Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły

Dzisiaj mamy sobotę, 13 lipca 2024 roku.Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu


Pamiętajmy o ludziach ze Spectrum Autyzmu, oni są wśród nas. Ich zaburzenia to nie choroba, to rodzaj odmiennego rozwoju, widzą i czują świat w sposób nieco odmienny od naszego. Jeśli jesteśmy w ich towarzystwie powinniśmy ich słuchać i próbować zrozumieć. Ale przede wszystkim sprawić, aby czuli się kochani, potrzebni i akceptowani. Solidaryzując się z osobami dotkniętymi Autyzmem i Zespołem Aspergera nasza szkoła przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Święto to, ma na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa odnośnie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych dotkniętych autyzmem. Kwiecień to miesiąc zarezerwowany dla propagowania wiedzy na temat autyzmu, a kolor niebieski to znak rozpoznawczy i nieodłączny towarzysz kampanii. Przez cały miesiąc w środkach masowego komunikowania, pojawiać się będą różnego rodzaju informacje, z których można się dowiedzieć czym jest autyzm oraz z jakimi trudnościami mierzą się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Uczniowie obejrzeli film będący wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Jego celem było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień. Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
Powyżej galeria prac plastycznych uczniów z naszej szkoły.


Wielkanocne ozdoby uczniów


Wielkanoc - to czas radości, przygotowań, malowania pisanek, strojenia koszyczków.
Taka świąteczna atmosfera zapanowała w naszej szkole podczas nauki zdalnej. Dzieci podczas lekcji plastyki i techniki wykonały przeróżne ozdoby świąteczne, które udekorowały wielkanocne stoły w ich rodzinnych domach. Wszyscy wykazali się niezwykłymi zdolnościami artystycznymi, natomiast wszystkie prace okazały się prawdziwymi dziełami sztuki.


Wielkanocne prace klasy 3bWielkanocna kurka


Święta Wielkanocne kojarzą nam się z wiosną, przebudzeniem, nowym życiem, zmartwychwstaniem, a więc tym wszystkim, co powinno być przepełnione radością i uśmiechem.
Uczniowie klas IV i V w ramach lekcji plastyki i techniki wykonali piękne, oryginalne ozdoby świąteczne, które przyczynią się do podkreślenia wyjątkowego świątecznego klimatu.


Wirtualna galeria wielkanocnych pisanek


Symbolika jajka wielkanocnego ma długą tradycję.
Jajko symbolizuje nowe życie i triumf życia nad śmiercią. Malowane jajka zwane pisankami są ozdobą wielkanocnego stołu.
Uczniowie klas VI i VII w ramach lekcji plastyki wykonali piękne świąteczne pisanki ozdabiając je w różnych technikach plastycznych.


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu


CZYM JEST AUTYZM?
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Przyczyny autyzmu nie są w pełni znane – wpływ na jego ujawnienie się mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wpływa całościowo na rozwój i funkcjonowanie danej osoby. Określenie "spektrum autyzmu" ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie. W spektrum znajdują się zarówno osoby niemówiące werbalnie, mające poważne problemy w zakresie samodzielności i funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej, jak również osoby sprawnie porozumiewające się mową, zakładające rodziny i realizujące się w życiu zawodowym.

Ogólnoświatowe wskaźniki występowania autyzmu podawane przez WHO za 2012 r. mówią o 1 dziecku z autyzmem na 160 dzieci. Z roku na rok diagnozowanych jest coraz więcej osób ze spektrum autyzmu w różnym wieku i wzrasta skala niezaspokojonych potrzeb grupy osób z niepełnosprawnością z powodu autyzmu.

2 kwietnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU w związku z tym klasa 1b swoją solidarność z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu okazała 31 marca. W tym dniu wszyscy ubrali się na niebiesko w myśl hasła „Zaświeć się na niebiesko”. Uczniowie obejrzeli prezentacje, która przybliżyła im temat osób chorych na autyzm. Autyzm nie jest zaraźliwy i nie ma na niego lekarstwa. Jedynym lekarstwem jest nasza akceptacja, tolerancja i pomoc osobom zmagającym się tymi zaburzeniami.


Wielkopostne rekolekcje z „Ziarnem”

Jak co roku uczniowie naszej szkoły w czasie Wielkiego Postu przeżywali swoje wielkopostne rekolekcje. W tym roku jednak miały one nieco inną formę, ponieważ były odbywały się on-line. Dzieci oglądały rekolekcje z programem „Ziarno” w czasie lekcji religii.
Spotkania rekolekcje skupione były wokół przypowieści: „O miłosiernym Samarytaninie”; „O talentach” i „O domu wybudowanym na skale”. Oprócz wspaniałego przekazu Słowa Bożego nauka rekolekcyjna dopełniona była bardzo ciekawymi eksperymentami fizycznymi i chemicznymi, które ukazywały zależności międzyludzkie.


W krainie śniegu” – II moduł projektu czytelniczego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

Uczniowie klasy 1b żegnając zimę ukończyli zimowy moduł projektu czytelniczego „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”. Naszą zimową lekturą była baśń Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”.
Nasza sala zamieniła się w śnieżną krainę, poznaliśmy dokładnie przygody małej Gerdy i jej przyjaciela Kaja.
Realizując zadania z części ekologicznej obserwowaliśmy jak topi się śniegi i lód. Nauczyliśmy się jak ważna jest odpowiednia segregacja odpadów i co można z nich zrobić. Poznaliśmy słowo recykling. Wykorzystując materiały odpadowe – butelki plastikowe zrobiliśmy Eko-balwanki.
Natomiast z gazet, foli, worków, kartonów przygotowaliśmy stroje na Eko -pokaz mody.
Zapraszamy na krótką, filmową relację z naszych działań.

Czytam z Klasą IbDzień kolorowych skarpetek


21 marca był kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny!
To właśnie tego dnia obchodzi się Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie naszej szkoły, ich rodziny i pracownicy szkoły brali udział w akcji poprzez założenie skarpetek w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary.
Im bardziej oryginalnie, tym lepiej. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa.
Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie, – czyli wszystko to, z czym, na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.


Obchody Dnia Świętego Patryka


W dniach 16-18 marca w naszej szkole celebrowaliśmy Dzień Świętego Patryka. Święty Patryk to patron Irlandii, misjonarz i biskup, który nawrócił pogańską Irlandię na wiarę chrześcijańską. Według różnych legend, św. Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży, stąd na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża. Dzień św. Patryka obchodzony jest przez osoby pochodzenia irlandzkiego nie tylko w Irlandii, ale również w wielu innych krajach na całym świecie, np. w USA.
W Irlandii jest to wydarzenie zarówno religijne jak i narodowe, obchodzone zawsze 17 marca czyli w rocznicę śmierci świętego. Dominują wszechobecne koniczyny, które pomogły Świętemu Patrykowi wyjaśnić dogmat wiary chrześcijańskiej – Trójcę Przenajświętszą.
W naszej szkole odbyły się lekcje kulturowe, które zapoznały uczniów z historią patrona Irlandii oraz z tradycjami związanymi z 17 marca. Uczniowie klas pierwszych nosili zielone ubrania wraz z samodzielnie przygotowanymi brodami lub kapeluszami skrzatów znanych jako leprechauns. Starsze klasy przygotowały wspaniałe dekoracje korytarzy pasujące do gazetki tematycznej.
Do zobaczenia na obchodach za rok!


Pożegnanie zimy i powitanie wiosny w naszej szkole
Marzec kończy zimę i zwiastuje wiosnę. Jej astronomiczny początek wyznaczono na 21 marca, zaś w przyrodzie aura niekiedy bardzo dowolnie ustala ten termin.
Dawniej we wszystkich miejscowościach zbierano się nad dowolnym zbiornikiem wodnym lub rzeką, by utopić zimę. Jej symbolem była słomiana kukła. Czasem ubierano ją w stare, zniszczone łachy, a głowę owijano dziurawą chustą. Nadawano jej imiona: Marzanna, Marzaniok, Morena, Śmierć, Śmierciocha. Była ona uosobieniem zimy, choroby, śmierci i każdego zła, które nękało wtedy ludzi. Kukłę niosła młodzież z głośnym śpiewem i krzykami, że wypędzona zima już nie wróci i wnet nadejdzie ciepło. W nawiązaniu do tej tradycji 19 marca uczniowie klasy 2a, by pożegnać trwającą już trzy miesiące zimę zrobili wspólnie Marzannę.
Wykorzystali słomę, patyki, bibułę, stare ubrania i sznurek. Potem zabrali ją na szkolny ogród i tam wyśpiewali głośno piosenkę dla niej:

Wiosna już nadchodzi,
Zima odejść nie chce,
Nocą jeszcze mrozi,
Śniegiem prószy jeszcze.

Marzanno, marzanno,
Ty zimowa panno!
Dziś Cię utopimy,
Bo nie chcemy zimy!

Odpłyń wraz z lodami,
Daleko do morza.
Niechaj wreszcie przyjdzie
Do nas wiosna hoża.

Dodatkowo zabrali ze sobą gałązki przyozdobione kolorowymi wstążkami z bibuły, aby w ten sposób zaprosić do nas wiosnę. Wyrecytowali również kilka wierszy na pożegnanie zimy.


Próbny egzamin ósmoklasistów przygotowany przez GWO

Próbny egzamin ósmoklasistów przygotowany przez GWO[PDF]

Ósmoklasiści w lutym napisali próbny egzamin z matematyki przygotowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
Próbny egzamin miał na celu przede wszystkim pokazanie uczniom formuły czekającego ich prawdziwego testu – rodzajów zadań, ich trudności oraz sposobów ich rozwiązywania.
Raport opracowany na podstawie wyników prezentuje rezultaty poszczególnych uczniów oraz klasy na tle wyników ogólnopolskich.
Okazało się że nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze z zestawem testowym.
Wyniki szkoły na tle województwa i kraju są prawie o 10% wyższe.
Wyniki naszych uczniów uplasowały się w stanninie 7 –stanin WYSOKI.
Cieszymy się ,że pierwszy próbny test wypadł dobrze.
Jest jednak jeszcze wiele do przećwiczenia i utrwalenia.
Mamy nadzieję, że następne sprawdziany zewnętrzne wypadną jeszcze lepiej.


Obserwacja przyrody w klasie 1b

Wiosna to czas, kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia, wszystko rośnie i rozwija się.
Uczniowie klasy 1b postanowili poobserwować przyrodę z bliska. W tym celu w klasie założyliśmy hodowle roślin.
Przygotowaliśmy doniczki, ziemię, różne nasiona i z zapałem zabraliśmy się do pracy.
Najpierw było trochę teorii. Omówiliśmy, czego rośliny potrzebują żeby rosnąć i rozwijać się.
Potem do przygotowanych doniczek wsypaliśmy przyniesione nasiona: rzodkiewkę, rzeżuchę, marchewkę, fasolkę i pachnący groszek, podlaliśmy i ustawiliśmy w kąciku przyrody.
Założyliśmy również karty obserwacji, w których będziemy notować, jakie zmiany zachodzą w naszych roślinach. Z niecierpliwością czekamy aż coś nam wykiełkuje.


Dzień Logopedy

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w naszej szkole zorganizowane zostały warsztaty logopedyczne.
Pani Małgorzata Manecka - szkolny logopeda, odwiedziła każdą z klas od 1-3.
W ramach warsztatów pani logopeda przybliżyła specyfikę swojej pracy, pokazywała uczniom materiały używane w trakcie terapii logopedycznej i odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci.
Uczniowie wzięli udział w zabawach gibkiego języka, zabawach oddechowych, ćwiczeniach słuchu fonematycznego.
Wszyscy chętnie brali udział w warsztatach.


Mamy laureatkę i finalistów!

Ogłoszono wyniki ostatniego etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Uczennica klasy VIII c ANNA TESARCZYK została LAUREATKĄ
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego,
HELENA SIKORA z klasy VIII a uzyskała podwójny tytuł FINALISTKI z chemii oraz fizyki, a uczeń klasy VIII c ADAM KOZIOŁEK został FINALISTĄ Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Weseckiej i Mateusza Janka.

To olbrzymi sukces naszych uczniów, tym większy, że osiągnięty w trudnym czasie nauki zdalnej. Na efekt końcowy złożyły się miesiące pracy, gdyż konkurs jest wieloetapowy i ma bardzo szeroki zakres tematyczny. Oprócz teorii uczniowie muszą się wykazać ponadprzeciętnymi umiejętnościami oraz oczywiście talentem.
Ani, oprócz pracowitości i wiedzy, pomogło „lekkie pióro”, czyli niesamowita łatwość pisania wszelkich – krótszych i dłuższych – form wypowiedzi. Helenie i Adamowi – pasja, którą jest dla nich nauka przedmiotów ścisłych.
Cieszymy się z ich sukcesu, gratulujemy i mamy nadzieję, że ich talent oraz wiedza pomogą zrealizować marzenia.


Sukcesy Hani Wisiorek

Gimnastyczna pasja Hani Wisiorek z klasy 3 b Gimnastyka artystyczna jest pięknym ale niezwykle trudnym i wymagającym sportem.
Pasja Hani do tego sportu rozpoczęła się 5 lat temu, aktualnie trenuje już wyczynowo codziennie godząc naukę z treningami w klubie UKS Energia Imielin. Ubiegły ze względu na pandemię był trudnym rokiem - kilka miesięcy treningi zamiast na hali odbywały się online w domach zawodniczek, które mimo przeszkód szlifowały mistrzostwa z poszczególnymi przyborami, szykując się do przełożonych terminów zawodów. Rok 2020 był ważnym rokiem dla młodziczek z rocznika 2011 które rywalizowały ze sobą na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek. Był to też ważny moment dla młodego imielińskiego klubu- po raz pierwszy jego dwie zawodniczki wyczynowe dostały się do finałów, z czego Hania w finale układu taneczno- akrobatycznego sięgnęła po brązowy medal. Dobra forma sprzyjała też Hani na Mistrzostwach Śląska 2020 gdzie w kat. 2011 A w wieloboju wywalczyła srebro w układzie taneczno- akrobatycznym i złoto w układzie ze skakanką. Zakończeniem 2020 roku z kolei był wspaniały sukces drużyny młodziczek UKS Energia Imielin złożonej z dziewczynek z rocznika 2011, 2012 i 1013 które na Mistrzostwach Polski w układach Zespołowych jakie 18 i 19.12 odbywały się w Białymstoku zdobyły Wicemistrzostwo Polski. Zawody organizował Polski Związek Gimnastyki Artystycznej a drużyna z Imielina mierzyła się z klubami min. z Gdyni, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Szczecina.
Należy podkreślić że w skład drużyny wchodzą dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim- Hanna Wisiorek i Anastazja Groń z klasy 4.
Nowy sezon 2021 rozpoczął się również bardzo dobrze na pierwszych zawodach jakie odbywały się 27 lutego w Imielinie - IV Turniej Walentynkowy Hania sięgnęła 3 razy po złoto zdobywając pierwsze miejsce w wieloboju, 1 miejsce w układzie akrobatyczno- tanecznym oraz 1 miejsce w układzie z obręczą i najwyższą jak do tej pory notę sędziowską dla Hani za ten przybór.
Zapraszamy do obejrzenia występów:
Obręcz:

Występ Hani Wisiorek

Taneczny:
Występ Hani Wisiorek

Przed Hanią kolejne wyzwania- aktualnie przygotowuje się do kolejnych ważnych eliminacji rocznika 2011 – Eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży klasy III.


