczestniczyć w integracyjnym biwaku żeglarskim. Impreza odbyła się 17 czerwca przy Yacht Clubie OPTY nad Zalewem Dziećkowickim w Chełmie Śląskim. Uczniowie SP przygotowali na tę okazję krótki program artystyczny obfitujący w układy taneczne, śpiewy oraz humorystyczne interpretacje wierszy Jana Brzechwy. Występy dzieci poprzedzone zostały przemówieniem Pani Dyrektor Reginy Pioskowik.
Zarówno uczniowie jak i uczestnicy biwaku wspaniale się bawili, co doskonale odzwierciedlały żywiołowe tańce pod sceną oraz gromkie oklaski. Widząc uśmiechy na twarzach widzów, występujące dzieci nie mogły się nadziwić jak wiele radości mogą dać innym ludziom. Dodatkową atrakcją był niezwykle wyczekiwany przez uczniów rejs łódkami po zalewie. Dzięki uprzejmości lokalnych żeglarzy uczniowie mogli poczuć smak prawdziwej przygody.


„Niezwykła” wycieczka

21 maja bieżącego roku uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Dzieci pod opieką nauczycieli wyruszyły z Chełmu Śląskiego porannym pociągiem do Katowic. Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie Katedry Chrystusa Króla i zapoznanie się z jej historią. U wejścia powitał wszystkich bardzo serdecznie nasz parafianin ks. prefekt Bernard Rak z diakonem Adamem Zgodzajem, który zapoznał dzieci z historią katedry, oprowadził po jej wspaniałym wnętrzu. W drodze do seminarium uczestnicy wycieczki widzieli budynki: Kurii Metropolitalnej, Drukarni Archidiecezjalnej, oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W seminarium, w maleńkiej kaplicy Podwyższenia Krzyża, ks. Bernard odprawił Mszę Świętą specjalnie dla uczniów naszej szkoły.
Dzieci bardzo chętnie włączyły się w liturgię słowa. Po Mszy Świętej wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Później kleryk Łukasz Nocoń oprowadził wszystkich po budynku WŚSD opowiadając o życiu seminaryjnym. Zgodnie z życzeniem dzieci wyjazd zakończył się posiłkiem w Mc Donalds i seansem filmowym. Opiekunowie Ewa Sońta, Bernadeta Jaronicka, Ilona Misterek i Bogumiła Datoń mieli powody do zadowolenia, gdyż uczniowie byli bardzo zdyscyplinowani i grzeczni.


Spotkanie z Wójtem Gminy

Dnia 18 czerwca klasy szóste Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wraz z Dyrekcją i wychowawcami uczestniczyły w spotkaniu z Wójtem Gminy. Celem wizyty było zapoznanie z działalnością Urzędu Gminy. Pan Wójt bardzo obrazowo przedstawił młodym obywatelom rolę samorządu oraz referatów, które działają na terenie urzędu. Pani sekretarz Urzędu Gminy pokazała najważniejsze pomieszczenia w których mieszkańcy załatwiają różne sprawy. Na koniec spotkania uczniowie wręczyli własnoręcznie zrobione pamiątki , a Wójt Gminy jak co roku nie zapomniał o drobnym upominku i słodkim poczęstunku. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową w gabinecie Wójta.


Zielona Szkoła

W roku szkolnym 2011/2012 podobnie jak w poprzednich latach 34 uczniów klas trzecich wyjechało na"Zieloną Szkołę." Organizatorem była Agencja Turystyczna "KRAMEX.” Uczestnicy wyjazdu przebywali w ośrodku kolonijnym “MAGNAT”w Łebie w terminie 08-21 maja 2012r. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Bernadeta Kuś, p. Bożena Stolecka, p. Ilona Misterek, p. Teresa Staniucha. Na terenie ośrodka znajdował się basen , na którym zajęcia odbywały się codziennie oprócz niedziel.Uczniowie mogli korzystać z pobliskiego obiektu sportowego, gdzie z dużym zaangażowaniem rozgrywali mecze piłki nożnej. Spacery lasem sosnowym, brzegiem morza, zabawy na plaży, gry i zabawy ruchowe z chustą metodą Klanzy, dyskoteki urozmaicały czas spędzony w Łebie. W trakcie pobytu odbyły się konkursy plastyczny, czystości, budowli z piasku i zawody w pływaniu. W czasie dwutygodniowego pobytu dzieci wraz z opiekunkami uczestniczyły w atrakcyjnych wycieczkach. Wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego obejmowała przejazd „Kolejką bajkową” do miejscowości Rąbka i z powrotem do Łeby, rejs statkiem po jeziorze Łebsko, zwiedzanie Muzeum Wyrzutni Rakiet z czasów II wojny światowej,wędrówkę malowniczym szlakiem na szczyt Wydmy Łąckiej i powrót brzegiem morza do przystani. Uczniowie wzięli udział w wycieczce autokarowej do Stilo. Tam poznali historię latarni morskiej oraz podziwiali piękne widoki. Całodniowa wycieczka do Trójmiasta, podczas której dzieci zwiedzały Starówkę w Gdańsku, manufakturę słodyczy. W Gdyni zwiedzały okręt wojenny “Błyskawica” i oglądały zacumowane statki. Kolejną atrakcją był spacer sopockim molo. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce pieszej do portu rybackiego i jachtowego w Łebie. Dużą atrakcją był spacer do Nowęcina, gdzie czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek, przejażdżka bryczką i zwiedzanie stadniny koni. Przyjemnym akcentem na koniec pobytu był rejs galeonem „Gryf” po Bałtyku. Dzieci pod czujnym okiem kapitana statku mogły stanąć za sterami. Zdjęcia przywiezione z Zielonej Szkoły będą miłą pamiątką wspólnie spędzonego czasu.


