Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Akcje charytatywne i wolontariat

Dzisiaj mamy sobotę, 13 lipca 2024 roku.„Wyślij pączka do Afryki - 2021”

„Przyłącz się, a wspólnie zrobimy wiele dobrego!” pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja akcji charytatywnej „Wyślij pączka do Afryki”. Nasza szkołą z wielką radością przystąpiła już po raz kolejny do tej inicjatywy organizowanej przez Ojców Kapucynów. Niestety tegoroczna akcja ze względów epidemicznych miała nieco inny charakter. Nie było „słodkiego” stołu z przepysznymi pączkami i zarazem tłocznego i gwarnego korytarza. No cóż – mamy nadzieję, że za rok to się zmieni. Póki co nasza tegoroczna akcja w klasach I-III (bo Ci uczniowie uczą się stacjonarnie) była prowadzona na katechezach poprzez prezentacje materiałów misyjnych i programów polecanych przez Ojców Kapucynów. Uczniowie mogli wraz ze swoimi rodzicami wysłać e-pączka, ale mogli też wrzucić pieniążki do skarbonki. Pieniążki można było wrzucać przez trzy dni, a zebrana kwota wynosiła 300 złotych. Uczniowie klas IV i V także byli włączeni w akcję – tylko wirtualnie – mieli przeprowadzone katechezy misyjne i każdy kto chciał mogli wraz z najbliższymi wysłać e-pączka na wskazany adres.
W ramach akcji uczniowie obejrzeli krótkie reportaże z misji, które znajduje się Republice Środkowoafrykańskiej. Krótkie filmy ukazały projekty humanitarne, oświatowe i religijne, które będą realizowane. Materiały te przybliżyły im w jaki sposób funkcjonuje przedszkole i stołówka szkolna, ukazały szpital, a także przybliżyły dzieła misyjne, które będą realizowane dzięki pieniążkom, które tam wyślemy. Wspólnie ustaliliśmy, iż pieniądze przekażemy na budowę kolejnych studni. Dziękujemy z całego serca tym wszystkim którzy włączyli się do akcji i chcieli wysłać „pączka do Afryki”.


Akcja „Milion dzieci modli się na różańcu”

19 października 2020 wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły klas I-V wzięli udział w Międzynarodowej Akcji Modlitewnej o pokój na świecie pod hasłem: „Milion dzieci modli się na różańcu”. Pomysł na powstanie akcji zrodził się już w 2005 roku w Wenezueli podczas modlitwy różańcowej dzieci na lekcji religii. W Polsce promocją tego wydarzenia zajmuje się Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Rok rocznie akcja przeprowadzana jest w dniach papieskich. I tak właśnie dziś uczniowie naszej szkoły o godzinie 9:00 połączyły się z milionami dzieci na sześciu kontynentach i z wielu krajów modląc się na różańcu i intencji pokoju i jedności na świecie. Ta szczera modlitwa naszych uczniów może odmienić naszą planetę. W tym szczególnym roku dołączyliśmy także modlitwę o powstrzymanie pandemii koronawirusa w Polsce i w świecie.


Wyślij pączka do Afryki - 2020

„Podaruj dzieciom zdrowie” pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja akcji charytatywnej „Wyślij pączka do Afryki”. Nasza szkołą z wielką radością przystąpiła już drugi raz do tej inicjatywy organizowanej przez Ojców Kapucynów. Tak jak w zeszłym roku w „tłusty czwartek” zorganizowany został kiermasz na którym można było kupić pączki. Wszystkie pączki, otrzymaliśmy po promocyjnej cenie od pani Doroty Newiak z Lędzin-Goławca, która od lat prowadzi cukiernię. Pączki były przepyszne jak z resztą wszystkie słodkości z cukierni pani Doroty. Uczniowie i nauczyciele okazali kolejny raz wielkie serce – sprzedaliśmy 330 pączków w budynku przy ulicy Kolberga zyskując tym samym kwotę 490 złotych, oraz 250 pączków w budynku przy ulicy Śląskiej zyskując kwotę 260 złotych. W sumie podarujemy dzieciom 750 złotych. W tym dniu uczniowie obejrzeli krótkie reportaże z misji w Zole, które znajduje się Republice Środkowoafrykańskiej. Materiały te przybliżyły im w jaki sposób funkcjonuje szkoła w Zole i stołówka szkolna, ukazały szpital, a także przybliżyły dzieła misyjne, które będą realizowane dzięki pieniążkom, które tam wyślemy. Dziękujemy z całego serca tym wszystkim którzy włączyli się do akcji i chcieli wysłać „pączka do Afryki”.


