Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły w roku szkolnym 2014/2015

Dzisiaj mamy wtorek, 19 marca 2024 roku.



Zakończenie roku szkolnego


Pożegnanie absolwentów

25 czerwca o godzinie 12 w naszej szkole rozpoczęło się pożegnanie absolwentów roku szkolnego 2014/2015. Atmosfera była bardzo podniosła, ponieważ swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Wójt Gminy Stanisław Jagoda, Sekretarz Gminy Celina Ganobis, Kierownik GZO Gabriela Penczek, Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Plewnia, Przewodniczący Gminnej Komisji Edukacji Andrzej Mądry, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Ewelina Stolecka, Ksiądz Proboszcz Piotr Guzy oraz Rodzice absolwentów.
Po powitaniu wszystkich przez panią dyrektor Reginę Pioskowik głos zabrali piątoklasiści, którzy pożegnali szóstoklasistów i wręczyli im pamiątkowe misie. Następnie uczniowie dziękowali rodzicom za pomoc i możliwość ukończenia szkoły wręczając im symboliczną różę. Potem rozpoczął się montaż słowno – muzyczny, w którym absolwenci żegnali się ze szkołą i nauczycielami.
Po występach nadszedł bardzo przyjemny moment dla tych uczniów, którzy dzięki swojej pracy i nienagannej postawie przez cały rok szkolny osiągali bardzo dobre wyniki w nauce. Efektem tego były świadectwa z wyróżnieniem.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Stanisław Jagoda, który wręczył „Nagrody Wójta” dla uczniów: Dawid Zagracki, Mateusz Kijewski, Hanna Kobior, Łukasz Nieszporek, Mateusz Klimza, Maja Budzyń, Maciej Palka, Sabina Sobczyk, Anna Śmiałkowska.
Nagrodę za najwyższą średnią ocen i wzorowe zachowanie oraz pamiątkową nagrodę za najwyższy wynik uzyskany na sprawdzianie szóstoklasisty otrzymał Łukasz Nieszporek. Absolwent ten otrzymał także „Nagrodę Radnych” – rower.
Nagrody otrzymali także uczniowie: Bartosz Burzyński za uzyskanie na sprawdzianie szóstoklasisty wyniku 100% z matematyki, Daria Wojtala i Anna Śmiałkowska za uzyskanie na sprawdzianie szóstoklasisty 100% z języka angielskiego, Damian Krawczyk otrzymał nagrodę „Pasjonat Historii”, Anna Nowrocka i Oliwia Król otrzymały nagrodę za pracę w Samorządzie Szkolnym, Anna Śmiałkowska, Daria Wojtala i Mateusz Ganobis za reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym.
Pan Grzegorz Zyzak wręczył nagrodę „Sportmen i Sportmenka roku” Oliwii Król i Mateuszowi Kijewskiemu. Wręczył także medale za osiągnięcia sportowe innym absolwentom.
Po rozdaniu nagród uczniom pani dyrektor Regina Pioskowik wręczyła listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem, a następnie statuetki i podziękowania rodzicom, którzy uczestniczyli w pracach na rzecz szkoły. Dyrektor szkoły uhonorowała także medalami „Przyjaciela Szkoły” zaproszonych gości.
Po części oficjalnej jeszcze raz zaprezentowali się absolwenci w montażu słowno – muzycznym poświęconemu wakacjom oraz zaprezentowała się drużyna siatkarska i drużyna akrobatyczna.
Na koniec absolwenci i zaproszeni goście pozowali do wspólnych zdjęć.
Życzymy absolwentom słonecznych wakacji i samych sukcesów w gimnazjum.


X Integracyjny Biwak Żeglarski

23 czerwca 2015 r. reprezentacja naszej szkoły, wzięła udział w X Integracyjnym Biwaku Żeglarskim, który odbył się, jak zawsze na terenie Yacht Clubu OPTY w Chełmie Śląskim. W tym roku hasłem przewodnim była zjednoczona Europa. Występ naszych uczniów był częścią bogatego programu artystycznego biwaku. Zespół naszych rozśpiewanych uczniów, przedstawiony publiczności oraz przygotowany przez Panią Dyrektor Reginę Pioskowik, zaprezentował wiązankę piosenek wakacyjnych. Profesjonalną oprawę muzyczną zapewnił Pan Krzysztof Dłubisz. W tym roku śpiewająco reprezentowali naszą szkołę uczniowie klas V: P. Bryl, A. Ciszewska, E. Hochuł, N. Idziak, S. Jochemczyk, W. Kozyra, K. Pastwa, J. Szafrańska, J. Synowiec, W. Szopa, D. Widera, A. Wąż oraz D. Ziajka. Oprócz śpiewu były też tańce, nasze uczennice (min. Z. Kołodziej), które trenują układy taneczne, przedstawiły wraz z zespołem interesujący program. Ale Biwak Integracyjny to nie tylko popisy na scenie ale przede wszystkim wspólna zabawa dzieci, które nie znają barier z młodymi ludźmi, dla których los nie był łaskawy. Za rok znów pojedziemy i znów DAMY CZADU!