Występ uczniów SP 2 w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy w Języku angielskim „Z Szekspirem za Pan Brat”

Dnia 13 czerwca br. W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy w Języku Angielskim. Do rywalizacji stanęły dwie szkoły podstawowe gminy Chełm Śląski. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy 1-3 oraz klasy 4 – 6. Uczniowie zaprezentowali na wysokim poziomie umiejętności językowe oraz artystyczne. Jury wyłoniło następujących laureatów: w grupie klas młodszych zwyciężczynią została Matylda Pokorska z SP1, na drugim miejscu uplasowała się Pola Bryl z SP2 natomiast na trzecim miejscu ex aequo Karolina Pastwa oraz Wiktoria Szopa z SP2. W grupie klas 4 – 6 zwyciężczynią została Kamila Jarnot z SP2, drugie miejsce zajęła Eliza Pokorska z SP1 oraz trzecie miejsce wywalczyła Aldona Klimza z SP2. Występy młodzieży zostały przyjęte gromki oklaskami. Do konkursu uczniowie zostali przygotowani przez panią Beatę Sajdok oraz panią Annę Śmiłek (klasy 4-6) a także panią Barbarę Ryt (klasy 1-3).


Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Szkole Podstawowej nr 2 imienia Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim

Dzień 24 maja 2012 roku był dniem wyjątkowym dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Floriana Adamskiego – szkoła obchodziła 45-lecie i otrzymała sztandar ufundowany przez wójta gminy Chełm Śląski.
W przygotowanie tego święta wiele pracy włożyli wszyscy nauczyciele i uczniowie szkoły. Okolicznościowa oprawa Mszy Świętej i szkolnej uroczystości została przygotowana przez panie: Danutę Koziołek, Joannę Kulesza – Kubiciel, Renatę Ticman oraz Ilonę Misterek.
Pierwszym ważnym momentem tej uroczystości była Msza Święta odprawiona przez Jego eminencję biskupa Józefa Kupnego, a koncelebrowana przez proboszcza miejscowej parafii Piotra Guzego oraz księży Marka Zyzaka i Szymona Resiaka. We Mszy Świętej uczestniczyły władze gminy Chełm Śląski, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie wszystkich klas. Znaczenie sztandaru jako symbolu podkreślała obecność na Mszy Świętej sztandarów chełmskich instytucji: Gminy Chełm Śląski, Państwowej Straży Pożarnej, Górników, Gimnazjum im. Karola Miarki oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Augusta Kardynała Hlonda.
O poświęcenie sztandaru poprosili Księdza Biskupa w imieniu władz gminy, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. F. Adamskiego wójt gminy Stanisław Jagoda oraz dyrektor szkoły Regina Pioskowik. Do momentu poświęcenia sztandar spoczywał na nakrytym białym suknem stoliku u stóp ołtarza. Po poświęceniu przejął go poczet sztandarowy, złożony z nauczycieli: Klaudii Koziol, Rafała Jaskóły i Grzegorza Zyzaka. Chorąży pocztu sztandarowego Grzegorz Zyzak dokonał prezentacji sztandaru, po czym nastąpił uroczysty przemarsz pocztu sztandarowego przez kościół. Następnie wójt oraz dyrektor szkoły ucałowali bławat sztandaru oddając mu w ten sposób hołd.Mszę zakończył dziękczynny hymn Te Deum, po którym serdecznymi słowami dyrektor szkoły pani Regina Pioskowik podziękowała celebransowi za dokonane poświęcenia sztandaru.
Po zakończeniu uroczystości w kościele sztandar niesiony przez poczet nauczycieli w towarzystwie gości i przy akompaniamencie orkiestry pod kierunkiem Michała Urbańczyka został uroczyście przeprowadzony do szkoły. Liczni chełmianie zgromadzeni na ulicy przyglądali się temu niezwykłemu momentowi.
Po uroczystym przemarszu sztandar został wprowadzony do szkoły, gdzie miały miejsce kolejne niezapomniane chwile. Szkolną uroczystość, odbywającą się na Sali gimnastycznej, prowadziła pani Danuta Koziołek. Najważniejszym momentem było nadanie Szkole Podstawowej nr 2 im. Floriana Adamskiego sztandaru przez wójta gminy Chełm Śląski Stanisława Jagodę. Po odczytaniu Aktu Nadania Sztandaru wójt w imieniu Fundatora – gminy Chełm Śląski - przekazał sztandar na ręce dyrektora szkoły. Następnie dyrektor przekazał sztandar pocztowi sztandarowemu uczniów: Adrianowi Brzenkowi, Wiktorii Kowalik i Aldonie Klimzie.
Po odśpiewaniu przy akompaniamencie orkiestry hymnu państwowego oraz hymnu szkoły miało miejsce okolicznościowe przemówienie dyrektor szkoły Reginy Pioskowik, która powitała zgromadzonych gości, złożyła serdeczne podziękowanie za wszelkie wyrazy serdeczności i przyjaźni, podkreślała wagę wydarzenia, w którym uczestniczono nie tylko słowami, ale także wręczając gościom pamiątkową tarczę szkolną. Wyrazem doniosłości tego dnia stało się także dokonanie przez panią dyrektor zaprzysiężenia uczniów na sztandar, którzy ślubowali m.in. służyć Ojczyźnie rzetelną nauką, pracą i wzorowym zachowaniem, dbać o dobre imię swojej szkoły oraz godnie reprezentować osobowość młodego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
Po ślubowaniu sztandar szkoły oraz towarzyszące uroczystości sztandary chełmskich instytucji zostały uroczyście wyprowadzone ze sali gimnastycznej. Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Floriana Adamskiego pod opieką pani Joanny Kulesza – Kubiciel, uroczyście odprowadził sztandar w gablocie znajdującej się w kąciku pamięci poświęconemu patronowi szkoły Florianowi Adamskiemu.
W dalszej części uroczystości miały miejsca wystąpienia gości, którzy podkreślali podniosłość święta, wspominali swoje osobiste doświadczenia związane ze szkołą podstawową, wyrażali gratulacje i podziękowania, składając na ręce pani dyrektor kwiaty oraz okolicznościowe prezenty. Prowadząca uroczystość Danuta Koziołek przeczytała listy nadesłane przez zaproszonych gości, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości oraz serdecznie podziękowała wszystkim, którzy zechcieli w tym dniu towarzyszyć społeczności szkolnej po czym zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego, przygotowanego przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły, specjalnie na tę okazję. Program artystyczny podzielony był na dwie części. W pierwszej zaprezentowano postać Floriana Adamskiego oraz patriotyczne utwory, w drugiej goście znakomicie bawili się oglądając humorystyczne wystąpienia uczniów.
Podczas swojego pobytu w szkole goście mogli podziwiać dekorację na sali gimnastycznej przygotowaną przez pana Michała Stoleckiego, przygotowaną również przez niego galerię historycznych i współczesnych zdjęć z życia szkoły oraz dekoracje na korytarzach wykonane przez nauczycieli szkoły.


