Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły w roku szkolnym 2012/2013

Dzisiaj mamy wtorek, 19 marca 2024 roku.



Zakończenie roku szkolnego

Dnia 27 czerwca 2013r. dwie klasy szóste pożegnały się ze Szkołą Podstawową nr 2. Swoje świadectwa uczniowie odebrali podczas uroczystej akademii, na którą przybyli ich rodzice oraz zaproszeni goście: wójt gminy Stanisław Jagoda, kierownik GZO Gabriela Penczek, przedstawiciele Rady Rodziców Małgorzata i Dariusz Parzniewscy. Najpierw uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny pełen wspomnień o latach spędzonych w murach szkoły podstawowej, pożegnali się z nauczycielami oraz podziękowali rodzicom za trud wychowania. Akademię uświetniły występy grup tanecznych tańca towarzyskiego z udziałem uczniów naszej szkoły. Następnie szóstoklasiści zostali pożegnani przez swoich młodszych kolegów z klas piątych. Po zakończeniu części artystycznej dyrektor szkoły Regina Pioskowik w swoim przemówieniu podsumowała osiągnięcia absolwentów oraz podziękowała im za wspólnie spędzony czas. W ten sposób rozpoczęła cześć, podczas której wręczane były świadectwa, nagrody oraz dyplomy. Dyrektor szkoły wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, a wychowawcy klas szóstych pozostałe. W tym roku świadectwa z wyróżnieniem otrzymali: Marta Staniucha, Elżbieta Bała, Sonja Rozmus, Sebastian Marszałek, Paulina Sikora, Aldona Klimza, Wiktoria Kowalik, Magdalena Plewniok, Andrzej Kubica, Julia Jochemczyk, Mateusz Wesecki, Miłosz Jacent, Martyna Jochemczyk, Beata Kupień, Patrycja Stolorz. Rodzice wszystkich wyróżnionych uczniów otrzymali listy gratulacyjne. Później wójt Stanisław Jagoda nagrodził książkami uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki – na świadectwach mieli szóstki i piątki oraz wzorowe zachowanie. Są to: Elżbieta Bała, Aldona Klimza, Wiktoria Kowalik, Magdalena Plewniok, Marta Staniucha, Mateusz Wesecki, Miłosz Jacent, Martyna Jochemczyk, Patrycja Stolorz. Po rozdaniu nagród książkowych dyplomy oraz pamiątki dostali uczniowie działający na rzecz szkoły oraz startujący w różnych konkursach przedmiotowych, a także zawodach sportowych. Szczególne nagrody powędrowały w tym roku do Mateusza Weseckiego, który otrzymał statuetkę dla najlepszego matematyka w szkole oraz nagrodę książkową za najwyższą średnią oraz za najwyższy wynik w szkole ze sprawdzianu szóstoklasisty. Również nagroda radnych gminy – rower – przypadła Mateuszowi Weseckiemu. Nagrodzeni też zostali ci, którzy mieli wyjątkowe osiągnięcia w sporcie. Sportowcami roku zostali Aldona Klimza i Jakub Błaszczyk. Rodzice zaangażowani w prace na rzecz szkoły otrzymali podziękowania. Są to: Bożena Kobyłczyk, Anna Kuczowicz, Dorota Jurkiew, Jolanta Bała, Mirella Marszałek, Małgorzata Kowalik. Statuetki „Przyjaciela Szkoły” w tym roku przyznano Izabeli i Michałowi Koziołkom oraz Marcie i Leonardowi Koźlikom. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a uczniowie spotkali się jeszcze na krótko ze swoimi wychowawcami.


Wycieczka do Muzeum Misyjnego

W dniu 24 czerwca 2013 roku uczniowie klas piątych i szóstych udali się do Muzeum Misyjnego w Mysłowicach-Brzęczkowicach. Muzeum to jest nam bardzo bliskie, ponieważ zostało założone przez naszego parafianina ks. dr Andrzeja Halembę z pomocą jego brata ks. Bernarda Halemby – proboszcza tamtejszej parafii. Podczas pobytu pani przewodnik przybliżyła naszym uczniom życie na kontynencie afrykańskim i innych krajach misyjnych. Uczniowie mogli podziwiać eksponaty przywiezione przez ks. Andrzeja i innych misjonarzy. Były to wyroby codziennego użytku, przedmiotu kultu, stroje ludowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się makieta afrykańskiej wioski z eksponatami flory i fauny tego terenu. Na zakończenie zwiedzania wszyscy obejrzeli film pt. „Afrykańska szkoła”.


Wycieczka do stadniny koni

20.06.2013r uczniowie klas 4a i 4b wybrali się na wycieczkę do Centrum Rekreacji i Sportu w Babicach. Pogoda nam dopisała. Jeździliśmy na koniach, karmiliśmy je suchym chlebem i poiliśmy je. Niektórzy z nas odważyli się ścielić stajnie. Na koniec zjedliśmy kiełbaskę z grila. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.