Egzamin na kartę rowerową

22 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbył się test praktyczny na kartę rowerową. Egzamin przeprowadzili policjanci z powiatu bieruńsko - lędzińskiego.
Do egzaminu przystępowali uczniowie klas 5, który zdali najpierw test teoretyczny. Dzieci opanowawszy teorię oraz zaopatrzone w sprawny rower były gotowe do prezentacji swych umiejętnościami przed policjantami drogówki.
Plac, który dzieci miały przejechać nie należał do najłatwiejszych, a mimo to zdali wszyscy - 27 osób. Świadczy to o świetnym przygotowaniu naszych rowerzystów.
Zachęcamy innych uczniów do zdawania na kartę rowerową w przyszłym roku szkolnym.


Przedstawienia profilaktyczne

Dnia 03.06.2015r. w ramach realizacji działań profilaktycznych uczniowie klas piątych pod kierunkiem pedagoga szkolnego przygotowali dla klas I- III dwa przedstawienia pt. „I ty odpowiadasz za swoje bezpieczeństwo” i „ Tylko nie pal”


Dzień Dziecka - Dzień Sportu


Dzień Matki

Dnia 27 maja w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy. Uczniowie klas młodszych przedstawili wiersze i piosenki, w których wyrażali wdzięczność swoim mamom. Każde dziecko przygotowało laurkę i napisało życzenia, które zostały wręczone w czasie akademii. Uroczystość przygotowały p. Barbara Dułacz, p.Barbara Tworzydło oraz p. Bernadeta Kuś.


Wycieczka do JuraParku w Krasiejowie

W czwartek 21 maja 2015 r. uczniowie klas czwartych pojechali na wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie. Celem wycieczki było zwiedzanie pawilonu paleontologicznego i JuraParku, poznanie prehistorycznego świata dinozaurów, dostrzeżenie zmienności gatunków, poszerzenie zakresu zainteresowań dzieci. Park zwiedziliśmy zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką jest Tunel Czasu. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabierała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Począwszy od Wielkiego Wybuchu poznaliśmy kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu rozpoczęliśmy spacer wśród prehistorycznych stworzeń po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej. 1500 metrowa ścieżka, którą przemierzyliśmy poszczególne okresy ery dinozaurów. Wzdłuż trasy rozmieszczone zostały rekonstrukcje dinozaurów oraz liczne foto-realistyczne plansze przedstawiające środowiska roślinne. Następnym etapem wycieczki był Pawilon Muzealny w którym znaleźliśmy największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów. Kolejnym punktem programu zwiedzania były warsztaty paleontologiczne – polegające na preparowaniu z gipsowego bloku „szkieletu” dinozaura oraz poznawaniu tajników pracy paleontologa. Po zjedzeniu obiadu uczniowie zwiedzili Prehistoryczne Oceanarium. Mogliśmy się przenieść w świat podwodnego życia ogromnych gadów i stanąć „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Jurapark miał nie tylko do zaoferowania naukowe fakty, ale również kino 5D, niezwykły plac zabaw oraz karuzele, które zachwyciły wszystkich.


Akcja „Polskie jabłka w SP2”

Od 21.05.2015r nasza szkoła bierze udział w akcji „Polskie Jabłka”. Nasi uczniowie wraz z wychowawcami dostają codziennie na drugie śniadanie wspaniałe i zdrowe jabłka od polskich sadowników. Oprócz jabłek uczniowie mogą delektować się pysznym sokiem jabłkowym. W Dzień Dziecka zostaną przeprowadzone liczne zawody sportowe i konkursy związane z tematem zdrowego odżywiania. Akcja ta realizowana jest pod kierunkiem Agencji Rynku Rolnego.


Dzień strażaka w naszej szkole

12.05.15r społeczność szkolna SP2 gościła wspaniałych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmie Śląskim. Oprócz życzeń, podziękowań, własnoręcznie wykonanych laurek, wierszy i piosenek uczniowie mieli okazję porozmawiać i dowiedzieć się od strażaków wiele ciekawostek o ich trudnej pracy. Wszyscy zgodnie orzekli, że Straż Pożarna jest potrzebna i niezwykle ważna w życiu społeczeństwa. Na koniec spotkania uczniowie mogli spędzić parę chwil w wozach strażackich, którymi goście przyjechali do szkoły. Spotkanie było niezwykle udane i ważne dla wszystkich.


Akademia z okazji święta 3 maja

Dnia 30 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Krótki program artystyczny przygotowali uczniowie klasy IVa. Przypomnieli najważniejsze fakty z historii Polski w czasie rozbiorów poprzedzające uchwalenie konstytucji, a także postaci, które odegrały najważniejszą rolę w tym doniosłym dla naszego kraju wydarzeniu.


Słodki dzień

24 kwietnia odbył się w naszej szkole „słodki dzień”. Akcja miała na celu pomoc głodującym dzieciom w Afryce. Nauczyciele i uczniowie kupując dla siebie coś słodkiego mogli pomóc innym. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a jej efekty przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. W czasie trwania akcji zebraliśmy 720,80 zł - za co bardzo SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!! Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Uczniów i Rodziców którzy czynnie włączyli się w akcję i upiekli ciasta.