Dzień Szkoły bez Przemocy 05.06.2012

Nasza szkoła uczestnicząc w kampanii społecznej „Szkoła bez przemocy” podobnie jak tysiące szkół w całej Polsce obchodziła Dzień Szkoły bez Przemocy.
W tym dniu w świetlicy szkolnej uczniowie wykonywali prace plastyczne nt. „Kibicuję fair play”
Zaproszeni goście, właściciele ośrodka szkolenia psów powiedzieli jak postępować z czworonogiem oraz jak zachować się wobec ataku obcego psa.
Uczniowie razem z nauczycielami śpiewali najpopularniejsze polskie piosenki podczas klasowego karaoke pod hasłem „Zamiast przezywania dzień wspólnego śpiewania”
Ważnym elementem tegorocznych obchodów są szkolne mistrzostwa w piłce nożnej, które ze względu na niesprzyjającą aurę odbędą się w innym terminie.


Wycieczka do Wrocławia

W dniach 29 i 30. maja, czyli tuż przed finałami Euro 2012, uczniowie klas szóstych wraz ze swoimi wychowawcami i Panią Dyrektor wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. W ciągu pierwszego dnia zwiedzili cudowny wrocławski rynek, obejrzeli Panoramę Racławicką, Aulę Leopoldina, a także dzielnie podążali szlakiem krasnoludków wrocławskich. W drugi dzień udaliśmy się na Ostrów Tumski, gdzie zwiedziliśmy archikatedrę wrocławską p od wezwaniem Jana Chrzciciela i ogród botaniczny. Pełni wrażeń i nieco zmęczeni po nie przespanej nocy uczniowie wrócili do domów.


Spotkanie z sponsorami z Holandii

Dnia 18 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczniowie przygotowali przedstawienie dla Pani Gizeli oraz gości z Holandii, którzy przybyli na zaproszenie Pani dyrektor Reginy Pioskowik. Programem artystycznym dzieci chciały podziękować za okazane wsparcie materialne. Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się dorobkiem artystycznym dzieci, które zaprezentowały utwory słynnych piosenkarzy oraz wystąpiły w przedstawieniu „The elephant’s child”. Występy dzieci spotkały się z aprobatą zaproszonych gości, którzy zapoznali się z tradycją szkoły oraz regionu. Uczniowie przygotowali również pamiątkowe laurki. Program został przygotowany w języku angielskim przez panią Beatę Sajdok, Annę Śmiłek oraz Barbarę Ryt.