Spotkanie z Wójtem Gminy

Dnia 19 czerwca 2013r klasy szóste Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wraz z Dyrekcją i wychowawcami uczestniczyły w spotkaniu z Wójtem Gminy. Celem wizyty było zapoznanie z działalnością Urzędu Gminy. Pan Wójt bardzo obrazowo przedstawił młodym obywatelom rolę samorządu oraz referatów, które działają na terenie urzędu. Pani sekretarz Urzędu Gminy pokazała najważniejsze pomieszczenia w których mieszkańcy załatwiają różne sprawy. Na koniec spotkania uczniowie wręczyli własnoręcznie zrobione pamiątki , a Wójt Gminy jak co roku nie zapomniał o drobnym upominku i słodkim poczęstunku. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową w gabinecie Wójta.


Piknik żeglarski

18.06.2013 jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin uczestniczyli w pikniku żeglarskim nad Zalewem. Uczennice i uczniowie naszej szkoły przedstawili piękny program artystyczny, a dziewczynki z Warsztatów Tanecznych pod kierunkiem Anny Kramer zaprezentowały układ taneczny o tematyce wakacyjnej. Występy zostały przyjęte bardzo entuzjastycznie przez licznie zgromadzoną widownię. Piknik zakończył się wspólnymi zabawami i sesją zdjęciową z panem Komandorem, który zaprosił naszą grupę na wspólny rejs po Zalewie. Spotkanie to było kolejną okazją do integracji naszych uczniów z rówieśnikami ze stowarzyszenia, czasem wspólnych rozmów i radosnej zabawy.


Analiza sprawdzianu próbnego klas piątych

Analiza sprawdzianu próbnego klas piątych znajduje się tutaj [PDF].


Kiermasz używanych podręczników

W dniach 25-26 czerwca (wtorek, środa) 2013 r. uczniowie po wcześniejszym uzgodnieniu z rodzicami ceny podręczników będą mieli możliwość odsprzedania/odkupienia indywidualnie następujących podręczników:
matematyka do klasy IV, VI
język polski do klasy VI
język niemiecki do klasy VI
przyroda do klasy VI
historia do klasy IV, VI
religia do klasy II, III,V, VI
Kiermasz odbędzie się w wyznaczonym miejscu. Każdy sprzedający/ kupujący sam pilnuje swoich książek.


„Pola nadziei”

W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Pola nadziei”. W szkolnym ogrodzie na przełomie kwietnia i maja zakwitły żonkile. Uczniowie wzięli udział w konkursach organizowanych przez Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci. Miło nam poinformować, że spośród uczniów z wielu szkół uczestniczących w konkursie nt. „Zakładka do książki.” pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Kowalik.
Uczennice z Grupy Misyjnej wykonały z bibuły piękne żonkile, które rozdawały podczas dni kończących akcję. Dziękujemy wszystkim Rodzicom i uczniom, którzy wsparli zbiórkę publiczną przeprowadzoną w naszej szkole. Zebrana kwota 261,79zł została przeznaczona na cele statutowe Fundacji- pomoc dla nieuleczalnie chorych dzieci.


Dzień Dziecka

3 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim został zorganizowany Dzień Dziecka. W ramach święta dla dzieci zostało przygotowanych szereg konkurencji sportowych oraz konkurs plastyczny. Wyniki przedstawiają się następująco:

Uderzenie piłeczki przy pomocy kija hokejowego i trafienie do bramki
I miejsceDamian Szczytowski
II miejsceMarcin Szumański
III miejsceWiktoria Jurek
Przenoszenie piłeczki ping-pongowej na łyżce
I miejsceAleksandra Wyciślok
II miejsceWiktoria Kowalik
III miejsceDaria Wojtala
Przenoszenie piłeczki ping-pongowej na łyżce
I miejsceMateusz Zientek
II miejsceAdrian Brzenk
III miejsceKrzysztof Koźlik
Bieg na czas z podbijaniem piłeczki ping-pongowej
I miejsceAleksandra Wyciślok
II miejsceAnna Nowrocka
III miejsceKarolina Cieplok
Bieg na czas z podbijaniem piłeczki ping-pongowej
I miejsceJakub Mołczan
II miejsceMiłosz Jacent
III miejsceStefan Borek
Kręgle
I miejsceMagdalena Sędor
II miejsceMonika Leja
III miejsceAldona Klimza
Kręgle
I miejsceBartosz Kijewski
II miejscePiotr Koziołek
III miejsceKamil Gaża
Hula-hop
I miejsceAnna Śmiałkowska
II miejsceAldona Klimza
III miejsceMonika Dworakowska
Skakanka
I miejsceNatalia Cieplok
II miejsceKarolina Cieplok
III miejsceAleksandra Wyciślok
Slalom z piłką
I miejsceKarolina Cieplok
II miejsceKinga Karwath
III miejsceNatalia Komar
Slalom z piłką
I miejsceMateusz Kijewski
II miejsceMateusz Zientek
III miejsceBartosz Macek
Odbicia piłki sitkowej sposobem górnym i dolnym
I miejsceAleksandra Wyciślok
II miejsceKarolina Cieplok
III miejsceAldona Klimza
Odbicia piłki sitkowej sposobem górnym i dolnym
I miejsceSebastian Marszałek
II miejsceMateusz Wesecki
III miejscePiotr Koziołek
Klasowy tor przeszkód
I miejsceklasa V a
II miejsceklasa V b
III miejsceklasa VI b
Rzuty do mini kosza
I miejsceWiktoria Jurek
II miejsceRafał Achtelik
III miejscePaweł Szafrański
Żonglerka
I miejsceJakub Mysiorski
II miejsceMateusz Mysiorski
III miejsceMateusz Kijewski
Turniej szachowy
I miejsceAleksandra Palka
II miejsceKacper Kuczowicz
III miejsceŁukasz Niesporek
Konkurs plastyczny „Świat w oczach dziecka” klasy I-III
I miejscePatrycja Borowy
II miejsceNatalia Kocurek
III miejsceEwa Hochuł
Konkurs plastyczny „Świat w oczach dziecka” klasy IV-VI
I miejsceMarta Tarapacz
II miejsceRenata Urbańczyk
III miejsceMagdalena Sędor