Dzień Ziemi - klasy I-III

24 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Ziemi. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III. Przedstawienie o tematyce ekologicznej przygotowała klasa IIIa pod kierunkiem p. Bożeny Stoleckiej. Rozdano też nagrody za konkurs wiedzy o środowisku społeczno-przyrodniczym. W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas I-III.
Julia Bała kl. Ia
Marcel Manecki kl. Ib
Jacek Łanda kl. Ic
Wiktoria Kaniewska kl. IIa
Łukasz Seweryn kl. IIb
Mateusz Smolej kl. IIc
Antonina Siarkowska kl. IIIa
Wiktoria Klima kl. IIIb
Dzieci odpowiadały na pytania związane ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym i rozwiązywały zadania. Najwięcej punktów zdobyli:
Julia Bała kl. Ia - I miejsce
Łukasz Serweryn kl. IIa - II miejsce
Marcel Manecki kl. Ib - III miejsce


Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem

23 kwietnia odbyło się w naszej szkole potkanie autorskie z Panem Waldemarem Cichoniem. Uczniowie mieli przyjemność poznać twórcę serii książek dla dzieci, które w zabawny sposób prezentują przygody kota o imieniu Cukierek. W trakcie spotkania pisarz opowiedział historię jak doszło do powstania książki, prezentował fragmenty tekstu oraz odpowiadał na pytania publiczności. Na zakończenie wypisywał dedykacje do książek swojego autorstwa.


Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi i właśnie z tej okazji uczniowie klas piątych wraz z nauczycielką przyrody przygotowali akademię. Biletami wstępu na akademię była zgnieciona puszka aluminiowa - uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie recyklingowym prowadzonym przez fundację RECAL. Następnie uczennica prowadząca uroczystość wprowadziła zebranych gości (Dyrekcję SP2, grono pedagogiczne i uczniów klas IV, V i VI) w problematykę ochrony przyrody. Poruszyła zagadnienia z zakresu odpowiedzialności społecznej oraz recyklingu. Po krótkim wprowadzeniu młodzi aktorzy naszej szkoły wystąpili w przedstawieniu pt: "Sąd nad niewdzięcznym człowiekiem". Jak wskazuje tytuł miejscem akcji była sala sądowa. Nie zabrakło sędziego (Dominik Ziajka), prokuratora (Bartek Kulik) oraz adwokata (Dawid Strauch). Oskarżonym była Wiktoria Szopa. Oprócz głównych bohaterów w przedstawieniu wzięło udział wielu innych uczniów, którzy wcielili się w świadków, ławników oraz w postaci irracjonalne takie jak: diabeł, Ewa z raju, wymarłe dinozaury. Finałową sceną było odczytanie wyroku skazującego oraz przyznanie się oskarżonego do winy. Puentą przedstawienia było przesłanie: Ziemię macie tylko jedną, Ziemię piękną i niepowtarzalną zatem szanujcie ją dla przyszłych pokoleń. Po przedstawieniu Pani Dyrektor wręczała dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursów przedmiotowych - przyroda, matematyka oraz plastycznych.


Wiosenny spacer

15 kwietnia lekcja przyrody klasy 6a odbyła się w terenie, a dokładniej mówiąc na szkolnym podwórku. Celem lekcji było wyszukanie w naszym szkolnym ogrodzie ciekawych przyrodniczo roślin, zwierząt, a nawet zjawisk.
Uczniowie spacerując dostrzegli przepiękne drzewko magnolii.
Określili dokładnie jego gatunek - Magnolia stella - charakteryzuje się ona tym, że kwitnie już od marca, a jej kwiaty są białe. Wędrując dalej uczniowie zatrzymali się obok krzewów forsycji.
Piękny złoto-żółty kolor skłonił uczniów do poszukania informacji na temat tej rośliny. Okazało się, że pochodzi ona z Azji Wschodniej i że ma ona podobne warunki do rozwoju w Polsce. Natrafili również na rabatę z tulipanami. Uczniowie od razu zwrócili uwagę, że są to rośliny bulwiaste charakterystyczne dla strefy stepów. Wędrując dalej natrafili na małego, owadożernego jeża. Był zwinięty w kłębek.
Na zachodnim krańcu ogrodu uczniowie zauważyli starą zakopaną w ziemi oponę, w której kolonie swoją miały charakterystyczne robaki.
Jak później ustalono był to gatunek - kowal bezskrzydły.
Lekcja w terenie szybko minęła i jak się okazało wystarczy dokładnie obserwować przyrodę, a można wiele zobaczyć.