„Za moim Panem krzyż swój poniosę...”

Pod takim hasłem zebrali się wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły w sali na organistówce 4 kwietnia 2012. Jak co roku w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną uczniowie przygotowali dla wszystkich zebranych misterium wielkopostne.
W tym roku tematem przewodnim inscenizacji była nie tylko męka i śmierć Jezusa Chrystusa, ale także wydarzenia mówiące o ustanowieniu Eucharystii.
Tegoroczne misterium składało się z 6 scen przedstawiających nauczanie Jezusa, Ostatnią Wieczerzę, modlitwę w Ogrójcu, sąd u Piłata, drogę na Golgotę i zmartwychwstanie. Wielkopostne misterium było oparte na ewangelii według św. Łukasza. W misterium wystąpiło 35 uczniów klas IV i V. Młodzi aktorzy z wielkim poświęceniem odgrywali powierzone im role. W rolę Jezusa w tym roku wcielił się Mateusz Wesecki, Maryję grała Marta Staniucha, apostoła Jana – Bartosz Macek, apostoła Piotra – Sebastian Marszałek.
Przedstawienie na podstawie scenariusza Renaty Drewniak przygotowały Ilona Misterek, Bernadeta Jaronicka, Rafał Jaskóła, Anna Śmiłek i SM Beniamina. Po występach Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne.
To samo przedstawienia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali już 27 marca 2012 dla członków i gości Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin Oddział w Chełmie Śląskim.


Pasowanie na czytelnika

Dnia 12 marca 2012 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację pt. „Godzina czarów"” przygotowaną przez uczniów klasy III b pod kierunkiem pani Małgorzaty Adamskiej. Wcielając się w postaci z bajek młodzi aktorzy starali się uzmysłowić przyszłym czytelnikom jak ważne jest czytanie książek i jak dzięki temu rozwija się i kształtuje nasza wyobraźnia. Uczniowie klas pierwszych złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki . Na pamiątkę dostali zakładki wykonane w świetlicy szkolnej, plany lekcji i słodki upominek.


Podsumowanie ferii 2012

W pierwszym tygodniu ferii 20 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w zorganizowanych zajęciach sportowych i świetlicowych. Odbyło się wiele konkursów , za które codziennie można było zdobyć punkty. Zwycięzcy otrzymali zasłużone nagrody zakupione przez Urząd Gminy Chełm Śląski.
Wyniki konkursów:
Konkurs plastyczny „W królestwie Pani Zimy”:
I miejsce - Klaudia Jędrzejczak, Wiktoria Jędrzejczak, Natalia Cieplok, Karolina Cieplok, Angelika Miemczok
Konkurs „Ekspresja twórcza plastyczno-muzyczna”:
I miejsce - Nicole Kocierz, Karolina Cieplok, Bartosz Kijewski, Kamil Hudzikowski
Konkurs tańca „You can dance”:
I miejsce - Karolina Cieplok
II miejsce - Kamil Hudzikowski, Bartosz Kijewski
III miejsce - Adrian Pomietło, Miłosz Jacent
Konkurs na najlepszą sałatkę owocową:
I miejsce - Jakub Mołczan, Kamil Hudzikowski, Bartosz Kijewski

Wyniki konkursów sportowych:
Konkurencje „Wyścig z czasem”:
I miejsce młodsi - Łukasz Cieplok
I miejsce starsze dziewczyny - Angelika Miemczok
I miejsce starsi chłopcy - Kamil Hudzikowski

Pozostałe konkurencje sportowe:
Grupa młodsza:
I miejsce - Łukasz Cieplok
II miejsce - Wiktoria Jędrzejczak
III - Mateusz Kijewski, Klaudia Jędrzejczak
Grupa starsza:
I miejsce - Bartosz Kijewski, Nicole Kocierz
II miejsce - Karolina Cieplok
III miejsce - Miłosz Jacent, Angelika Miemczok

Nagrody za aktywny udział w zajęciach:
I miejsce - Karolina Cieplok
II miejsce - Bartosz Kijewski
III miejsce - Natalia Cieplok