Wycieczka klas piątych

29 maja 2013 49 uczniów klas piątych odwiedziło Opactwo w Tyńcu. Pod czujnym okiem braci benedyktynów przemierzali podziemia muzeum, zapoznawali się z życiem mnichów, poznawali historię tego miejsca. Wszystko odbywało się w formie grupowych zadań do wykonania. Uczniowie rywalizowali między sobą, a wyjątkowo sympatyczni mnisi zapewniali im doskonałą zabawę. To propozycja nauki poprzez zabawę, interesująca i angażująca zarówno wiedzę jak i wyobraźnię. Zachowanie dzieci było nienaganne, co zwracało uwagę mieszkańców opactwa. Kolejną atrakcją było Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni klasowej wycieczki.


Wycieczka do Wrocławia

23 i 24 maja 2013 roku uczniowie klas szóstych i piątych pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik oraz wychowawców Danuty Koziołek, Renaty Ticman i Grzegorza Zyzaka uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. W programie wycieczki znalazły się takie atrakcje stolicy Dolnego Śląska jak Ostrów Tumski, Katedra, Uniwersytet Wrocławski-Aula Leopoldina i Wieża Matematyczna, Stadion Śląska Wrocław, Ratusz, Pomnik Aleksandra Fredry, Kamieniczki Jaś i Małgosia, plac Solny, Panorama Racławicka, Hala Stulecia, fontanna na pergoli, Ogród Japoński. Uczniowie bardzo zadowoleni z wyjazdu i w doskonałych nastrojach wrócili do domu w godzinach wieczornych.


Zielona Szkoła

W tym roku na „zieloną szkołę” pojechaliśmy do Łeby w terminie od 16–29 maja 2013. Po całodniowej podróży dotarliśmy wieczorem do Ośrodka Kolonijno-Wczasowego „Magnat”. Przez cały pobyt mieliśmy słoneczną i ładną pogodę. Czasami tylko niebo zachmurzyło się, popadał deszcz i powiał nieco zimniejszy wiatr, ale kilka dni było naprawdę letnich. Wtedy brodziliśmy po wodzie spacerując brzegiem Bałtyku. Chętnie bawiliśmy się na plaży tworząc różne budowle z piasku oraz podziwialiśmy piękny zachód słońca.
Będąc w Łebie uczestniczyliśmy w wielu wycieczkach. Bajkową kolejką zwiedziliśmy Łebę oraz poznaliśmy historię i dzień dzisiejszy tego nadmorskiego miasteczka. Wybraliśmy się do fokarium, gdzie mogliśmy oglądać karmienie fok, ale także podziwiać prehistoryczne oceanarium w wymiarze 5D. Dodatkową atrakcją był rejs po Morzu Bałtyckim statkiem wycieczkowym „Kasieńka”, i przepiękna panorama morza i wydm, którą mogliśmy oglądać po trudzie zdobycia Latarni Stilo. Byliśmy oczywiście w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie mogliśmy podziwiać i bawić się na najwspanialszych w Polsce ruchomych wydmach. Odbyliśmy pieszą wycieczkę do stadniny koni w Nowęcinie, gdzie przygotowano dla nas przejażdżkę bryczkami oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zwiedzaliśmy także najciekawsze miejsca wybrzeża środkowego. W czasie całodniowej wycieczki zwiedziliśmy piękny stary Gdańsk i Fontannę Neptuna. Przeszliśmy ulicą Długą nad Motławę, by zobaczyć stary gdański Żuraw, który jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. W
Gdańsku zobaczyliśmy jedyną w Polsce manufakturę cukierków „Ciuciu”. Oprócz cukierków, lizaków, cukrowych figurek znajduje się przeszklona lada, na której cukiernicy przygotowują łakocie na oczach klientów. W Gdyni zwiedziliśmy Muzeum – Okręt ORP „Błyskawica”, spacerowaliśmy po molo w Gdyni Orłowie na którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Wyjazd na „zieloną szkołę” był bardzo udany. Szczęśliwi i zadowoleni 29 maja wróciliśmy do Chełmu Śląskiego wprost w ramiona stęsknionych rodziców.