Misterium Męki Pańskiej

Tradycyjnie już w ostatni dzień zajęć lekcyjnych odbyła się uroczysta akademia przygotowująca uczniów do dobrego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. W tym roku uczniowie klas V przygotowali inscenizację Drogi Krzyżowej. W rolę Jezusa wcielił się Bartosz Kulik, w rolę Maryi – Aleksandra Ciszewska, Weroniką była Dominka Widera, a Szymonem z Cyreny – Eryk Polczyk. Pozostałe osoby zarówno żołnierze, jak i płaczące niewiasty odegrały wspaniale powierzone im role. Całe Misterium połączone było z rozważaniem Drogi Krzyżowej opartej na prezentacji multimedialnej zdjęć z Ziemi Świętej. Zdjęcia ukazywały drogę od dziedzińca Piłata aż do bazylikę Grobu Pańskiego. Po tym rozważaniu uczniowie klas II przypomnieli wszystkim zebranym obrzędy wielkanocne i złożyli świąteczne życzenia wszystkim pracownikom i uczniom naszej szkoły. Do życzeń dołączyła się Pani Dyrektor Regina Pioskowik i obecny na akademii ks. proboszcz Piotr Guzy.


„Zajączek” w Ic

Do klasy Ic tuż przed Świętami Wielkanocnymi, zgodnie ze śląską tradycją, przyszedł „Zajączek”. Dzieci były bardzo zaskoczone i zadowolone (za co szczególnie dziękujemy Rodzicom).


Zbiórka dla zwierząt

W dniach 25-26 marca 2015r. nasza szkoła włączyła się w zbiórkę organizowaną przez Komendę Powiatową Policji w Bieruniu na rzecz zwierząt ze schronisk. Wszystkim, którzy przynieśli żywność i inne artykuły dla naszych mniejszych przyjaciół serdecznie dziękujemy!


Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną

Palma wielkanocna jest jednym z ważniejszych symboli wiosennych świąt nierozerwalnie związanych z Niedzielą Palmową. Tradycyjne palmy zdobione były zielonymi roślinami np.: cisowymi, gałązkami borówek, bukszpanem itp. Dodawano sztuczne lub suszone kwiaty oraz zdobiono wstążkami. Dziś rzadko wykonuje się palmy własnoręcznie, można je kupić w każdym sklepie. Dlatego, aby popularyzować tradycje wykonywania palm wielkanocnych w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Wybór był bardzo ciężki, palmy były wykonane starannie i estetycznie. I miejsca otrzymali: Grzegorz Jeleń, Zuzanna Kołodziej oraz Jakub Waligóra, a równorzędne wróżnienia otrzymali: Patrycja Borowa, Jakub Grzyb, Mateusz Gorzkiewicz, Oliwia Jarnot, Mateusz Jarosz, Krystian Sosnowski, Nadia Tłamacz, Sandra Skorupa, Mateusz Smolej oraz Wiktoria Klima.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie oraz za trud i pracę włożoną w przygotowanie pięknych wielkanocnych palm. Gratulujemy pomysłowości i zaangażowania.


Zabawa karnawałowa klasy Ic

Klasa Ic, podobnie jak inne klasy edukacji wczesnoszkolnej, wspaniale bawiła się na balu karnawołowym. Dzieci ubrane w kolorowe, bajkowe stroje tańczyły w rytmie muzyki dyskotekowej. Nie brakowało uśmiechów, konkursów i zabaw. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji balów i wspaniałe stroje przygotowane dla swoich pociech.


Święto szkoły

26 stycznia obchodziliśmy Święto Szkoły, a dokładnie mówiąc hucznie obchodziliśmy rocznicę nadania imienia Floriana Adamskiego naszej szkole. Wśród zaproszonych gości byli: Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty p. Gabriela Penczek, Skarbnik Gminy p. Alicja Grzyb, ks. proboszcz Piotr Guzy, Dyrektor szkoły p. Regina Pioskowik, Wicedyrektor szkoły Ewa Sońta, nauczyciele oraz wszyscy uczniowie SP2. Gości powitano bogatym programem artystycznym. Na początku odśpiewano hymn szkoły i przedstawiono pokrótce sylwetkę patrona szkoły. Słowno - muzyczno - taneczny występ uczniów bardzo podobał się publiczności, ponieważ nie zbrakło w nim humoru i elementów zaskoczenia. Nasi wspaniali siatkarze zaprezentowali publiczności swoje umiejętności, a małe cheerleaderki urzekły wszystkich swoją sprawnością. Akademię przygotowali: Małgorzata Adamska, Małgorzata Golak, Grzegorz Zyzak i Rafał Jaskóła. Po oficjalnej części programu odbyły się eliminacje do szkolnego "Mam talent". Z inicjatywy pani Dyrektor odbył się koncert, podczas którego uczniowie mogli posłuchać przebojów, pośpiewać, a co niektórzy nawet zagrać na instrumentach. Następną niespodzianką dla wszystkich był smaczny poczęstunek. Na kolejne obchody Święta Szkoły musimy niestety poczekać aż rok.


