Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły w roku szkolnym 2009/2010

Dzisiaj mamy poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku.Zakończenie roku szkolnego


Spotkanie z Wójtem Gminy

Dnia 21 czerwca klasy szóste Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wraz z Dyrekcją i wychowawcami uczestniczyły w spotkaniu z Wójtem Gminy. Celem wizyty było zapoznanie z działalnością Urzędu Gminy.
Pan Wójt bardzo obrazowo przedstawił młodym obywatelom rolę samorządu oraz referatów, które działają na terenie urzędu. Pani inspektor z Urzędu Gminy pokazała najważniejsze pomieszczenia w których mieszkańcy załatwiają różne sprawy. Na koniec spotkania uczniowie wręczyli własnoręcznie zrobione pamiątki , a Wójt Gminy jak co roku nie zapomniał o drobnym upominku i słodkim poczęstunku. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową w gabinecie Wójta.


Piknik żeglarski

16.06.2010 jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin uczestniczyli w pikniku żeglarskim nad Zalewem.
Uczennice i uczniowie naszej szkoły przedstawili piękny program artystyczny, a dziewczynki z Warsztatów Tanecznych pod kierunkiem Anny Kramer zaprezentowały układ taneczny o tematyce wakacyjnej. a uczennica Sonia Głomb zaprezentowała ciekawy program artystyczny.
Występy zostały przyjęte bardzo entuzjastycznie przez licznie zgromadzoną widownię.
Piknik zakończył się wspólnymi zabawami i sesją zdjęciową z panem Komandorem, który zaprosił naszą grupę na wspólny rejs po Zalewie w najbliższym czasie- przy sprzyjającej pogodzie.
Spotkanie to było kolejną okazją do integracji naszych uczniów z rówieśnikami ze stowarzyszenia, czasem wspólnych rozmów i radosnej zabawy.


Spotkanie z przedszkolakami - 15.06.2010

W dniu 15.06 2010r. naszą szkołę odwiedziły grupy 6-latków z Przedszkola w Chełmie Śl. wraz z z wychowawcami i panią dyrektor U. Myalską. Goście obejrzeli boisko, plac zabaw, tereny wokół szkoły, po czym odwiedzili świetlicę, gdzie zostali powitani przez panią dyrektor R. Pioskowik Następnie przedszkolaki obejrzały inscenizację ,,O leniwym Piotrusiu” przygotowaną przez świetlicowe kółko teatralne prowadzone przez p. Klaudię Urbańczyk. Wychowawca świetlicy, Ewa Bialucha opowiedziała dzieciom o zajęciach świetlicowych, konkursach, zabawach itp. Wszystkie przedszkolaki na pamiątkę otrzymały upominki wykonane w świetlicy.
Następnie sześciolatki zwiedziły szkołę i przeszły do jednej z klas. Tam powitali ich starsi koledzy – uczniowie klasy IB, którzy zaśpiewali dwie piosenki z wykorzystaniem instrumentów i elementów inscenizacji. Wychowawczyni – p. Bernadeta Synowiec przekazała dzieciom informacje dotyczące podręczników, wyposażenia tornistra i piórnika.
Na zakończenie wzajemnie obdarowano się drobnymi upominkami, lizakami. W tym dniu przedszkolaki miały okazję nie tylko zobaczyć, jak wygląda ich przyszła szkoła, ale także przekonały się, że warto tu przyjść i nie ma powodu, aby się bać.


Wycieczka w fermie strusi i rezerwacie żubrów

10 czerwca klasy I a i I b wraz ze swoimi wychowawczyniami były na wycieczce w fermie strusi „Zosia” w Bieruniu-Jajostach i rezerwacie żubrów w Jankowicach.