Dzień Babci i Dziadka

W dniu 24.01.2012r. odbył się Dzień Babci i Dziadka. Babcie i dziadkowie licznie przybyli na tę uroczystość, która odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Zaproszeni goście obejrzeli ciekawy i różnorodny program artystyczny, w przygotowanie tej uroczystości było zaangażowanych wiele osób: Bernadeta Kuś - Jasełka, wiersze - kl.Ib, Adam Kura - chórek, pomoc w organizacji, Małgorzata Adamska - przedstawienie "Od szydełka do komputerka", pomoc w organizacji, Grażyna Ślosorz - przedstawienie "W krainie baśni", pomoc w organizacji, Teresa Staniucha - szkolny konkurs "Mam talent", Grzegorz Zyzak - siatkarze i siatkarki - pokaz z piłkami, pomoc w organizacji, Rafał Jaskóła - pomoc w organizacji, Ewa Bialucha - scenariusz uroczystości, wiersze kl. I-III, organizacja uroczystości.
Szczególne podziękowania należą się pani Annie Kremer, która przygotowała do występu dwie grupy taneczne działające w Gminnej Świetlicy Środowiskowej - grupę dzieci młodszych oraz grupę "Raz, dwa, trzy".
W organizację uroczystości licznie włączyli się rodzice występujących dzieci, którzy przygotowali swoim pociechom stroje do występów, upiekli ciasto. Kilka mam zaangażowanych było w przygotowanie stołów i poczęstunku dla gości.
Babcie i dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt ciasteczka-serduszka, w których pieczenie włączyło się kilka uczennic z klasy VIB. Występy wszystkim bardzo się podobały, zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i uświetnienie tej uroczystości.


Święto szkoły

W środę 25 stycznia 2012 roku obchodziliśmy święto szkoły. W tym dniu nie było zajęć dydaktycznych. Na początku uroczystości odbył się koncert Agencji Muzycznej KONTRA zatytułowany „Poznaj świat muzyki.”
Następnie rozpoczęła się akademia, złożona z części oficjalnej i artystycznej. Wszystkich zaproszonych gości i uczniów przywitała pani dyrektor R. Pioskowik.
Po odśpiewaniu hymnu szkoły uczniowie z klas szóstych przedstawili życiorys patrona Floriana Adamskiego, wyrecytowali wiersz oraz zapalili znicz pod tablicą pamiątkową.
Część artystyczna pt. „Do naszej szkoły nie chodzą anioły” była okazją do zaprezentowania zdolności i zainteresowań uczniów. Piosenkę angielską zaśpiewali wszyscy uczniowie klas szóstych. Po tym zaprezentowała się szkolna drużyna siatkarska trenowana przez p. G. Zyzaka. Kolejnym punktem programu było przedstawienie „Świtezianka”, które przygotowała p. G. Ślosorz z kółkiem teatralnym. Dziewczęta z zespołu „Raz, dwa, trzy” zatańczyły układ taneczny z pomponami. Ostatnim punktem programu były występy finalistów szkolnej edycji „Mam Talent.” Występy uczniów przeplatane były wierszykami oraz skeczami w wykonaniu aniołka i diabełka.
Na zakończenie akademii pani Dyrektor wręczyła nagrody za konkurs czytelniczy i zaprosiła uczniów do klas na słodki poczęstunek.
Program przygotowały nauczycielki M. Biela, B. Sajdok, A.Śmiłek, T. Staniucha. Nad oprawą muzyczną czuwał pan A. Kura.


Świąteczna akcja „PODARUJ DZIECIOM MAGICZNE ŚWIĘTA” zorganizowanej dla dzieci z Katolickiej Fundacji Dzieciom przy Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach

W grudniu nasza szkoła rozpoczęła akcję „PODARUJ DZIECIOM MAGICZNE ŚWIĘTA”, w ramach której uczniowie klasy IVb przeprowadzili zbiórkę słodyczy, przyborów szkolnych oraz zabawek dla dzieci z Katolickiej Fundacji Dzieciom przy Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
Fundacja niesie stałą pomoc dzieciom, które jej potrzebują, a którym normalnych warunków wyżywienia, pracy i wypoczynku nie zapewnia rodzina.
Również nasi uczniowie nie pozostali obojętni na potrzeby kolegów i koleżanek z Katolickiej Fundacji Dzieciom i bardzo chętnie włączyli się wraz z rodzicami do tej świątecznej akcji.
Zebrano wiele słodyczy, przyborów szkolnych, maskotek, gier oraz innych zabawek, które przekazano pani Anecie Hanf - kierownikowi fundacji - aby doręczyła nasz podarunek swoim podopiecznym z Katolickiej Fundacji Dzieciom.
Przebieg akcji nadzorowały: Bernadeta Jaronicka i Ilona Misterek.


Jasełka w naszej szkole

21 grudnia uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć przedstawienie jasełek, przygotowane przez uczniów uczęszczających na zajęcia kółka recytatorskiego. Przypomnienie historii narodzenia Pana Jezusa oraz śpiewanie kolęd wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.


Wizyta policjantów i psa Sznupka

Dnia 15 grudnia 2011 do naszej szkoły przyjechał przedstawiciel Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, a z nimi chyba najbardziej znany na Śląsku pies – Sznupek - co wywołało u dzieci wielki entuzjazm i radość. Spotkanie dotyczyło bezpiecznej drogi do szkoły. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III.