Uroczystość „Dnia Babci i Dnia Dziadka”

Są dwa takie styczniowe dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu—Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim zapraszanie babć i dziadków na uroczystość ich święta stało się tradycją na stale wpisaną w repertuar imprez szkolnych.
Dnia 21 stycznia 2015r odbyła się w salce - „organistówce” uroczysta akademia z udziałem około 160 babć i dziadków. Na wstępie pani dyrektor Regina Pioskowik ciepłymi słowami i życzeniami przywitała wszystkich gości.
Następnie wystąpiły dzieci z klas I-III, uczęszczające do świetlicy i zaprezentowały montaż słowno- muzyczny oraz przedstawienie pod kierunkiem pani Renaty Ticman i Ewy Sońta oraz swoich wychowawczyń. Mali artyści z przejęciem recytowali wiersze, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Również pokaz szkolnego zespołu cheerliderek oraz zespołu tanecznego „Raz, dwa trzy” pod kierunkiem pani Anny Kramer cieszył się dużą aprobatą.
Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć humoru. Pani Iwona Rozmus z uczniami klasy VIa przygotowały scenki kabaretowe oraz wiersze i piosenki w gwarze śląskiej, a uczeń Igor Łuczak przedstawił parodię tańców dyskotekowych. Pięknymi piosenkami imprezę oprawił chórek szkolny pod opieką pana Adama Kury, a uczennice kl IV,V i VI-Maja Fiedler,Emilia Stachoń, Maja Budzyń i Sabina Sobczyk zaprezentowały wszystkim swe talenty muzyczne.
Na zakończenie odśpiewano tradycyjne „Sto Lat” a wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom prezenty wykonane w świetlicy-piękne serca. W organizacji święta pomogły mamy, działające w Radzie Rodziców.


Jasełka

Dnia 19 grudnia 2014 odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim przedstawienie jasełkowe, połączone ze wspólnym kolędowaniem. W tym roku uczniowie przypomnieli wszystkim zebranym język śląski, a także bożonarodzeniowe tradycje śląskie. W ten sposób uczniowie jak i grono pedagogiczne zostali wprowadzeni w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Na początku wszystkich zebranych bardzo serdecznie przywitała Pani Dyrektor Regina Pioskowik i zaprosiła do wspólnego obejrzenia przedstawienia jasełkowego. W tym roku w rolę Maryi wcieliła się Aleksandra Achtelik, a rolę Józefa odegrał Mateusz Ziajka. W przestawieniu nie zabrakło również matki – Anna Nowrocka, ojca – Łukasz Opitek, starka – Sabina Sobczyk, starzyka – Dominik Balon i dzieci – Paulina Sobczyk, Hania Kobior i Dominik Ziajka, pastuszków, chóru anielskiego, trzech króli. Całe przedstawienie było przeplatane wspólnym śpiewaniem kolęd. Na zakończenie świątecznego spotkania wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne złożyła Anna Nowrocka, a do życzeń dołączyła się Pani Dyrektor.
Tegoroczne jasełka przygotowała Pani: Bernadeta Kuś, Bernadeta Jaronicka, Anna Malczyk i Ilona Misterek.
Wcześniej już 9 grudnia 2014 ten sam program artystyczny został przedstawiony w sali „organistówce” dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim, oraz zaproszonych gości.


Światło betlejemskie w naszej szkole

18 grudnia harcerze – nasi absolwenci z Gimnazjum w Chełmie Śląskim przynieśli do naszej szkoły światło betlejemskie. Tegoroczne przesłanie akcji przekazywania światła betlejemskiego odbywa się pod hasłem „Pokój jest w nas”. Światło betlejemskie zostało zapalone pod naszą choinką i całą naszą wspólnotę szkolną wprowadziło w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.


Odwiedziny w klasztorze Sióstr Służebniczek

15 grudnia grupa uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 - Zuzia, Paulinka, Ania i Sabinka wraz z Dyrekcja szkoły odwiedziły pensjonariuszy Klasztoru Sióstr Służebniczek w Chełmie Śląskim. Uczennice złożyły życzenia bożonarodzeniowe i obdarowały wszystkich podopiecznych oraz siostry drobnymi upominkami wykonanymi przez uczniów świetlicy szkolnej. Siostry oraz pensjonariusze również obdarowali dzieci podarunkami. Zarówno podopieczni jak i siostry, wraz z siostrą przełożoną Mariolą, byli bardzo szczęśliwi i zadowoleni z odwiedzin uczniów. Wizyta zakończyła się wspólnym kolędowaniem. Na twarzach dzieci malowało się zaduma i wzruszenie. W drodze powrotnej uczennice powiedziały: "Dobrze, że odwiedziliśmy klasztor. Przed Bożym Narodzeniem trzeba być i pamiętać o innych ludziach, szczególnie starszych, samotnych i chorych." Ciepło i serdeczność, które wywołała nasza wizyta utwierdziła nas w przekonaniu, że chcemy tam wrócić za rok.