Zielona Szkoła

W roku szkolnym 2009/2010 podobnie jak w poprzednich latach uczniowie klas trzecich wyjechali na"Zieloną Szkołę" do Łeby.Pobyt trwał od 28 maja do 10 czerwca 2010. Z kl.IIIa uczestniczyło w wyjeździe 16 osób pod opieką wychowawczyni p. Barbary Tworzydło, a z kl.IIIb.18 osób pod opieką wychowawczyni p.Barbary Dułacz . Kierownikiem tegorocznego wyjazdu była p. Małgorzata Adamska Organizatoerm "Zielonej Szkoły" była Agencja Turystyczna "KRAMEX”. Uczestnicy wyjazdu przebywali w ośrodku kolonijnym “MAGNAT” W czasie dwutygodniowego pobytu dzieci wraz z opiekunkami uczestniczyły w całodniowej wycieczce autokarowej do Trójmiasta, gdzie zwiedzały Starówkę w Gdańsku, Muzeum Bursztynu, okręt wojenny “Błyskawica” i Akwarium Gdyńskie.
- rejsie statkiem wycieczkowym
- wycieczce pieszej do portu rybackiego w Łebie
- w zwiedzaniu wystawy " Najpiękniejsze motyle świata"
- w przejażdżce po Łebie “kolejką bajkową”
- w wycieczce do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie podziwiali szatę roślinną i ruchome wydmy.
Na terenie ośrodka znajdował się basen , na którym zajęcia odbywały się codziennie oprócz niedziel. Oprócz wycieczek i spacerów dzieci korzystały z rozrywek w postaci zabaw na plaży, w grach i zabawach ruchowych, zabawach z chustą metodą Klanza. Dużą atrakcją był spacer do Nowęcina, gdzie czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek, przejażdżka bryczką i zwiedzanie stadniny koni. Uczestnicy “Zielonej Szkoły” wspaniale bawili się na dyskotekach i wieczorach karaoke.


Uroczysta akademia z okazji Dnia Matki

Dnia 27 maja w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się uroczyste spotkanie dla mam, na którym uczniowie klas I i II zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez panią Barbarę Synowiec i Bernadetę Kuś. Pięknie recytowanymi wierszami i śpiewanymi piosenkami dzieci chciały podziękować swoim mamom. Program artystyczny został urozmaicony przez występy zespołu tanecznego „MIX”. Na zakończenie dzieci zaśpiewały sto lat i wręczyły samodzielnie wykonany laurki i kwiaty.


Turniej mitologiczny

6 maja 2010 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Lędzinach odbył się "Turniej Mitologiczny", w którym wzięło udział 9 drużyn reprezentujących szkoły powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Wymagania konkursowe to znajomość mitologii greckiej oraz pojęć i zwrotów związanych z kulturą antyczną .
Szkołę Podstawową nr 2 reprezentowali: Anna Wycik i Ewelina Lech z kl.Va, Daniel Kazimierczak z kl.Vb i Katarzyna Czerny z kl.VI b,która wykonywała pracę plastyczną.
Warto podkreślić, że poziom przygotowania uczestników był niezwykle wysoki, zaś rywalizacja o czołowe miejsca naprawdę emocjonująca, uczniowie odpowiadali na bardzo szczegółowe i często naprawdę trudne pytania, a o wyniku końcowym zdecydowała dogrywka, w wyniku której reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni książkami i drobnymi upominkami.


Z wizytą w chełmskiej OSP

W związku z minionym świętem Strażaka i świętem św. Floriana, który jest patronem strażaków oraz treściami programowymi, które realizowano na lekcjach, a związane są z pracą strażaka, dn. 9 maja 2010 r., uczniowie kl. Ia i Ib wraz z wychowawcami: Bożeną Stolecką i Bernadetą Synowiec byli z wizytą w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmie Śląskim. Tam bardzo szczegółowo, rzeczowo i interesująco opowiadali strażacy – p. Krzysztof Palka oraz p. Tomasz Czernik o trudnej, niebezpiecznej, ale i dającej satysfakcję pracy. Mówili również o sukcesach chełmskiej OSP, udziałach w różnych akcjach, prezentowali samochody strażackie, sprzęt gaśniczy, kombinezony oraz trofea, którymi mogą się poszczycić chełmscy strażacy, biorący udział w różnych konkursach i zawodach na szczeblu powiatowym. Panowie wyczerpująco odpowiadali na wiele pytań zadanych przez uczniów. Na zakończenie pobytu w straży uczniowie podziękowali strażakom za miłe przyjęcie, a na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie.


Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Tradycyjnie, jak co roku, z okazji uchwalenia przez Polskę Konstytucji 3 Maja w naszej szkole w dniu 30 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, poświęcona temu pamiętnemu wydarzeniu.
Uczniowie klasy IIIb pod kierunkiem pani Barbary Dułacz oraz klasy IVb pod kierunkiem pani Ewy Sońty przygotowali montaż słowno-muzyczny.
Zaprezentował się też chórek szkolny prowadzony przez pana Adama Kurę oraz młodzi muzycy-uczniowie naszej szkoły - K. Bajura, K. Kubica, S. Otręba, D. Misterek, H. Stachoń, N. Szpitalny oraz N. Kocierz.
Recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne uczniowie uświadomili swoim kolegom i koleżankom czym jest patriotyzm w dzisiejszych czasach, jak ważne jest zachowanie narodowej tożsamości we współczesnym świecie i wspólnej Europie.


Światowy Dzień Ziemi – 22 kwietnia

Dzień Ziemi po raz pierwszy na świecie zaczęto obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. W naszej szkole jak co roku, w dniu 22 kwietnia 2010 roku odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi.
Na początku dla klas I-III wystąpiły dzieci ze świetlicowego kółka teatralnego, które w przystępny sposób przyswoiły dzieciom treści ekologiczne. Kolejnym punktem obchodów Święta Ziemi w naszej szkole było oglądanie filmu tematyce przyrodniczej, który został przywieziony przez leśników z Nadleśnictwa Katowice. Następnie zaprezentowała się klasa IVa, przedstawiając scenkę oraz wiersze stosowne do obchodzonego święta.
Całość uroczystości uświetniły piosenki chóru szkolnego. Zostały także rozdane nagrody za konkurs plastyczny pod hasłem „Ziemia – nasz dom”. Za organizację uroczystości odpowiedzialne były: D. Baranowska, K. Urbańczyk oraz E. Bialucha.


Żałoba Narodowa

W tygodniu żałoby narodowej uczniowie i pracownicy naszej szkoły uczcicli minutą ciszy tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
We wtorek 13 kwietnia 2010 odbył się apel poświęcony pamięci tragicznie zmarłych. Już dzień wcześniej, w poniedziałek, uczniowie w świetlicy szkolnej wykonali prace poświęcone tragicznie zmarłej Parze Prezydenckiej.


Wielkanocne Misterium

W dniu 31.03.2010 tuż przed przerwą świąteczną uczniowie wraz z nauczycielami rozważali mękę i śmierć Jezusa Chrystusa autorstwa Ireny Danisch pod tytułem „Śladami Twojej męki” oraz misterium s. Małgorzaty T. Dybek „Moje spotkania wielkanocne – misterium”
Po trzech lekcjach wszyscy uczniowie zebrali się w sali na sali gimnastycznej, aby wspólnie przeżywać, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pan Jezusa. Na początku Pani Dyrektor Regina Pioskowik przywitała wszystkich i zaprosiła do głębokiego przeżywanie męki i śmierci Pana Jezusa oraz pogłębienia tajemnicy Jego zmartwychwstania.
Tegoroczne misterium miało nieco inny wymiar niż w latach poprzednich i składało się z dwóch części.
Pierwszą z nich „Śladami Twojej męki” przedstawili uczniowie klas drugiej, którzy pięknie wyrecytowali rozważania męki i śmierci Jezusa. W ogromnym skupieniu i powadze wgłębili się w cierpienie Jezusa.
Druga część to „Moje wielkanocne spotkania – misterium”, którego akcja toczy się w ogrodzie, o wschodzie słońca. Jest to poranek zmartwychwstania Jezusa. Narrator (Magdalena Wieczorek) spotyka przypadkową dziewczynę (Anna Wycik) na drodze do grobu Jezusa. Główną postacią przedstawienia jest Maria Magdalena, w którą wcieliła się Sonia Głomb. To ona, dzięki Jezusowi odnalazła właściwą drogę w swym życiu. Teraz bardzo cierpi z powodu Jego śmierci. Spotyka na swej drodze innych ludzi udających się do grobu Jezusa: Salome (Gabriela Wyciślok), Marię Jakubową (Małgorzata Wasilik), Joannę (Natalia Szpitalny), Zuzannę (Paulina Stolecka), Maryję matkę Jezusa (Estera Nowrocka), Piotra i Jana (Kamil Pypłacz i Jakub Stolorz), Łukasza i Kleofasa (Dominik Komar i Mateusz Rodzyn). Wszyscy bohaterowie głęboko przeżyli mękę i śmierć Jezusa. Jednak fakt zmartwychwstania był dla nich dowodem na boskość Jezusa i jednocześnie przypomnieniem tego co czynił i mówił oraz wskazaniem aby szli i czynili podobnie. Całe misterium było przeplatane utworami muzycznymi.
Akademię przygotowali nauczyciele: Bernadeta Kuś, Ewa Jarosz i Ilona Misterek.
Wcześniej – 22 marca 2010 – ten sam program artystyczny został przedstawiony w sali na „Organistówce” dla członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim, z którym nasza szkoła współpracuje już kilka lat, oraz zaproszonych gości. Wszyscy członkowie i zaproszeni goście otrzymali drobne upominki świąteczne przygotowane przez uczniów szkolnej świetlicy pod opieką Ewy Bialuchy i Klaudii Urbańczyk.


