Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Uczniowie
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Świetlica szkolna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Pomoc misjom i akcje
Dokumenty
Wkręć się w pomaganie
Kontakt
GZO
Gminne Przedszkole nr 1
Zespół Szkolno-Przedszkolny
Gimnazjum
Zespół Szkół Ponadgim.
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły

Dzisiaj mamy czwartek, 23 listopada 2017 roku.Piyknie godać po śląsku…


W środę 15 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie Śląskim odbył się Gminny Konkurs Regionalny „Po naszymu, czyli po śląsku”. Uczniowie naszej szkoły – podstawowej oraz gimnazjum wspaniale się zaprezentowali, zdobywając główne nagrody. W kategorii klas I-III zwyciężył uczeń klasy II PAWEŁ BUCHTA, w kategorii klas IV-VI wygrała ZOFIA KULA, natomiast w kategorii kl.VII i Gimnazjum nagrodę przyznano ex aequo PATRYCJI GÓRNIK oraz DOMINIOWI ZIAJCE. Gratulujemy i cieszymy się, że nasi uczniowie sprawnie posługują się ogólną, jak i gwarową odmianą języka polskiego, gdyż sztuką jest pięknie mówić, ale też piyknie godać.


Prezentacja prac projektowych z języka niemieckiego „Niemiecki na start”


Uczniowie klas IV są już po pierwszych miesiącach nauki dodatkowego języka obcego-języka niemieckiego. Klasy IV bardzo systematycznie i licznie uczęszczają na zajęcia języka niemieckiego, zaprezentowali swoje projekty.
Do wykonania projektu uczniowie wykorzystali wycinki z gazet, zdjęcia, widokówki, papier kolorowy itp., aby na jego kartkach zaprezentować się po niemiecku, napisać gdzie mieszkają oraz skąd pochodzą.
Prace projektowe dają uczniom dużo satysfakcji oraz motywacji do dalszej nauki języka niemieckiego. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i estetyką wykonania zadania.


„Magiczny Domek na Drzewie” w lesie deszczowym


10 listopada, dzięki serii książek „Magiczny Domek na Drzewie”, uczniowie klas IIIa i IIIb przenieśli się z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim do tropikalnych lasów deszczowych.
Magiczna wyprawa rozpoczęła się od zapoznania dzieci z głównymi bohaterami serii - Jackiem i Anią oraz z ich niezwykłym odkryciem - domkiem na drzewie, który przenosi ich w odległe geograficznie, a nawet historycznie miejsca. Tym razem rodzeństwo trafiło do amazońskiej dżungli, którą uczestnicy spotkania czytelniczego (podobnie jak inne lasy deszczowe) bez problemu odnaleźli na mapie świata i bezbłędnie opisali, jako miejsce ciepłe (bez pór roku), wilgotne (z bardzo dużymi opadami deszczu) i ciemne (ze względu na wysokie drzewa, bujną roślinność).
Podczas wspólnej lektury fragmentów „Popołudnia nad Amazonka” i „Lasów deszczowych” uczniowie dowiedzieli się, jakie zwierzęta i rośliny można spotkać
w poszczególnych piętrach lasu, jak wygląda obieg wody w dżungli, a także co to takiego kamuflaż i kto go używa. Następnie dzieci bez problemu odnalazły w bibliotece inne książki na temat flory i fauny lasów tropikalnych, za co zostały nagrodzone kolorowymi zakładkami. Kolejna część zajęć dotyczyła obecności darów lasów deszczowych w naszym codziennym życiu. Banany, ananasy, orzeszki ziemne, kwiaty doniczkowe, kawa, kakao, meble – to tylko część rzeczy, które mamy dzięki lasom tropikalnym.
Na koniec spotkania trzecioklasiści otrzymali zielone liście, na których zapisywali konkretne sposoby pomocy dla amazońskiej dżungli.


Bądź pozdrowiony Gościu nasz...


