Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły w roku szkolnym 2019/2020

Dzisiaj mamy środę, 28 lutego 2024 roku.


W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim w roku szkolnym 2019/2020 najwyższą średnią 5.0 i więcej
oraz wzorowe zachowanie, zdobyli absolwenci:

Julia Błaszczyk
Mikołaj Grudniok
Jakub Grzywacz
Mateusz Jarosz
Wiktoria Klima
Patryk Kolny
Paulina Malcharek
Szymon Pastwa
Paulina Sobczyk
Julia Stolorz
Lucyna Stryjewska
Bartłomiej Szymik

Wszyscy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowy dyplom Wójta Gminy.

Decyzją Grona Pedagogicznego najlepszym absolwentem - "Primus inter pares" została
Paulina Malcharek

Najlepsza uczennica otrzymała dodatkową nagrodę w postaci tabletu, przekazaną przez Wójta Gminy Chełm Śląski - Stanisława Jagodę.DLA WSZYSTKICH MAM Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA!


Laurki dla św. Jan Pawła II z okazji Jego 100 rocznicy urodzin


Uczniowie naszej szkoły w miesiącu maju oddają cześć Maryi

Uczniowie naszej szkoły w miesiącu maju oddają cześć Maryi.
Ołtarzyki przy których nasi uczniowie odprawiają nabożeństwa majowe w swoich kościołach domowych.


Dzień StrażakaW związku z tym że akademia z okazji Dnia Strażaka nie mogła się odbyć przesyłamy naszym bohaterom podziękowania w formie piosenki!
Klasa 2b - wykonawca - Oliwia Kramek.


Nauka zdalna – Jakub - Nauczycielom
Nauka zdalna – zajęcia dodatkowe z języka niemieckiego

Dla wszystkich z nas obecna sytuacja jest trudna, nie możemy się spotykać na zajęciach w tradycyjny sposób – w klasie, w szkole.
Ale nie poddajemy się i pracujemy, tworzymy… Uczniowie klas IV i V na zajęciach dodatkowych z języka niemieckiego, które od 25.03 odbywają się zdalnie, tworzyli ostatnio plakaty związane tematem „Die Schulsachen” – przybory szkolne.
Oto efekty ich pracy. Gratulujemy wszystkim twórcom pomysłowości i zaangażowania !!!
Pozdrawiamy WAS wszystkich ciepło.


Easter

Dziś przedstawiamy prace wykonane w ramach projektu plastycznego z języka angielskiego dla klas 2 i 3 .
Zadaniem naszych artystów było przygotowanie koszyczka wielkanocnego, w którym umieszczono mnóstwo pyszności…
Spójrzcie sami …


Welcome to London

A może masz w planach wycieczkę do Londynu i nie wiesz jak ją zorganizować, żeby móc wszystko zobaczy w przeciągu kilku dni?
Przygotowany przez uczniów przewodnik zapewne ułatwi nam sprawę.
Prace powstały w ramach projektu plastycznego z języka angielskiego, dla uczniów klas 4 („British food”) i uczniów klas 5 („London trip”)


Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją.
Pogody w sercu i radości
ze Zmartwychwstania Pańskiego
oraz miłych spotkań w gronie najbliższych
życzą
Dyrektor i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim


Zdalna praca uczniów
Prace uczniów klas piątych o szkodliwości palenia tytoniu


V MISTRZOSTWA SZKOŁY W NARCIARSTWIE I SNOWBOARDZIE

2 marca bieżącego roku dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką Klaudii Pioskowik, Teresy Staniuchy i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w zawodach sportowych w Istebnej. Na stoku „Złoty Groń” zostały zorganizowane V mistrzostwa szkoły w narciarstwie i snowboardzie w których uczestniczyło 31 zawodników. Liczna grupa miłośników białego szaleństwa została podzielona na 3 kategorie wiekowe.

Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2009 i młodsi:
I miejsce Amelia Goczoł
II miejsce Mateusz Goczoł
III miejsce Miłosz Gębarowski

Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2008:
I miejsce Piotr Skrobisz
II miejsce Przemysław Bożek
III miejsce Olaf Gębarowski

Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2007 i starsi:
I miejsce Adam Koziołek
II miejsce Morris Misterek
III miejsce Zahara Łuczak
Najlepszy czas slalomu uzyskał Adam Koziołek z klasy siódmej 35,35.
Organizatorem wyjazdu był Grzegorz Zyzak a medale i puchary ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.


Dzień Logopedy

Dnia 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy.
Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej a w naszej szkole zorganizowany został przegląd wierszyków logopedycznych - " wierszyki łamiące języki", w którym wzięli udział głownie uczniowie klas 1-3 oraz kilku uczniów klas 4-5.
Uczniowie profesjonalnie przygotowywali się do występu z pomocą logopedy oraz w domu by finalnie zaprezentować swoją poprawną wymowę na scenie. Za udział w przeglądzie wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne upominki oraz dyplomy.
Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była pani Małgorzata Manecka- logopeda szkolny.


ZAWODY POWIATOWE W PIŁCE SIATKOWEJ
DZIEWCZĄT IMIELIN 2020

26 lutego 2020 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Imielinie była gospodarzem zawodów powiatowych w piłce siatkowej dziewcząt rocznik 2005 i 2006. Reprezentacja SP nr 2 z Chełmu Śląskiego zaprezentowała się znakomicie zajmując I miejsce w turnieju. W pierwszym meczu zawodniczki pokonały 2:0 w setach drużynę z SP 1 Chełm Śląski- Kopciowice (25:11, 25:8) w drugim meczu wygrały z SP 3 Lędziny (25:9, 25:13) a w finale rozgrywek siatkarskich zwyciężyły z drużyną gospodarzy SP 1 Imielin również 2:0 w setach z (25:22, 25:12). W meczu o III miejsce lepsze okazały się dziewczyny z SP 1 Chełm Śląski- Kopciowice wygrywając mecz z SP 3 Lędziny 2:1 w setach (25:17, 20:25, 15:11).
Reprezentacja dziewcząt z Chełmu Śląskiego, którą przygotował mgr Grzegorz Zyzak wystąpiła w składzie: Aleksandra Koziołek, Helena Sikora, Amelia Stolecka, Malwina Król, Julia Urbańczyk, Kornelia Sławicka, Daria Kruk, Joanna Brodzik, Julia Stolorz, Natalia Grabowska, Roksana Ryszka.
Zawodniczki SP nr 2 Chełm Śląski awansowały do dalszych rozgrywek, obecnie przygotowują się do udziału w zawodach na szczeblu rejonowym.

REJONOWE MISTRZOSTWA W TENISIE STOŁOWYM

13 lutego 2020 roku w Łaziskach Górnych odbyły się rejonowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców rocznik 2007 i młodsi. Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wywalczyła brązowe medale. Chełmska „dwójka” pod opieką Grzegorza Zyzaka wystąpiła w składzie: Aleksandra Malczewska, Laura Andrzejczak, Kinga Szpitalny, Mateusz Smolej, Bartosz Plebankiewicz, Michał Brzenk.

POWIATOWE MISTRZOSTWA W TENISIE STOŁOWYM

7 lutego 2020 roku w Chełmie Śląskim odbyły się powiatowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym. Imprezę zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Zyzak.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim zaprezentowała się znakomicie zdobywając pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach wiekowych. Kategoria dziewcząt rocznik 2007 i młodsi, I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Chełm Śląski (Aleksandra Malczewska, Laura Andrzejczak, Kinga Szpitalny), II miejsce GSP Świerczyniec.
Kategoria chłopców rocznik 2007 i młodsi, I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Chełm Śląski (Mateusz Smolej, Bartosz Plebankiewicz, Michał Brzenk), II miejsce GSP Świerczyniec.
Kategoria dziewcząt rocznik 2005 i 2006, I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Chełm Śląski (Helena Sikora, Malwina Król, Julia Urbańczyk), II miejsce GSP Świerczyniec.
Kategoria chłopców rocznik 2005 i 2006, I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Chełm Śląski (Dawid Stania, Mikołaj Grudniok, Szymon Pastwa), II miejsce GSP Świerczyniec, III miejsce SP 1 Bieruń.
Sędzią turnieju był Sebastian Gdak a puchary dla najlepszych drużyn ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.