Dzień Kobiet

Dzień Kobiet co roku obchodzony jest 8 marca jest to czas, kiedy panie obdarowywane są kwiatami i upominkami.
Uczniowie kl. V i VI w ramach lekcji plastyki wykonali piękne plakaty z okazji tego święta, które podziwiać możemy na naszej stronie.


Konkurs informatyczny - Razem dla lepszego Internetu!

W lutym 2021 roku zorganizowano Szkolny Konkurs Informatyczny - Razem dla lepszego Internetu.
W konkursie wzięli udział: Anastazja Groń, Dawid Chmielewski, Amelia Makselon, Monika Stuchlik, Łukasz Szymański, Gracjan Cuber, Krystian Czajor, Krzysztof Gajdzik, Damian Haśnik, Mateusz Jaworski, Natalia Myalska, Patrycja Myalska, Marta Parysz, Mateusz Smolej, Zuzanna Wyrwa, Igor Żołądek.
Uczniowie klas IV – V wykonali interesujące plakaty -
Razem dla lepszego Internetu.
Wyróżnienia w konkursie - wykonanie plakatu otrzymali uczniowie:
- Dawid Chmielewski
- Anastazja Groń
- Amelia Makselon
- Monika Stuchlik
- Łukasz Szymański.
Uczniowie klas VI – VIII wykonali interesujące prezentacje multimedialne i filmy.
Wyróżniono prezentacje i filmy uczniów:
- Gracjan Cuber - klasa VIa
- Marta Parysz - klasa VIc
- Mateusz Smolej - klasa VIIIc
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, interesujące pomysły i zaangażowanie.


ZIMOWY EKO POKAZ MODYW ramach projektu “Lekturki spod chmurki” klasa 1b i 3b przygotowały ZIMOWY EKO POKAZ MODY.
Wszystkie stroje wykonano z materiałów, które możemy nazwać "ekologicznymi".
Większość to odpady lub rzeczy, które były o krok od wylądowania w kuble na śmieci.
Dzieci dały im kolejną szansę stania się użytecznymi, coś co możemy nazwać "drugim życiem".
Stworzyły kreacje, które są nie tylko praktyczne i oryginalne, ale również mało kosztowne.


Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Barwy jesieni”

Rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny „Barwy jesieni” adresowany do uczniów klas I – III.
Celem konkursu było:
- rozwijanie wyobraźni i umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi,
- rozwijanie aktywności twórczej i kształtowanie wrażliwości estetycznej,
- odkrywanie w sobie nowych talentów.
Na konkurs napłynęło wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac. Jury po długich naradach nagrodziło następujące prace:
I miejsce – Lena Noras
II miejsce – Judyta Felczak
III miejsce – Laura Nieckarz
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu.


„Szare bure lub pstrokate, wszystkie koty za pan brat” - lekcja na żywo w klasie 1b

Czy koty są prawo czy lewołapne?
Ile dźwięków wydaje kot?
Jak szybko bije serce kota?
Jak koty okazują miłość?
Jak narysować kota?
Gdzie jest wyspa kotów i czy tam tez jest zima?
Odpowiedzi na te pytania i wiele innych klasa 1b poznała podczas lekcji na żywo prowadzonej przez nauczycielkę i podróżniczkę Sabinę Piłat.
Twórczyni kanału na YouToube z filmami edukacyjne dla dzieci „Nauka w plecaku” tym razem przybliżyła tematykę związaną z niedawnym Dniem Kota.
Podczas krótkiej lekcji nauczyliśmy się rysować kota, wysłuchaliśmy wywiadu z miłośniczką kotów Aleksandrą Schoen -Kamińską, która opowiedziała wiele ciekawostek o kotach.
Na koniec przenieśliśmy się na piękną wyspę Cypr, która została nazwana wyspa kotów.
Uczniowie z uwagą i wielkim zaciekawieniem oglądali lekcję, wykonaliśmy wspólnie notatkę graficzną i narysowali piękne koty.


Sukces naszej uczennicy Anastazji Groń

W dniach od 18-19 grudnia 2020 nasza uczennica Anastazja Groń wraz ze swoi koleżankami z zespołu UKS Energia Imielin z sekcji gimnastyki artystycznej uczestniczyły w Mistrzostwach Polski w układach zespołowych. Do konkursu przystąpiło 11 zespołów z całej Polski. Zespół w którym od lat wytrwale trenuje Anastazja zajął II miejsce w kategorii młodziczki. Gratulujemy Anastazji i całemu zespołowi i życzymy kolejnych sukcesów!


Wyzwanie czytelnicze w klasie 1b

W grudniu uczniowie klasy 1b rozpoczęli wyzwanie czytelnicze, które miało na celu zachęcić i przyzwyczaić dzieci do codziennego czytania.
Uczniowie otrzymali Dzienniczek czytelniczy i kolorowankę.
Dzienniczek pełnił funkcje kontroli czytania przez uczniów.
Każde 10 minut czytania rodzice potwierdzali w dzienniczku podpisem, a dzieci mogły pokolorować właściwy fragment kolorowanki.
Dzieci, które solidnie wykonały wyzwanie czytelnicze nie tylko znaczenie poprawiły swoje umiejętności czytelnicze, ale zostały również nagrodzone dyplomem za wzorowe wykonanie wyzwania i drobną nagrodą.
Przez nami kolejne wyzwanie – tym razem budujemy piramidę czytelniczą.


„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz, jakie czerwone. Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę…”

14 luty to Dzień Świętego Walentego obchodzony na całym świecie, jako święto zakochanych.
Mimo, że jest to święto nieco starszych, nie można zapomnieć o najmłodszych, którzy, także mają potrzebę miłości oraz okazywania uczuć.
W naszej klasie 1c również obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień, aby podkreślić nastrój święta, każdy z uczniów miał na sobie czerwony element ubioru.
Uczniowie własnoręcznie przygotowali „walentynki” dla swoich bliskich, w które włożyły dużo miłości.
Kartki walentynkowe były wspaniałe, uśmiechy ani na chwilę nie schodziły z twarzy dzieci, a klasa tego dnia napełniona była miłą atmosferą.
Kolejnym punktem walentynkowej zabawy były tańce i zabawy muzyczne. Zdrowym akcentem na zakończenie lekcji było „serduszkowe” jabłuszko oraz walentynkowe łakocie, które dodatkowo osłodziły ten wyjątkowy dzień.
Walentynki w naszej klasie z pewnością można uznać za udane. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne w przyszłym roku.


Zabawa walentynkowa klasa 2a
Zabawy na śniegu klasa 2a
WALENTYNKI 2b

Walentynki w klasie 2b były radosne i wesołe. Były tańce i konkursy. Nie zabrakło również konkursu na króla i królową walentynek.
Podczas wspólnej rozmowy okazało się, że uczniowie sporo wiedzą o Walentynkach.
Nie obce są im takie pojęcia jak miłość, dobroć, przyjaźń i szacunek do drugiego człowieka.
Większość z nich już od rana obdarowywała swoich bliskich i przyjaciół drobnymi upominkami i laurkami.
Na zakończenie wszyscy wykonali zakodowane ,,Wyznanie walentynkowe", a następnie wszyscy stworzyliśmy wielki krąg miłości i przekazaliśmy sobie iskierkę przyjaźni.
Uśmiechy na twarzach potwierdzają, że wszyscy ciekawie i wesoło spędzili czas.
Mamy nadzieję, że uczniowie zapamiętają ten szczególny dzień, oraz to, że warto jest okazywać sympatię i miłość każdego dnia nie tylko w Walentynki.


Walentynek czar

Walentynki co roku obchodzimy 14 lutego dlatego zbliżają się do nas dużymi krokami, jednak w dobie pandemii obchodzone będą w zupełnie innej formie - online.
Uczniowie kl.IV i V przygotowali w ramach lekcji plastyki piękne, pomysłowe walentynki skierowane do wszystkich swoich koleżanek, kolegów i nie tylko.


Maski Karnawałowe

Karnawał to czas zimowych balów, zabaw, maskarad i pochodów, o których możemy jedynie w dobie pandemii pomarzyć.
Jednak nasi uczniowie kl. IV nie zapomnieli o tym pięknym okresie, przygotowali w ramach zajęć z plastyki piękne, kolorowe maski karnawałowe.


Bal Walentynkowy w klasie 3b


Konkurs „Moja skarbonka” - rozstrzygnięty

Dnia 10.02.2021 został rozstrzygnięty konkurs dla klas pierwszych „Moja Skarbonka” zorganizowany przez Towarzystwo „Prudential”.
Konkurs miał na celu zachęcić dzieci do oszczędzania. Uczniowie licznie wzięli udział w konkursie i wykonali bardzo pomysłowe skarbonki.
Nagrody zwycięzcom wręczała Pani dyrektor i koordynatorka projektu Anna Isci.
I miejsce – Judyta Felczak klasa IA
II miejsce – Eryk Stolorz klasa IA
III miejsce – Maja Urbańczyk klasa IB
wyróżnienie – Mateusz Brol klasa IB.
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego oszczędzania.


Kultura Bliskiego Wschodu

8 lutego gościem klasy 8a i 8b była Pani Agata Karbowska z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pani Agata wielokrotnie podróżowała po terenach Bliskiego Wschodu, jest również autorką wielu publikacji poświęconych tematyce tego obszaru.
Pani Karbowska poprowadziła wykład o Konfliktach na Bliskim Wschodzie, a następnie odpowiedziała na pytania uczestników spotkania.
Pytania dotyczyły zwrotów grzecznościowych w języku tureckim, podróży, a także samych studiów azjatyckich.
Bardzo dziękujemy Pani Agacie za ciekawe przybliżenie nam historii tego terenu i poświęcony czas.


Z wizytą w bibliotece szkolnej, czyli "Pasownanie na czytelnika"

W tym roku szkolnym uroczystość "Pasowania na czytelnika" z powodów epidemicznych miała nieco skromniejszy charakter, ale była równie udana.
W dniu 2 lutego 2021r. uczniowie klas Ia, Ib, Ic byli kolejno zapraszani do biblioteki.
Najpierw zostali zapoznani z rodzajami zbiorów, zasadami wypożyczania oraz regulaminem biblioteki.
Poźniej pierwszoklasiści wypowiadali się na temat, dlaczego warto czytać, czy lubią czytać i jaki jest ich ulubiony bohater literacki.
Następnie pani bibliotekarka przeczytała im fragment utworu "Pierwszaki z kosmosu", która jest lekturą w klasie I i opowiada o niezwykłych przygodach dzieci w szkole.
Potem każdy mógł sobie swobodnie "poszperać" po regałach, wybrać książkę i po raz pierwszy samodzielnie ją wypożyczyć, co sprawiło im wiele przyjemności. Największą popularnością cieszyłą się seria " Zaopiekuj się mną" o pieskach i kotkach.
Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece szkolnej każdy uczeń otrzymał książkę "Pierwsze abecadło", aby mógł ćwiczyć czytanie.
Pierwszaki z uśmiechami na twarzy opuścili bibliotękę i obiecali, że chętnie będą ją odwiedzać.


Bal Karnawałowy - klasa 1c

Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale.
Bal karnawałowy dla uczniów to niezwykły, długo wyczekiwany dzień.
Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było w piątek, 29 stycznia, kiedy w naszej klasie odbył się bal karnawałowy.
Motywem przewodnim były bajkowe postacie. Oprócz nich nie zabrakło księżniczek, wróżek, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana i wiele, wiele innych postaci.
Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Wszyscy świetnie bawili się przy rytmicznej i skocznej muzyce.
Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo.
Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem.
Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym uczniom.


Bal Karnawałowy - klasa 2b

Karnawał to czas zabaw i balów. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawili się uczniowie klasy 2B podczas balu karnawałowego.
Wszyscy z dumą prezentowali bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyli w tańcach, zabawach i konkursach.
Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia.
Bal był okazją do zintegrowania społeczności klasowej i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.
Następny bal już za rok!!!


Zabawy na śniegu - klasa 1c

Pani Zima postanowiła nas odwiedzić i sprawiła nam wielką radość.
Z tego powodu uczniowie z klasy Ic dbając o zdrowie i hartując organizm wybrały się na szkolne boisko.
Wreszcie mogliśmy urządzić wesołe zabawy na śniegu. Dzieci całkowicie oddają się zimowej zabawie.
Wykazują się niezwykłą pomysłowością w szaleństwach na śniegu.
Mróz nikomu nie przeszkadza, a do szkoły wracamy z szerokimi uśmiechami.


Zabawy na śniegu - klasa 2b

„Tup, tup po śniegu, dzyń dzyń dzyń na sankach, skrzypu skrzyp na mrozie –lepimy bałwanka” – to słowa piosenki o tematyce zimowej.
Na śnieg jednak przyszło nam wszystkim poczekać nieco dłużej, ale dzięki temu oczekiwaniu radość z jego nadejścia była tym większa.
Gdy więc tylko świat przykryła puchowa śnieżna pierzynka, ruszyliśmy czym prędzej do naszego szkolnego ogrodu, by ciesząc się wspólnie tym białym puchem zażyć ruchu i zabawy na śniegu.
I choć puszek nieskory był do sklejenia się w kule, to wspólnymi siłami udało nam się utoczyć bałwana, stoczyć bitwę na śnieżki, wyrzeźbić śniegowe aniołki i zrobić kilka pięknych zdjęć w zimowej scenerii.
Mamy ogromną nadzieję, że zima rozgości się u nas na dobre i śnieg zostanie z nami na dłużej, a nasze zimowe zabawy w minionym tygodniu zapoczątkują szereg zimowych aktywności na śniegu naszych uczniów!


Ostatni świąteczny dzwonek

To już ostatni świąteczny dzwonek, aby pochwalić się ozdobami świątecznymi, wykonanymi własnoręcznie przez uczniów klas IV na zajęciach online z techniki, które były ozdobą świątecznych choinek.