IX Środowiskowe Spotkanie Kolędowe
„Znów się w sercach naszych rodzisz”

10 grudnia 2014 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się już po raz IX Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: „Znów się w sercach naszych rodzisz”. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem uczennic naszej szkoły Mai Budzyń i sióstr Sabiny i Pauliny Sobczyk. Niewątpliwie to trio w wykonaniu pastorałki „Jest taki dzień” wprowadziło wszystkich zebranych w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Śpiew kolęd połączony z prezentacją zaproszonych gości począwszy od naszych przedszkolaków, a skończywszy na licealistach sprawiło, że wszyscy obecni „poczuli magię” zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Władz Gminnych, przedstawicieli Rady Gminy, księży naszej parafii, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, sponsorów naszej szkoły oraz mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości.
Pani Dyrektor Regina Pioskowik, przywitała wszystkich Gości, podziękowała za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż z roku na rok przybywa placówek, które chcą w naszym kolędowaniu uczestniczyć.
W tym roku w wspólnie z nami kolędowali przedstawiciele przedszkoli z Chełmu Śląskiego i Imielina, szkół podstawowych z Chełmu Śląskiego, Kopciowic, Imielina, Lędzin, Lędzin-Goławca. Zaprezentowali się także uczniowie gimnazjum z Chełmu Śląskiego i Imielina, szkół ponadgimnazjalnych z Chełmu Śląskiego i Bierunia, a także schola młodzieżowa działający przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Wszystkie prezentacje były połączone z wykonaniem kolęd i pastorałek w wersji instrumentalno-wokalnej za wyjątkiem uczennic ze szkoły podstawowej w Imielinie – które to przedstawiły balet do muzyki Johanna Straussa.
Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie do naszej szkoły, za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich na kolejne jubileuszowe – X Środowiskowe Spotkanie Kolędowe.


Mikołaj w Szkole Podstawowej nr 2

Szóstego grudnia, jak każe tradycja do Szkoły Podstawowej nr 2 przyjechał Św Mikołaj z prezentami i niespodzianką w postaci cukrowej waty. Święty Mikołaj przybył z orszakiem aniołków. Spotkanie z każdą klasą było indywidualne- Mikołaj mógł z każdym porozmawiać i dowiedzieć się o uczniach i szkole coś ciekawego.
Było bardzo miło i serdecznie. Klasy szóste ten dzień spędziły na spektaklu i warsztatach w teatrze, a klasy piąte były na nowo otwartym lodowisku w Chełmie Śląskim. Dyrekcja Szkoły serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji dla uczniów „Dnia Świętego Mikołaja” Radzie Rodziców, Firmie Delikatesy Centrum oraz indywidualnym sponsorom.
Do zobaczenia za rok...!


Lekcja teatralna dla uczniów naszej szkoły w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach


Dzień górnika

Tradycją już się stało, że 4 grudnia - w „Dzień Górnika”, uczniowie naszej szkoły na czele z Panią dyrektor i nauczycielami hucznie podejmują zacnych gości. Jednakże w tym roku mieliśmy okazję gościć aż 48 górników. Oprócz poczęstunku podjęto gości bogatym występem artystycznym. Dzieci na samym wstępie powitały górników uroczystym "sto lat", później zaprezentowały słowno - muzyczny program artystyczny. Nie obeszło się bez wzruszeń. Zwłaszcza gdy kilka uczennic wystąpiło w solowych piosenkach. Nierzadko śpiewały one dla swojego taty, dziadka czy wujka. Uczniowie ubrani w piękne stroje odtańczyli tradycyjny śląski taniec - trojak. Nie zabrakło również humoru. Uczniowie zaśpiewali zabawną piosenkę pt.: "Gdzie się podziały nasze podatki?", a także zaszaleli do piosenki pt.: "Słonik". Na koniec akademii uczniowie wręczyli gościom laurki z najserdeczniejszymi życzeniami. Górnicy odwdzięczyli się dzieciom odpowiadając na ich liczne i trudne pytania. Najstarszy z gości zaprezentował uczniom szpadę górniczą, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem. Z pewnego źródła wiemy, że występy uczniów SP2 bardzo się podobały, a górnicy już odliczają dni do kolejnego spotkania. Nad przygotowaniem akademii czuwały panie: Małgorzata Adamska, Teresa Staniucha, Iwona Rozmus, Małgorzata Golak, a nad oprawą muzyczna pan Adam Kura.


Dzień Pluszowego Misia

Pluszowe misie - miękkie w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 lat towarzyszą i na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze.
Ta jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. Zostało ono ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki.
W naszej szkole uczniowie klas pierwszych obejrzeli przedstawienie pt. "Bal Misia Uszatka", w którym w pięknych strojach wystąpiły dzieci z klasy IIa. Poznali też z historię powstania Dnia Pluszowego Misia, zapoznali się z sylwetkami misiów – bohaterów literackich (Misia Uszatka, Paddingtona, Colargola, Yogi, Gumisiów, Kubusia Puchatka). Nauczyły się wiersza J. Brzechwy pt."Miś". Spotkanie zakończyło się konkursem ze znajomości zwyczajów niedźwiedzi. Okazało się, że pluszowy miś to ulubiona zabawka wielu dzieci i dobrze, iż ma swoje święto.