10 listopada gościliśmy w naszej szkole w budynku przy ulicy Kolberga 1, w ramach wizytacji kanonicznej naszej parafii Trójcy Przenajświętszej, księdza biskupa Marka Szkudło. Wszyscy uczniowie klas I-V zgromadzili się na dolnym korytarzu przy wejściu do szkoły i ze śpiewem na ustach witali tak Zacnego Gościa. Następnie przedstawiciele – uczniowie klasy III Marta Parysz, Kinga Ryszka i Krzysztof Gajdzik pięknie wyrecytowali wiersz na powitanie w imieniu całej społeczności szkolnej. Wspólnie z księdzem biskupem odśpiewaliśmy „Barkę”- ulubioną pieśń oazową naszego rodaka św. Jana Pawła II. Jak dowiedzieliśmy się od naszego Gościa, jest to także Jego ulubiona piosenka, ponieważ w roku kiedy Karol Wojtyła został Papieżem – On otrzymał święcenia kapłańskie i został księdzem. W bardzo miłej i wesołej atmosferze biskup Marek opowiadał dzieciom o rożnych sytuacjach w swoim życiu, w których poczuł bliskość Boga i Jego opiekę. Tego też im wszystkim życzył ciesząc się bardzo z tego, że miał się spotkać z nauczycielami – a tutaj spotkała go taka niespodzianka i tyle dzieci na Niego czekało.
Uczennice w strojach śląskich zaśpiewały biskupowi wiązankę śląskich piosenek ludowych, a Ania Tesarczyk wykonała pieśń o Ojczyźnie nawiązując do zbliżającego się święta Odzyskania Niepodległości. Po wspólnej modlitwie na zakończenie ks. bp udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Po krótkim spotkaniu z uczniami naszej szkoły ks. bp Marek Szkudło spotkał się z nauczycielami i pracownikami szkół i przedszkoli naszej gminy. W czasie spotkania dziękował za trud włożony w kształtowanie młodych ludzi i udzielił wszystkim błogosławieństwa. Tego samego dnia w czasie oficjalnego powitania ks. biskupa w naszym kościele w imieniu dzieci naszej parafii powitali Go uczniowie naszej szkoły Zofia Kula i Adam Koziołek.


Akademia z okazji Święta Niepodległości


9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 99 rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku szkolne uroczystości przebiegały w atmosferze klasowej rywalizacji. Zadaniem konkursowym klas IV – V było zaśpiewanie piosenki o Polsce i zaprezentowanie przygotowanych przez siebie barw narodowych. Najlepiej zaprezentowali swoje stroje i wykonali piosenkę uczniowie klasy IVa, w nagrodę wszyscy otrzymali słodkie upominki. Druga część rywalizacji była sprawdzeniem wiedzy uczniów na temat Polski i Święta Niepodległości. Reprezentacje klasowe zmierzyły się w pięciu kategoriach: sprawdzono ich znajomość symboli narodowych, miejsc pamięci narodowej, znanych Polaków i ich osiągnięć, a także polskich świąt narodowych. Klasy reprezentowali:
IVa - Igor Blukacz, Karol Wyciślok, Jakub Jeleń
IVb - Zofia Kula, Natalia Suliga, Paulina Chodoła
IVc - Grzegorz Jeleń, Wiktoria Kołodziej, Jacek Łanda
Va - Helena Sikora, Adrian Polak, Emilia Sebastian
Vb - Justyna Durok, Daria Kruk, Miłosz Kozak
Vc - Oliwia Zawadzka, Pola Komar, Adam Koziołek.
W niezwykle zaciętej rywalizacji zwycięstwo uzyskała klasa Vc (48 punktów), 2 miejsce zajęły dwie klasy Va i Vb (44 punkty), miejsce trzecie klasa IVa (41 punktów). Zwycięska reprezentacja otrzymała gratulacje i upominki od Pani Dyrektor. Pozostałe zespoły również zostały nagrodzone.
Całość akademii uświetnił występ Anny Tesarczyk uczennicy klasy Vc, która wykonała utwór na pianinie i przepięknie zaśpiewała dwie pieśni patriotyczne.
9 listopada 2017 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas I, II i III. Dzieci z klasy II i III d przygotowały program, w którym w przystępny sposób przedstawiona została historia utraty i odzyskania przez Naszą Ojczyznę niepodległości. Występom towarzyszyły wojenne i patriotyczne pieśni. Program artystyczny przygotowali: Bożena Stolecka, Barbara Tworzydło. Oprawa muzyczna: Krzysztof Dłubisz


Hubertus - święto myśliwych i leśników

W niedzielę 5 listopada roku w leśniczówce na Błędowie uczennice naszej szkoły czynnie uczestniczyły w Mszy Świętej z okazji wspomnienia świętego Huberta - patrona myśliwych i leśników. Koło Łowieckie „Łąbądź”, które jest opiekunem leśniczówki współpracuje z naszą szkołą już od kilku lat. Co roku uczniowie zbierają żołędzie i kasztany dla zwierząt leśnych i przekazują je myśliwym z leśniczówki na Błędowie.


Ocalić od zapomnienia

Tradycyjnie już uczniowie klas I-V w przed dzień Uroczystości Wszystkich Świętych i w Dzień Zadusznych udali się na nasz cmentarz parafialny aby tam pomodlić się i zapalić znicze na Grobach Nieznanego Żołnierza, a także na grobach księży, którzy spoczywają na naszym cmentarzu.


Opowieści o ptakach - jastrzębie

W piątek 27 października odwiedził nas pan Marek Woźniak wraz z jednym ze swoich ptaków – jastrzębiem. Sokolnik przybliżył uczniom na czym polega jego praca z drapieżnymi ptakami, opowiadał jak te ptaki żyją, co jedzą i dlaczego są pożyteczne. To pierwsze ze spotkań z panem Markiem, ale nie ostatnie. Obiecał że już niedługo znowu się pojawi i opowie tym razem o sokołach. Panie Marku – dziękujemy i zapraszamy.