VI Środowiskowe Spotkania Kolędowego „Przylecieli Anieli”

14 grudnia 2011 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się VI Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: „Przylecieli Anieli”. Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło władz naszej gminy, księży, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, sponsorów naszej szkoły, oraz mieszkańców naszej gminy.
W tym roku w koncercie wzięli udział przedstawiciele przedszkoli z Chełmu Śląskiego, szkół podstawowych z Chełmu Śląskiego, Kopciowic, Lędzin-Goławca i Lędzin-Hołdunowa. Zaprezentowali się także uczniowie gimnazjum z Chełmu Śląskiego i szkół ponadgimnazjalnych z Chełmu Śląskiego i Bierunia, a także zespół młodzieżowy działający przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Wszystkie prezentacje były połączone z wykonaniem kolęd i pastorałek w wersji instrumentalno-wokalnej. Spotkanie było przeplatane recytacją wierszy.
Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie do naszej szkoły, za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich na kolejne wspólne kolędowanie w przyszłym roku.


Dzień Świętego Mikołaja

Jak co roku 6. grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Podarował uczniom i wszystkim pracownikom szkoły słodkie upominki. To dlatego że wszyscy byli bardzo grzeczni...
Uczennice z kółka teatralnego przygotowały w imieniu wszystkich uczniów krótkie przedstawienia "Pilny list do św. Mikołaja" na podstawie tekstu ks. Mieczysława Malińskiego oraz "Podanie o św. Mikołaju" Anny Rogala. Miały one na celu przybliżenie postaci tego szlachetnego i świętego biskupa.


Dzień Górnika

Dnia 5 grudnia do SP 2 przybyli górnicy ( zarówno ci czynni zawodowo, jak i ci, którzy są na emeryturze) zaproszeni na uroczystą akademię z okazji Dnia Górnika, czyli tradycyjnej Barbórki. Na początku bardzo ciepło przywitała gosci dyrektor szkoły Regina Pioskowik. W dowód wdziecznosci za trudną, odpowiedzialną, niebezpieczną, bardzo potrzebną pracę, uczniowie podziękowali górnikom, przedstawiając montaż słowno-muzyczny oraz taniec, złożyli życzenia. Po części artystycznej, górnicy chętnie odpowiadali na liczne pytania uczniów, które dotyczyły ich codziennej pracy na kopalni. Na zakończenie akademii, uczniowie zaśpiewali uroczyste "Sto lat" i wręczyli laurki.


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada po raz kolejny został zorganizowany w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Miś to przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. Ma chronić dzieci od zła i niebezpieczeństw. Ilość maskotek przyniesionych w tym roku do świetlicy była imponująca. Wzdłuż ścian i na parapetach okiennych ułożono misie od malutkich do bardzo dużych. W czasie spotkania z uczniami klas I - III odbył się konkurs malowania misia z zasłoniętymi oczami. Dzieci wysłuchały historii pluszowych misiów, wiersza Cz. Janczarskiego pt.”Naprawiamy misia”oraz wiadomości z życia niedźwiedzi brunatnych. Wszyscy uczyli się wiersza J. Brzechwy pt.”Niedźwiedź”. Nagradzani byli drobnymi upominkami za prawidłowe odpowiedzi na pytania dotyczące niedźwiedzi. Uczniowie obejrzeli również bajkę o Misiu Uszatku. Spotkanie zakończyło się głosowaniem na najładniejszego misia. Zwycięzcą została maskotka, której właścielką jest Julia Sałapatek z kl. I a. Dużą ilość głosów otrzymały również misie Magdaleny Olszyczki i Klaudii Czmok z kl.IIIa. Nagrodzono również największego misia - Agaty Hochuł z kl.VI a oraz najmniejszego - Ewy Hochuł z kl.IIb. Święto zostało przygotowane przez p.M. Adamską i p.E. Bialuchę.


Zbiórka żołędzi i kasztanów dla leśnych zwierząt

W październiku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim została zorganizowana zbiórka żołędzi i kasztanów dla leśnych zwierząt. W akcję i zarazem rywalizację klasową włączyły się wszystkie dzieci zebrano 506 kilogramów żołędzi i kasztanów. Zwyciężyli uczniowie klas II którzy zebrali 307 kilogramów, miejsce drugie zajęły klasy V które zebrały 125 kilogramów kasztanów i żołędzi i to właśnie uczniowie tych klas w nagrodę mieli zorganizowane wycieczki piesze z licznymi atrakcjami. Finał miał miejsce w domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu, gdzie na zwycięzców czekał słodki poczęstunek oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dzieci przywitał i oprowadził po lesie prezes Koła Łowieckiego pan Karol Gorywoda i łowczy pan Grzegorz Brom. Korzystając z pięknej pogody zorganizowano gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu i podziwiano pomnik Św. Huberta patrona myśliwych który został poświęcony 6 listopada 2011 roku. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie dziękują za miłe spotkanie i zapowiadają udział w akcji w przyszłym roku.