Sukcesy Hani


Pasowanie na czytelnika w SP2

Dnia 21 lutego 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie uczniów najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, zaprezentowane przez uczniów klasy V b. Dowiedzieli się również, jak należy dbać o książki, a czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I odgadywali także zagadki, które sprawdziły znajomość tytułów wierszy dla dzieci. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę uczniowie otrzymali wspaniałe upominki, które będą im przypominać o tym uroczystym wydarzeniu.


BAL KARNAWAŁOWY

20 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas pierwszych.
Pierwszaki przygotowały na tę okazję przepiękne stroje.
Swoje przebrania uczniowie mieli możliwość zaprezentować przed swoją klasą podczas pokazu, któremu towarzyszyła taneczna muzyka. Mogli również wspólnie zatańczyć, pobawić się, a nawet spróbować swoich sił w czasie różnego rodzaju gier.
Była też przerwa na coś słodkiego. Z okazji tłustego czwartku dzieci jadły przepyszne pączki.


Tłusty czwartek


Co nowego w świetlicy szkolnej?

W II półroczu świetlica szkolna wzbogaciła się o gry planszowe, filmy dla dzieci, artykuły papiernicze oraz kolorowe siedziska. Wyposażenie zostało zakupione ze środków zebranych podczas „Kiermaszu bożonarodzeniowego”.
Uczniowie było zachwyceni nowymi rzeczami.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom kiermaszu.


Konkurs informatyczny „Bądź bezpieczny w Internecie”

W lutym 2020 roku zorganizowano konkurs informatyczny w ramach programu „Kreatywna szkoła – twórczy uczeń”.
Uczniowie klas IV – V wykonali interesujące plakaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.
Plakaty wykonali:
- Amelia Goczoł – klasa V c
- Krzysztof Gajdzik – klasa V c
- Martyna Padaż – klasa V c
- Marta Parysz – klasa V c
- Jakub Adamik – klasa V c
- Piotr Skrobisz – klasa V c.
Wyróżniono prace uczniów:
- Krzysztof Gajdzik
- Amelia Goczoł
- Marta Parysz.
Uczniowie klas VI – VIII wykonali prezentacje multimedialne
„Bądź bezpieczny w Internecie”.
Prezentacje wykonali:
- Michał Brzenk – klasa VI a
- Julia Bała – klasa VI b
- Grzegorz Jeleń – klasa VI c
- Jakub Parzniewski – klasa VIII a
- Paweł Mazur – klasa VIII b.
Wyróżnione prezentacje uczniów:
- Michał Brzenk
- Jakub Parzniewski
- Paweł Mazur.


Kampania społeczna i edukacyjna w zakresie walki ze smogiem na terenie województwa śląskiego
„RO2BIMY POZYTYWNĄ ATMOSFERĘ”

Na lekcjach biologii i przyrody uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w kampanii społecznej i edukacyjnej w zakresie walki ze smogiem na terenie województwa śląskiego „RO2BIMY POZYTYWNĄ ATMOSFERĘ”.
Uczniowie podczas zajęć wykonywali doświadczenie i zadania koncentrujące się wokół poczucia odpowiedzialności i przejmowania inicjatywy w kwestii walki ze smogiem oraz mieli możliwość zdobyć tytuł Strażnika pozytywnej atmosfery.


Walentynki


PRZEDSTAWIENIE „KŁÓTNIA W PIÓRNIKU”
W RAMACH PROJEKTU KREATYWNA SZKOŁA

13 lutego uczniowie klasy czwartej SP2 w Chełmie Śląskim wystawili przedstawienie „Kłótnia w piórniku” oparte na utworze Elżbiety Bednarczyk o podobnie brzmiącym tytule „Kłótnia w tornistrze”.

Czwartoklasiści wcielili się w role kredek, ołówka, temperówki, gumki, cyrkla, linijki, kartki papieru a nawet książki. Poprzez zabawne, rymujące się dialogi, które prowadziły ze sobą poszczególne przybory szkolne, młodzi widzowie zostali wprowadzeni w bardzo istotne zagadnienie dotyczące konieczności poszanowania przedmiotów codziennego użytku, ponieważ w ślad za tym idzie dbałość o naturalne zasoby naszej planety i kształtująca się u młodych ludzi świadomość kondycji ekologicznej naszej planety. Bohaterkom tego przedstawienia najbardziej zależało na ratowaniu drzew. Kolorowe, ale zrozpaczone kredki na zakończenie zadały odbiorcom kluczowe pytanie: „Coraz mniej jest drzew na świecie, czy Wy wszyscy o tym wiecie?”. Zaraz po nich narrator wzywał wszystkich do dbania o przybory szkolne i uświadamiał, że mamy obowiązek szanować lasy, które „oczyszczają nam powietrze”.

Tego dnia na widowni usiadły dzieci z klas młodszych, którym przedstawienie bardzo się podobało, dlatego nagrodziły młodych aktorów wielkimi brawami.

Przedstawienie realizowane było w ramach projektu „Kreatywna szkoła”, w którym bierze udział nasza placówka.


Dzień pizzy

9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy, jednej z najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawanych potraw na świecie. Świętowanie rozpoczęliśmy od zjedzenia pizzy.
Trzeba przyznać, że była ona bardzo pyszna i szybko zniknęła z talerzyków.
Następnie dzieci zostały zapoznane z historią pizzy oraz poznały wiele ciekawostek.


Sukces Zosi

6 lutego 2020 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Tychach odbył się etap rejonowy Konkursu Kuratoryjnego O Śląsku po śląsku na gawędę w gwarze śląskiej o dniu z życia dziecka opowiedzianą przez autora. Konkurs zorganizowało Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich.
Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Paweł Buchta z klasy IV oraz Zofia Kula z klasy VI b. W kategorii klas IV – VIII do etapu wojewódzkiego mogła przejść tylko jedna osoba. Jury zdecydowało, że nasz rejon będzie reprezentowała Zosia Kula. Sukces Zosi jest tym większy, że pokonała świetnie przygotowanych recytatorów z wielu szkół nie tylko powiatu bieruńsko – lędzińskiego, ale też z Tych, Katowic czy Siemianowic. Zwrócono także uwagę na bardzo dobry występ Pawła Buchty, który był najmłodszym uczestnikiem w tej kategorii wiekowej.
Zosi życzymy powodzenia w wojewódzkim etapie konkursu, który odbędzie się w Katowicach.


Dzień Babci i Dziadka

Są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.
W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych.
To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Dnia 6 lutego odbyła się ta wspaniała impreza.
Na wstępie pani dyrektor Regina Pioskowik przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami.
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny "Czerwony Kapturek".
Recytowaly również wiersze i spiewały piosenki, a na koniec wręczyły słodkie upominki.


Konkurs "Świnka - skarbonka"

4.02.2020 został rozstrzygnięty konkurs "Świnki skarbonki" w ramach projektu Towarzystwa Prudential.
Skarbonki oceniali pracownicy Towarzystwa. Nagrody wręczały koordynatorki projektu Anna Isci i Monika Dziobak.
I miejsce Patryk Ścierski
II miejsce Orziński Jan
III miejsce Alicja Bzowska
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.
Lena Malczyk IIIa
Paweł Turek IIIb
Kinga Kostyra IIIa
Julia Manda IIa
Daniel Pohl IIa
Aleksandra Nieszporek Ia
Mateusz Goczoł IIa
Krystian Hamik
Jakub Nocoń IIa
Julia Biolik Ia
Maja Dreszer IIIb
Milena Sikora IIIa
Emilia Wyciślok IIIa
Ignacy Koziołek IIa
Jakub Ring IIIa
Wszystkim serdecznie gratulujemy i w dalszym ciągu zapraszamy do oszczędzania.