Wieczór Filmowy klasy III B G w Szkole Podstawowej nr 2

27 października 2017 roku klasa III B G zorganizowała z wychowawcą panią Barbarą Ochojską - Wieczór Filmowy w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Śląskiej 12. Organizacja spotkania miała na celu projekcję wybranych filmów, a następnie ich omówienie w celu rozbudzenia świadomości wpływu oglądanych przez młodzież filmów na ich życie, system wartości, postrzeganie świata oraz ukazanie im problemów jakie może nieść bezmyślne przyjmowanie negatywnych wzorców w kinematografii. Spotkanie młodzieży miało także na celu integrację zespołu klasowego, wspólny poczęstunek, rozmowy. Wieczór Filmowy był bardzo interesujący dla wszystkich uczestników.


Alarm na wypadek pożaru dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim

26 października 2017 roku został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas obecnych w szkole oraz nauczyciele i zatrudniony personel. Sama akcja przebiegła bardzo sprawnie i bez żadnych komplikacji. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie oraz personel stosowali się do regulaminu, który został przedstawiony wcześniej na szkoleniu.


Zbiórka żołędzi i kasztanów

25 października bieżącego roku miał miejsce finał zbiórki żołędzi i kasztanów. Rywalizację szkolną wygrały dzieci klas piątych które pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty i wychowawcy Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny i Pauliny Sojki uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie. Pani dyrektor podkreśliła że jesienią w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko to co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni a na jesiennym niebie możemy zaobserwować stada ptaków odlatujących do ciepłych krajów. Po lekcji dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek po którym mogły spalić kalorię gdyż przygotowano dla nich krótki spacer po lesie. Ostatnim punktem programu było ognisko z pieczeniem kiełbasek na którym wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe dla osób które przyniosły najwięcej kilogramów żołędzi i kasztanów. I miejsce zajęła Zuzanna Wyrwa która zebrała 104 kg, II miejsce Anna Grzeszczuk 71 kg, III miejsce Daria Kruk 66 kg, IV miejsce Natalia Urbańczyk 62 kg, V miejsce Mateusz Smolej 60 kg i VI miejsce Natalia Grabowska 57 kg.


Niezwykła wycieczka do Tyńca i Krakowa

25.10.2017 uczniowie klas IV przenieśli się do przeszłości do średniowiecznego świata mnichów tynieckiego opactwa. Pełni entuzjazmu uczniowie poznali historię życia zakonników dawniej i dziś. Uczestnicząc w warsztatach, każdy nich mógł poczuć się jak średniowieczny skryba i gęsim piórem pisać litery alfabetu. Jednocześnie mógł poznać historię powstawania książki, od czasów starożytnych do współczesnych, gdy coraz bardziej popularne są e-booki. Będą tak blisko Krakowa, nie mogliśmy przegapić okazji, aby nie odwiedzić tego Miasta Królów. Oczywiście zobaczyliśmy też wawelskiego smoka. Spacerując ulicami miasta podziwialiśmy Barbakan z Bramą Floriańską, Sukiennice, kościół Mariacki i Zamek Królewski na Wawelu. Ogólnie naszą wycieczkę możemy udać za bardzo udaną.


Spotkanie z panią Gabrielą Kotas

12 października uczniowie klas pierwszych spotkali się w Gminnej Bibliotece Publicznej z panią Gabrielą Kotas. Poetka przedstawiła swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Lekcje przyjaźni”. Jest to zbiór historyjek opowiadających o Pawełku i jego wiernym przyjacielu.


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej


 


Ślubowanie klas pierwszych


Dnia 11 października br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów i pasowania na uczniów. W bieżącym roku szkolnym naukę w pierwszej klasie rozpoczęło 47 uczniów, utworzone zostały dwa oddziały.
Ślubowanie to niezwykle ważny dzień dla pierwszaków, ich wychowawców i rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Nad całością programu artystycznego czuwały wychowawczynie kl. Ia p. Barbara Dułacz oraz kl.Ib p. Ewa Bialucha. Oprawą muzyczną tej uroczystości zajął się p. Krzysztof Dłubisz. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na uczniów przez p. dyrektor Reginę Pioskowik. Przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Rady Rodziców życzyli nowo przyjętym uczniom wielu sukcesów w nauce. Uczniowie otrzymali na pamiątkę książki oraz słodycze. Przedstawicele drugiej klasy również powitali swych młodszych kolegów i wręczyli im upominki.
Uroczystość zakończyła się zrobieniem pamiątkowych zdjęć oraz poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.