Wycieczka do kopalni soli w Wieliczce

10 lutego 2010 roku grupa 50. uczniów z klas V, VI i IV uczestniczyła w fascynującej podziemnej wędrówce śladami legend górniczych w kopalni soli w Wieliczce.
Uczniowie wędrowali licznymi korytarzami i przechodząc z komory do komory dostrzegali liczne dzieła samej natury jak i człowieka. Piękne stalaktyty i stalagmity rzeźbione przez wodę solną, ale i całe kaplice wykonane dłutem górników – amatorów. Jednym z najpiękniejszych przykładów rzeźby solnej była kaplica Bł. Kingi, gdzie podziwiać można było płaskorzeźby przedstawiające sceny biblijne np.: Ucieczkę do Egiptu, Ostatnią Wieczerzę czy Wesele w Kanie Galilejskiej. Kaplicę oświetlały okazałe żyrandole stworzone z kryształków soli.
Ponadto uczniowie podziwiali znaki dawnej sztuki kopalnianej, drewniane struktury, maszyny oraz sprzęt górniczy liczący sobie setki lat, sprzęt oświetleniowy, a także wyniki wykopalisk archeologicznych i odkrywek geologicznych.
z zaciekawieniem słuchali legend związanych z wielicką kopalnią a także wzbogacili wiedzę o jednym z najcenniejszych polskich zabytków.


Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika to uroczyste, oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku, na stałe weszło do kalendarza szkolnych wydarzeń. Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest reklama biblioteki szkolnej i zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.
Podczas specjalnych lekcji bibliotecznych pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem, zasadami zachowania się w bibliotece , uczyli się wypożyczać i szanować książki.
Uroczystość pasowania odbyła się 27 stycznia. Uświetnił ją występ uczniów klasy III a , którzy wystąpili w przedstawieniu pt.: “ Godzina czarów”
Każdy pierwszoklasista po złożeniu obietnicy, że będzie dobrym czytelnikiem otrzymał kolorową zakładkę do książek wykonaną w świetlicy. Na zakończenie dzieci zostały poczęstowane cukierkami.
Cała uroczystość została przygotowana przez bibliotekarkę Małgorzatę Adamską.