„Kolędujmy u żłóbka Maleńkiemu…”

10 stycznia 2020 roku wszyscy uczniowie klas od I do V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim udali się do kościoła parafialnego, aby tam adorować ze śpiewem na ustach Maleńkiego Nowonarodzonego Jezusa.
Uczniowie mogli podziwiać przepiękną stajenkę, która z roku na rok rozbudowuje się i zachwyca nie tylko mieszkańców naszej parafii.
Wyjście to stało się już dla naszych uczniów tradycją - wszyscy bardzo chętnie wykonują kolędy i pastorałki w śpiewie zespołowym i solowym – każdy chce zaśpiewać dla Jezusa najpiękniej jak potrafi.
I za to naszym uczniom dziękujemy. Jak co roku kolędował z nami ks. Proboszcz Piotr Guzy, pani Dyrektor Regina Pioskowik, pani Wicedyrektor Ewa Sońta i wszyscy nauczyciele.


Pokazy cyrkowe w szkole


„Mario, czy Ty wiesz…”

W dniu 20 grudnia 2019 tuż przed przerwą świąteczną uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w przedstawieniu jasełkowym pod tytułem „Mario, czy Ty wiesz”.
Po wspólnym, wigilijnym łamaniu się opłatkiem w klasach, uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, aby wspólnie przeżywać zbliżającą się pamiątkę przyjścia na świat Chrystusa Pana.
Przedstawienie jasełkowe wprowadzało widzów do dawnego Nazaretu, gdzie mały Jezus (Karol Ryszka) prosi swoją mamę Maryję (Marta Parysz), aby opowiedziała Mu raz jeszcze jak to było z Jego narodzeniem. Matka opowiada o tym jak przyszedł do Niej Archanioł Gabriel (Laura Andrzejczak) i oznajmił, że będzie Matką Zbawiciela. W drugim akcie po usłyszeniu rozkazu Cezara, który odczytał herold (Adam Umiastowski) Maryja wraz z Józefem (Maksymilian Wilczak) udają się razem do Jerozolimy. Gdy dotarli do miasta kupiec (Adrian Klimek) wskazał im drogę do stajenki, gdzie przybyli do nich pasterze (Wojciech Sobczyk, Gabriel Koziorz, Jakub Jeleń, Błażej Sałapatek, Antoni Amrozik) wraz z owieczkami (Mateusz Wadas, Martyna Orzechowska, Maja Jarecka, Samanta Gabruk, Kacer Gołąb) by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. W stajence nie zabrakło oczywiści chórów anielskich (Oliwia Kramek, Emilia Kula, Julia Skutela, Natalia Chochół, Justyna Chochół, Magdalena Mochniej, Patrycja Myalska, Weronika Pyrcik Zuzanna Protasewicz), które w przepięknych kolędach i pastorałkach śpiewały na cześć Pana. Dla małego Jezuska zatańczyły Partycja i Natalia Myalskie, oraz Maria Pyrczek i Zuzanna Zagradzka, a także pasterze. Całe spotkanie prowadzone przez narrratora (Kinga Ryszka) było przeplatane wspólnym śpiewem i kolędowaniem. Na zakończenie spotkania życzenia Pani Dyrektor Regina Pioskowik, złożyła wszystkim pracownikom, uczniom i rodzicom naszej szkoły najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.
Akademię przygotowali nauczyciele: Maria Amrozik, Judyta Figiel-Kopczyńska i Ilona Misterek. Oprawę muzyczną przygotowała Karolina Bajura. Wcześniej – już 10 grudnia 2019 – ten sam program artystyczny został przedstawiony w sali na „Organistówce” dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim, oraz zaproszonych gości.


I Ty możesz zostać św. Mikołajem…

Zbiórka słodyczy dla dzieci z Katolickiej Fundacji Dzieciom w Katowicach jest już tradycją dla uczniów naszej szkoły.
Co roku staramy się „osłodzić” święta dzieciom, by choć na chwilę zapomnieli o swoich kłopotach i problemach.
Raz jeszcze życzymy im zdrowych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
A tym Wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji – zarówno uczniom jak i rodzicom – serdecznie dziękujemy!
Jak zawsze mogliśmy na Was liczyć!


„A zewsząd dzwoni kolęda święta…”

16 grudnia 2019 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się już po raz XIV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: „A zewsząd dzwoni kolęda święta…”.
Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się przepięknym koncertem Chóru parafialnego im. ks. Antoniego Chlondowskiego działającego przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim pod batutą pana dyrygenta Rafała Kozubka . Niewątpliwie ten występ wprowadził wszystkich zebranych w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przepiękny śpiew kolęd i pastorałek połączony z prezentacją zaproszonych gości i wspólnym śpiewem pokazał jak ważne dla wszystkich jest Boże Narodzenie i czas go poprzedzający.
Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Władz Gminnych, przedstawicieli Rady Gminy, księży naszej parafii, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, sponsorów naszej szkoły oraz mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości. Pani Dyrektor Regina Pioskowik, przywitała wszystkich Gości, podziękowała za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż spotkanie to odbywa się już po raz XIV i wpisało się na stałe do wydarzeń kulturalnych naszej gminy, ale i także powiatu. W tym roku w wspólnie z uczniami naszej szkoły kolędowali przedstawiciele przedszkola z Chełmu Śląskiego, którzy w przepiękny sposób wyśpiewały „Najpiękniejszą kołysankę” i „Świąteczne życzenia”, zespół „Gryfnioki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. kard. Augusta Hlonda z Chełmu Śląskiego, zespół „Gwiazdeczki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im kard. Stefana Wyszyńskiego z Imielina, zespół wokalny działający przy Zespole Szkół im. św. Barbary w Lędzinach. Wszystkie prezentacje były połączone z wykonaniem kolęd i pastorałek w wersji wokalnej i instrumentalno-wokalnej.
Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie do naszej szkoły, za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich za rok na kolejne już jubileuszowe – XV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe.


Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i wszyscy uczniowie szkoły zapraszają bardzo serdecznie
na XIV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: "A zewsząd dzwoni kolęda święta...".
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 grudnia o godz. 17:00 w budynku przy ulicy Kolberga 1


LEKCJA OSZCZĘDZANIA W KLASACH I-III

13 grudnia uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach, których tematyka dotyczyła oszczędzania. Spotkanie prowadziły konsultantki ds. planowania finansowego Prudential Polska.
Podczas zajęć dzieci rozmawiały o tym, czym jest oszczędzanie i na czym polega. Uświadamiały sobie, dlaczego warto oszczędzać, jakie korzyści płyną z oszczędzania, co mogą dzięki temu zyskać.
Dzieliły się swoimi doświadczeniami, dotyczącymi sposobów zagospodarowania własnych pieniędzy – np. kieszonkowego. Mówiły, co chciałyby kupić, określały wartość wymarzonych zabawek czy sprzętów. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. Udowodnili, że mają rozeznanie, iż pieniądze otrzymuje się za pracę oraz rozumieją, co to jest sytuacja ekonomiczna rodziny, do której trzeba dostosować swoje oczekiwania. Dzieci były żywo zainteresowane zajęciami i chętnie odpowiadały na pytania prowadzących.
Na koniec dowiedziały się o konkursie, polegającym na zrobieniu najciekawszej skarbonki.


Kiermasz Świąteczny

W dniach 10-11 grudnia 2019 r. nauczyciele świetlicy szkolnej zorganizowali kiermasz świąteczny.
Można było kupić stroiki, ozdoby oraz kartki świąteczne. Jednak największym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się pierniczki i babeczki.
Organizatorzy dziękują całej społeczności szkolnej za liczny i aktywny udział w naszej akcji.
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem mamy Mateusza S. i Szymona R.
Zebrane środki zostaną przeznaczone na doposażenie świetlicy, o zakupach będziemy Państwa informować na bieżąco na stronie internetowej.


Mikołaj się zbliża dzieci się radują…

6 grudnia do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj - przecież w takim dniu nie mogło Go wśród nas zabraknąć.
Wszyscy uczniowie i mali i duzi, oraz wszyscy pracownicy szkoły otrzymali od dostojnego Świętego słodkie batoniki.
Dziękujemy św. Mikołajowi, że do nas przybył, a Jego pracowitym Aniołkom za okazaną pomoc.