Bal karnawałowy klasy 1b

„W krainie śniegu” - pod takim hasłem odbył się bal karnawałowy w klasie 1b.
Do krainy śniegu wyruszyliśmy razem z "Królową Śniegu" i tym samym rozpoczęliśmy realizację zimowego modułu projektu czytelniczego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”
Uczniowie przebrani w różne stroje zawitali do pałacu Królowej Śniegu, która przygotowała dla nich różne zadania.
Zrobiliśmy sztuczny śnieg, chodziliśmy po lodowej tafli podczas śnieżnej zamieci, rozwiązywaliśmy zagadki zimowe.
Były też tańce i słodki poczęstunek.


Zimowe zabawy klasy Ia na świeżym powietrzu

Korzystając z uroków zimy uczniowie klasy Ia bawili się na szkolnym boisku.
Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu: toczyły śniegowe kule, budowały śnieżne mury, robiły „aniołki”, a przede wszystkim lepiły klasowego bałwana.
Wszyscy świetnie się bawili.


Bal karnawałowy klasa Ia

25 stycznia w klasie Ia odbył się” Bal piżamowy”, na który uczniowie przyszli przebrani w piżamy.
Sam fakt, że można być w szkole w takim ubraniu sprawił dzieciom wiele radości.
Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do wspólnej zabawy, tańców i konkursów.
Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
To był wyjątkowy dzień wspólnej zabawy i pozytywnych emocji. Takie zajęcia sprzyjają integracji grupy, o czym można się przekonać oglądając fotorelację.


Życzenia dla Babci i Dziadka od klasy Ia
Życzenia dla Babci i Dziadka od klasy Ib

Życzenia dla Babci i Dziadka od klasy Ic

Życzenia dla Babci i Dziadka od klasy IIa
Życzenia dla Babci i Dziadka od klasy IIb
Życzenia dla Babci i Dziadka od klasy IIIa
Życzenia dla Babci i Dziadka od klasy IIIb
Dla Babci i Dziadka - klasa IIIb

Z okazji Dnia Babci i Dziadka
dużo zdrowia, radości i uśmiechu
naszym Kochanym Babciom i Dziadkom
życzy klasa IIIb


Zimowe zabawy klasy Ib na świeżym powietrzu

Wszyscy długo czekaliśmy na ten dzień żeby wreszcie pobawić się razem na śniegu.
Klasa Ib urządziła sobie śniegowy konkursu - na największą kule, była też bitwa na śnieżki, lepienie bałwana i orły na śniegu.


Zimowe zabawy klasy IIIb na świeżym powietrzu

Zima w tym roku nie chciała sypnąć śniegiem, więc gdy tylko pokazała nam swoje białe oblicze, skorzystaliśmy i z samego rana poszliśmy ulepić bałwana. Zabawa była świetna.


Wigilia klasowa online18 grudnia klasa 1b spotkała się na ostatniej zdalnej lekcji przed świętami. Ta lekcja była jednak zupełnie inna niż dotychczasowe, była wyjątkowa.
Mimo iż byliśmy daleko od siebie chcieliśmy spędzić wspólnie pierwszą klasową wigilię. Uczniowie byli odświętnie ubrani, mieli przygotowany słodki poczęstunek.
Każde dziecko przygotowało się do tego spotkania i zaprezentowało wierszyk świąteczny, zaśpiewało kolędę lub pastorałkę.
Dzieci opowiadały o swoich świętach,o ulubionych ozdobach świątecznych.
Rozmawialiśmy o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia i rozwiązywaliśmy zagadki, dzięki którym utrwaliliśmy sobie np. Ile potraw jest na wigilijnym stole? Kiedy zasiadamy do kolacji wigilijnej? Co wkładamy pod obrus na stole?
Na koniec wzajemnie życzyliśmy sobie Zdrowych i spokojnych Świat Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.


Razem na święta

W akcję „Razem na święta” włączyli się także uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły.
Celem akcji, którą w budynku przy ulicy Śląskiej organizował pedagog szkolny, było zachęcanie uczniów do dzielenia się swoim czasem, niesienia pomocy innym, budowanie więzi międzypokoleniowej.
Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii i wynikające z niego ograniczenia, tegoroczna akcja ma nieco odmienny charakter.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie własnoręcznie wykonywali kartki świąteczne, które zostały przekazane dla osób starszych i chorych przebywających w Klasztorze Sióstr Służebniczek w Chełmie Śląskim.
Mamy nadzieję, że sprawią wiele radości tym, którzy zostali nimi obdarowani.


 

18 grudnia w klasie 3b odbyło się spotkanie Wigilijne online. Było to kolejne ważne wydarzenie w życiu klasy. Tradycji stało się zadość, był opłatek, świąteczne życzenia, granie i śpiewanie kolęd. Dzieci zaprezentowały własnoręcznie wykonane ozdoby oraz pochwaliły się swoimi wypiekami. Wszyscy byli pięknie ubrani , a to tworzyło jeszcze wspanialszą atmosferę.


Radość na święta

Kolejny już raz nasza szkoła bierze udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Razem na Święta".
Celem inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.
Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja akcji będzie miała nieco odmienny charakter.
Jesteśmy jednak przekonani, że szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.
W związku z tym nasi uczniowie przekazali wiele pięknych własnoręcznie wykonanych karteķ świątecznych.
W akcję zorganizowaną przez psychologa szkolnego w budynku szkoły przy ulicy Kolberga wzięły udział dzieci z klas I-V.
Oto kilka prac uczniów które zostały uwiecznione na zdjęciach.


AKTYWNI BŁĘKITNI

Nasza szkoła uczestniczy w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”.
W ramach tego programu w dniu 15.12.2020 o godzinie 10.00 odbył się spektakl teatralny Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos. Podczas spektaklu, wspólnie zastanawialiśmy się zastanawiać się jak retencjonować wodę, co daje sadzenie kwietnych łąk, co można zrobić, aby powstrzymać betonozę.
W spektaklu uczestniczyli uczniowie klas 4-8 na facebookowym fanpageu Aktywnych Błękitnych lub na kanale Teatru Znak w serwisie YouTube.
Spektakl był realizowany w formule teatru forum składał się z dwóch części i prowadzony był przez narratora.
Po zakończeniu pierwszej części wspólnie rozwiązywaliśmy problemy. Dzięki podpowiedziom nauczycieli i uczniów aktorzy zmienili fabułę i postarali się pokonać trudności ukazane w spektaklu.


MIKOŁAJKI 2020

Uczniowie kl. 4 w oczekiwaniu na bardzo ważny dzień w roku "Dzień Św. Mikołaja" wykonali piękne prace w ramach lekcji on-line z plastyki, tworząc mikołajkową galerię.


DZIEŃ GÓRNIKA

Uczniowie klas 5 pomimo obecnej sytuacji nie zapomnieli o górniczym święcie i w ramach zajęć z plastyki wykonali piękne prace w technice kolażu, przedstawiający ciężki trud górnika.


Dzień Górnika
 


„Królowo Różańca Świętego” - módl się za nami

Na przełomie października i listopada wszyscy chętni uczniowie klas I-V przygotowali przepiękną wystawę różańców wykonanych własnoręcznie. Nasi uczniowie chcieli w ten właśnie sposób przypomnieć innym, że czas w którym dane nam jest żyć jest wyjątkowy i warto ofiarować swoje życie właśnie Maryi – prosząc Ją zwłaszcza w miesiącu październiku poprzez modlitwę różańcową o łaskę zdrowia dla siebie, swoich najbliższych i wszystkich ludzi żyjący na ziemi. Różańce były przepiękne i mamy nadzieję, że nasze przepiękne modlitwy zanoszone za pośrednictwem Maryi do Boga zostaną wysłuchane i czas pandemii zakończy się, a my szczęśliwie wrócimy do szkoły. Do przeglądu przygotowanego przez świetlicę szkolną i katechetkę przystąpili uczniowie:
Klasa Ia – Felczak Judyta, Ganobis Daniel, Kubec Sara, Morawiec Malwina, Noras Lena, Orluk Lena, Skowrońska Milena, Stolecka Maja
Klasa Ib – Bieniek Amelia, Fil Małgorzata, Owczarski Kacper, Rozmus Jan, Urbańczyk Maja
Klasa Ic – Achtelik Maja, Nieckarz Laura
Klasa IIa – Julia Biolik, Dłucik Wojciech, Kosmalska Martyna
Klasa IIb – Dreźniok Oliwia, Kuźma Marta, Miernik Karol, Pastwa Kamil
Klasa IVa – Bzowska Alicja, Plewnia Ksawery, Pyrczek Maria, Zagracka Zuzanna
Dziękujemy za udział i gratulujemy pomysłów!


Andrzejki online

W czasie nauki zdalnej również można urządzić klasowe andrzejki. 30 listopada uczniowie klasy 1B przebrali się za wróżki i czarodziejów.
Na lekcji dowiedzieli się:, co to są Andrzejki, skąd się wywodzą i kim był Św. Andrzej? Poznali tradycje polskich Andrzejek i dawne wróżby Andrzejkowe.
Po chwili teorii przyszedł czas na zabawę - zrobiliśmy wróżby online.
Uczniowie rzucali kostką, losowali kubeczki, odkrywali kolorowe karty i poznawali swoją przyszłość. Była również wróżba z serduszkiem i pinezką dla chłopców i dziewczynek.
Całą zabawę zakończyła video-dyskoteka.


Barwy jesieni

Za oknami już późna listopadowa jesień, a u nas piękne jesienne pejzaże uchwycone w obiektywach aparatów przez młodych fotografików z klas 7 w ramach lekcji plastyki.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do tego tematu, a efekty ich pracy możemy podziwiać w naszej mini galerii.
Autorami prac są:
O. Kobryń
J. Zątek
Z. Kula
K. Szpitalny
A. Habryka
M. Brzenk
J. Bluszcz
A. Groń
W. Kołodziej
P. Madeja
M. Magiera
M. Palka
S. Skorupa
J. Tuszyńska.


Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został ustanowiony przez UNESCO w 1995r.
Dzień ten był okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych – kolegów, koleżanek, osób z otoczenia.
Z tej okazji chętni uczniowie klas VI-VIII stworzyli plakaty nawiązujące swoim przekazem do tego dnia.
26 listopada termin nadsyłania prac minął, więc prezentujemy je - najwięcej plakatów dostarczyli uczniowie klas 6.


Galeria Misiowych Postaci

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.
Już dziś przedstawiamy pierwsze Misie, które od Was dostaliśmy, cały czas czekamy na dalsze Wasze prace będziemy je sukcesywnie dodawać do naszej galerii.


Konkurs "Jesienny zielnik"

Zwycięzcami konkursu zostali:
Szymon Rozmus - Miejsce I
Emilia Kula - Miejsce II
Jan Kolny - Miejsce III


Projekt "Lekturki spod chmurki" - moduł I - klasa 3b

Uczniowie poprzez czytanie lektur, włączyli się w aktywną działalność edukacyjną. Poruszyli ważne wątki natury ekologicznej, przyczynili się do wzmocnienia więzi ze środowiskiem przyrodniczym, a także rozwinęli poczucie troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.


Czytam z klasą – lekturki spod chmurki – JESIEŃ

Czytam z klasą Lekturki spod chmurki JesieńUczniowie klasy 1b ukończyli pierwszy moduł w ramach Międzynarodowego projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.
Po przeczytaniu lektury M. Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba” i wykonaniu zadań związanych z lekturą przestąpiliśmy do realizacji zadań części ekologicznej. W tematy ekologiczne wprowadziła na chmurka Tosia. Aby zaliczyć zadanie ekologiczne musieliśmy nauczyć się uważnie słuchać i znaleźć odpowiedzieć na pytania kluczowe – Po co na świecie rosną drzewa?
Jaki jest proces powstawanie papieru ? Jak można ponownie wykorzystać papier? Dowiedzieliśmy się , że drzewa są bardzo potrzebne bo dają nam tlen i schronienie. Drzewa , które są chore lub połamane można wycinać i robi się z nich papier, zabawki, meble. Wiemy, że drzewa trzeba szanować, a do zabaw plastycznych , malowania , wycinania można wykorzystywać stare gazety.
Wszystkie zadania zostały wykonany, zdobyliśmy nową wiedzę i świetnie się bawiliśmy malując i grając na gazetach. Czekamy na kolejne zdania w części zimowej.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z naszych działań.


Listopadowe, patriotyczne świętowanie - trochę inaczej

Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie klas czwartych wykonali w ramach zajęć on-line z plastyki piękne kotyliony, które możemy podziwiać jedynie na naszej stronie ze względu na panującą pandemię.
W ten sposób uczniowie wyrazili swoją radość z tego, że żyją w wolnym kraju.


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada 5 listopada. Na całym świecie organizowane są wtedy imprezy, których celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. W tym dniu postacie z bajek mają swoje święto. Wspominamy je, bo dzięki ich niezwykłym przygodom już od wielu pokoleń poznajemy świat, śmiejemy się i wzruszamy.
W naszej szkole postacie z bajek zagościły w piątek, 6 listopada. Uczniowie młodszych klas przebrali się w tym dniu za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Podczas lekcji opowiadali o współczesnych, najbardziej przez nich uwielbianych postaciach. Próbowali również przedstawić wybranych bohaterów w pracach plastycznych. Nie zabrakło oczywiście samego czytania bajek. Było mnóstwo dobrej zabawy oraz radości z wygranych quizów on-line, w których uczniowie wykazali się doskonałą znajomością bajek.


Konkurs biblioteczny - „Mój ulubiony bohater z bajki”

W naszej szkolnej bibliotece został zorganizowany konkurs plastyczny:
„Mój ulubiony bohater z bajki”.
Celem konkursu było: propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, popularyzacja bohaterów literatury dziecięcej, rozbudzanie wyobraźni twórczej, rozwijanie zainteresowań, wdrażanie nawyków zdrowej rywalizacji.
Wszystkie prace charakteryzowały się niezwykłą starannością wykonania, a także pomysłowością w wykorzystaniu materiałów do ich stworzenia.
Techniki jakie zastosowano w pracach były bardzo różnorodne od rysunków poprzez wyklejanki papierem, plasteliną, obrazy malowane farbą, wydzieranki.
Wszystkie prace były na wysokim poziomie, dlatego też wszystkie zostały nagrodzone.
Uczestnicy konkursu byli bardzo zadowoleni, gdyż otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w dalszych konkursach bibliotecznych.


Dzień Dyni

Dnia 30.10.2020r. w klasie 3b odbył się Dzień Dyni.
W tym dniu w sali królował kolor pomarańczowy. Dzień rozpoczęliśmy od rozmowy o tym warzywie, mogliśmy zobaczyć różnego rodzaju dynie.
Dowiedzieliśmy się również jakie potrawy można przygotować z dyni, oraz jak wartościowym jest warzywem.
Uczniowie wykonali mini dynie z pomarańczowej masy solnej. Na koniec czekał na wszystkich poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ten dzień przyniósł dzieciom wiele wrażeń.