Akademia z okazji 93 rocznicy odzyskania niepodległości

W czwartek 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy VIa zaprezentowali teksty i wiersze ukazujące trudną sytuację ludności polskiej pod zaborami i skomplikowane okoliczności odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Szczególną atmosferę w czasie występu stworzył szkolny chórek (uczniowie klas VI), który zaspiewał patriotyczne pieśni nawiązujące do wydarzeń dnia 11 listopada.


Odwiedzamy cementarz

Uczniowie naszej szkoły pamiętają o naszych zmarłych. W okresie poprzedzającym Święto Wszystkich Świętych odwiedziliśmy parafialny cmentarz. Wspólnie oddaliśmy hołd żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, których wspólną mogiłą opiekuje się nasza szkoła. Uczniowie składali wiązanki kwiatów, zapalali znicze i modlili się.


Światowy dzień Citi dla Społeczności

Dnia 22.10.2011r.w „Światowym dniu Citi dla Społeczności” nasza szkoła została wyposażona w nowe ławki szkolne do sali matematycznej. Dzięki wolontariuszom z FUNDACJI BANKOWEJ IM. LEOPOLDA KRONENBERGA W WARSZAWIE oraz BANKU HANDLOWEGO dzieci w tym dniu miały okazję do udziału w wielu konkursach i grach sportowych, a uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursach plastycznych oraz w quizie o zdrowym trybie życia za które otrzymali wspaniałe nagrody przekazane przez Citi Bank Handlowy. W tym dniu było mnóstwo zabawy, śmiechu i... niespodzianek z nagrodami - dla wszystkich znalazło się coś słodkiego. Na zakończenie odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek.


Piesza wycieczka do klubu sportowego „Stal” Chełm Śląski

21 października 2011 roku uczniowie klasy IVa, IVb i Vb Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką nauczycieli Bernadety Jaronickiej, Grzegorza Zyzaka i Rafała Jaskóły mieli zorganizowaną wycieczkę pieszą do Klubu Sportowego „Stal” Chełm Śląski. Dzieci miały możliwość zwiedzenia obiektu i spędzenia w aktywny sposób kilku godzin. Młodzi sportowcy zostali oprowadzeni po budynku przez prezesa klubu pana Krzysztofa Ziajkę i przetestowali urządzenia sportowe na siłowni pod opieką pana Artura Lekkiego. Korzystając z pięknej pogody rozegrano klasowy turniej piłki nożnej oraz gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.


Wycieczka klasy IIa i IIb do leśniczówki

W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wzięli udział w akcji „Zbiórka kasztanów dla leśnych zwierząt” zorganizowanej przez Nadleśnictwo Katowice-Oddział Chełm Śląski. Akcja ta polegała na zbiórce kasztanów i żołędzi, które pomogą zwierzętom przetrwać zimę.
Najlepsi okazali się uczniowie klasy IIa i IIb, którzy wraz ze swoimi wychowawcami - panią Barbarą Dułacz oraz Magdaleną Biela, zostali zaproszeni do leśniczówki w Chełmie Śląski znajdującej się przy ul.Błędów 16.
Specjalnie dla zwycięzców leśnicy przygotowali słodki poczęstunek oraz wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Główną atrakcją był pokaz sokolnika. Ponadto uczniowie mogli podziwiać (a nawet pogłaskać!) piękne okazy ptaków – jastrzębia, sokoła i sowy. Z ogromnym zainteresowanie dzieci słuchały różnych ciekawostek na temat tutejszej fauny i flory, zwłaszcza dzików, saren i bażantów, dla których zbierane były kasztany i żołędzie. Uczniowie dowiedzieli się także, na czym polega praca leśniczego, jakie są jego obowiązki i w jaki sposób organizowane są polowania.
Nadleśnictwo Katowice - Oddział Chełm Śląski podziękowało za tak liczne zbiory kasztanów i żołędzi dla leśnych zwierząt i zaprosiło Szkołę Podstawową nr 2 do dalszej współpracy. Drugoklasiści z ogromną sympatią wspominają swoją pieszą wycieczkę do leśniczówki. Możliwość spędzenia miłych chwil na świeżym powietrzu oraz pogłębienie swojej wiedzy o leśnych zwierzętach okazała się dla dzieci niezapomnianym przeżyciem - uczniowie już zdeklarowali się na kolejną zbiórkę pokarmu dla zwierząt.


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 13 października 2011 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość zaproszeni zostali nie tylko wszyscy nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, ale także- pracownicy, którzy przebywają już na emeryturze. Goście dopisali. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym nastąpiła część artystyczna. Główną atrakcją dla gości jak i dla zgromadzonej młodzieży był pokaz mody uczniowskiej i nauczycielskiej. Pokazano ubiory od epoki kamienia łupanego po dzisiejsze mundurki. Największą atrakcją byli uczniowie ubrani w skóry i wyposażeni w dzidy, harpuny i inne akcesoria. Potem zaproponowano pedagogom liczne pomoce naukowe np.: różowe okulary czy przepuszczarkę uniwersalną. Na koniec uczniowie złożyli wszystkim obecnym życzenia i wręczyli kwiaty. Uroczystość przygotowali uczniowie klas czwartych pod okiem swoich wychowawców. Podkreślić należy duże zaangażowanie młodych artystów. Stroje w dużej mierze były z kolekcji nauczycieli, ale także uczniowie postarali się o wiele rekwizytów. Imprezę należy uznać za bardzo udaną.