Kampania charytatywna „Świąteczne kartki dobroczynne”

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia oraz związany z nimi zwyczaj składania życzeń.
Warto przekazać życzenia w tradycyjnej formie, zapisując je na pięknej świątecznej kartce.
W dniach 5-6.12.2019r. uczniowie naszej szkoły mogli zakupić Świąteczne Kartki Dobroczynne, z których dochód został przekazany dla podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda.


Dzień Górnika 2019

4 grudnia 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Górnika.
Szkolna Barbórka, w której udział wzięli zaproszeni górnicy oraz uczniowie klas I – V pokazała, że śląska gwara jest pielęgnowana i żywa, a dzieci wspaniale godają i śpiewają po śląsku.
W uroczystości brali udział zaproszeni przez uczniów górnicy – rodzice i dziadkowie.
Program artystyczny przedstawiły dzieci z klas I-III.
Oprócz podziękowań i życzeń wypowiadanych (także gwarą) w poetyckiej formie goście mogli wysłuchać pięknych, górniczych piosenek wykonanych przez naszą wspaniałą solistkę z klasy VIIc- Annę Tesarczyk oraz przez szkolny zespół wokalny „Szfarne Dziołchy”.
Całość dopełnił pięknie wykonany przez tancerzy z klasy VII- Śląski Trojak.
Następnie uczniowie zaśpiewali górnikom uroczyste 100 lat i wręczyli laurki z życzeniami.
Później głos zabrał przedstawiciel górników, dziękując za życzenia, pamięć i doskonałe występy.
Na koniec Pani Dyrektor osobiście złożyła górnikom życzenia, zachęciła gości do odśpiewania ulubionych piosenek śląskich i zaprosiła do wspólnego zdjęcia i na słodki poczęstunek.


Szlachetna paczka

Z całego serca w imieniu Pani Doroty i jej córki Marty oraz wolontariusza Pawła dziękujemy uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za włączenie się w akcję.


Wycieczka klas II do Wielkiej Fabryki Elfów

2 grudnia 2019 roku uczniowie klas II wybrali się na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów.
Podczas bajecznej podróży w Wielkiej Fabryce Elfów uczniowie odwiedzili 10 punktów z atrakcjami.
Na dzieci czekały aktywności ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne.
Wizyta zwieńczona była spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który wręczył każdemu gadżet z motywem Fabryki.


Andrzejki

28 i 29 listopada w klasach młodszych odbyły się andrzejki.
Uczniowie zapoznali się z tradycjami i historią powstania tego święta a następnie wróżbom i przepowiedniom nie było końca.
Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z „przymrużeniem oka”.
Uczniowie przygotowywali rowniez przysmaki andrzejkowe w formie czarodziejskich kapeluszy. Zabawy i uśmiechu było wiele.


Bajtel Szychta w Sztolni Królowa Luiza

27 listopada 2019r. klasy IIIa i IIIb wyjechały do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu na Bajtel Szychtę.
Podczas piyrszej szychty mali górnicy zostali wyposażeni w górniczy ekwipunek : robocze ubrania , rękawiczki , hełmy i lampy górnicze.
Podczas Bajtel Szychty dzieci poznały realia pracy w kopalni, wykonywały różnorodne zadania , takie jak urabianie węgla kilofem , ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna.
Uczniowie mieli również okazję wziąć udział w improwizowanej akcji ratowniczej i przejechać się kolejką „Karlik”.
Wycieczka ta okazała się idealną okazją do spełnienia dziecięcych marzeń , zaspokojenia ciekawości i odczucia na własnej skórze trudu górniczej pracy w formie zabawy. Jest to doskonały sposób na integrację grupy i wspólne spędzenie czasu.


XXV Konkurs Wiedzy Biblijnej pod hasłem: „Bo kto pełni wolę Bożą,
ten jest Mi bratem, siostrą…” (Mk 3,35) – etap dekanalny

28 listopada 2019 w Imielinie odbył się dekanalny etap XXV Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych pod hasłem: „Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą…” (Mk 3, 35). Konkurs kierowany był dla uczniów klas IV i V. W tym roku tematyka konkursu obejmowała Ewangelię według św. Marka, w etapie dekanalnym także wstęp do Ewangelii i przypisy. Naszą szkołę wspaniale reprezentowały uczennice klasy V, które zdobyły najwięcej punktów w etapie szkolnym: Patrycja Myalska, Kinga Ryszka i Milena Tokarczyk.
Do konkursu dziewczyny przygotowywały się bardzo pilnie czytając wielokrotnie Ewangelię, rozważając Słowo Boże, odpowiadając na pytania z treści. Do etapu dekanalnego przystąpiło szesnastu uczestników, test był trudny wymagał bardzo dobrej znajomości treści i uzupełnieni cytatów. Nasze uczennice poradziły sobie doskonale – a jedna z Nich – Patrycja Myalska wywalczyła III miejsce i będzie reprezentować naszą szkołę na etapie diecezjalnym, który odbędzie się 27 lutego 2020 r w Katowicach. Patrycji – gratulujemy i już dziś życzymy Jej powodzenia w kolejnym etapie konkursu.Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w SP2

Jak co roku w szkole uroczyście obchodzono Dzień Pluszowego Misia. 25 listopada uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione misie i świętowali ich urodziny, bowiem w tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Miś ma dzisiaj urodziny, więc się wszyscy z nim bawimy”
Imprezę dla klas Ia i Ib przygotowały panie bibliotekarki. Uczniowie zostali zapoznani z historią pojawienia się misia wśród innych zabawek oraz z historią powstania jednego z najbardziej popularnych miśków Kubusia Puchatka. Dzieci przedstawiły swoje ulubione maskotki, złożyły solenizantowi życzenia i tańczyły z nimi.
Następnie rozwiązywały zagadki, których bohaterami były literackie i filmowe sylwetki misiów. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wystawę maskotek i książek oraz wzięli udział w zajęciach plastycznych „Mój ulubiony miś”.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało słodki poczęstunek i zakładkę do książki. Aktywny udział w zajęciach i duże zainteresowanie uczniów świadczą o tym, że miś jest jedną z najbardziej lubianych i ponadczasowych zabawek dzieci.


Dobre rady na odpady

W klasach młodszych (I - III) został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem "Dobre rady na odpady".
Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej, rozwój umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci.
Prace były oryginalne i pomysłowe z wykorzystaniem surowców wtórnych m.in. butelek, korków, puszek, folii itp.
Prace wyeksponowano na korytarzu szkolnym gdzie prezentowały się bajecznie.


Konkurs „Pieśni patriotycznej” listopad - 2019 rok

W dniu 19.11 i 20.11.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbył się konkurs pieśni patriotycznej.
W konkursie brały udział wszystkie klasy. Uczniów i uczennice do występów przygotowali wychowawcy oraz nauczyciel muzyki Krzysztof Dłubisz, który również zadbał o oprawę muzyczną konkursu.
Jury w składzie: przewodnicząca-Dyrektor Szkoły Regina Pioskowik, Vice dyrektor Ewa Sońta, nauczyciel świetlicy Renata Ticman, nauczyciel języka niemieckiego Aleksandra Leńdżwa- Wyciślok oraz pedagog szkolny Katarzyna Żórawik miało wielki problem z przyznaniem poszczególnych, premiowanych miejsc, ponieważ poziom był niezwykle wysoki i wyrównany.
Wyniki zostaną ogłoszone 20.12.2019 r.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.


Msza w intencji Ojczyzny

11.11.2019 r. o godz. 10.00 odbyła się uroczysta Msza za Ojczyznę, w której oprócz władz lokalnych, pocztów sztandarowych, chóru i orkiestry brały udział uczennice i uczniowie naszej szkoły.
Dzieci ubrane były w śląskie stroje ludowe.
Po mszy Świętej odbył się krótki koncert chóru oraz występ naszej uczennicy Anny Tesarczyk, która zaprezentowała piękną pieśń „Ojczyzna”.
Jak co roku nasi uczniowie brali udział w kolejnej lekcji patriotyzmu, poprzez oddanie czci, szacunku i ceremoniału „Dużej i Małej Ojczyżnie”.