Nasi uczniowie na VI Powiatowych Warsztatach Plastycznych „Interart”

14 listopada 2014r. reprezentanci naszej szkoły: Pola Bryl, Patrycja Borowa, Przemysław Skoczyk i Natalia Kocurek, wzięli udział w VI Powiatowych Warsztatach Plastycznych "INTERART". Nasza szkoła z przyjemnością odpowiedziała na zaproszenie organizatorów imprezy - Gimnazjum nr 2 w Lędzinach. Do dyspozycji dzieci i młodzieży było bardzo dużo atrakcyjnych materiałów i propozycji prac, był dział ozdabiania bombek, torebek na upominki, szycia z filcu i skóry... Nasi reprezentanci bawili się kolejno, na prawie wszystkich stanowiskach. Na zakończenie nasza drużyna otrzymała od organizatorów imprezy okolicznościowe dyplomy i upominki. Swoje dzieła przywieźli do szkoły, pochwalili się i opowiedzieli o dzieciakach z innych szkół, z którymi wspólnie "bawili się - ucząc". Kolejka chętnych na przyszły rok jest już bardzo duża! "Interart" - to integracyjne warsztaty plastyczne dla uczniów szkół powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz zaprzyjaźnionych szkół z Tychów i Mysłowic.


Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 12.11.2014


Hubertus - święto myśliwych i leśników

9 listopada 2014 roku w leśniczówce na Błędowie uczennice naszej szkoły czynnie uczestniczyły w Mszy Świętej z okazji wspomnienia świetego Huberta - patrona myśliwych i leśników. Koło Łowieckie "Łąbądź", które jest opiekunem leśniczówki współpracuje z naszą szkołą już od kilku lat. Co roku uczniowie zbierają żołędzie i kasztany dla zwierząt leśnych i przekazują je myśliwym z leśniczówki na Błędowie.


Dzień postaci z bajek


Odwiedzamy cementarz

Uczniowie naszej szkoły pamiętają o naszych zmarłych. W okresie poprzedzającym Święto Wszystkich Świętych odwiedziliśmy parafialny cmentarz. Wspólnie oddaliśmy hołd żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, których wspólną mogiłą opiekuje się nasza szkoła. Uczniowie składali wiązanki kwiatów, zapalali znicze i modlili się.


Dzień Edukacji Narodowej

14 października o godz. 10 w naszej szkole na sali gimnastycznej odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi, emeryci oraz zaproszeni goście. Na rozpoczęcie tego wyjątkowego dnia Maja Fidler, uczennica 4a, zagrała na skrzypcach. Później głos zabrała pani dyrektor Regina Pioskowik, która nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania.
Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy 3a i 3b recytowali zabawne wierszyki dotyczące zajęć lekcyjnych i przygotowali scenkę humorystyczną o nauczycielce, która uciekła na biegun. Nie zabrakło również popisów tanecznych, wokalnych oraz pokazu karate. Uczniowie klasy 5b zaprezentowali swoje zdolności aktorskie w inscenizacji na temat życia szkolnego pt. „Dziennik telewizyjny”. Uczennice klasy 6b, Maja i Sabina zagrały na gitarze i flecie. Potem prowadząca zaprosiła wszystkich zebranych do wysłuchania krótkiego koncertu życzeń, przygotowanego z okazji ich święta przez klasę 4b. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę wręczając listy z życzeniami i figurki - sowy. Za organizację uroczystości odpowiedzialne były: M. Adamska, D. Koziołek, R. Dłucik oraz E. Jarosz. Nad oprawą muzyczną czuwał pan A. Kura.
Po występach artystycznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły wszyscy wysłuchali koncertu grupy „Avocado”. Zespół zaprezentował również instrumenty muzyczne z różnych zakątków świata. Następnie gości i pracowników szkoły zaproszono na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.


Wizyta kl. IIIa w Gminnej Bibliotece Publicznej

13 października uczniowie kl.III a odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śląskim. Dla wielu była to pierwsza wizyta w tej bibliotece. Dzieci wysłuchały informacji o życiu H.Ch. Andersena i wysłuchały baśni pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Zapoznały się też z księgozbiorem przeznaczonym dla nich. Na zakończenie uczestniczyły w mini-quzie i odgadywały tytuły baśni.


Ślubowanie klas pierwszych

Dnia 1 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. W bieżącym roku szkolnym naukę w klasie pierwszej rozpoczęło 51 uczniów. Utworzono trzy oddziały klas pierwszych. Wychowawstwo powierzono: w klasie Ia - p.Barbara Synowiec, klasa Ib - p.Ewa Bialucha, w klasie Ic - p.Anna Malczyk. Zanim uczniowie przystąpili do uroczystego ślubowania zaprezentowali wiadomości i umiejętności, które dotychczas zdobyli w szkole. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani przez panią dyrektor Reginę Pioskowik na uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę ślubowania uczniowie otrzymali pamiątkowe książki oraz upominki. Zgromadzeni goście życzyli naszym nowym uczniom wieli sukcesów w nauce, a rodzicom wielu powodów do dumy ze swoich pociech. Uroczystość zakończono zrobieniem pamiątkowych zdjęć oraz wspólnym poczęstunkiem.