Spacer do Arboretum

Korzystając z pięknej jesiennej pogody w dniu 22 października uczniowie klasy I a wybrali się na pieszą wycieczkę do arboretum.
Celem tego spaceru było zaobserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie oraz zobaczenie ciekawych gatunków drzew i krzewów w ich naturalnym środowisku.
W części praktyczno-dydaktycznej pierwszoklasiści wypowiadali się na temat, w jaki sposób natura przygotowuje się do zimy.
Nie zabrakło też jesiennego egzaminu przyrodniczego.
Uczniowie otrzymali kartki z rysunkami liści oraz z nazwami drzew, ich zadaniem było poszukanie takich samych liści w środowisku naturalnym.
Następnie dzieci szukały owoców drzew oraz robiły odbitki z kory.
Nagrodą za solidne wykonanie zadań były zabawy w „małpim gaju”.
Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń, a zebrane „jesienne skarby” wzbogaciły klasowy kącik przyrody.


Przerwa na czytanie

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w I MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE” .
Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Dnia 23 października społeczność naszej szkoły czytała na przerwach: na schodach, na sali gimnastycznej, na korytarzach, w kąciku relaksu, w szkolnej stołówce itd. czytali najmłodsi, czytali również starsi uczniowie.
Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!!!!


Jesienny spacer

23 października klasa Ib wybrała się na jesienny spacer do pobliskiego Arboretum.
Podczas spaceru zbieraliśmy liście do klasowego zielnika (brzoza, dąb , kasztanowiec , lipa , jarzębina) , rozpoznawaliśmy drzewa i obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie.
Podczas naszego spaceru mieliśmy okazje zobaczyć jak wygląda sadzenie nowych krzewów i nawet posadziliśmy jeden krzew ( buduleja davidi - motyli krzew ).
Obiecaliśmy, że to będzie nasz klasowy krzew i będziemy obserwować jak rośnie.
W arboretum mogliśmy poznać inne rzadkie gatunki drzew i krzewów i oglądaliśmy budki lęgowe dla ptaków, a na koniec bawiliśmy się w "małpim gaju".


Lekcja oszczędzania w klasach pierwszych


Dzień Edukacji Narodowej

Występ Hanii Wisiorek
Udział naszej młodzieży w ogólnopolskiej akcji - NOC BIBLIOTEK

Dnia 9. października uczniowie i uczennice klas szóstych naszej szkoły zostali zaproszeni przez Bibliotekarzy, pracujących w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim, na zajęcia biblioteczne w ramach obchodów Nocy Bibliotek 2020, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Według organizatorów akcji klimat na czytanie to dobry okres na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki. Klimat na czytanie można również interpretować jako wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest Biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu i właśnie ten ostatni temat został rozwinięty podczas spotkania w chełmskiej Bibliotece.
Warsztaty rozpoczęły się od wspomnienia Światowego Dnia Drzewa przypadającego w następnym dniu (10. października), którego głównym celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Uczniowie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać teatrzyku kamishibai pt. „Opowieści z zielonego parku”. W bajce przybliżono w przystępny dla dzieci sposób informacje o rodzajach zanieczyszczeń powietrza, o tym w jaki sposób one powstają, wpływają na życie oraz zdrowie nasze i innych żyjących istot. W opowieści podkreślono, jakie znaczenie dla powietrza mają rośliny, a w szczególności drzewa, a także w jaki sposób my powinniśmy dbać o środowisko i ochraniać powietrze. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów książki „Skok na smog” Doroty Majkowskiej-Szajer, na podstawie których odpowiadali na pytania na temat zanieczyszczeń powietrza w mini-quizie. Za poprawne odpowiedzi każdy z uczestników zajęć otrzymał tematyczne – ekologiczne naklejki. Na koniec tej części spotkania szóstoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, podsumowującą i utrwalającą zdobyte wcześniej informacje.
Skoro w pierwszej części zajęć bibliotecznych była mowa o klimacie, było i czytanie, to w drugiej części warsztatów przyszła pora na - noc. W całkowitych ciemnościach bibliotekarze przeprowadzili zabawę w odnajdywanie na bibliotecznych regałach książek z nagrodą – zakładką i to według wylosowanego kodu. Zadanie okazało się niełatwe, ale dające wiele satysfakcji.
Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach. Bardzo dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za przygotowania warsztatów, quizów oraz konkursów. Niestety w związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju wizyta w bibliotece pozostałych klas została przesunięta na ... lepsze czasu. Nasza współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną trwa jednak cały czas i na pewno będziemy się mogli jeszcze nie raz spotkać. Dziękujemy i czekamy....


Ślubowanie Klas Pierwszych

Ślubuję być dobrym Polakiem
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę
Ślubuję być dobrym kolegą
swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom


Dnia 8 października odbyła się uroczysta akademia z okazji ślubowania uczniów klas pierwszych.
To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla pierwszoklasistów ale i dla ich rodziców.
Zanim nastąpiło uroczyste przyjęcie do grona uczniów naszej szkoły pierwszoklasiści musieli zaprezentować czego już się w szkole nauczyli. Uczniowie przygotowali wiersze i piosenki, odpowiadali na zagadki dotyczące naszej miejscowości i szkoły. Musieli wykazać się znajomością hymnu państwowego i hymnu szkoły.
Po zakończonym występie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na ucznia naszej szkoły i wręczyła dzieciom pamiątkowe książki, dyplomy i legitymacje szkolne.


Warsztaty ekologiczne - Jura Krakowsko-Częstochowska

W dniach 06-07 października uczniowie klas IV, V i VI wraz z opiekunami oraz panią dyrektor wybrali się na dwudniową wycieczkę do Olsztyna.
W pierwszym dniu uczniowie zaopatrzeni w specjalne młotki udali się na warsztaty do kamieniołomu w Kielnikach.
Tam pod okiem geologa zbierali i rozpoznawali skały oraz minerały jurajskie.
Następnie wybraliśmy się na spacer po okolicy. Podziwialiśmy piękny rynek oraz okolice zamku, gdzie uczniowie mogli zakupić drobne pamiątki. Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy wędrówkę na Jurajski Giewont (Biakło) oraz Lipówki.
Wieczorem wybraliśmy się do zamku, gdzie przewodnik przybliżył nam legendy jurajskie.
Po powrocie zorganizowana została dyskoteka. Następnego dnia, po śniadaniu, grupy młodsze miały warsztaty tkackie.
Starsi uczniowie poznali historię hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który w połowie XIX w. założył hodowlę ryb łososiowatych na źródłach rzeki Wiercicy.
Następnie wszyscy uczniowie poznali przepiękny rezerwat leśny „Parkowe” w Złotym Potoku.


X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2.10.2020 odbył się szkolny finał X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Poprzedzony był pisemnymi, a następnie ustnymi eliminacjami w klasach.
Mistrzowie poszczególnych klas zmierzyli się ze sobą w otwartych eliminacjach na forum szkoły.
Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Janek Krawczyk z kl. IV A.


WARSZTATY EKOLOGICZNE

24 i 25 września bieżącego roku uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wyjechali na 2 dni na warsztaty ekologiczne do Olsztyna koło Częstochowy. Grupą uczniów i uczennic opiekowała się pani dyrektor Regina Pioskowik i wychowawcy Marta Baczyńska, Klaudia Ciora, Teresa Duszkiewicz, Danuta Koziołek, Krzysztof Dłubisz oraz Grzegorz Zyzak.
Uczniowie mieli liczne zajęcia w malowniczej sceneri zamku w Olsztynie. Zbierali i rozpoznawali skały, minerały i skamieniałości w kamieniołomie jurajskim w Kielnikach. Obserwowali Jurajski Giewont, Biakło, Lipówki. Zwiedzali rezerwat przyrody Parkowe w Złotym Potoku, badali klasy czystości wody w źródłach krasowych oraz byli w pierwszej w Europie pstrągarni Raczyńskich.


LEKCJA PRZYRODY

16 września bieżącego roku dzieci klas II i III Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu gdzie przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie.
Grupą uczniów i uczennic opiekowała się pani dyrektor Regina Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońta i wychowawcy Bernadeta Kuś, Judyta Figiel-Kopczyńska i Grzegorz Zyzak oraz panie Beata Tuszyńska, Paulina Balion i Lidia Jagoda.
Dzieci wysłuchały lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadziła pani dyrektor.
Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci. Dla chętnych uczniów pani dyrektor, v-ce dyrektor oraz rodzice z Rady Rodziców czytali ciekawostki o zwierzętach zamieszkujących las "Błędowski".
Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie zbierali żołędzie dla zwierząt, spacerowali po lesie i zbierali grzyby. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

1.09.2020 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19.
Uczniowie naszej szkoły rozpoczynali rok szkolny w kilku grupach wiekowych.
Pani dyrektor przypomniała wszystkim o zasadach bezpieczeństwa i dystansu społecznego podczas pobytu w szkole, a następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami. Najradośniej rok szkolny powitali pierwszoklasiści wraz ze swoimi rodzicami. Dzieci były bardzo przejęte, ale równocześnie zadowolone, że poznały swoje nowe panie, klasy, szkołę i jej otoczenie. Na koniec uroczystości były pierwsze- klasowe zdjęcia i rogi obfitości rozdane przez rodziców. Pani Dyrektor wraz z przedstawicielami Rady Rodziców życzyła całej społeczności szkolnej dużo zdrowia, spokoju i pomyślności w nowym roku szkolnym.W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim w roku szkolnym 2019/2020 najwyższą średnią 5.0 i więcej
oraz wzorowe zachowanie, zdobyli absolwenci:

Julia Błaszczyk
Mikołaj Grudniok
Jakub Grzywacz
Mateusz Jarosz
Wiktoria Klima
Patryk Kolny
Paulina Malcharek
Szymon Pastwa
Paulina Sobczyk
Julia Stolorz
Lucyna Stryjewska
Bartłomiej Szymik

Wszyscy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowy dyplom Wójta Gminy.

Decyzją Grona Pedagogicznego najlepszym absolwentem - "Primus inter pares" została
Paulina Malcharek

Najlepsza uczennica otrzymała dodatkową nagrodę w postaci tabletu, przekazaną przez Wójta Gminy Chełm Śląski - Stanisława Jagodę.DLA WSZYSTKICH MAM Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA!


Laurki dla św. Jan Pawła II z okazji Jego 100 rocznicy urodzin


Uczniowie naszej szkoły w miesiącu maju oddają cześć Maryi

Uczniowie naszej szkoły w miesiącu maju oddają cześć Maryi.
Ołtarzyki przy których nasi uczniowie odprawiają nabożeństwa majowe w swoich kościołach domowych.


Dzień StrażakaW związku z tym że akademia z okazji Dnia Strażaka nie mogła się odbyć przesyłamy naszym bohaterom podziękowania w formie piosenki!
Klasa 2b - wykonawca - Oliwia Kramek.


Nauka zdalna – Jakub - Nauczycielom
Nauka zdalna – zajęcia dodatkowe z języka niemieckiego

Dla wszystkich z nas obecna sytuacja jest trudna, nie możemy się spotykać na zajęciach w tradycyjny sposób – w klasie, w szkole.
Ale nie poddajemy się i pracujemy, tworzymy… Uczniowie klas IV i V na zajęciach dodatkowych z języka niemieckiego, które od 25.03 odbywają się zdalnie, tworzyli ostatnio plakaty związane tematem „Die Schulsachen” – przybory szkolne.
Oto efekty ich pracy. Gratulujemy wszystkim twórcom pomysłowości i zaangażowania !!!
Pozdrawiamy WAS wszystkich ciepło.


Easter

Dziś przedstawiamy prace wykonane w ramach projektu plastycznego z języka angielskiego dla klas 2 i 3 .
Zadaniem naszych artystów było przygotowanie koszyczka wielkanocnego, w którym umieszczono mnóstwo pyszności…
Spójrzcie sami …


Welcome to London

A może masz w planach wycieczkę do Londynu i nie wiesz jak ją zorganizować, żeby móc wszystko zobaczy w przeciągu kilku dni?
Przygotowany przez uczniów przewodnik zapewne ułatwi nam sprawę.
Prace powstały w ramach projektu plastycznego z języka angielskiego, dla uczniów klas 4 („British food”) i uczniów klas 5 („London trip”)


Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją.
Pogody w sercu i radości
ze Zmartwychwstania Pańskiego
oraz miłych spotkań w gronie najbliższych
życzą
Dyrektor i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim


Zdalna praca uczniów
Prace uczniów klas piątych o szkodliwości palenia tytoniu


V MISTRZOSTWA SZKOŁY W NARCIARSTWIE I SNOWBOARDZIE

2 marca bieżącego roku dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką Klaudii Pioskowik, Teresy Staniuchy i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w zawodach sportowych w Istebnej. Na stoku „Złoty Groń” zostały zorganizowane V mistrzostwa szkoły w narciarstwie i snowboardzie w których uczestniczyło 31 zawodników. Liczna grupa miłośników białego szaleństwa została podzielona na 3 kategorie wiekowe.

Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2009 i młodsi:
I miejsce Amelia Goczoł
II miejsce Mateusz Goczoł
III miejsce Miłosz Gębarowski

Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2008:
I miejsce Piotr Skrobisz
II miejsce Przemysław Bożek
III miejsce Olaf Gębarowski

Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2007 i starsi:
I miejsce Adam Koziołek
II miejsce Morris Misterek
III miejsce Zahara Łuczak
Najlepszy czas slalomu uzyskał Adam Koziołek z klasy siódmej 35,35.
Organizatorem wyjazdu był Grzegorz Zyzak a medale i puchary ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.


Dzień Logopedy

Dnia 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy.
Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej a w naszej szkole zorganizowany został przegląd wierszyków logopedycznych - " wierszyki łamiące języki", w którym wzięli udział głownie uczniowie klas 1-3 oraz kilku uczniów klas 4-5.
Uczniowie profesjonalnie przygotowywali się do występu z pomocą logopedy oraz w domu by finalnie zaprezentować swoją poprawną wymowę na scenie. Za udział w przeglądzie wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne upominki oraz dyplomy.
Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była pani Małgorzata Manecka- logopeda szkolny.