Narodowe Święto Niepodległości

8 listopada w obu budynkach naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Najpierw, o godzinie 8.50, uczniowie klas I-V odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali pieśni patriotycznych, utworów poetyckich i krótkiej historii przedstawiającej dzieje naszego państwa od zaborów do odzyskania niepodległości w wykonaniu swoich starszych kolegów z klasy siódmej.
Z kolei uczniowie klas VI-VIII hymn państwowy odśpiewali o godzinie 11.11, a następnie wysłuchali tego samego programu artystycznego. Ten dzień wszyscy uczniowie uczcili odświętnymi strojami.


KREATYWNA SZKOŁA-TWÓRCZY UCZEŃ
„Zło i dobro jest na świecie. Co znajdujesz w Internecie? ”

W dniu 04.11.2019r. pedagog szkolny zorganizował spotkania uczniów klas IV- V z funkcjonariuszem Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu na temat „Zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni- przeciwdziałanie zagrożeniom, promowanie świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu.”
W trakcie prelekcji policjant odpowiadał na pytania nurtujące uczniów oraz podawał liczne przykłady niewłaściwego korzystania z Internetu.
Po zajęciach uczniowie zostali zaproszeni do wykonania pracy odnoszącej się do stwierdzenia: „Zło i dobro jest na świecie. Co znajdujesz w Internecie?” Na przemyślenie i wykonanie prac mieli czas do 21 listopada.
Prace uczniów były bardzo pomysłowe i kreatywne. Dzieci poprzez rysunki, kolaże, oraz teksty wierszyków wyraziły swoje spostrzeżenia dotyczące cyberprzestrzeni.
W ich pracach znalazły się odniesienia do wcześniejszego spotkania z policjantem, stąd wniosek, że aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Prace zostaną wyeksponowane na klasowych gazetkach, a najciekawsze z nich można zobaczyć na górnym korytarzu szkolnym.


Kreatywna szkoła - twórczy uczeń
„ Jesień w liściach szumiąca”

W październiku w świetlicy szkolnej przeprowadzono cykl zajęć plastycznych pod hasłem „ Jesień w liściach szumiąc”.
Zajęcia miały na celu rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych, kształtowanie umiejętności twórczego myślenia, uświadomienie uczniom, że do prac plastycznych można wykorzystać z różnorodnych materiałów.
Podczas zajęć wykorzystano surowce naturalne ( suszone liście drzew i krzewów, suszone kwiaty, ziarna fasoli, jarzębinę) oraz surowce wtórne (resztki włóczki, guziki oraz słoiki).
W ten sposób powstały piękne kolaże przedstawiające kwiaty, ludziki i zwierzątka oraz lampioniki zdobione liśćmi i bukiety z liści.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach oraz wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.
Najciekawsze prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.


Szkolny konkurs plastyczny „Jak bezpiecznie i ciekawie spędzam przerwy na zabawie”

W październiku br. został przeprowadzony konkurs plastyczny dla klas I-III
pod hasłem „JAK BEZPIECZNIE I CIEKAWIE SPĘDZAM PRZERWY NA ZABAWIE”.
Celem konkursu było rozwijanie nawyków i umiejętności bezpiecznego zachowania się podczas przerw międzylekcyjnych, propagowanie aktywnego i ciekawego spędzania czasu wolnego, rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci.
Uczniowie wykonywali prace w klasach, techniką dowolną. Konkurs zakończył się 6 listopada br. Połączony był z pogadankami w klasach dotyczącymi bezpiecznych i ciekawych sposobów spędzania przerw.
Uczniowie klasy IIIb włączyli się w organizowanie zabaw ze śpiewem na przerwach.
Nagrody dla uczniów, którzy zdobyli I, II, III miejsce w konkursie oraz wyróżnienia, zostały rozdane przez p. Dyrektor Reginę Pioskowik na apelu z okazji Dnia Niepodległości.
Wyniki konkursu:
Klasy pierwsze:
1 miejsce: Marcin Buchta, IA
2 miejsce: Jakub Goj, IB
3 miejsce: Szymon Jasiński, IB
Wyróżnienie: Jakub Morkisz, IA
Klasy drugie:
1 miejsce: Oliwia Kramek, IIB
2 miejsce: Wojciech Isci, IIA
3 miejsce: Hanna Wisiorek, IIB
Wyróżnienie: Mateusz Goczoł, IIA
Klasy trzecie:
1 miejsce: Weronika Gamon, IIIB
2 miejsce: Emilia Wyciślok, IIA
3 miejsce: Robert Borkowy, IIA
Wyróżnienie: Jakub Ring, IIIB


Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

W dniu 31.10.2019 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym w 5 kategoriach.

Kategoria dziewczyn kl. IV-VI (do rocznika 2007)
I miejsce - Aleksandra Malczewska
II miejsce - Andrzejczak Laura
III miejsce - Szpitalny Kinga
Kategoria chłopców kl. IV-VI (do rocznika 2007)
I miejsce - Mateusz Smolej
II miejsce - Plebankiewicz Bartosz
III miejsce - Brzenk Michał
Kategoria Dziewczyn kl. VII-VIII
I miejsce - Sikora Helena
II miejsce - Żórawki Zuzanna
III miejsce - Paruzel Aleksandra
Kategoria chłopców kl. VII-VIII
I miejsce - Dawid Stania
II miejsce - Mikołaj Grudniok
III miejsce - Mateusz Jarosz
Kategoria Open
I miejsce - Mateusz Smolej
II miejsce - Helena Sikora
III miejsce - Dawid Stania

Medale i puchary dla zwycięzców ufundował GOSiR Chełm Śląski.
Mistrzostwa Szkoły zorganizował i sędziował Sebastian Gdak.


Sprawozdanie z akcji „Szkoła pamięta”

Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim włączyła się w tym roku w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta’.
Wszystkie działania skierowane były na pamięć o zmarłych związanych ze społecznością lokalną lub których losy wpłynęły na jej historię. W naszej szkole w ramach akcji przeprowadzono:
1. Porządkowanie grobów żołnierzy z czasów II wojny światowej pochowanych na naszym cmentarzu – uczniowie klas VI-VIII przed uroczystością Wszystkich Świętych uporządkowali dwa groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
2. Wizyta na cmentarzu – 31 października uczniowie klas I-V wraz z nauczycielami odwiedzili chełmski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach i tym samym upamiętnić tych, którzy są na nim pochowani. Odwiedzono groby:
a) Ludzi zasłużonych dla naszej społeczności, szczególnie księży, którzy przyczynili się do obecnego kształtu zabytkowego kościoła oraz swoimi działaniami mieli wpływ na miejscowość oraz profesorów uniwersyteckich spoczywających na naszym cmentarzu. Uczniowie zostali zapoznani z sylwetkami tych postaci, ich zasługami i działalnością
b) Żołnierzy, którzy polegli na naszych terenach w czasach II wojny światowej. Przy tej okazji uczniowie zapoznali się krótko z historią działań wojennych na naszych terenach
c) Naszych przodków – mieszkańców Chełmu, których groby znaleziono wokół kościoła podczas prac remontowych, a obecnie pochowano na cmentarzu. Była to okazja do przypomnienia bogatej historii naszej miejscowości oraz pokazania, że musimy pamiętać o tych, którzy żyli w niej kilkaset lat temu.
1. 1 listopada oprócz uczniów do akcji włączyli się także ich rodzice i zadbali o to, aby nawet na opuszczonych grobach zostały zapalone znicze. W ten sposób pokazali, że na naszym cmentarzu pamiętamy o wszystkich zmarłych i żaden grób nie jest nam obojętny.
2. Uczniowie starszych klas wraz z nauczycielem odwiedzili również miejsce pamięci na Smutnej Górze w Chełmie Śląskim. Znajduje się tam cmentarz ofiar epidemii cholery, która w nawiedziła naszą miejscowość w 1 poł. XIX w.
3. Przeprowadzenie zajęć dotyczących miejsc pamięci ważnych dla Polski poza granicami kraju ze szczególnym uwzględnieniem cmentarzy takich jak: Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, Pere–Lachaise w Paryżu, cmentarz wojskowy na Monte Cassino. Pokazanie tragicznego losu Polaków tułających się po całym świecie oraz konieczności pamięci o tych miejscach.