Wyślij pączka do Afryki - 2019

„Podaruj dzieciom szkołę” pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja akcji charytatywnej „Wyślij pączka do Afryki”. Nasza szkoła z wielką radością przystąpiła do akcji! W „tłusty czwartek” zorganizowany został kiermasz na którym można było kupić pączka, które były sprzedawane po 2 zł i 2,50 zł. 200 pączków otrzymaliśmy od cukierni pani Danuty Newiak z Lędzin-Goławca za co z całego serca – dziękujemy!. Pączki były przepyszne i wszystkim je polecamy. Oprócz tych pączków darowanych sprzedaliśmy jeszcze 200 pączków. Nasi uczniowie i nauczyciele okazali jak zawsze wielkie serce i wpłacali więcej niż podana cena pączka. W czasie trwania kiermaszu wszyscy uczniowie obejrzeli krótki reportaż z dzieł pomocy, które Ojcowie Kapucyni organizują na trenach Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu. Wszystkie pieniądze w kwocie 600 zł zostaną przekazane na konto Misjonarzy Kapucynów, którzy naszą darowiznę przeznaczą na konkretną pomoc dzieciom i ubogim którymi się opiekują. Z całego serca dziękujemy wszystkim którzy włączyli się do akcji i chcieli wysłać swojego pączka do Afryki.„Góra grosza”

Akcja „Góra Grosza” trwała od 26 listopada 2018 roku do 2 stycznia 2019 roku. Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę groszy w klasach czwartych i piątych. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Zebraliśmy 286 złotych i 34 grosze. Wszystkim, którzy dorzucili swój grosz serdecznie dziękujemy!


„Świąteczna kartka dobroczynna”

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji charytatywnej. Kwota 132 złotych uzyskana ze sprzedaży kartek została przekazana Stowarzyszeniu SURSUM CORDA. Uzyskany dochód przeznaczony jest na pomoc chorym i niepełnosprawnym objętych pomoc programu „Na Ratunek”.


Słodycze dla podopiecznych Katolickiej Fundacji Dzieciom

Za okazane serce - dziękujemy!!!
W dniach od 5 do 18 grudnia 2018 nasi uczniowie zbierali słodycze dla dzieci z Katolickiej Fundacji Dzieciom działającej przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
Dziękujemy Wszystkim, którzy się przyczynili do „osłodzenia” Świąt podopiecznym fundacji i wszystkie złożone słodycze. Dziękujemy Dzieciom, Dziękujemy Rodzicom za okazane serce i chęć podzielenia się tym co mamy z dziećmi, które nie zawsze mają co jeść nie mówiąc już o słodyczach.Podaruj dzieciom słodkie święta Bożego Narodzenia

Samorząd naszej szkoły, a szczególnie klasa IVa, zapraszają cała społeczność szkolną do osłodzenia świąt podopiecznym Katolickiej Fundacji Dzieciom działającej przy parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach. Akcja trwa od 11 do 18 grudnia 2017 roku.

Akcja zakończona! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i podarowanie słodkich Świąt Bożego Narodzenia podopiecznym Katolickiej Fundacji Dzieciom w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła z Katowic.


Grosik do grosika - akcja zakończona

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc małemu Aleksowi.


„Wkręć się w pomaganie” - dla Piotra Kochanowskiego

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zbiórkę nakrętek dla mojego syna Piotra Kochanowskiego pieniążki przeznaczone będą na leczenie i rehabilitacje. Piotruś ma 3,5 roku i choruje na autyzm z opóźnieniem rozwoju, ma torbiel pajęczynówki w mózgu, padaczkę, napięcie mięśniowe i silną alergię. Leczenie Piotrusia jest bardzo kosztowne wymaga m.in stałej rehabilitacji i pomocy 11 specjalistów. Piotruś jest pod opieką Fundacji Złotowianka Numer KRS 0000308316 Piotr Kochanowski K/164.
pozdrawiam serdecznie
Magdalena Kochanowska

Jaki nakrętki zbieramy?
Zbieramy wszystkie plastikowe nakrętki:
- z napojów
- z płynów do prania, płukania, płynów do naczyń
- z dezodorantów, kremów itp.
- z przypraw kuchennych
Pamiętaj - im cięższa nakrętka tym szybciej pomożemy!


Akcja „Gołąbek pokoju dla dzieci w Aleppo”

W odpowiedzi na akcję solidarności z dziećmi w Syrii pod hasłem „Wyślij gołąbka pokoju dzieciom w Aleppo” Szkoła Podstawowa nr.2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim postanowiła wziąć udział w tym wydarzeniu. Uczniowie z wielką radością robili laurki dla dzieci i choć może czasem troszeczkę nieudolnie, ale starali napisać miłe dla nich słowo. A wszystko po to by na twarzach dzieci, które tak bardzo cierpią z różnych powodów, także pojawił się uśmiech. Wszyscy bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w tej akcji. Za akcję w szkole odpowiadała katechetka Ilona Misterek, oraz nauczyciel języka angielskiego Anna Malczyk.