ZAWODY POWIATOWE W PIŁCE SIATKOWEJ
DZIEWCZĄT IMIELIN 2020

26 lutego 2020 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Imielinie była gospodarzem zawodów powiatowych w piłce siatkowej dziewcząt rocznik 2005 i 2006. Reprezentacja SP nr 2 z Chełmu Śląskiego zaprezentowała się znakomicie zajmując I miejsce w turnieju. W pierwszym meczu zawodniczki pokonały 2:0 w setach drużynę z SP 1 Chełm Śląski- Kopciowice (25:11, 25:8) w drugim meczu wygrały z SP 3 Lędziny (25:9, 25:13) a w finale rozgrywek siatkarskich zwyciężyły z drużyną gospodarzy SP 1 Imielin również 2:0 w setach z (25:22, 25:12). W meczu o III miejsce lepsze okazały się dziewczyny z SP 1 Chełm Śląski- Kopciowice wygrywając mecz z SP 3 Lędziny 2:1 w setach (25:17, 20:25, 15:11).
Reprezentacja dziewcząt z Chełmu Śląskiego, którą przygotował mgr Grzegorz Zyzak wystąpiła w składzie: Aleksandra Koziołek, Helena Sikora, Amelia Stolecka, Malwina Król, Julia Urbańczyk, Kornelia Sławicka, Daria Kruk, Joanna Brodzik, Julia Stolorz, Natalia Grabowska, Roksana Ryszka.
Zawodniczki SP nr 2 Chełm Śląski awansowały do dalszych rozgrywek, obecnie przygotowują się do udziału w zawodach na szczeblu rejonowym.

REJONOWE MISTRZOSTWA W TENISIE STOŁOWYM

13 lutego 2020 roku w Łaziskach Górnych odbyły się rejonowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców rocznik 2007 i młodsi. Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wywalczyła brązowe medale. Chełmska „dwójka” pod opieką Grzegorza Zyzaka wystąpiła w składzie: Aleksandra Malczewska, Laura Andrzejczak, Kinga Szpitalny, Mateusz Smolej, Bartosz Plebankiewicz, Michał Brzenk.

POWIATOWE MISTRZOSTWA W TENISIE STOŁOWYM

7 lutego 2020 roku w Chełmie Śląskim odbyły się powiatowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym. Imprezę zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Zyzak.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim zaprezentowała się znakomicie zdobywając pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach wiekowych. Kategoria dziewcząt rocznik 2007 i młodsi, I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Chełm Śląski (Aleksandra Malczewska, Laura Andrzejczak, Kinga Szpitalny), II miejsce GSP Świerczyniec.
Kategoria chłopców rocznik 2007 i młodsi, I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Chełm Śląski (Mateusz Smolej, Bartosz Plebankiewicz, Michał Brzenk), II miejsce GSP Świerczyniec.
Kategoria dziewcząt rocznik 2005 i 2006, I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Chełm Śląski (Helena Sikora, Malwina Król, Julia Urbańczyk), II miejsce GSP Świerczyniec.
Kategoria chłopców rocznik 2005 i 2006, I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Chełm Śląski (Dawid Stania, Mikołaj Grudniok, Szymon Pastwa), II miejsce GSP Świerczyniec, III miejsce SP 1 Bieruń.
Sędzią turnieju był Sebastian Gdak a puchary dla najlepszych drużyn ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.


Sukcesy Hani


Pasowanie na czytelnika w SP2

Dnia 21 lutego 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie uczniów najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, zaprezentowane przez uczniów klasy V b. Dowiedzieli się również, jak należy dbać o książki, a czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I odgadywali także zagadki, które sprawdziły znajomość tytułów wierszy dla dzieci. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę uczniowie otrzymali wspaniałe upominki, które będą im przypominać o tym uroczystym wydarzeniu.


BAL KARNAWAŁOWY

20 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas pierwszych.
Pierwszaki przygotowały na tę okazję przepiękne stroje.
Swoje przebrania uczniowie mieli możliwość zaprezentować przed swoją klasą podczas pokazu, któremu towarzyszyła taneczna muzyka. Mogli również wspólnie zatańczyć, pobawić się, a nawet spróbować swoich sił w czasie różnego rodzaju gier.
Była też przerwa na coś słodkiego. Z okazji tłustego czwartku dzieci jadły przepyszne pączki.


Tłusty czwartek


Co nowego w świetlicy szkolnej?

W II półroczu świetlica szkolna wzbogaciła się o gry planszowe, filmy dla dzieci, artykuły papiernicze oraz kolorowe siedziska. Wyposażenie zostało zakupione ze środków zebranych podczas „Kiermaszu bożonarodzeniowego”.
Uczniowie było zachwyceni nowymi rzeczami.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom kiermaszu.


Konkurs informatyczny „Bądź bezpieczny w Internecie”

W lutym 2020 roku zorganizowano konkurs informatyczny w ramach programu „Kreatywna szkoła – twórczy uczeń”.
Uczniowie klas IV – V wykonali interesujące plakaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.
Plakaty wykonali:
- Amelia Goczoł – klasa V c
- Krzysztof Gajdzik – klasa V c
- Martyna Padaż – klasa V c
- Marta Parysz – klasa V c
- Jakub Adamik – klasa V c
- Piotr Skrobisz – klasa V c.
Wyróżniono prace uczniów:
- Krzysztof Gajdzik
- Amelia Goczoł
- Marta Parysz.
Uczniowie klas VI – VIII wykonali prezentacje multimedialne
„Bądź bezpieczny w Internecie”.
Prezentacje wykonali:
- Michał Brzenk – klasa VI a
- Julia Bała – klasa VI b
- Grzegorz Jeleń – klasa VI c
- Jakub Parzniewski – klasa VIII a
- Paweł Mazur – klasa VIII b.
Wyróżnione prezentacje uczniów:
- Michał Brzenk
- Jakub Parzniewski
- Paweł Mazur.


Kampania społeczna i edukacyjna w zakresie walki ze smogiem na terenie województwa śląskiego
„RO2BIMY POZYTYWNĄ ATMOSFERĘ”

Na lekcjach biologii i przyrody uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w kampanii społecznej i edukacyjnej w zakresie walki ze smogiem na terenie województwa śląskiego „RO2BIMY POZYTYWNĄ ATMOSFERĘ”.
Uczniowie podczas zajęć wykonywali doświadczenie i zadania koncentrujące się wokół poczucia odpowiedzialności i przejmowania inicjatywy w kwestii walki ze smogiem oraz mieli możliwość zdobyć tytuł Strażnika pozytywnej atmosfery.


Walentynki


PRZEDSTAWIENIE „KŁÓTNIA W PIÓRNIKU”
W RAMACH PROJEKTU KREATYWNA SZKOŁA

13 lutego uczniowie klasy czwartej SP2 w Chełmie Śląskim wystawili przedstawienie „Kłótnia w piórniku” oparte na utworze Elżbiety Bednarczyk o podobnie brzmiącym tytule „Kłótnia w tornistrze”.

Czwartoklasiści wcielili się w role kredek, ołówka, temperówki, gumki, cyrkla, linijki, kartki papieru a nawet książki. Poprzez zabawne, rymujące się dialogi, które prowadziły ze sobą poszczególne przybory szkolne, młodzi widzowie zostali wprowadzeni w bardzo istotne zagadnienie dotyczące konieczności poszanowania przedmiotów codziennego użytku, ponieważ w ślad za tym idzie dbałość o naturalne zasoby naszej planety i kształtująca się u młodych ludzi świadomość kondycji ekologicznej naszej planety. Bohaterkom tego przedstawienia najbardziej zależało na ratowaniu drzew. Kolorowe, ale zrozpaczone kredki na zakończenie zadały odbiorcom kluczowe pytanie: „Coraz mniej jest drzew na świecie, czy Wy wszyscy o tym wiecie?”. Zaraz po nich narrator wzywał wszystkich do dbania o przybory szkolne i uświadamiał, że mamy obowiązek szanować lasy, które „oczyszczają nam powietrze”.

Tego dnia na widowni usiadły dzieci z klas młodszych, którym przedstawienie bardzo się podobało, dlatego nagrodziły młodych aktorów wielkimi brawami.

Przedstawienie realizowane było w ramach projektu „Kreatywna szkoła”, w którym bierze udział nasza placówka.


Dzień pizzy

9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy, jednej z najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawanych potraw na świecie. Świętowanie rozpoczęliśmy od zjedzenia pizzy.
Trzeba przyznać, że była ona bardzo pyszna i szybko zniknęła z talerzyków.
Następnie dzieci zostały zapoznane z historią pizzy oraz poznały wiele ciekawostek.


Sukces Zosi

6 lutego 2020 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Tychach odbył się etap rejonowy Konkursu Kuratoryjnego O Śląsku po śląsku na gawędę w gwarze śląskiej o dniu z życia dziecka opowiedzianą przez autora. Konkurs zorganizowało Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich.
Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Paweł Buchta z klasy IV oraz Zofia Kula z klasy VI b. W kategorii klas IV – VIII do etapu wojewódzkiego mogła przejść tylko jedna osoba. Jury zdecydowało, że nasz rejon będzie reprezentowała Zosia Kula. Sukces Zosi jest tym większy, że pokonała świetnie przygotowanych recytatorów z wielu szkół nie tylko powiatu bieruńsko – lędzińskiego, ale też z Tych, Katowic czy Siemianowic. Zwrócono także uwagę na bardzo dobry występ Pawła Buchty, który był najmłodszym uczestnikiem w tej kategorii wiekowej.
Zosi życzymy powodzenia w wojewódzkim etapie konkursu, który odbędzie się w Katowicach.


Dzień Babci i Dziadka

Są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.
W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych.
To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Dnia 6 lutego odbyła się ta wspaniała impreza.
Na wstępie pani dyrektor Regina Pioskowik przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami.
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny "Czerwony Kapturek".
Recytowaly również wiersze i spiewały piosenki, a na koniec wręczyły słodkie upominki.


Konkurs "Świnka - skarbonka"

4.02.2020 został rozstrzygnięty konkurs "Świnki skarbonki" w ramach projektu Towarzystwa Prudential.
Skarbonki oceniali pracownicy Towarzystwa. Nagrody wręczały koordynatorki projektu Anna Isci i Monika Dziobak.
I miejsce Patryk Ścierski
II miejsce Orziński Jan
III miejsce Alicja Bzowska
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.
Lena Malczyk IIIa
Paweł Turek IIIb
Kinga Kostyra IIIa
Julia Manda IIa
Daniel Pohl IIa
Aleksandra Nieszporek Ia
Mateusz Goczoł IIa
Krystian Hamik
Jakub Nocoń IIa
Julia Biolik Ia
Maja Dreszer IIIb
Milena Sikora IIIa
Emilia Wyciślok IIIa
Ignacy Koziołek IIa
Jakub Ring IIIa
Wszystkim serdecznie gratulujemy i w dalszym ciągu zapraszamy do oszczędzania.


„Kolędujmy u żłóbka Maleńkiemu…”

10 stycznia 2020 roku wszyscy uczniowie klas od I do V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim udali się do kościoła parafialnego, aby tam adorować ze śpiewem na ustach Maleńkiego Nowonarodzonego Jezusa.
Uczniowie mogli podziwiać przepiękną stajenkę, która z roku na rok rozbudowuje się i zachwyca nie tylko mieszkańców naszej parafii.
Wyjście to stało się już dla naszych uczniów tradycją - wszyscy bardzo chętnie wykonują kolędy i pastorałki w śpiewie zespołowym i solowym – każdy chce zaśpiewać dla Jezusa najpiękniej jak potrafi.
I za to naszym uczniom dziękujemy. Jak co roku kolędował z nami ks. Proboszcz Piotr Guzy, pani Dyrektor Regina Pioskowik, pani Wicedyrektor Ewa Sońta i wszyscy nauczyciele.


Pokazy cyrkowe w szkole


„Mario, czy Ty wiesz…”

W dniu 20 grudnia 2019 tuż przed przerwą świąteczną uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w przedstawieniu jasełkowym pod tytułem „Mario, czy Ty wiesz”.
Po wspólnym, wigilijnym łamaniu się opłatkiem w klasach, uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, aby wspólnie przeżywać zbliżającą się pamiątkę przyjścia na świat Chrystusa Pana.
Przedstawienie jasełkowe wprowadzało widzów do dawnego Nazaretu, gdzie mały Jezus (Karol Ryszka) prosi swoją mamę Maryję (Marta Parysz), aby opowiedziała Mu raz jeszcze jak to było z Jego narodzeniem. Matka opowiada o tym jak przyszedł do Niej Archanioł Gabriel (Laura Andrzejczak) i oznajmił, że będzie Matką Zbawiciela. W drugim akcie po usłyszeniu rozkazu Cezara, który odczytał herold (Adam Umiastowski) Maryja wraz z Józefem (Maksymilian Wilczak) udają się razem do Jerozolimy. Gdy dotarli do miasta kupiec (Adrian Klimek) wskazał im drogę do stajenki, gdzie przybyli do nich pasterze (Wojciech Sobczyk, Gabriel Koziorz, Jakub Jeleń, Błażej Sałapatek, Antoni Amrozik) wraz z owieczkami (Mateusz Wadas, Martyna Orzechowska, Maja Jarecka, Samanta Gabruk, Kacer Gołąb) by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. W stajence nie zabrakło oczywiści chórów anielskich (Oliwia Kramek, Emilia Kula, Julia Skutela, Natalia Chochół, Justyna Chochół, Magdalena Mochniej, Patrycja Myalska, Weronika Pyrcik Zuzanna Protasewicz), które w przepięknych kolędach i pastorałkach śpiewały na cześć Pana. Dla małego Jezuska zatańczyły Partycja i Natalia Myalskie, oraz Maria Pyrczek i Zuzanna Zagradzka, a także pasterze. Całe spotkanie prowadzone przez narrratora (Kinga Ryszka) było przeplatane wspólnym śpiewem i kolędowaniem. Na zakończenie spotkania życzenia Pani Dyrektor Regina Pioskowik, złożyła wszystkim pracownikom, uczniom i rodzicom naszej szkoły najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.
Akademię przygotowali nauczyciele: Maria Amrozik, Judyta Figiel-Kopczyńska i Ilona Misterek. Oprawę muzyczną przygotowała Karolina Bajura. Wcześniej – już 10 grudnia 2019 – ten sam program artystyczny został przedstawiony w sali na „Organistówce” dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim, oraz zaproszonych gości.


I Ty możesz zostać św. Mikołajem…

Zbiórka słodyczy dla dzieci z Katolickiej Fundacji Dzieciom w Katowicach jest już tradycją dla uczniów naszej szkoły.
Co roku staramy się „osłodzić” święta dzieciom, by choć na chwilę zapomnieli o swoich kłopotach i problemach.
Raz jeszcze życzymy im zdrowych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
A tym Wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji – zarówno uczniom jak i rodzicom – serdecznie dziękujemy!
Jak zawsze mogliśmy na Was liczyć!