4. Wizyta klas ósmych w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, aby poznać tragiczną historię narodu polskiego w czasie II wojny światowej.


Zbiórka dla zwierząt

Od 21 października do 4 listopada 2019 r. w naszej szkole przeprowadzono zbiórkę dla zwierząt z Przystani Ocalenie w Ćwiklicach. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Okazało się, że uczniom nie jest obojętny los zwierząt. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję i pokazali dzieciom, że dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk.


Hubertus – święto myśliwych i leśników

W niedzielę 3 listopada przypadało wspomnienie św. Huberta – dlatego też myśliwi i leśnicy w Koła Łowieckiego „Łabądź” jak miłośnicy i sympatycy przyrody spotkali się jak co roku w leśniczówce na Błędowie, by uczcić swojego patrona.
Msza Święta był wyjątkowa ,ponieważ Koło Łowieckie „Łabądź” z którym od lat współpracuje nasza szkoła obchodzi w tym roku 70-lecie swojego istnienia.
Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Nasi uczniowie czynnie włączyli się w sprawowaną Eucharystie, złożyli życzenia i wręczyli laurki.
Członkowie Koła są bardzo wdzięczni naszym uczniom za zaangażowanie w co roczną zbiórkę żołędzi i kasztanów dla zwierząt na trudny dla nich czas zimy. W tym roku zebraliśmy ich 3 tony. Członkom Koła życzymy raz jeszcze opieki św. Huberta i obiecujemy, że nie zapomnimy o zwierzętach także w przyszłych latach.


Wyniki XXV Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2019/2020

„Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą...” Mk. 3, 35
W konkursie wzięło udział 20 osób.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, bowiem samo przeczytanie Ewangelii według św. Marka było już zwycięstwem ;)
Jednak szczególnie gratulujemy:
Patrycji Myalskiej za zajęcie I miejsca
Kindze Ryszka za zajęcie II miejsca
Milenie Tokarczyk za zajęcie III miejsca

Te dziewczyny będą reprezentować naszą szkołę w etapie rejonowym!
Już dziś życzymy im powodzenia! I raz jeszcze Gratulujemy!!!ALARM NA WYPADEK POŻARU DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W CHEŁMIE ŚLĄSKIM

31 października 2019 roku o godzinie 12.00 został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas obecnych w szkole oraz nauczyciele i zatrudniony personel.
Sama akcja przebiegła bardzo sprawnie i bez żadnych komplikacji. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele oraz personel stosowali się do regulaminu, który został przedstawiony wcześniej na szkoleniu.


Odwiedzamy groby zmarłych

31 pażdziernika 2019 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na cmentarz parafialny w Chełmie Śląskim wraz ze swoimi wychowawcami.
Zbliżające się Święto Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji ale przede wszystkim czas pamięci o naszych zmarłych.
Uczniowie zapalili znicze na grobie poległych żołnierzy.


Wycieczka klas szóstych Szlakiem Orlich Gniazd

24 października 2019 r. klasy szóste pojechały na wycieczkę, której trasa wiodła Szlakiem Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.
Uczniowie mogli podziwiać zbudowany wzdłuż klifu XIV - wieczny zamek – jeden z Orlich Gniazd – Pieskową Skałę, z przepiękną architekturą i wspaniałymi ogrodami. Następnie, zachwycając się jesienną kolorystyką drzew, szóstoklasiści przeszli pod Maczugę Herkulesa, skąd roztaczał się widok na zamek, pięknie wkomponowany w wapienne skały.
Kolejnym punktem programu wycieczki był Ojcowski Park Narodowy, a w nim urokliwy Ojców i Jaskinia Łokietka, w której uczniowie poznali fakty historyczne oraz legendy dotyczące króla Polski – Władysława Łokietka.
Po zejściu ze szlaku organizatorzy czekali już z kiełbaskami, które wszystkim bardzo smakowały, zwłaszcza że dzieci same piekły je przy ognisku.
Wszystkim dopisywały humory, więc pogoda także musiała dopisać, była nie - jesienna, a letnia.
Życzymy wszystkim tak udanych wyjazdów!


Wyjazd do teatru

22 pażdziernika 2019 r. uczniowie klas V i klasy IV wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Małego w Tychach na spektakl pt.:"Bogowie i Herosi".
Była to opowieść Afrodyty o krainie bogów i herosów.
Bardzo uczniom podobała się muzyka i przepiękne tańce aktorów.
Spektakl zapoznał uczniów z symbolami świata bogów, ich rolą i znaczeniem w mitologii greckiej.


Pamiętamy o potrzebujących...

„Podaruj uśmiech dzieciom w krajach misyjnych wraz ze św. Janem Pawłem II” – pod takim właśnie hasłem 16 października 2019 w dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową rozpoczął się w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Kolberga 1 – Tydzień Misyjny. To właśnie w środę w naszej szkole miał miejsce kiermasz słodkości, który odbył się tylko i wyłącznie dzięki ofiarności naszych uczniów i ich Rodziców. Szkolne stoisko ze słodkościami, które przyniosły dzieci klas II-V zachwycało wszystkich, przepięknymi , kolorowymi i smakowitymi babeczkami i mufinkami, a także przepysznymi ciastami zachęcało wszystkich do zakupu. Dochód ze sprzedaże tych słodkości przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – bowiem zebraliśmy 1050 złotych. Za to raz jeszcze z całego serca dziękujemy.
Kolejnym wyjątkowym dniem było dla nas spotkanie z księdzem misjonarzem ks. Grzegorzem Kaputem. Ksiądz Grzegorz przez 12 lat pracował w Zambii w Nammalundu. Bardzo dokładnie przybliżył uczniom naszej szkoły życie na misji w dalekiej Afryce, a Jego opowiadania wzbogacone były prezentacją multimedialną z tych terenów. Uczniowie mogli zobaczyć stój Afrykańczyka i jego instrumenty muzyczne. Spotkanie było bardzo interesujące i zaciekawiło uczniów, którzy przede wszystkim dostrzegli w sobie chęć pomocy ludziom w dalekich krajach, docenili to że mają szkołę, kościół, jedzenie, nie muszą pracować i nie muszą chodzić po wodę do rzeki. Księdzu Grzegorzowi raz jeszcze dziękujemy i obiecujemy, że będziemy pamiętać o Nim w modlitwie.
Dochód ze sprzedaży słodkości (1050 złotych) został wpłacony na konto Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Katowickiej – na wsparcie akcji „Aniołowie Misji”. W ten sposób wesprzemy projekt zakupu pługa drogowego dla mieszkańców Nabwalyi w Zambii, którzy w porze deszczowej są całkowicie odcięci od świata. Ksiądz misjonarz, który od lat prowadzi wraz z mieszkańcami budowę drogi na tym terenie pochodzi z pobliskich Lędzin – to ks. Waldemar Potrapeluk. Zakup takiego sprzętu bardzo ułatwi ludziom mieszkającym tam pracę, ponieważ do tej pory teren równają motykami i kilofami. Wszystkie te przedsięwzięcia na pewno wywołają uśmiech na twarzy nie jednego dziecka w dalekiej Zambii, ale mogą i także uratować któremuś życie – bo mając drogę szybciej może dojechać do szpitala.
Akcję na terenie szkoły przeprowadzili nauczyciele: p. Teresa Staniucha, p. Judyta Figiel-Kopczyńska i p. Ilona Misterek.


ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW

17 października bieżącego roku miał miejsce finał zbiórki żołędzi i kasztanów. Dzieci klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty, wychowawcy Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny i Ewy Mirochy uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie oraz spotkanie z sokolnikiem panem Markiem Woźniakiem. Pani dyrektor podkreśliła że jesienią w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko to co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni a na jesiennym niebie możemy zaobserwować stada ptaków odlatujących do ciepłych krajów. Pan Marek opowiadał m.in. że „Sokolnictwo” oznaczające łowy z ułożonymi do tego celu ptakami drapieżnymi, ma około trzech tysięcy lat historii i jest jednym z najstarszych sposobów polowania. Powstało z praktycznej potrzeby zdobywania pożywienia, jednak stopniowo zyskało charakter sztuki i szlachetnej rozrywki, stając się elementem kultury łowieckiej wielu narodów. W czasach współczesnych, sokolnictwo jest jednym z coraz rzadszych przykładów tradycyjnej więzi i współpracy człowieka ze zwierzęciem. Po lekcji dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek po którym mogły spalić kalorię gdyż przygotowano dla nich krótki spacer po lesie. Ostatnim punktem programu było ognisko z pieczeniem kiełbasek na którym wręczono medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe dla osób które przyniosły najwięcej kilogramów żołędzi i kasztanów. I miejsce zajął Wojciech Zyzak który zebrał 338 kg, II miejsce Wiktor Witek 325 kg, III miejsce August Wąż 257 kg, IV miejsce Igor Żołądek 201 kg, V miejsce Damian Haśnik 179 kg, VI miejsce Kamil Pacwa 147 kg, VII miejsce Karolina Kaczmarek 127 kg, VIII miejsce Laura Ptak 118 kg, IX miejsce Dominik Hulbój 104 kg i X miejsce Mateusz Smolej 103 kg. Warto dodać że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim w tym roku szkolnym zebrali rekordową ilość 2755 kg kasztanów i żołędzi.


Dzień Edukacji Narodowej

14 października cała społeczność szkolna świętowała Dzień Edukacji Narodowej.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w chełmskim kościele, w której uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście.
Po Mszy wszyscy udali się do budynku przy ul. Śląskiej, gdzie młodzież wraz z opiekunami przygotowała akademię.
Świętowanie rozpoczęła pani Dyrektor Regina Pioskowik witając wszystkich serdecznie, szczególnie zaproszonych gości.
Akademia składała się z kilku części.
Na początku swoje taneczne umiejętności prezentowały uczennice naszej szkoły: Hania Wisiorek, Zahara Łuczak oraz Olga Wasik.
Następnie uczniowie klas I-III, Ganobis Maja, Klimek Szymon, Kula Emilia, Depta Paweł, Stuchlik Monika oraz Turek Paweł recytowali wiersz.
Punktem kulminacyjnym akademii była scenka rodzajowa pt: „W pokoju nauczycielskim na przerwie”, w której udział wzięli: Paulina Malcharek, Antonina Siarkowska, Helena Sikora, Katarzyna Ryt, Monika Słowik, Julia Stolorz oraz Dominik Pyras.
Młodych aktorów wspierał swym śpiewem chórek złożony z uczniów klas VI-VIII naszej szkoły. Akademię prowadzili uczniowie klasy VIII: Paulina Sobczyk, Jakub Grzywacz oraz Szymon Pastwa, oni również złożyli nauczycielom serdeczne życzenia w dniu ich święta, podziękowali za wszystkie starania wkładane w wychowanie i edukację dzieci i młodzieży oraz wręczyli kwiaty.
Oprawą muzyczną zajęli się pan Krzysztof Dłubisz oraz uczniowie Dawid Brzezina i Jakub Waligóra. Za pomoc w przygotowaniu uroczystości bardzo serdecznie dziękujemy przedstawicielom Rady Rodziców oraz nauczycielom: pani Marcie Baczyńskiej, Aleksandrze Leńdźwa-Wyciślok oraz Joannie Kuleszy-Kubiciel.


Warsztaty plastyczne

13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach plastycznych, których organizatorem była Szkoła Podstawowa z Odziałami Intergacyjnymi nr 2 im. Gustawa Morcinka w Lędzinach.
Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów była jesień.
Dzieci miały okazję wykonać dekoracje z różnorodnych materiałów plastycznych.
Pracowały wytrwale a na koniec czekał na nich słodki poczęstunek. Uczniowie otrzymali również dyplomy oraz pamiątkowe kubki.


Wyjątkowe pomoce dydaktyczne

Już od września 2 sale lekcyjne zostały wyposażone w nowoczesne monitory interaktywne PrometheanActivPanel 4K o wymiarach 75”. Zastąpiły one tradycyjne tablice kredowe. Uczniowie poznali już wszystkie tajniki nowego sprzętu, który daje możliwość bezpiecznego łączenia się z Internetem i wykorzystania jego zasobów edukacyjnych. Ciekawe aplikacje umożliwiają wykorzystanie nie tylko koloru, różnicy położenia zapisu, funkcjonalnego tła, ale dają możliwość zastosowania przyrządów geometrycznych. Jeden z nowoczesnych monitorów trafił do sali matematycznej, która zastała całkowicie wyremontowana. Nowy wizerunek klasy dopełniają wykonane przez uczniów bryły geometryczne. Część z nich nasi uczniowie wydrukowali przy pomocy drukarki 3D.


Dni Poczty Polskiej

W ramach obchodzonego ostatnio "Dnia Poczty Polskiej" klasy II wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego, aby przyjrzeć się mu z bliska i utrwalić zdobyte wiadomości na temat tej instytucji publicznej.
Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, mogły zaobserwować pracę urzędnika pocztowego i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym.
Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, lotnicze, kartki, telegramy; wzbogaciły słownictwo w zwroty: awizo, przesyłka, rozmowa telefoniczna. Utrwaliły znajomość swojego adresu zamieszkania. Z pomocą Pań podpisały i wysłały kartkę do swoich domów. A potem z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście listonosza...


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W pierwszym tygodniu października uczniowie klas II - V uczestniczyli w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 4 października 2019 r. pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Również dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. W ramach akcji uczniowie przez cały tydzień przypominali sobie tabliczkę mnożenia. W czasie zajęć z matematyki grali w "Tabliczkowe Bingo" oraz "Tabliczkowego Milczka". Układali domino z tabliczką mnożenia, "Memory Tabliczkowe" a także uzupełniali "Tabliczkowe Kolorowanki". Uczniowie przygotowywali również ciekawe plakaty z tabliczką mnożenia, tabliczkowe chorągiewki, kwiaty, które stanowiły kolorową dekorację naszej szkoły. Przeprowadzono także konkursy na Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia i ogłoszono konkurs pt. "Najciekawsza Tabliczka Mnożenia". Uczniowie przygotowali pomysłowe prace a najlepsze z nich zostały nagrodzone. W czasie przerw sprawdzano znajomość tabliczki mnożenia wykorzystując zabawy "Matematyczne Spacery", "Hasło Dnia" oraz "Odgadnij tabliczkowe hasło". Uczniowie wraz z nauczycielami zdawali egzaminy z tabliczki mnożenia. Wybrani wśród uczniów członkowie Komisji i Patroli Egzaminacyjnych przeprowadzali egzaminy. Kto zdał egzamin to otrzymywał LEGITYMACJĘ EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.


Wyniki Konkursu

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - wyniki konkursów

1. KLASOWY MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA
Klasa II b PAWEŁ DEPTA
Klasa III a BŁAŻEJ BIELA
Klasa III b PAWEŁ TUREK
Klasa IV NADIA KARKOSZKA
Klasa V a DOMINIK SZCZEPANEK
Klasa V b ZUZANNA STANTKE-BOGACKA
Klasa V c MARTA PARYSZ
Klasa V d KRYSTIAN CZAJOR

2. NAJCIEKAWSZA TABLICZKA MNOŻENIA
I MIEJSCE PAWEŁ BUCHTA IV
I MIEJSCE GABRIEL KOZIORZ Vb
I MIEJSCE DAMIAN HAŚNIK Vc
II MIEJSCE KINGA DRESZER Vb
II MIEJSCE KRZYSZTOF GAJDZIK Vc
II MIEJSCE NADIA BRZEZINA Vd
III MIEJSCE HANNA PENCZEK Vb III MIEJSCE PIOTR SKROBISZ Vc
WYRÓŻNIENIE GRACJAN CUBER Va
WYRÓŻNIENIE AUGUST WĄŻ Vc