Konkurs "Przerwa na wspólne czytanie"

Nasza Gminna Biblioteka Publiczna została zgłoszona do konkursu "Przerwa na wspólne czytanie"! Mamy szansę wygrać 250 książek oraz pufy, z których będą mogli korzystać nasi Czytelnicy ;) Na chełmską Bibliotekę można głosować już od 2 do 31 października na stronie https://www.wspolneczytanie.pl/ - codziennie każdy może oddać jeden głos.
INSTRUKCJA Wybieramy zakładkę "GŁOSUJ", w wyszukiwarce szukamy: Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim lub wpisujemy tylko Chełm Śląski i oddajemy głos! Książki czekają również na głosujących! Oprócz bibliotek, Kinder - Mleczna Kanapka, obdaruje 40 000 książek rodziców z dziećmi!
Prosimy o głosy i za wszystkie - dziękujemy!


„Dzień Pocztowca”


W dniu 27.09.2017, aby uczcić „Dzień Pocztowca” uczniowie klas III a, b, d wybrali się z życzeniami do pobliskiego Urzędu Pocztowego. Uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny. W czasie wycieczki dzieci miały możliwość przyjrzenia się pracy urzędników pocztowych. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty (miejsce do wrzucania listów, segregowania przesyłek, miejsce przy okienku, przymierzali czapki listonoszy, adresowali koperty itp.) Uczniowie uznali ten zawód za bardzo interesujący, wymagający dużego zaangażowania jak również poświęcenia. Na koniec spotkania uczniowie złożyli wszystkim życzenia oraz wręczyli laurki.


Lekcja przyrody

28 września bieżącego roku dzieci klas V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty i wychowawców Renaty Dłucik, Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie.
Dzieci wysłuchały krótkiej lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadziła pani dyrektor. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci.
Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie zbierali żołędzie dla zwierząt, spacerowali po lesie i zbierali grzyby. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Uczniowie klas III g na Uniwersytecie Śląskim


W dniu 26 września 2017 r. uczniowie klasy III a i III b g wybrali się na wycieczkę programową do Instytutu Fizyki w Katowicach. Najpierw uczniowie uczestniczyli w seansie filmowym, a następnie wybrali się na zajęcia warsztatowe na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Fizyki. Odbyły się warsztaty dotyczące zagadnień prądu elektrycznego: natężenia prądu, magnetyzmu, tworzenia pola magnetycznego, indukcji elektromagnetycznej, pracy silnika elektrycznego. Druga część warsztatów to doświadczenia związane z energią ciepła, przewodzeniem ciepła, transportu ciepła i rodzajami energii. Zajęcia były bardzo interesujące dla uczniów, wzbogaciły ich wiedzę z zagadnień fizyki. Opiekunowie wycieczki: Pan Mateusz Janek, Pani Barbara Ochojska i Pani Paulina Sojka.


Bezpieczna droga do szkoły


Dnia 14.09.2017r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, ale mieli także możliwość sprawdzić jak wiele informacji zapamiętali uczestnicząc w przygotowanym przez mundurowych teście. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania, żywo zainteresowane tematyką bezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali od stróżów prawa odblaski, ufundowane przez radnych gminy Chełm Śląski.


Rozpoczęcie roku szkolnego


Dnia 4 września 2017 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Tegoroczna inauguracja w związku z wprowadzeniem zmian w sieci szkół wynikających z reformy oświaty była szczególnie wyjątkowa i składała się z dwóch części. Pierwsza przygotowana przez starszych uczniów odbyła się w budynku przy ul. Śląskiej 12. Inaugurację rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor Reginy Pioskowik oraz Pani Dyrektor Grażyny Buras-Chrostek. Następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, po którym wszyscy udali się na Mszę Świętą w kościele. Druga część uroczystości odbyła się w budynku szkoły przy ul. Kolberga 1, gdzie swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci z klas młodszych. Pani Dyrektor Regina Pioskowik powitała wszystkich serdecznie po wakacjach, a szczególną uwagę poświęciła uczniom i rodzicom klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Pani Dyrektor życzyła wszystkim sukcesów w nauce w nowym roku szkolnym, a rodzice z klasy I podarowali swym pociechom rogi obfitości. Na obydwu spotkaniach obecni byli przedstawiciele Rady Rodziców, którzy zapewnili dyrekcję i całą radę pedagogiczną o wzajemnej współpracy i pomocy.


Dożynki w naszej gminie


Nowy rok szkolny zaczyna się dopiero jutro, ale my już 3 września jesteśmy zwarci i gotowi do reprezentowania naszej szkoły na terenie gminy. Uczniowie i uczennice pomimo niesprzyjających warunków przeszli w strojach śląskich niosąc chleb korowodem do naszego kościoła na uroczystą Mszą Świętą, aby wspólnie z innymi podziękować za tegoroczne plony.


Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017