„A zewsząd dzwoni kolęda święta…”

16 grudnia 2019 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się już po raz XIV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: „A zewsząd dzwoni kolęda święta…”.
Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się przepięknym koncertem Chóru parafialnego im. ks. Antoniego Chlondowskiego działającego przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim pod batutą pana dyrygenta Rafała Kozubka . Niewątpliwie ten występ wprowadził wszystkich zebranych w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przepiękny śpiew kolęd i pastorałek połączony z prezentacją zaproszonych gości i wspólnym śpiewem pokazał jak ważne dla wszystkich jest Boże Narodzenie i czas go poprzedzający.
Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Władz Gminnych, przedstawicieli Rady Gminy, księży naszej parafii, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, sponsorów naszej szkoły oraz mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości. Pani Dyrektor Regina Pioskowik, przywitała wszystkich Gości, podziękowała za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż spotkanie to odbywa się już po raz XIV i wpisało się na stałe do wydarzeń kulturalnych naszej gminy, ale i także powiatu. W tym roku w wspólnie z uczniami naszej szkoły kolędowali przedstawiciele przedszkola z Chełmu Śląskiego, którzy w przepiękny sposób wyśpiewały „Najpiękniejszą kołysankę” i „Świąteczne życzenia”, zespół „Gryfnioki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. kard. Augusta Hlonda z Chełmu Śląskiego, zespół „Gwiazdeczki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im kard. Stefana Wyszyńskiego z Imielina, zespół wokalny działający przy Zespole Szkół im. św. Barbary w Lędzinach. Wszystkie prezentacje były połączone z wykonaniem kolęd i pastorałek w wersji wokalnej i instrumentalno-wokalnej.
Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie do naszej szkoły, za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich za rok na kolejne już jubileuszowe – XV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe.


Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i wszyscy uczniowie szkoły zapraszają bardzo serdecznie
na XIV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: "A zewsząd dzwoni kolęda święta...".
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 grudnia o godz. 17:00 w budynku przy ulicy Kolberga 1


LEKCJA OSZCZĘDZANIA W KLASACH I-III

13 grudnia uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach, których tematyka dotyczyła oszczędzania. Spotkanie prowadziły konsultantki ds. planowania finansowego Prudential Polska.
Podczas zajęć dzieci rozmawiały o tym, czym jest oszczędzanie i na czym polega. Uświadamiały sobie, dlaczego warto oszczędzać, jakie korzyści płyną z oszczędzania, co mogą dzięki temu zyskać.
Dzieliły się swoimi doświadczeniami, dotyczącymi sposobów zagospodarowania własnych pieniędzy – np. kieszonkowego. Mówiły, co chciałyby kupić, określały wartość wymarzonych zabawek czy sprzętów. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. Udowodnili, że mają rozeznanie, iż pieniądze otrzymuje się za pracę oraz rozumieją, co to jest sytuacja ekonomiczna rodziny, do której trzeba dostosować swoje oczekiwania. Dzieci były żywo zainteresowane zajęciami i chętnie odpowiadały na pytania prowadzących.
Na koniec dowiedziały się o konkursie, polegającym na zrobieniu najciekawszej skarbonki.


Kiermasz Świąteczny

W dniach 10-11 grudnia 2019 r. nauczyciele świetlicy szkolnej zorganizowali kiermasz świąteczny.
Można było kupić stroiki, ozdoby oraz kartki świąteczne. Jednak największym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się pierniczki i babeczki.
Organizatorzy dziękują całej społeczności szkolnej za liczny i aktywny udział w naszej akcji.
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem mamy Mateusza S. i Szymona R.
Zebrane środki zostaną przeznaczone na doposażenie świetlicy, o zakupach będziemy Państwa informować na bieżąco na stronie internetowej.


Mikołaj się zbliża dzieci się radują…

6 grudnia do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj - przecież w takim dniu nie mogło Go wśród nas zabraknąć.
Wszyscy uczniowie i mali i duzi, oraz wszyscy pracownicy szkoły otrzymali od dostojnego Świętego słodkie batoniki.
Dziękujemy św. Mikołajowi, że do nas przybył, a Jego pracowitym Aniołkom za okazaną pomoc.


Kampania charytatywna „Świąteczne kartki dobroczynne”

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia oraz związany z nimi zwyczaj składania życzeń.
Warto przekazać życzenia w tradycyjnej formie, zapisując je na pięknej świątecznej kartce.
W dniach 5-6.12.2019r. uczniowie naszej szkoły mogli zakupić Świąteczne Kartki Dobroczynne, z których dochód został przekazany dla podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda.


Dzień Górnika 2019

4 grudnia 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Górnika.
Szkolna Barbórka, w której udział wzięli zaproszeni górnicy oraz uczniowie klas I – V pokazała, że śląska gwara jest pielęgnowana i żywa, a dzieci wspaniale godają i śpiewają po śląsku.
W uroczystości brali udział zaproszeni przez uczniów górnicy – rodzice i dziadkowie.
Program artystyczny przedstawiły dzieci z klas I-III.
Oprócz podziękowań i życzeń wypowiadanych (także gwarą) w poetyckiej formie goście mogli wysłuchać pięknych, górniczych piosenek wykonanych przez naszą wspaniałą solistkę z klasy VIIc- Annę Tesarczyk oraz przez szkolny zespół wokalny „Szfarne Dziołchy”.
Całość dopełnił pięknie wykonany przez tancerzy z klasy VII- Śląski Trojak.
Następnie uczniowie zaśpiewali górnikom uroczyste 100 lat i wręczyli laurki z życzeniami.
Później głos zabrał przedstawiciel górników, dziękując za życzenia, pamięć i doskonałe występy.
Na koniec Pani Dyrektor osobiście złożyła górnikom życzenia, zachęciła gości do odśpiewania ulubionych piosenek śląskich i zaprosiła do wspólnego zdjęcia i na słodki poczęstunek.


Szlachetna paczka

Z całego serca w imieniu Pani Doroty i jej córki Marty oraz wolontariusza Pawła dziękujemy uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za włączenie się w akcję.


Wycieczka klas II do Wielkiej Fabryki Elfów

2 grudnia 2019 roku uczniowie klas II wybrali się na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów.
Podczas bajecznej podróży w Wielkiej Fabryce Elfów uczniowie odwiedzili 10 punktów z atrakcjami.
Na dzieci czekały aktywności ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne.
Wizyta zwieńczona była spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który wręczył każdemu gadżet z motywem Fabryki.


Andrzejki

28 i 29 listopada w klasach młodszych odbyły się andrzejki.
Uczniowie zapoznali się z tradycjami i historią powstania tego święta a następnie wróżbom i przepowiedniom nie było końca.
Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z „przymrużeniem oka”.
Uczniowie przygotowywali rowniez przysmaki andrzejkowe w formie czarodziejskich kapeluszy. Zabawy i uśmiechu było wiele.


Bajtel Szychta w Sztolni Królowa Luiza

27 listopada 2019r. klasy IIIa i IIIb wyjechały do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu na Bajtel Szychtę.
Podczas piyrszej szychty mali górnicy zostali wyposażeni w górniczy ekwipunek : robocze ubrania , rękawiczki , hełmy i lampy górnicze.
Podczas Bajtel Szychty dzieci poznały realia pracy w kopalni, wykonywały różnorodne zadania , takie jak urabianie węgla kilofem , ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna.
Uczniowie mieli również okazję wziąć udział w improwizowanej akcji ratowniczej i przejechać się kolejką „Karlik”.
Wycieczka ta okazała się idealną okazją do spełnienia dziecięcych marzeń , zaspokojenia ciekawości i odczucia na własnej skórze trudu górniczej pracy w formie zabawy. Jest to doskonały sposób na integrację grupy i wspólne spędzenie czasu.


XXV Konkurs Wiedzy Biblijnej pod hasłem: „Bo kto pełni wolę Bożą,
ten jest Mi bratem, siostrą…” (Mk 3,35) – etap dekanalny

28 listopada 2019 w Imielinie odbył się dekanalny etap XXV Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych pod hasłem: „Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą…” (Mk 3, 35). Konkurs kierowany był dla uczniów klas IV i V. W tym roku tematyka konkursu obejmowała Ewangelię według św. Marka, w etapie dekanalnym także wstęp do Ewangelii i przypisy. Naszą szkołę wspaniale reprezentowały uczennice klasy V, które zdobyły najwięcej punktów w etapie szkolnym: Patrycja Myalska, Kinga Ryszka i Milena Tokarczyk.
Do konkursu dziewczyny przygotowywały się bardzo pilnie czytając wielokrotnie Ewangelię, rozważając Słowo Boże, odpowiadając na pytania z treści. Do etapu dekanalnego przystąpiło szesnastu uczestników, test był trudny wymagał bardzo dobrej znajomości treści i uzupełnieni cytatów. Nasze uczennice poradziły sobie doskonale – a jedna z Nich – Patrycja Myalska wywalczyła III miejsce i będzie reprezentować naszą szkołę na etapie diecezjalnym, który odbędzie się 27 lutego 2020 r w Katowicach. Patrycji – gratulujemy i już dziś życzymy Jej powodzenia w kolejnym etapie konkursu.Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w SP2

Jak co roku w szkole uroczyście obchodzono Dzień Pluszowego Misia. 25 listopada uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione misie i świętowali ich urodziny, bowiem w tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Miś ma dzisiaj urodziny, więc się wszyscy z nim bawimy”
Imprezę dla klas Ia i Ib przygotowały panie bibliotekarki. Uczniowie zostali zapoznani z historią pojawienia się misia wśród innych zabawek oraz z historią powstania jednego z najbardziej popularnych miśków Kubusia Puchatka. Dzieci przedstawiły swoje ulubione maskotki, złożyły solenizantowi życzenia i tańczyły z nimi.
Następnie rozwiązywały zagadki, których bohaterami były literackie i filmowe sylwetki misiów. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wystawę maskotek i książek oraz wzięli udział w zajęciach plastycznych „Mój ulubiony miś”.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało słodki poczęstunek i zakładkę do książki. Aktywny udział w zajęciach i duże zainteresowanie uczniów świadczą o tym, że miś jest jedną z najbardziej lubianych i ponadczasowych zabawek dzieci.


Dobre rady na odpady

W klasach młodszych (I - III) został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem "Dobre rady na odpady".
Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej, rozwój umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci.
Prace były oryginalne i pomysłowe z wykorzystaniem surowców wtórnych m.in. butelek, korków, puszek, folii itp.
Prace wyeksponowano na korytarzu szkolnym gdzie prezentowały się bajecznie.


Konkurs „Pieśni patriotycznej” listopad - 2019 rok

W dniu 19.11 i 20.11.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbył się konkurs pieśni patriotycznej.
W konkursie brały udział wszystkie klasy. Uczniów i uczennice do występów przygotowali wychowawcy oraz nauczyciel muzyki Krzysztof Dłubisz, który również zadbał o oprawę muzyczną konkursu.
Jury w składzie: przewodnicząca-Dyrektor Szkoły Regina Pioskowik, Vice dyrektor Ewa Sońta, nauczyciel świetlicy Renata Ticman, nauczyciel języka niemieckiego Aleksandra Leńdżwa- Wyciślok oraz pedagog szkolny Katarzyna Żórawik miało wielki problem z przyznaniem poszczególnych, premiowanych miejsc, ponieważ poziom był niezwykle wysoki i wyrównany.
Wyniki zostaną ogłoszone 20.12.2019 r.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.


Msza w intencji Ojczyzny

11.11.2019 r. o godz. 10.00 odbyła się uroczysta Msza za Ojczyznę, w której oprócz władz lokalnych, pocztów sztandarowych, chóru i orkiestry brały udział uczennice i uczniowie naszej szkoły.
Dzieci ubrane były w śląskie stroje ludowe.
Po mszy Świętej odbył się krótki koncert chóru oraz występ naszej uczennicy Anny Tesarczyk, która zaprezentowała piękną pieśń „Ojczyzna”.
Jak co roku nasi uczniowie brali udział w kolejnej lekcji patriotyzmu, poprzez oddanie czci, szacunku i ceremoniału „Dużej i Małej Ojczyżnie”.


Narodowe Święto Niepodległości

8 listopada w obu budynkach naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Najpierw, o godzinie 8.50, uczniowie klas I-V odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali pieśni patriotycznych, utworów poetyckich i krótkiej historii przedstawiającej dzieje naszego państwa od zaborów do odzyskania niepodległości w wykonaniu swoich starszych kolegów z klasy siódmej.
Z kolei uczniowie klas VI-VIII hymn państwowy odśpiewali o godzinie 11.11, a następnie wysłuchali tego samego programu artystycznego. Ten dzień wszyscy uczniowie uczcili odświętnymi strojami.


KREATYWNA SZKOŁA-TWÓRCZY UCZEŃ
„Zło i dobro jest na świecie. Co znajdujesz w Internecie? ”

W dniu 04.11.2019r. pedagog szkolny zorganizował spotkania uczniów klas IV- V z funkcjonariuszem Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu na temat „Zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni- przeciwdziałanie zagrożeniom, promowanie świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu.”
W trakcie prelekcji policjant odpowiadał na pytania nurtujące uczniów oraz podawał liczne przykłady niewłaściwego korzystania z Internetu.
Po zajęciach uczniowie zostali zaproszeni do wykonania pracy odnoszącej się do stwierdzenia: „Zło i dobro jest na świecie. Co znajdujesz w Internecie?” Na przemyślenie i wykonanie prac mieli czas do 21 listopada.
Prace uczniów były bardzo pomysłowe i kreatywne. Dzieci poprzez rysunki, kolaże, oraz teksty wierszyków wyraziły swoje spostrzeżenia dotyczące cyberprzestrzeni.
W ich pracach znalazły się odniesienia do wcześniejszego spotkania z policjantem, stąd wniosek, że aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Prace zostaną wyeksponowane na klasowych gazetkach, a najciekawsze z nich można zobaczyć na górnym korytarzu szkolnym.


Kreatywna szkoła - twórczy uczeń
„ Jesień w liściach szumiąca”

W październiku w świetlicy szkolnej przeprowadzono cykl zajęć plastycznych pod hasłem „ Jesień w liściach szumiąc”.
Zajęcia miały na celu rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych, kształtowanie umiejętności twórczego myślenia, uświadomienie uczniom, że do prac plastycznych można wykorzystać z różnorodnych materiałów.
Podczas zajęć wykorzystano surowce naturalne ( suszone liście drzew i krzewów, suszone kwiaty, ziarna fasoli, jarzębinę) oraz surowce wtórne (resztki włóczki, guziki oraz słoiki).
W ten sposób powstały piękne kolaże przedstawiające kwiaty, ludziki i zwierzątka oraz lampioniki zdobione liśćmi i bukiety z liści.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach oraz wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.
Najciekawsze prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.