Otwarcie nowej pracowni przyrodniczo-biologicznej 2019

4 października o godzinie 12 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się uroczyste otwarcie nowo powstałej pracowni przyrodniczo-biologicznej “Leśny zakątek”. Pracownia powstała w ramach konkursu “Zielona Pracownia 2019” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na uroczystość przybyli przedstawiciele organu prowadzącego: Wójt Gminy - Stanisław Jagoda, Skarbnik - Alicja Grzyb, Sekretarz - Celina Ganobis. Był z nami Parlamentarzysta Wojciech Król. Swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość Ksiądz Proboszcz - Piotr Guzy, leśnicy: Prezes Koła Łowieckiego “Łabędź” Grzegorz Brom oraz pana Eugeniusz Hachuła. Obecny był również Dyrektor ZOZ Chełm Śląski - Henryk Szczerba chirurg, ratownik medyczny, lekarz rodzinny, który przeprowadził niezwykle interesujący wykład na temat dobrodziejstw i zagrożeń płynących z lasu. Byli z nami również nasi rodzice: Przewodniczący Rady Rodziców - Dariusz Parzniewski oraz Sekretarz pani Monika Głos-Ganobis oraz Dyrektorzy chełmskich placówek oświatowych - Danuta Skowron i Dorota Kwaśniewicz. Na uroczystość otwarcia zaproszony został również Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowoczesna sala “Leśny zakątek” jest bogato wyposażona w pomoce dydaktyczne ma imponujący wystrój - fototapeta Błędowskiego lasu oraz fototapeta grzybów przypominają uczniom o żywych lekcjach przyrody w lesie. Oprócz klasyki, czyli ładnych mebli, ławek i krzeseł są także mikroskopy, model tułowia człowieka, wizualizer, monitor interaktywny oraz mikroskop z kamerą cyfrową. Nowa pracownia ma przede wszystkim rozwijać u uczniów wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody, ale także pokazywać wartości przyrodnicze najbliższego otoczenia. Po oficjalnym otwarciu pracowni przez Wójta Gminy - Stanisława Jagodę i Panią Dyrektor Reginę Pioskowik oraz po prezentacji multimedialnej nasi uczniowie zaprezentowali możliwości nowej pracowni przyrodniczo-biologicznej omawiając: strukturę piętrową lasu, grzyby jadalne i niejadalne, budowę szkieletu człowieka, wybrane narządy w tułowiu człowieka, budowę mikroskopu oraz jak przygotować preparat mikroskopowy. Następnie uczniowie klas młodszych przedstawili niezapomniany program artystyczny mówiący o ekologii, ochronie środowiska i ochronie przyrody. Uwagę wszystkich gości zachwyciła sceneria leśnej dekoracji korytarza oraz pracowni. Dzień otwarcia pracowni pozostanie na długo w pamięci społeczności szkolnej. Uważamy ten projekt za sukces wielu ludzi.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim składa serdeczne podziękowania Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Lekcja przyrody

We wrześniu bieżącego roku dzieci klas VI i VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty i wychowawców Marty Baczyńskiej, Krzysztofa Dłubisza i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie. Dzieci wysłuchały krótkiej lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadziła pani dyrektor. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci. Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie zbierali żołędzie dla zwierząt, spacerowali po lesie i zbierali grzyby. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Ślubowanie i pasowanie klas pierwszych

Dnia 10 października 2019 r. w budynku szkoły przy ul. Kolberga odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim. Po uroczystym odśpiewaniu hymnów uczestnicy uroczystości obejrzeli przedstawienie „Kłótnia w piórniku” przygotowane przez uczniów klasy 4. Następnie swoje umiejętności miały okazję przedstawić tegoroczne pierwszaki. Uczniowie wykazali się dźwięcznym śpiewem, piękną recytacją, znajomością pojęć matematycznych oraz zasad ruchu drogowego. Przedstawiły wszystko to, czego zdążyły nauczyć się w szkole i celująco zdały egzamin na uczniów. Nad całością programu artystycznego czuwały wychowawczynie: p. Maria Amrozik (kl. 1a) oraz p. Klaudia Pioskowik (kl. 1b). Nad oprawą muzyczną czuwał p. Krzysztof Dłubisz. Potem pierwszoklasiści przystąpili do uroczystego ślubowania prowadzonego przez Panią dyrektor Reginę Pioskowik. Podczas ślubowania zobowiązali się do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku dla nauczycieli i miłości Ojczyzny. Następnie Pani Dyrektor pasowała każdego pierwszaka na ucznia. Przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Rady Rodziców życzyli nowo przyjętym uczniom wielu sukcesów w nauce. Uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe książki i dyplomy. Przedstawiciele klas drugich serdecznie powitali swoich młodszych kolegów i wręczyli im upominki. Uroczystość zakończyła się zrobieniem pamiątkowych zdjęć oraz poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.


Ogólnopolski dzień głośnego czytania w SP2 Chełm Śląski 2019

W dniu 29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Z tej okazji na zaproszenie klasy II b panie bibliotekarki czytały dzieciom fragmenty lektury „Kto z was chciałby rozweselić zmartwionego nosorożca?” Po zakończeniu czytania uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące tego humorystycznego opowiadania oraz prezentowali ciekawostki o swych ulubionych zwierzakach. Młodzi czytelnicy chcieli pochwalić się swoimi umiejętnościami pięknego czytania- każdy zaprezentował fragment opowiadania o zwierzętach. Mamy nadzieję, że po takiej akcji uczniowie zaciekawieni wysłuchanymi fragmentami, samodzielnie sięgną po lektury. Uważamy, że Święto Głośnego Czytania jest niezwykle ważne i dlatego warto je propagować.


Osobliwości Świata Fizyki

Dnia 25 września 2019 r. uczniowie klas VIII wzięli udział w corocznych wykładach organizowanych przez Pracownię Dydaktyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach połączonych z pokazami doświadczalnymi, podczas których zapoznali się z potęgą wysokich napięć oraz zgłębili tajemnice ognia.


Wycieczka klasy Va i Vc do Krakowa

24 września 2019 r. uczniowie klasy Va i Vc wraz z opiekunami: Panią Joanną Kulesza-Kubiciel, Panią Barbarą Ochojską, Panią Ewą Kolny i Panią Ewą Mirochą wybrali się na wycieczkę programową do Krakowa. Najpierw uczniowie z przewodnikiem zwiedzali Katedrę na Wawelu, dziedziniec zamku, Dzwon Zygmunta, ulice i kamieniczki Starego Miasta. Następnie odwiedzili Grotę Smoka Wawelskiego i Sukiennice. Bardzą dużą atrakcją dla uczniów było zwiedzenie Podziemi Sukiennic, w których mogli podziwiać jak żyli kiedyś mieszkańcy Krakowa. Piękna wystawa urządzeń minionych lat i multimedialne efekty specjalne. Uczniowie mogli zobaczyć jak żyli ludzie w dawnym Krakowie i czym na codzień się posługiwali, jak się ubierali i jak wyglądały ich domy i zagrody. Wycieczka była bardzo interesująca i zadowoleni uczniowie wrócili do Chełmu Śląskiego.


Bezpieczna droga do szkoły

Dnia 18 września 2019 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, który przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjant podkreślał, że odblaski są ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym i na zakończenie spotkania wręczył każdemu pierwszoklasiście odblaskową opaskę.


Dożynki w naszej gminie


 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się 2 września o godz. 9:00 w budynku przy ul. Śląskiej oraz o godz. 10:00 w budynku szkoły przy ul. Kolberga. Starsi uczniowie, w obecności dyrekcji i zaproszonych gości, witali wraz z nowym rokiem uczniów rozpoczynających klasę szóstą. Tę uroczystość przygotowali siódmoklasiści wraz z wychowawcami. Natomiast młodsi uczniowie cieszyli się z obecności pierwszaków, którzy wraz z rodzicami stawili się na tegorocznej akademii w odświętnych strojach, obdarowani wielkimi rogami obfitości. Apel dla dzieci młodszych prowadzili uczniowie klasy 4. Podczas akademii Pani Dyrektor przywitała serdecznie wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców i gości, życząc wszystkim udanego nowego roku szkolnego.


Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018   2018/2019   2019/2020