Dzisiaj mamy niedzielę, 23 września 2018 roku.

Osobliwości świata fizyki

Dnia 17 września 2018 r. uczniowie klas VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum wzięli udział w corocznych wykładach organizowanych przez Pracownię Dydaktyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach połączonych z pokazami doświadczalnymi, podczas których zapoznali się z potęgą ciśnienia oraz wszechobecnymi falami.

Lekcja przyrody

17 września bieżącego roku dzieci klas VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty i wychowawców Renaty Dłucik, Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie.
Dzieci wysłuchały krótkiej lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadziła pani dyrektor. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci.
Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie zbierali żołędzie dla zwierząt, spacerowali po lesie i zbierali grzyby. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

Bezpieczna droga do szkoły

Dnia 17 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Policjanci szczególną uwagę poświęcili uczniom klas pierwszych, którzy w tym roku szkolnym po raz pierwszy przemierzają drogę do szkoły. Wszystkim uczniom przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się oraz rozdali odblaski ufundowane przez Polską Grupę Górniczą. Policjanci wręczyli również naszym najmłodszym uczniom z klas I-III dodatkowe odblaski z Niestraszkiem przekazane przez PZU.

Rozpoczęcie roku szkolnego

W dniu 3 września 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Na początku odbyła się akademia przygotowana przez starszych uczniów w budynku przy ul. Śląskiej 12. Inaugurację rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor Reginy Pioskowik, która zwróciła uwagę na ważną rocznicę – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśliła również, że nadchodzący rok szkolny jest szczególny, gdyż czekają nas dwa egzaminy – ostatni egzamin gimnazjalny oraz pierwszy pisany przez ósmoklasistów. Następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, po którym wszyscy udali się na Mszę Świętą w kościele. Druga część uroczystości odbyła się w budynku szkoły przy ul. Kolberga 1, gdzie swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci z klas młodszych. Pani Dyrektor Regina Pioskowik powitała wszystkich serdecznie po wakacjach, a szczególną uwagę poświęciła uczniom i rodzicom klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Pani Dyrektor życzyła wszystkim sukcesów w nauce w nowym roku szkolnym, a rodzice z klasy I podarowali swym pociechom rogi obfitości. Na obydwu spotkaniach obecni byli przedstawiciele Rady Rodziców, którzy zapewnili dyrekcję i całą radę pedagogiczną o wzajemnej współpracy i pomocy.

Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018