Uczniowie klasy IIIa i IIIb


Uroczystość z okazji Dnia Matki dla klas I-III

Matka to postać pełna miłości i bezgranicznego poświęcenia, dobroci, szlachetności, oddania i życzliwości. Chcąc podziękować za dobroć i troskę, uczniowie klas I-III zaprosili swoje mamy na uroczystą akademię , która odbyła się w dniu 28 maja br. w sali gimnastycznej naszej szkoły. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny składający się z wierszy, piosenek oraz informacji dotyczących Dnia Matki. Akademię urozmaiciły piosenki zaśpiewane przez szkolny chórek, przygotowane przez p. Krzysztofa Dłubisza oraz utwory zagrane na skrzypcach. Mamy obejrzały również przedstawienie pt. "Spotkanie bajek" w wykonaniu uczniów kl. IIa i III pod opieką pani Małgorzaty Adamskiej. Występy dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami. Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” dzieci wręczyły swoim mamusiom laurki i różyczki. Po uroczystości odbyły się jeszcze krótkie zebrania z wychowawcami klas pierwszych i drugich. Akademię przygotowali nauczyciele Barbara Synowiec i Ewa Bialucha.


Spotkanie z okazji Dnia Strażaka

Dnia 17 maja 2013r odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmie Śląskim oraz zaprzyjaźnionej jednostki z Czarnuchowic.
Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, odśpiewali uroczyste „sto lat” oraz wręczyli własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty. Po części artystycznej zadawali strażakom pytania dotyczące ich ciężkiej i odpowiedzialnej służby. Na placu szkolnym strażacy urządzili dla całej społeczności szkolnej pokaz gaszenia pożaru oraz zaprezentowali wyposażenie wozów strażackich, ekwipunku i umundurowania.


Wizyta przedszkolaków naszej szkole

9 maja nasza szkołę odwiedziły jak co roku przedszkolaki. 6, 7–latki, które od września rozpoczną naukę w naszej szkole przyszły zobaczyć szkołę i występy naszych uczniów. Klasa I a przedstawiła bajkę o tematyce ekologicznej. Uczniowie śpiewali piosenki i mówili wiersze w gwarze śląskiej i w języku angielskim. Dla przedszkolaków zatańczyły też dziewczynki z kółka tanecznego. Pani dyrektor oprowadziła dzieci po terenie szkoły. Wszystkim przedszkolakom bardzo się podobało w naszej szkole. W ich imieniu uczniom i nauczycielom podziękowała pani dyrektor przedszkola.
W przyszłym tygodniu tj. od 20 – 24 maja dzieci 6 i 7-letnie będą przychodziły do naszej szkoły na zajęcia.
Harmonogram zajęć dla przedszkolaków
20 maja – p. Bożena Stolecka – zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej i p. Ewa Bialucha - zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej
21 maja – p .Barbara Tworzydło - zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej i p. Renata Ticman – warsztaty plastyczne w świetlicy szkolnej
22 maja – p. Barbara Synowiec - zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej i p. Grzegorz Zyzak – zajęcia sportowe i rekreacyjne
23 maja – p. Bernadeta Synowiec - zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej i p. Krzysztof Dłubisz – zajęcia umuzykaniające „Wspólnie muzykujemy”
24 maja – p. Małgorzata Adamska – zajęcia czytelnicze w bibliotece


Akademia z okazji 3. maja

Dnia 30 kwietnia 2013 roku młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 uczciła Święto Uchwalenia Konstytucji 3-Maja.
Na sali gimnastycznej stosownie udekorowanej wybrani uczniowie klas IV-VI przedstawili swoim kolegom i koleżankom montaż słowno-muzyczny ukazując, że Konstytucja 3-Maja nie była zwykłą zasadniczą ustawą. Była czymś znacznie ważniejszym: stanowiła źródło nadziei, otuchy i pokrzepienie dla wielu Polaków.


Akademia z okazji Dnia Ziemi

25 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Ziemi. Klasa Ia przygotowała przedstawienie o tematyce ekologicznej. Dzieci prezentowały piosenki i mówiły o tym, jak dbać o czystość wokół nas, jak segregować odpady i śmieci. W drugiej części akademii odbył się konkurs wiedzy o środowisku społeczno-przyrodniczym. Przedstawiciele klas I-III odpowiadali na pytania i wykonywali zadania.
Konkurs wygrała Paulina Sobczyk, kl. Ib.
Drugie miejsca:
- Barbara Seidel, IIa;
- Karol Szpitalny, IIIa.
W konkursie wzięli też udział:
- Antonina Siarkowska, kl. Ia;
- Szymon Staniucha, kl. IIb;
- Emilia Stachoń, kl. IIIb.
Nagrody książkowe i drobne upominki ufundowała dyrekcja szkoły. Całość przygotowała Bożena Stolecka.