Lekcja przyrody

We wrześniu bieżącego roku dzieci klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik oraz wychowawców Ewy Jarosz, Danuty Koziołek, Doroty Baranowskiej, Barbary Wycik, Rafała Jaskóły i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu, odbyła się lekcja przyrody którą poprowadziła dla wszystkich uczniów nauczycielka Małgorzata Golak.
Dzieci wysłuchały krótkiej lekcji o lesie "Błędowskim". Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Uczniowie wysłuchali również legendy o błędnych ognikach, które to miały niby wpływ na dzisiejszą nazwę lasu. Starsze klasy wraz z nauczycielem próbowały wyjaśnić zjawisko samozapłonu nad terenami bagiennymi.
Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci.
Zarówno lekcja przyrody w plenerze, gry i zabawy ruchowe w terenie jak i zbiórka grzybów cieszyła się wielkim zainteresowaniem dzieci. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Debata o bezpieczeństwie

Policjanci z bieruńskiej komendy po raz kolejny w tym roku szkolnym odwiedzili chełmską podstawówkę. Tym razem mundurowi spotkali się z rodzicami uczniów tej szkoły. Zainicjowana przez dyrekcję odblaskowa akcja była okazją by przekazać opiekunom najmłodszych mieszkańców Chełmu Śląskiego informacje na temat bezpieczeństwa pociech. Podczas spotkania policjanci promowali też lokalny program "Jak dobrze mieć sąsiada".
Kilka dni temu bieruńscy stróże prawa spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim. Podczas prelekcji na temat bezpiecznej drogi do szkoły policjanci wręczyli wówczas dzieciom odblaskowe zawieszki. Kolejna wizyta była okazją by spotkać się z rodzicami wychowanków tej szkoły. W trakcie prelekcji mundurowi omówili ważny temat jakim jest bezpieczeństwo najmłodszych. Przypomnieli też o nowym obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych. Odpowiadali na pytania rodziców dotyczące bezpieczeństwa ich pociech podczas drogi do szkoły, jak również w czasie wolnym od zajęć. Podczas spotkania stróże prawa przybliżyli mieszkańcom Chełmu Śląskiego założenia nowego programu lokalnego "Jak dobrze mieć sąsiada".
Można o tym przeczytać na stronach Policji w Bieruniu


Odblaski dla uczniów chełmskiej podstawówki

Od 31 sierpnia br. piesi poruszający się po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Wychodząc naprzeciw nowemu przepisowi dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim jako pierwsza w naszym powiecie wyposażyła wszystkich swoich uczniów w odblaski. W ramach programu "Bezpieczna droga do szkoły" bieruńscy policjanci wręczyli dziś najmłodszym chełmianinom zawieszki, które z całą pewnością będą pomocne w byciu widocznym na drodze.
Policjanci z Bierunia odwiedzili dziś uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim. Spotkanie mundurowych z wychowankami tej szkoły odbyło się w ramach programu "Bezpieczna droga do szkoły". Dyrektor Szkoły Pani Regina Pioskowik jako pierwsza w powiecie bieruńsko-lędzińskim postanowiła zadbać o bezpieczeństwo swoich uczniów. Od firmy, w której ubezpieczona jest szkoła i uczniowie pozyskała elementy odblaskowe, które uczniowie będą nosić zarówno w drodze do i ze szkoły, a także zgodnie z nowym przepisem po zmierzchu na drogach poza obszarem zabudowanym. Bieruńscy policjanci wręczyli wszystkim uczniom chełmskiej podstawówki odblaski, udzielając im wskazówek na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasad ogólnego bezpieczeństwa. Dzieci jak zawsze chętnie uczestniczyły w pogadance z mundurowymi, a także z wielkim zainteresowaniem oglądały elementy wyposażenia policjantów i policyjny radiowóz. Stróże prawa podczas wizyty w szkole promowali też lokalny program "Jak dobrze mieć sąsiada".
Można o tym przeczytać na stronach Policji w Bieruniu


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2014/2015 odbyła się 1 września o godzinie 9:00. Akademię rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego i hymnu szkoły. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrała Pani dyrektor Regina Pioskowik, która przedstawiła wychowawców klas I-VI, oraz nauczycieli pracujących w szkole. Następnie uczniowie klas IV zaprezentowali krótką część artystyczną prezentując wiersze i piosenki o tematyce wakacyjnej, nawiązując również do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. Program przygotowały p. Barbara Synowiec i p. Ewa Bialucha. Podczas uroczystości szczególnie gorąco przyjęto uczniów kl. I i ich rodziców. Pierwszaki przybyły do szkoły z wychowawczyniami z przedszkola. Pięknie recytowanymi wierszami i kwiatami przywitały dyrekcję szkoły, nauczycieli i wszystkich uczniów. W bieżącym roku szkolnym utworzono trzy oddziały klasy pierwszej. Uroczystość zakończyło złożenie życzeń miłego pobytu w szkole oraz dobrych wyników w nauce. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.


Hymn szkoły

Tekst hymnu szkoły można znaleźć w sekcji historia szkoły.
Tekst w pliku pdf można ściągnąć tutaj


Zestawy podręczników na rok szkolny 2014/2015

Zestawy podręczników na rok szkolny 2014/2015 można znaleźć w sekcji dla rodziców


Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018   2018/2019   2019/2020