Mikołajki dla Hospicjum Cordis

Akcja zbierania różnego rodzaju artykułów dla podopiecznych z Hospicjum Cordis zakończyła się 30.11.2016r. Dobrze się stało, że tak wiele osób wzięło w niej udział. Bardzo dziękujemy wszystkim za wielkie serce. Zebrane rzeczy na pewno zostaną dobrze wykorzystane, a chorym przyniosą ulgę w cierpieniu.


Podsumowanie akcji misyjnych


Dobiegły końca dwie akcje misyjne prowadzone na terenie szkoły. Akcja „Kup Pan szczotkę” - zbieramy szczoteczki do zębów i pasty dla dzieci w Afryce prowadzona przez Akcję Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” i „Kopnij piłkę do Kamerunu” – prezent klasy dla dzieci w Kamerunie do przedszkola prowadzonego przez zaprzyjaźnione ze szkołą SM Służebniczki Śląskie, którym pomagamy co roku. Jak zawsze nasi uczniowie i ich Rodzice okazali hojność, a jednocześnie wrażliwość dla potrzebujących dzieci w dalekich krajach afrykańskich. Uczniowie klas IVb, Vb, IVc ofiarowali najwięcej darów dla potrzebujących dzieci. Bardzo zależało im na tym by dzieci w Kamerunie mogły cieszyć się grą w piłkę tak samo jak oni. Chcieli również promować zdrowie, by dzieci Afryki nauczyły się dbać o zęby i mogły myć je regularnie. W czasie trwania akcji zebrano prawie 150 szczoteczek i 120 past do zębów. Zaś do Kamerunu „kopniemy” 15 piłek - z czego najlepszy „wykop” miała klasa Va (7 piłek!). Wszystkim Rodzicom i uczniom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! Za akcje odpowiedzialne były nauczycielki: Ilona Misterek i Anna Malczyk.„Kup Pan szczotkę!”

Przynieś szczotkę lub pastę do zębów. Akcja trwa na terenie szkoły do 10.11.2016.„Kopnij piłkę do Kamerunu!”

Nasza szkoła zbiera po raz kolejny piłki dla naszych przyjaciół w Kamerunie. Akcja trwa do 10.11.2016.„Serce pełne dobra miej i tym dobrem innych dziel…”

Słowa tej piosenki są głęboko wyryte w sercach uczniów naszej szkoły. Już od czterech lat z wielkim zaangażowaniem włączają się oni w sprawy misji, pomagają i dzielą się tym co mają.
Kiedy w roku 2006 byliśmy na wycieczce w Muzeum Misyjnym w Brzęczkowicach i słyszeliśmy o ciężkiej pracy misjonarzy, postanowiliśmy włączyć się w akcję „Adopcji na odległość”. Dodatkową motywacja było to, że także z naszej parafii księżą wyjechali na misje i wrócili z Białorusi, Niemiec, Ukrainy, Czech, Zambii. Właśnie w Zambii był misjonarzem ks. Andrzej Halemba, dzięki któremu powstało Muzeum Misyjne w Brzęczkowicach.
Długo zastanawialiśmy się z uczniami czy adoptować jedno konkretne dziecko, czy grupę dzieci. Zdecydowaliśmy o adopcji grupy dzieci.
Zgłoszenie wysłaliśmy do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie i z niecierpliwością czekaliśmy na odpowiedź. Gdy w końcu nadeszła dowiedzieliśmy się, że grupa dzieci objęta naszą opieką to – wtedy przedszkolaki – teraz już uczniowie szkoły z Korrn w Kenii.
Dzięki symbolicznej „złotówce” miesięcznie od osób chcących włączyć się w pomoc, dzieci te otrzymują podstawowe środki niezbędne do życia i edukacji. Misjonarze kupują dla nich żywność (w większości przypadków jest to jedyny posiłek w ciągu dnia) potrzebne przybory do pisania, zeszyty, ubrania, a także lekarstwa.
Bardzo cieszymy się, że możemy w ten sposób pomóc naszym przyjaciołom w dalekim Korrn. Ale to nie jedyna pomoc, jaką niesiemy. Nade wszystko wspieramy „naszą” placówkę misyjną w Kenii, misjonarzy i wolontariuszy tam pracujących, naszą modlitwą. Bez niej nie udałoby się im nic…