Akademia przedświąteczna pod hasłem „Wielkanocne biją dzwony”

Pod takim hasłem zebrali się wszyscy nauczyciele i uczniowie, dnia 27 marca 2013. Jak co roku w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną uczniowie przygotowali dla wszystkich zebranych montaż słowno-muzyczny nawiązujący do ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa, oraz przypomnieli wszystkim obrzędy i tradycje wielkanocne.
W tym roku tematem przewodnim była męka i śmierć Jezusa Chrystusa, przedstawiona w poezji i pieśniach Wielkiego Postu, a także przypomnienie o obyczajach i tradycjach świąt wielkanocnych, o których powoli zapominamy.
Przedstawienie przygotowały uczennice kółka teatralnego, pod kierunkiem Ilony Misterek, Bernadety Jaronickiej i Anny Malczyk. Po występach Pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom szkoły w wszystkim uczniom życzenia świąteczne.


I Powiatowy Dzień Wolontariatu

Grupa misyjna działająca przy Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyła 21 marca 2013 w I Powiatowym Dniu Wolontariatu. Spotkanie odbyło się w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu, które było jego inicjatorem. Nasza szkoła była jedyną szkołą z naszej gminy, która uczestniczyła w tym spotkaniu. Podczas prezentacji uczniowie, na wszystkich etapach nauczania, opowiadali o działalności wolontariatu na terenie swojej szkoły i miejscowości. Każdemu wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna. Dzień Wolontariatu był objęty patronatem starosty powiatowego, którego na spotkaniu reprezentował wicestarosta Henryk Barcik.

Nasza prezentacja do ściągnięcia w formacie PDF

Święto Szkoły

Dnia 25.01.2013r. odbyła się akademia z okazji „Święta Szkoły.” Program artystyczny składał się z dwóch części. Pierwsza była oficjalna. Po powitaniu przez Panią Dyrektor wszystkich obecnych na uroczystości, wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn. Potem uczennice klasy Vb przybliżyły postać patrona szkoły Floriana Adamskiego prezentując wywiad z mieszkanką Adamowic, której nauczycielem był F. Adamski. Zapaliły także znicz pod tablicą pamiątkową. Uczestniczki powiatowego konkursu recytatorskiego deklamowały wiersze Leśmiana.
Drugą część stanowił program na wesoło, składający się z wierszy, piosenek i scenek kabaretowych z życia szkoły. Jak co roku uczniowie uczstniczący w programie „Mam Talent” prezentowali swoje zdolności artystyczne, wokalne i sportowe. Występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Akademia została przygotowana przez M. Adamską, E. Jarosz, T. Staniuchę. Nad techniczną stroną czuwał A. Kura.


Uroczystość „Dnia Babci i Dnia Dziadka”

Mimo, że tegoroczny styczeń nie szczędzi nam mrozu i śniegu, są dwa takie styczniowe dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu—Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim zapraszanie babć i dziadków na uroczystość ich święta stało się tradycją na stale wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Dnia 22 stycznia 2013r odbyła się w szkole uroczysta akademia z udziałem około 130 babć i dziadków. Na wstępie pani dyrektor Regina Pioskowik ciepłymi słowami i życzeniami przywitała wszystkich gości. Następnie uczniowie z kl IV-VI przygotowani przez panią katechetkę Ilonę Misterek zaprosili zebranych do przypomnienia sobie pięknych bożonarodzeniowych chwil, przedstawiając „Jasełka”. Póżniej wystąpiły dzieci z klas I-V, uczęszczające do świetlicy i zaprezentowały montaż słowno- muzyczny. Mali artyści z przejęciem recytowali swoje wiersze, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Imprezę uświetniły występy zespołu „Raz, Dwa, Trzy”, który działa w świetlicy środowiskowej oraz pokazy akrobatyczne i sportowe przygotowane przez panów Grzegorza Zyzaka i Rafała Jaskółę z uczniami klas IV-VI. Gromkimi brawami został nagrodzony występ dzieci pod kierunkiem pani Barbary Synowiec z tekstami w gwarze śląskiej. Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć humoru. Pani Iwona Rozmus z uczniami klasy VIa przygotowała krótki kabaret. Na zakończenie odśpiewano tradycyjne „Sto Lat” i wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom prezenty wykonane podczas zajęć plastycznych pod kierunkiem pani Ewy Bialuchy-serduszka z masy solnej. Pięknymi piosenkami i muzyką imprezę oprawił pan Krzysztof Dłubisz. W organizację święta włączyła się również Rada Rodziców, która przygotowała dla gości kawę i słodki poczęstunek. Za całość uroczystości byli odpowiedzialne panie Ewa Sońta i Renata Ticman.