Szkolny konkurs plastyczny „Jak bezpiecznie i ciekawie spędzam przerwy na zabawie”

W październiku br. został przeprowadzony konkurs plastyczny dla klas I-III
pod hasłem „JAK BEZPIECZNIE I CIEKAWIE SPĘDZAM PRZERWY NA ZABAWIE”.
Celem konkursu było rozwijanie nawyków i umiejętności bezpiecznego zachowania się podczas przerw międzylekcyjnych, propagowanie aktywnego i ciekawego spędzania czasu wolnego, rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci.
Uczniowie wykonywali prace w klasach, techniką dowolną. Konkurs zakończył się 6 listopada br. Połączony był z pogadankami w klasach dotyczącymi bezpiecznych i ciekawych sposobów spędzania przerw.
Uczniowie klasy IIIb włączyli się w organizowanie zabaw ze śpiewem na przerwach.
Nagrody dla uczniów, którzy zdobyli I, II, III miejsce w konkursie oraz wyróżnienia, zostały rozdane przez p. Dyrektor Reginę Pioskowik na apelu z okazji Dnia Niepodległości.
Wyniki konkursu:
Klasy pierwsze:
1 miejsce: Marcin Buchta, IA
2 miejsce: Jakub Goj, IB
3 miejsce: Szymon Jasiński, IB
Wyróżnienie: Jakub Morkisz, IA
Klasy drugie:
1 miejsce: Oliwia Kramek, IIB
2 miejsce: Wojciech Isci, IIA
3 miejsce: Hanna Wisiorek, IIB
Wyróżnienie: Mateusz Goczoł, IIA
Klasy trzecie:
1 miejsce: Weronika Gamon, IIIB
2 miejsce: Emilia Wyciślok, IIA
3 miejsce: Robert Borkowy, IIA
Wyróżnienie: Jakub Ring, IIIB


Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

W dniu 31.10.2019 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym w 5 kategoriach.

Kategoria dziewczyn kl. IV-VI (do rocznika 2007)
I miejsce - Aleksandra Malczewska
II miejsce - Andrzejczak Laura
III miejsce - Szpitalny Kinga
Kategoria chłopców kl. IV-VI (do rocznika 2007)
I miejsce - Mateusz Smolej
II miejsce - Plebankiewicz Bartosz
III miejsce - Brzenk Michał
Kategoria Dziewczyn kl. VII-VIII
I miejsce - Sikora Helena
II miejsce - Żórawki Zuzanna
III miejsce - Paruzel Aleksandra
Kategoria chłopców kl. VII-VIII
I miejsce - Dawid Stania
II miejsce - Mikołaj Grudniok
III miejsce - Mateusz Jarosz
Kategoria Open
I miejsce - Mateusz Smolej
II miejsce - Helena Sikora
III miejsce - Dawid Stania

Medale i puchary dla zwycięzców ufundował GOSiR Chełm Śląski.
Mistrzostwa Szkoły zorganizował i sędziował Sebastian Gdak.


Sprawozdanie z akcji „Szkoła pamięta”

Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim włączyła się w tym roku w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta’.
Wszystkie działania skierowane były na pamięć o zmarłych związanych ze społecznością lokalną lub których losy wpłynęły na jej historię. W naszej szkole w ramach akcji przeprowadzono:
1. Porządkowanie grobów żołnierzy z czasów II wojny światowej pochowanych na naszym cmentarzu – uczniowie klas VI-VIII przed uroczystością Wszystkich Świętych uporządkowali dwa groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
2. Wizyta na cmentarzu – 31 października uczniowie klas I-V wraz z nauczycielami odwiedzili chełmski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach i tym samym upamiętnić tych, którzy są na nim pochowani. Odwiedzono groby:
a) Ludzi zasłużonych dla naszej społeczności, szczególnie księży, którzy przyczynili się do obecnego kształtu zabytkowego kościoła oraz swoimi działaniami mieli wpływ na miejscowość oraz profesorów uniwersyteckich spoczywających na naszym cmentarzu. Uczniowie zostali zapoznani z sylwetkami tych postaci, ich zasługami i działalnością
b) Żołnierzy, którzy polegli na naszych terenach w czasach II wojny światowej. Przy tej okazji uczniowie zapoznali się krótko z historią działań wojennych na naszych terenach
c) Naszych przodków – mieszkańców Chełmu, których groby znaleziono wokół kościoła podczas prac remontowych, a obecnie pochowano na cmentarzu. Była to okazja do przypomnienia bogatej historii naszej miejscowości oraz pokazania, że musimy pamiętać o tych, którzy żyli w niej kilkaset lat temu.
1. 1 listopada oprócz uczniów do akcji włączyli się także ich rodzice i zadbali o to, aby nawet na opuszczonych grobach zostały zapalone znicze. W ten sposób pokazali, że na naszym cmentarzu pamiętamy o wszystkich zmarłych i żaden grób nie jest nam obojętny.
2. Uczniowie starszych klas wraz z nauczycielem odwiedzili również miejsce pamięci na Smutnej Górze w Chełmie Śląskim. Znajduje się tam cmentarz ofiar epidemii cholery, która w nawiedziła naszą miejscowość w 1 poł. XIX w.
3. Przeprowadzenie zajęć dotyczących miejsc pamięci ważnych dla Polski poza granicami kraju ze szczególnym uwzględnieniem cmentarzy takich jak: Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, Pere–Lachaise w Paryżu, cmentarz wojskowy na Monte Cassino. Pokazanie tragicznego losu Polaków tułających się po całym świecie oraz konieczności pamięci o tych miejscach.

4. Wizyta klas ósmych w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, aby poznać tragiczną historię narodu polskiego w czasie II wojny światowej.


Zbiórka dla zwierząt

Od 21 października do 4 listopada 2019 r. w naszej szkole przeprowadzono zbiórkę dla zwierząt z Przystani Ocalenie w Ćwiklicach. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Okazało się, że uczniom nie jest obojętny los zwierząt. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję i pokazali dzieciom, że dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk.


Hubertus – święto myśliwych i leśników

W niedzielę 3 listopada przypadało wspomnienie św. Huberta – dlatego też myśliwi i leśnicy w Koła Łowieckiego „Łabądź” jak miłośnicy i sympatycy przyrody spotkali się jak co roku w leśniczówce na Błędowie, by uczcić swojego patrona.
Msza Święta był wyjątkowa ,ponieważ Koło Łowieckie „Łabądź” z którym od lat współpracuje nasza szkoła obchodzi w tym roku 70-lecie swojego istnienia.
Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Nasi uczniowie czynnie włączyli się w sprawowaną Eucharystie, złożyli życzenia i wręczyli laurki.
Członkowie Koła są bardzo wdzięczni naszym uczniom za zaangażowanie w co roczną zbiórkę żołędzi i kasztanów dla zwierząt na trudny dla nich czas zimy. W tym roku zebraliśmy ich 3 tony. Członkom Koła życzymy raz jeszcze opieki św. Huberta i obiecujemy, że nie zapomnimy o zwierzętach także w przyszłych latach.


Wyniki XXV Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2019/2020

„Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą...” Mk. 3, 35
W konkursie wzięło udział 20 osób.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, bowiem samo przeczytanie Ewangelii według św. Marka było już zwycięstwem ;)
Jednak szczególnie gratulujemy:
Patrycji Myalskiej za zajęcie I miejsca
Kindze Ryszka za zajęcie II miejsca
Milenie Tokarczyk za zajęcie III miejsca

Te dziewczyny będą reprezentować naszą szkołę w etapie rejonowym!
Już dziś życzymy im powodzenia! I raz jeszcze Gratulujemy!!!ALARM NA WYPADEK POŻARU DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W CHEŁMIE ŚLĄSKIM

31 października 2019 roku o godzinie 12.00 został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas obecnych w szkole oraz nauczyciele i zatrudniony personel.
Sama akcja przebiegła bardzo sprawnie i bez żadnych komplikacji. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele oraz personel stosowali się do regulaminu, który został przedstawiony wcześniej na szkoleniu.


Odwiedzamy groby zmarłych

31 pażdziernika 2019 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na cmentarz parafialny w Chełmie Śląskim wraz ze swoimi wychowawcami.
Zbliżające się Święto Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji ale przede wszystkim czas pamięci o naszych zmarłych.
Uczniowie zapalili znicze na grobie poległych żołnierzy.


Wycieczka klas szóstych Szlakiem Orlich Gniazd

24 października 2019 r. klasy szóste pojechały na wycieczkę, której trasa wiodła Szlakiem Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.
Uczniowie mogli podziwiać zbudowany wzdłuż klifu XIV - wieczny zamek – jeden z Orlich Gniazd – Pieskową Skałę, z przepiękną architekturą i wspaniałymi ogrodami. Następnie, zachwycając się jesienną kolorystyką drzew, szóstoklasiści przeszli pod Maczugę Herkulesa, skąd roztaczał się widok na zamek, pięknie wkomponowany w wapienne skały.
Kolejnym punktem programu wycieczki był Ojcowski Park Narodowy, a w nim urokliwy Ojców i Jaskinia Łokietka, w której uczniowie poznali fakty historyczne oraz legendy dotyczące króla Polski – Władysława Łokietka.
Po zejściu ze szlaku organizatorzy czekali już z kiełbaskami, które wszystkim bardzo smakowały, zwłaszcza że dzieci same piekły je przy ognisku.
Wszystkim dopisywały humory, więc pogoda także musiała dopisać, była nie - jesienna, a letnia.
Życzymy wszystkim tak udanych wyjazdów!


Wyjazd do teatru

22 pażdziernika 2019 r. uczniowie klas V i klasy IV wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Małego w Tychach na spektakl pt.:"Bogowie i Herosi".
Była to opowieść Afrodyty o krainie bogów i herosów.
Bardzo uczniom podobała się muzyka i przepiękne tańce aktorów.
Spektakl zapoznał uczniów z symbolami świata bogów, ich rolą i znaczeniem w mitologii greckiej.


Pamiętamy o potrzebujących...

„Podaruj uśmiech dzieciom w krajach misyjnych wraz ze św. Janem Pawłem II” – pod takim właśnie hasłem 16 października 2019 w dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową rozpoczął się w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Kolberga 1 – Tydzień Misyjny. To właśnie w środę w naszej szkole miał miejsce kiermasz słodkości, który odbył się tylko i wyłącznie dzięki ofiarności naszych uczniów i ich Rodziców. Szkolne stoisko ze słodkościami, które przyniosły dzieci klas II-V zachwycało wszystkich, przepięknymi , kolorowymi i smakowitymi babeczkami i mufinkami, a także przepysznymi ciastami zachęcało wszystkich do zakupu. Dochód ze sprzedaże tych słodkości przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – bowiem zebraliśmy 1050 złotych. Za to raz jeszcze z całego serca dziękujemy.
Kolejnym wyjątkowym dniem było dla nas spotkanie z księdzem misjonarzem ks. Grzegorzem Kaputem. Ksiądz Grzegorz przez 12 lat pracował w Zambii w Nammalundu. Bardzo dokładnie przybliżył uczniom naszej szkoły życie na misji w dalekiej Afryce, a Jego opowiadania wzbogacone były prezentacją multimedialną z tych terenów. Uczniowie mogli zobaczyć stój Afrykańczyka i jego instrumenty muzyczne. Spotkanie było bardzo interesujące i zaciekawiło uczniów, którzy przede wszystkim dostrzegli w sobie chęć pomocy ludziom w dalekich krajach, docenili to że mają szkołę, kościół, jedzenie, nie muszą pracować i nie muszą chodzić po wodę do rzeki. Księdzu Grzegorzowi raz jeszcze dziękujemy i obiecujemy, że będziemy pamiętać o Nim w modlitwie.
Dochód ze sprzedaży słodkości (1050 złotych) został wpłacony na konto Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Katowickiej – na wsparcie akcji „Aniołowie Misji”. W ten sposób wesprzemy projekt zakupu pługa drogowego dla mieszkańców Nabwalyi w Zambii, którzy w porze deszczowej są całkowicie odcięci od świata. Ksiądz misjonarz, który od lat prowadzi wraz z mieszkańcami budowę drogi na tym terenie pochodzi z pobliskich Lędzin – to ks. Waldemar Potrapeluk. Zakup takiego sprzętu bardzo ułatwi ludziom mieszkającym tam pracę, ponieważ do tej pory teren równają motykami i kilofami. Wszystkie te przedsięwzięcia na pewno wywołają uśmiech na twarzy nie jednego dziecka w dalekiej Zambii, ale mogą i także uratować któremuś życie – bo mając drogę szybciej może dojechać do szpitala.
Akcję na terenie szkoły przeprowadzili nauczyciele: p. Teresa Staniucha, p. Judyta Figiel-Kopczyńska i p. Ilona Misterek.


ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW

17 października bieżącego roku miał miejsce finał zbiórki żołędzi i kasztanów. Dzieci klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty, wychowawcy Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny i Ewy Mirochy uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie oraz spotkanie z sokolnikiem panem Markiem Woźniakiem. Pani dyrektor podkreśliła że jesienią w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko to co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni a na jesiennym niebie możemy zaobserwować stada ptaków odlatujących do ciepłych krajów. Pan Marek opowiadał m.in. że „Sokolnictwo” oznaczające łowy z ułożonymi do tego celu ptakami drapieżnymi, ma około trzech tysięcy lat historii i jest jednym z najstarszych sposobów polowania. Powstało z praktycznej potrzeby zdobywania pożywienia, jednak stopniowo zyskało charakter sztuki i szlachetnej rozrywki, stając się elementem kultury łowieckiej wielu narodów. W czasach współczesnych, sokolnictwo jest jednym z coraz rzadszych przykładów tradycyjnej więzi i współpracy człowieka ze zwierzęciem. Po lekcji dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek po którym mogły spalić kalorię gdyż przygotowano dla nich krótki spacer po lesie. Ostatnim punktem programu było ognisko z pieczeniem kiełbasek na którym wręczono medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe dla osób które przyniosły najwięcej kilogramów żołędzi i kasztanów. I miejsce zajął Wojciech Zyzak który zebrał 338 kg, II miejsce Wiktor Witek 325 kg, III miejsce August Wąż 257 kg, IV miejsce Igor Żołądek 201 kg, V miejsce Damian Haśnik 179 kg, VI miejsce Kamil Pacwa 147 kg, VII miejsce Karolina Kaczmarek 127 kg, VIII miejsce Laura Ptak 118 kg, IX miejsce Dominik Hulbój 104 kg i X miejsce Mateusz Smolej 103 kg. Warto dodać że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim w tym roku szkolnym zebrali rekordową ilość 2755 kg kasztanów i żołędzi.