Wycieczka do Krakowa

12. października 2011 uczniowie klas VI wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu były warsztaty zatytułowane „W klasztornych murach” prowadzone w klasztorze Ojców Benedyktynów w Tyńcu. W warsztatów trwających około dwóch godzin uczniowie mogli dowiedzieć się o życiu w klasztornych murach, poznali historię średniowiecznych klasztorów, historię klasztoru w Tyńcu jednego z najstarszych zakonów w Polsce. Całą tą wiedzę w formie zabawy i nauki przekazywali nam brat Wojciech i pani Marzena. Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty ich ukończenia. W czasie wolnym uczniowie podziwiali widoki z dziedzińca opactwa i dokonywali drobnych zakupów w sklepiku ze specjałami benedyktyńskimi.
Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę. Po drodze jednak odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie mogliśmy w starym kościele zobaczyć relikwie św. siostry Faustyny. Po krótkiej modlitwie wyruszyliśmy w stronę Krakowa. Spacer po krakowskich uliczkach sprawiał wszystkim bardzo dużo przyjemności. Na rynku krakowskim wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej, no i oczywiście w czasie wolnym można było odpocząć i posilić się o wyczerpujących wyprawach. Wszyscy w doskonałych nastrojach, oczywiście z pamiątkami, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.


Zbiórka żołędzi i kasztanów dla ”Leśnego pogotowia”

5 października bieżącego roku dzieci klasy Va i Vb Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką nauczycieli Danuty Koziołek, Grzegorza Zyzaka oraz Rafała Jaskóły uczestniczyły w zbiórce żołędzi dla „Leśnego Pogotowia”. Uczniowie klas piątych już dwa tygodnie przed wyjściem do lasu przynosili żołędzie i kasztany do szkoły aby je przekazać dla potrzebujących zwierząt. Do pogotowia trafiają ranne, chore lub porzucone zwierzęta. Większość z nich, otoczona troskliwą opieką odzyskuje zdrowie i wraca na łono natury. Zwierzęta, które nie mogą powrócić do pełni sił mają zapewnione schronienie do końca swoich dni. Wszystkich informacji odnośnie schroniska udzielił dzieciom podleśniczy pan Mirosław Jarnot, który oprowadził dzieci po lesie i opowiadał o żyjących gatunkach zwierząt w nadleśnictwie Katowice. Zarówno lekcja przyrody w plenerze, gry i zabawy ruchowe w terenie jak i zbiórka żołędzi cieszyła się wielkim zainteresowaniem dzieci. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Ślubowanie klas pierwszych

W tym roku szkolnym naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 46 uczniów. Utworzono dwie klasy, w których wychowawstwo objęły, p.Barbara Synowiec kl.Ia, p.Bernadeta Kuś kl.Ib. Uroczystość Ślubowania oraz pasowania na uczniów, dzieci klas pierwszych odbyła się 04 października 2011. Uczniowie klas pierwszych odświętnie ubrani zaprezentowali program artystyczny, który przygotowali pod opieką swoich wychowawczyń. Następnie złożyli uroczyste Ślubowanie i zostali pasowani przez p.dyrektor Reginę Pioskowik na uczniów naszej szkoły. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe książki ufundowane przez szkołę oraz upominki od uczniów klas drugich. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście:kierownik GZO p.Gabriela Penczek, wiceprzewodnicząca Rady Gminy p.Helena Magiera-Molendowska, dyrektor szkoły p.Regina Pioskowik,grono pedagogiczne oraz rodzice pierwszoklasistów. Ślubowanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.


Warto wygrywać

O tym że warto wygrywać przekonał się uczeń klasy Va Mateusz Wesecki – laureat Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY 2011, który zdobył nagrodę w postaci wyjazdu zagranicznego. Czterodniowa wycieczka do Budapesztu była niezapomnianym przeżyciem nie tylko z uwagi na piękno miasta zwanego często „Perłą Dunaju”, ale także z racji poznania innych KANGURKÓW ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz laureatów konkursu językowego FOX. Oprócz zwiedzania wspaniałych zabytków miasta niezapomnianych wrażeń dostarczył nocny rejs po Dunaju oraz pobyt na Wyspie św. Małgorzaty w Palatinus - kompleksie basenów termalnych. Młodzież z pewnością nie zapomni Tropikarium - Oceanarium, gdzie ma się wrażenie wchodzenia w głąb oceanu czy w sam środek dżungli. Tak więc warto brać udział w konkursach i oczywiście je wygrywać.


Zestawy podręczników na rok szkolny 2011/2012

Zestawy podręczników na rok szkolny 2011/2012 można znaleźć w sekcji dla rodziców


Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018   2018/2019   2019/2020