VII Środowiskowe Spotkanie Kolędowe „Z kolędą w tle”

12 grudnia 2012 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się VII Środowiskowe Spotkanie Kolędowe. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Z kolędą w tle”. Rozpoczęła je wersja instrumentalna kolędy „Cicha noc”. Wspólne śpiewanie kolęd połączone z prezentacją zaproszonych gości począwszy od naszych przedszkolaków, a skończywszy na licealistach sprawiło, że wszyscy poczuli atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz naszej gminy, księży, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych z terenu powiatu, sponsorów i przyjaciół naszej szkoły, a także mieszkańców naszej gminy. W koncercie wzięli udział przedstawiciele: przedszkoli z Chełmu Śląskiego i Kopciowic, szkół podstawowych z Chełmu Śląskiego, Kopciowic, Goławca i Hołdunowa. Po raz pierwszy w naszym kolędowym spotkaniu brali udział uczniowie szkoły podstawowej w Bojszowach, oraz gimnazjum w Imielinie i w Bojszowach. Zaprezentowali się także uczniowie gimnazjum z Chełmu Śląskiego, oraz szkół ponadgimnazjalnych z Bierunia. Wszystkie prezentacje były połączone z wykonaniem kolęd w wersji instrumentalnej, a także śpiewem kolęd i pastorałek. Na tegorocznym spotkaniu kolędowym wystąpił także zespół folklorystyczny z Chełmka pod kierunkiem pana Krzysztofa Dłubisza. Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik wyraziła wielkie zadowolenie z faktu iż z roku na rok przybywa szkół, które chcą w naszym kolędowaniu uczestniczyć. Dziękując za przybycie i za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występu, zaprosiła wszystkich na kolejne wspólne kolędowanie w przyszłym roku.


Na początku było Słowo...

We wtorek 11 grudnia jak co roku uczniowie Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim w sali na „organistówce” przygotowali dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim, oraz zaproszonych gości spotkanie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie rozpoczęło się montażem słowno-muzycznym o tematyce adwentowej. Wprowadził on wszystkich zebranych w nastrój przedświąteczny. Później wszyscy wspólnie obejrzeli przedstawienie jasełkowe pt. „Wigilia sieroty”. Trzecia część przedświątecznego spotkania rozpoczęła się uroczystym odczytaniem fragmentu Ewangelii według św. Jana, o narodzeniu Jezusa. Następnie przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych, dętych i klawiszowych, wspólny śpiew kolędy był przeplatany poezją i rozważaniami na temat Bożego Narodzenia. Jak co roku dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z ich opiekunką Ewą Bialuchą przygotowały kartki świąteczne i drobne upominki świąteczne dla wszystkich zebranych. Cały program artystyczny przedstawili uczniowie z kółka teatralnego działającego przy naszej szkole. I tak w tym roku w rolę Maryi wcieliła się Ania Kulik, a rolę Józefa odegrał Mateusz Zientek. W przestawieniu główne role odegrały Aldona Klimza, Marta Staniucha, Magdalena Plewniok i Paulina Sikora, Wiktoria Kowalik. Uczestnicy spotkania podkreślali bardzo dobrą grę młodych aktorów i nagrodzili ich rzęsistymi brawami. Ten sam program artystyczny zostanie przedstawiony także dla wszystkich pracowników i uczniów naszej szkoły 19.12.2012. Za przygotowanie tegorocznych jasełek odpowiedzialne były: Ilona Misterek, Bernadeta Jaronicka, Anna Malczyk. Oprawę muzyczną przygotował Krzysztof Dłubisz i ks. Paweł Gajda.


Nagroda w konkursie recytatorskim

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Magdalena Sędor zajęła trzecie miejsce w VI Powiatowym Konkursie Poetyckim „Poetycka herbaciarnia”. Konkurs odbył się 27 listopada 2012r. w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu. Magda niemal po aktorsku wyrecytowała wiersz Bolesława Leśmiana „Urszula Kochanowska”. Zajęte przez nią miejsce tym bardziej cieszy, że konkurencja w kategorii szkół podstawowych była ogromna i wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani. Magdzie gratulujemy.


Święty Mikołaj w naszej szkole


Akademia z okazji Dnia Górnika

4 grudnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Górnika, w której uczestniczyli zaproszeni górnicy, grono pedagogiczne oraz uczniowie wszystkich klas. Święto to obchodzone jest ze szczególnym pietyzmem , ponieważ mieszkamy w bliskim sąsiedztwie kopalń i wiele rodzin związanych jest z górnictwem. Na początku bardzo licznie przybyłych honorowych gości powitała pani dyrektor Regina Pioskowik, a uczniowie odśpiewali ,,Sto lat" następnie rozpoczęli swoje występy. Dzieci zaprezentowały przedstawienie pt: „Węgielek” mówiły wiersze, przedstawiły humorystyczne scenki i dowcipy w gwarze śląskiej , śpiewały śląskie piosenki oraz zatańczyły trojaka. Na zakończenie podarowały górnikom przygotowane przez siebie kartki i złożyli życzenia. Po części artystycznej, górnicy chętnie odpowiadali na liczne pytania uczniów, które dotyczyły ich codziennej pracy na kopalni. Program artystyczny przygotowali - Ewa Jarosz, Renata Ticman, Barbara Tworzydło i Krzysztof Dłubisz.


Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W poniedziałek 12 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu państwowego.
Uczniowie klas II b i III b przygotowali montaż słowno-muzyczny związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918r. Wiersze o tematyce wojennej i niepodległościowej oraz informacje związane z historią Polski przybliżyły uczniom charakter tego święta. Akademię urozmaiciły pieśni żołnierskie z okresu I wojny światowej zaśpiewane przez szkolny chórek, przygotowane przez p. Krzysztofa Dłubisza. W repertuarze znalazły się takie utwory jak: „Piechota”, „Brygada” czy „Wojenko, wojenko…”
Po zakończeniu występów dzieci cała szkoła zaśpiewała kilka znanych pieśni żołnierskich z tego okresu. Następnie p. Dyrektor rozdała nagrody, które zdobyli uczniowie wyróżnieni w konkursie plastycznym pt. „Jesienne drzewa”.
Po akademii odbyła się dla uczniów klas IV-VI prelekcja z prezentacją multimedialną , która wygłosił Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląski w Bieruniu Pan Romuald Kubiciel. Prezentacja zawierała zagadnienia związane z naszymi symbolami narodowymi godła, flagi i hymnu. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i żywo reagowali na pytania prelegenta. Była to bardzo ciekawa lekcja historii.


Pasowanie na czytelnika

Ze względu na duże zainteresowanie pierwszoklasistów, którzy już od września pytali o możliwość wypożyczeń, w ostatnim tygodniu października odbyła się pasowanie na czytelników. Przed uroczystością nowi czytelnicy zostali zapoznani z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej, zasadami zachowania się w bibliotece i uczyli się wypożyczania książek . Obejrzeli przedstawienie pt. "Szlakiem baśni" przygotowane przez ucz. kl. IIIa, odpowiadali na pytania dotyczące baśni i złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą dobrymi czytelnikami. Na zakończenie otrzymali zakładki do książek. Od czasu pasowania pierwszoklasiści stanowią największy procent wypożyczających. Oby ten zapał im nie minął.


Piesza wycieczka do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim

24 października 2012 roku uczniowie klasy V a, V b, VI a i VI b Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką nauczycieli Barbary Wycik, Danuty Koziołek, Grzegorza Zyzaka i Rafała Jaskóły mieli zorganizowaną wycieczkę pieszą do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim. Dzieci miały możliwość zwiedzenia obiektu i spędzenia w aktywny sposób kilku godzin. Młodzi sportowcy mieli zaplanowane zajęcia fitball oraz przetestowali urządzenia sportowe na siłowni pod opieką pani instruktor. Korzystając z pięknej pogody rozegrano klasowy turniej piłki nożnej oraz gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.


Zbiórka żołędzi i kasztanów dla ”Leśnego Pogotowia”

4 października bieżącego roku dzieci klasy VI A i VI B Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik oraz wychowawców Danuty Koziołek i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w zbiórce żołędzi dla „Leśnego Pogotowia”. Uczniowie klas szóstych już dwa tygodnie przed wyjściem do lasu przynosili żołędzie i kasztany do szkoły aby je przekazać dla potrzebujących zwierząt. Do pogotowia trafiają ranne, chore lub porzucone zwierzęta. Większość z nich, otoczona troskliwą opieką odzyskuje zdrowie i wraca na łono natury. Zwierzęta, które nie mogą powrócić do pełni sił mają zapewnione schronienie do końca swoich dni. Zarówno lekcja przyrody w plenerze, gry i zabawy ruchowe w terenie jak i zbiórka żołędzi cieszyła się wielkim zainteresowaniem dzieci. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej

W październiku kl. IVb i IIa wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim. Dzieci poznały bibliotekę, zasady korzystania z książek oraz rozmieszczenie księgozbioru ze szczególnym uwzględnieniem części przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Tematem przewodnim lekcji dla kl. IV było bezpieczne korzystanie z Internetu, natomiast drugoklasiści słuchali opowiadań, wierszyków i zgadywanek.


Wizyta Pani Giselle Rondeltap z fundacji Edu-Care

Dnia 22.X.2012 nasza szkoła miała przyjemność gościć panią Giselle Rondeltap z fundacji Edu-Care. W związku z tym wydarzeniem uczniowie SP2 pod opieką Ewy Jarosz oraz Anny Malczyk przygotowali krótki program artystyczny. Na samym początku pani Giselle została powitana przez uczennicę kl.Va Olę Wyciślik. Następnie uczniowie klas pierwszych, czwartych i piątych zaśpiewali angielską piosenkę “Say Hello”. Po wesołym powitaniu dziewczynki z klasy czwartej wyrecytowały wiersze “Twinkle , Twinkle…” oraz “Happines”. Kolejnym punktem programu był występ akrobatyczny w wykonaniu Klaudii Czmok, Oli Achtelik, Hani Kobior, Blanki Pyras i Oliwi Król. Udane popisy akrobatyczne dziewcząt zostały przyjęte gromkimi brawami. Następnie dzieci zaśpiewały piosenkę “Everything is Great” oraz opowiedziały kilka żartów w języku angielskim. Ostatnim punktem programu był występ taneczny dziewcząt do utworu „Waka, Waka”. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę “Say Goodbye”.