Dzień Edukacji Narodowej

14 października cała społeczność szkolna świętowała Dzień Edukacji Narodowej.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w chełmskim kościele, w której uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście.
Po Mszy wszyscy udali się do budynku przy ul. Śląskiej, gdzie młodzież wraz z opiekunami przygotowała akademię.
Świętowanie rozpoczęła pani Dyrektor Regina Pioskowik witając wszystkich serdecznie, szczególnie zaproszonych gości.
Akademia składała się z kilku części.
Na początku swoje taneczne umiejętności prezentowały uczennice naszej szkoły: Hania Wisiorek, Zahara Łuczak oraz Olga Wasik.
Następnie uczniowie klas I-III, Ganobis Maja, Klimek Szymon, Kula Emilia, Depta Paweł, Stuchlik Monika oraz Turek Paweł recytowali wiersz.
Punktem kulminacyjnym akademii była scenka rodzajowa pt: „W pokoju nauczycielskim na przerwie”, w której udział wzięli: Paulina Malcharek, Antonina Siarkowska, Helena Sikora, Katarzyna Ryt, Monika Słowik, Julia Stolorz oraz Dominik Pyras.
Młodych aktorów wspierał swym śpiewem chórek złożony z uczniów klas VI-VIII naszej szkoły. Akademię prowadzili uczniowie klasy VIII: Paulina Sobczyk, Jakub Grzywacz oraz Szymon Pastwa, oni również złożyli nauczycielom serdeczne życzenia w dniu ich święta, podziękowali za wszystkie starania wkładane w wychowanie i edukację dzieci i młodzieży oraz wręczyli kwiaty.
Oprawą muzyczną zajęli się pan Krzysztof Dłubisz oraz uczniowie Dawid Brzezina i Jakub Waligóra. Za pomoc w przygotowaniu uroczystości bardzo serdecznie dziękujemy przedstawicielom Rady Rodziców oraz nauczycielom: pani Marcie Baczyńskiej, Aleksandrze Leńdźwa-Wyciślok oraz Joannie Kuleszy-Kubiciel.


Warsztaty plastyczne

13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach plastycznych, których organizatorem była Szkoła Podstawowa z Odziałami Intergacyjnymi nr 2 im. Gustawa Morcinka w Lędzinach.
Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów była jesień.
Dzieci miały okazję wykonać dekoracje z różnorodnych materiałów plastycznych.
Pracowały wytrwale a na koniec czekał na nich słodki poczęstunek. Uczniowie otrzymali również dyplomy oraz pamiątkowe kubki.


Wyjątkowe pomoce dydaktyczne

Już od września 2 sale lekcyjne zostały wyposażone w nowoczesne monitory interaktywne PrometheanActivPanel 4K o wymiarach 75”. Zastąpiły one tradycyjne tablice kredowe. Uczniowie poznali już wszystkie tajniki nowego sprzętu, który daje możliwość bezpiecznego łączenia się z Internetem i wykorzystania jego zasobów edukacyjnych. Ciekawe aplikacje umożliwiają wykorzystanie nie tylko koloru, różnicy położenia zapisu, funkcjonalnego tła, ale dają możliwość zastosowania przyrządów geometrycznych. Jeden z nowoczesnych monitorów trafił do sali matematycznej, która zastała całkowicie wyremontowana. Nowy wizerunek klasy dopełniają wykonane przez uczniów bryły geometryczne. Część z nich nasi uczniowie wydrukowali przy pomocy drukarki 3D.


Dni Poczty Polskiej

W ramach obchodzonego ostatnio "Dnia Poczty Polskiej" klasy II wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego, aby przyjrzeć się mu z bliska i utrwalić zdobyte wiadomości na temat tej instytucji publicznej.
Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, mogły zaobserwować pracę urzędnika pocztowego i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym.
Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, lotnicze, kartki, telegramy; wzbogaciły słownictwo w zwroty: awizo, przesyłka, rozmowa telefoniczna. Utrwaliły znajomość swojego adresu zamieszkania. Z pomocą Pań podpisały i wysłały kartkę do swoich domów. A potem z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście listonosza...


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W pierwszym tygodniu października uczniowie klas II - V uczestniczyli w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 4 października 2019 r. pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Również dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. W ramach akcji uczniowie przez cały tydzień przypominali sobie tabliczkę mnożenia. W czasie zajęć z matematyki grali w "Tabliczkowe Bingo" oraz "Tabliczkowego Milczka". Układali domino z tabliczką mnożenia, "Memory Tabliczkowe" a także uzupełniali "Tabliczkowe Kolorowanki". Uczniowie przygotowywali również ciekawe plakaty z tabliczką mnożenia, tabliczkowe chorągiewki, kwiaty, które stanowiły kolorową dekorację naszej szkoły. Przeprowadzono także konkursy na Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia i ogłoszono konkurs pt. "Najciekawsza Tabliczka Mnożenia". Uczniowie przygotowali pomysłowe prace a najlepsze z nich zostały nagrodzone. W czasie przerw sprawdzano znajomość tabliczki mnożenia wykorzystując zabawy "Matematyczne Spacery", "Hasło Dnia" oraz "Odgadnij tabliczkowe hasło". Uczniowie wraz z nauczycielami zdawali egzaminy z tabliczki mnożenia. Wybrani wśród uczniów członkowie Komisji i Patroli Egzaminacyjnych przeprowadzali egzaminy. Kto zdał egzamin to otrzymywał LEGITYMACJĘ EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.


Wyniki Konkursu

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - wyniki konkursów

1. KLASOWY MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA
Klasa II b PAWEŁ DEPTA
Klasa III a BŁAŻEJ BIELA
Klasa III b PAWEŁ TUREK
Klasa IV NADIA KARKOSZKA
Klasa V a DOMINIK SZCZEPANEK
Klasa V b ZUZANNA STANTKE-BOGACKA
Klasa V c MARTA PARYSZ
Klasa V d KRYSTIAN CZAJOR

2. NAJCIEKAWSZA TABLICZKA MNOŻENIA
I MIEJSCE PAWEŁ BUCHTA IV
I MIEJSCE GABRIEL KOZIORZ Vb
I MIEJSCE DAMIAN HAŚNIK Vc
II MIEJSCE KINGA DRESZER Vb
II MIEJSCE KRZYSZTOF GAJDZIK Vc
II MIEJSCE NADIA BRZEZINA Vd
III MIEJSCE HANNA PENCZEK Vb III MIEJSCE PIOTR SKROBISZ Vc
WYRÓŻNIENIE GRACJAN CUBER Va
WYRÓŻNIENIE AUGUST WĄŻ Vc


Otwarcie nowej pracowni przyrodniczo-biologicznej 2019

4 października o godzinie 12 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się uroczyste otwarcie nowo powstałej pracowni przyrodniczo-biologicznej “Leśny zakątek”. Pracownia powstała w ramach konkursu “Zielona Pracownia 2019” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na uroczystość przybyli przedstawiciele organu prowadzącego: Wójt Gminy - Stanisław Jagoda, Skarbnik - Alicja Grzyb, Sekretarz - Celina Ganobis. Był z nami Parlamentarzysta Wojciech Król. Swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość Ksiądz Proboszcz - Piotr Guzy, leśnicy: Prezes Koła Łowieckiego “Łabędź” Grzegorz Brom oraz pana Eugeniusz Hachuła. Obecny był również Dyrektor ZOZ Chełm Śląski - Henryk Szczerba chirurg, ratownik medyczny, lekarz rodzinny, który przeprowadził niezwykle interesujący wykład na temat dobrodziejstw i zagrożeń płynących z lasu. Byli z nami również nasi rodzice: Przewodniczący Rady Rodziców - Dariusz Parzniewski oraz Sekretarz pani Monika Głos-Ganobis oraz Dyrektorzy chełmskich placówek oświatowych - Danuta Skowron i Dorota Kwaśniewicz. Na uroczystość otwarcia zaproszony został również Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowoczesna sala “Leśny zakątek” jest bogato wyposażona w pomoce dydaktyczne ma imponujący wystrój - fototapeta Błędowskiego lasu oraz fototapeta grzybów przypominają uczniom o żywych lekcjach przyrody w lesie. Oprócz klasyki, czyli ładnych mebli, ławek i krzeseł są także mikroskopy, model tułowia człowieka, wizualizer, monitor interaktywny oraz mikroskop z kamerą cyfrową. Nowa pracownia ma przede wszystkim rozwijać u uczniów wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody, ale także pokazywać wartości przyrodnicze najbliższego otoczenia. Po oficjalnym otwarciu pracowni przez Wójta Gminy - Stanisława Jagodę i Panią Dyrektor Reginę Pioskowik oraz po prezentacji multimedialnej nasi uczniowie zaprezentowali możliwości nowej pracowni przyrodniczo-biologicznej omawiając: strukturę piętrową lasu, grzyby jadalne i niejadalne, budowę szkieletu człowieka, wybrane narządy w tułowiu człowieka, budowę mikroskopu oraz jak przygotować preparat mikroskopowy. Następnie uczniowie klas młodszych przedstawili niezapomniany program artystyczny mówiący o ekologii, ochronie środowiska i ochronie przyrody. Uwagę wszystkich gości zachwyciła sceneria leśnej dekoracji korytarza oraz pracowni. Dzień otwarcia pracowni pozostanie na długo w pamięci społeczności szkolnej. Uważamy ten projekt za sukces wielu ludzi.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim składa serdeczne podziękowania Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Lekcja przyrody

We wrześniu bieżącego roku dzieci klas VI i VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty i wychowawców Marty Baczyńskiej, Krzysztofa Dłubisza i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie. Dzieci wysłuchały krótkiej lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadziła pani dyrektor. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci. Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie zbierali żołędzie dla zwierząt, spacerowali po lesie i zbierali grzyby. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Ślubowanie i pasowanie klas pierwszych

Dnia 10 października 2019 r. w budynku szkoły przy ul. Kolberga odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim. Po uroczystym odśpiewaniu hymnów uczestnicy uroczystości obejrzeli przedstawienie „Kłótnia w piórniku” przygotowane przez uczniów klasy 4. Następnie swoje umiejętności miały okazję przedstawić tegoroczne pierwszaki. Uczniowie wykazali się dźwięcznym śpiewem, piękną recytacją, znajomością pojęć matematycznych oraz zasad ruchu drogowego. Przedstawiły wszystko to, czego zdążyły nauczyć się w szkole i celująco zdały egzamin na uczniów. Nad całością programu artystycznego czuwały wychowawczynie: p. Maria Amrozik (kl. 1a) oraz p. Klaudia Pioskowik (kl. 1b). Nad oprawą muzyczną czuwał p. Krzysztof Dłubisz. Potem pierwszoklasiści przystąpili do uroczystego ślubowania prowadzonego przez Panią dyrektor Reginę Pioskowik. Podczas ślubowania zobowiązali się do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku dla nauczycieli i miłości Ojczyzny. Następnie Pani Dyrektor pasowała każdego pierwszaka na ucznia. Przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Rady Rodziców życzyli nowo przyjętym uczniom wielu sukcesów w nauce. Uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe książki i dyplomy. Przedstawiciele klas drugich serdecznie powitali swoich młodszych kolegów i wręczyli im upominki. Uroczystość zakończyła się zrobieniem pamiątkowych zdjęć oraz poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.


Ogólnopolski dzień głośnego czytania w SP2 Chełm Śląski 2019

W dniu 29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Z tej okazji na zaproszenie klasy II b panie bibliotekarki czytały dzieciom fragmenty lektury „Kto z was chciałby rozweselić zmartwionego nosorożca?” Po zakończeniu czytania uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące tego humorystycznego opowiadania oraz prezentowali ciekawostki o swych ulubionych zwierzakach. Młodzi czytelnicy chcieli pochwalić się swoimi umiejętnościami pięknego czytania- każdy zaprezentował fragment opowiadania o zwierzętach. Mamy nadzieję, że po takiej akcji uczniowie zaciekawieni wysłuchanymi fragmentami, samodzielnie sięgną po lektury. Uważamy, że Święto Głośnego Czytania jest niezwykle ważne i dlatego warto je propagować.


Osobliwości Świata Fizyki

Dnia 25 września 2019 r. uczniowie klas VIII wzięli udział w corocznych wykładach organizowanych przez Pracownię Dydaktyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach połączonych z pokazami doświadczalnymi, podczas których zapoznali się z potęgą wysokich napięć oraz zgłębili tajemnice ognia.


Wycieczka klasy Va i Vc do Krakowa

24 września 2019 r. uczniowie klasy Va i Vc wraz z opiekunami: Panią Joanną Kulesza-Kubiciel, Panią Barbarą Ochojską, Panią Ewą Kolny i Panią Ewą Mirochą wybrali się na wycieczkę programową do Krakowa. Najpierw uczniowie z przewodnikiem zwiedzali Katedrę na Wawelu, dziedziniec zamku, Dzwon Zygmunta, ulice i kamieniczki Starego Miasta. Następnie odwiedzili Grotę Smoka Wawelskiego i Sukiennice. Bardzą dużą atrakcją dla uczniów było zwiedzenie Podziemi Sukiennic, w których mogli podziwiać jak żyli kiedyś mieszkańcy Krakowa. Piękna wystawa urządzeń minionych lat i multimedialne efekty specjalne. Uczniowie mogli zobaczyć jak żyli ludzie w dawnym Krakowie i czym na codzień się posługiwali, jak się ubierali i jak wyglądały ich domy i zagrody. Wycieczka była bardzo interesująca i zadowoleni uczniowie wrócili do Chełmu Śląskiego.


Bezpieczna droga do szkoły

Dnia 18 września 2019 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, który przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjant podkreślał, że odblaski są ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym i na zakończenie spotkania wręczył każdemu pierwszoklasiście odblaskową opaskę.


Dożynki w naszej gminie


 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się 2 września o godz. 9:00 w budynku przy ul. Śląskiej oraz o godz. 10:00 w budynku szkoły przy ul. Kolberga. Starsi uczniowie, w obecności dyrekcji i zaproszonych gości, witali wraz z nowym rokiem uczniów rozpoczynających klasę szóstą. Tę uroczystość przygotowali siódmoklasiści wraz z wychowawcami. Natomiast młodsi uczniowie cieszyli się z obecności pierwszaków, którzy wraz z rodzicami stawili się na tegorocznej akademii w odświętnych strojach, obdarowani wielkimi rogami obfitości. Apel dla dzieci młodszych prowadzili uczniowie klasy 4. Podczas akademii Pani Dyrektor przywitała serdecznie wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców i gości, życząc wszystkim udanego nowego roku szkolnego.


Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018   2018/2019