Wycieczki do lasu

W dniach 15., 16. i 17. października uczniowie naszej szkoły z nauczycielem przyrody p. Janem Janotą i wychowawcami wybrali się do leśniczówki na Błędowie. Po lekcji przyrody i zbieraniu runa leśnego uczniowie mogli zjeść kiełbaski upieczone na ognisku.


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 15 października 2012 roku o godzinie 11:00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Organizatorem uroczystości byli uczniowie klas IV, V, VI oraz szkolne koło teatralne.
Zaproszone zostało grono pedagogiczne oraz nauczyciele emeryci i pracownicy administracji szkoły. Celem imprezy było podziękowanie za trud włożony w edukację i wychowanie.
Spotkanie rozpoczęły uczennice klasy IV b recytując wiersze. Następnie artyści koła teatralnego oraz uczniowie klasy V b przedstawili krótkie inscenizacje na temat życia szkolnego. Po tej części dziewczynki z klasy IV a i IV b wystąpiły z krótkim programem gimnastycznym przygotowanym pod kierunkiem pana Jaskóły. Na koniec uczennice klasy VI b poprowadziły koncert życzeń, który zakończył się wręczeniem nauczycielem i gościom kwiatów.


Pola Nadziei

„Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja. Jego celem jest m. in. uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. W dniu 11.10.2012 przyjechali do naszej szkoły przedstawiciele Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci pani Marta Jurczyk i pan Sebastian Szumilewicz. Przywieźli cebulki żonkili.Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Uczniowie klasy IVb posadzili pod czujnym okiem nauczyciela Jana Janoty 100 cebulek żonkili w szkolnym ogrodzie na rabatce przygotowanej przez pana woźnego Bernarda Głosa. Mamy nadzieję, że żonkile przetrwają zimę, a wiosną pięknie zakwitną. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły wezmą udział w konkursach i wydarzeniach „Pola Nadziei” 2013. Koordynatorem programu w szkole jest opiekun Samorządu Uczniowskiego T. Staniucha.


Wczoraj przedszkolaki – dzisiaj pierwszaki - ślubowanie klas pierwszych

9 października 2012 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Czterdzieścioro dzieci klasy I a i I b przyjęto do grona społeczności naszej szkoły. Po zaprezentowaniu programu artystycznego pierwszoklasistów, a przed ślubowaniem dyrektor szkoły Regina Pioskowik stwierdziła, że są pierwszym rocznikiem, który ma zaszczyt ślubować na nowy sztandar szkoły. Program artystyczny przygotowały wychowawczynie klas pierwszych: Bernadeta Synowiec i Bożena Stolecka. Również wójt gminy – Stanisław Jagoda pamiętał o pierwszakach. W jego imieniu życzenia i słodkie upominki przekazała sekretarz gminy – Celina Ganobis. Dyrektor szkoły wręczyła pamiątkowe książki od Rady Rodziców. Również starsi koledzy i koleżanki z klas drugich przygotowali dla pierwszaków krótki program artystyczny i podarowali im maskotki na szczęście. Całą uroczystość obserwowali zaproszeni goście, rodzice i nauczyciele. Po całej uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.


Lekcja teatralna

8 października w naszej szkole odbyła się lekcja teatralna dla uczniów klas IV-VI.


Prezent na rozpoczęcie roku szkolnego

Nasi uczniowie na trampolinie podarowanej przez sponsorów z Holandii.


Rozpoczęcie roku szkolnego

3 września 2012 roku o godz. 9.00 rozpoczęła się w naszej szkole uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013. Przestawienie składało się z 3 części:
- powrót z wakacji,
- rozpoczęcie roku szkolnego,
- witajcie pierwszaki, Uczniowie klasy IVa i IVb prezentowali wiersze i piosenki związane z tematyką wakacyjną i powrotem do szkoły. Dużo miejsca poświęcono na powitanie pierwszoklasistów, którzy poraz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły. Przedstawiciele “pierwszaków” również przywitali wszystkich nauczycieli i uczniów. Następnie głos zabrała pani dyrektor. Przedstawiła zebranym organizację roku szkolnego 2012/2013. Życzyła wszystkim, a zwłaszcza pierwszej klasie samych sukcesów w nauce i radości z przebywania w szkole.


Zestawy podręczników na rok szkolny 2012/2013

Zestawy podręczników na rok szkolny 2012/2013 można znaleźć w sekcji dla rodziców


Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018   2018/2019   2019/2020