Święto Szkoły

25 stycznia 1943 roku w Oświęcimiu został stracony Florian Adamski. Aby uczcić jego pamięć Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim dnia 25 stycznia 1985 roku nadano jego imię. Od tamtej pory dzień ten jest obchodzony jako Święto Szkoły. W tym roku w dniu 25 stycznia szkoła także obchodziła święto swojego patrona. Aby uczcić pamięć tego niezwykłego Polaka oraz jego współtowarzyszy: Cecylii Wisiorek, Wilhelma Meta i Franciszka Roja uczniowie z klasy 4 a oraz młodzież z klasy 6a Sebastian Otręba i 6b Damian Misterek i Klaudia Kubica przygotowali montaż słowno – muzyczny przybliżający życie, działalność i twórczość tych bohaterów. Po części oficjalnej uczniowie klasy 4a zapalili znicze pod pamiątkową tablicą.
W drugiej części uroczystości zaprezentowali się laureaci konkursu „Mam talent” Anna Wycik kl. 5a zaśpiewała piosenkę „Przez ile dróg”, Sebastian Sokołowski kl. 4b zagwizdał piosenkę z filmu „Czterej pancerni i pies”, pokazem akrobatycznym zachwyciła publiczność Sonia Głomb kl. 5a. Następnie zaprezentowały się dwa kabarety: Kabaret „Pralka” w składzie: Gabriela Wyciślok i Natalia Szpitalny z klasy 5a oraz kabaret „Dzikie krawężniki” w składzie: Dawid Achtelik, Dawid Nowrocki i Adam Szwedor.
Akademie zakończył występ zespołu „Raz, dwa, trzy” prowadzony w świetlicy środowiskowej przez panią Annę Kremer.
Święto Patrona Szkoły uczcił także zespół wokalno-instrumentalny zaproszony na tę uroczystość.


Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka 22.01.2010

Już od kilku lat świetlica szkolna w SP-2 w Chełmie Śląskim organizuje Dzień Babci i Dziadka. W dniu 22. 01. 2010 r. babcie i dziadkowie bardzo licznie przybyli na tę uroczystość, która odbyła się w sali gimnastycznej.
Na początku p. Dyrektor R. Pioskowik powitała wszystkich zebranych. Następnie dzieci uczęszczające do świetlicy oraz uczniowie z kółka teatralnego (kl. IIB) przedstawili wiersze, piosenki oraz krótkie inscenizacje. Imprezę uświetniły występy cheerleaderek z naszej szkoły oraz piosenki śląskie, które zaśpiewały M. Sędor oraz M.Leja z kl. II a, na instrumentach zagrali uczniowie klas VI - D. Misterek oraz S. Otręba.
Na koniec goście mogli obejrzeć przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu świetlicowego kółka teatralnego. Występy dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami oraz cukierkami. Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom prezenty – serduszka z masy solnej.
Za organizację uroczystości odpowiedzialne były wychowawczynie świetlicy Ewa Bialucha oraz Klaudia Urbańczyk. W organizację tego święta włączyły się również mamy, które upiekły ciasto oraz zadbały o to, aby gościom nie zabrakło kawy, herbaty i ciasteczek.


XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

8 stycznia 2010 roku została przeprowadzona w Szkole Podstawowej nr 2 zbiórka pieniędzy w ramach XVIII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwota zebranych pieniędzy to 346 zł 21 gr.
Klasa I A – 18,82 zł
Klasa I B – 32,50 zł III MIEJSCE
Klasa II A – 13,74 zł
Klasa II B – 5,01 zł
Klasa IIIA – 22,00 zł
Klasa III B – 17,30 zł
Klasa IV A – 4,56 zł
Klasa IVB – 75,41 zł II MIEJSCE
Klasa VA – 9,39 zł
Klasa VB – 8,00 zł
Klasa VI A – 19,48 zł
Klasa VI B – 122 zł I MIEJSCE 10 stycznia w ramach 18 finału WOŚP w Chełmie Śląskim (Gminna Świetlica Środowiskowa) wystąpiła grupa uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką mgr Grzegorza Zyzaka. Dziewczynki klas czwartych zaprezentowały układ taneczny natomiast reprezentacja dziewcząt i chłopców w piłce siatkowej pokazała przybyłym gościom układ siatkarski.


Podsumowanie Kiermaszu Świątecznego

Przed Świętami Bożego Narodzenia (9 i 10 grudnia 2009) świetlica szkolna zorganizowała na korytarzu szkolnym kiermasz świąteczny. W kiermaszu brały udział uczennice klas IVa: Katarzyna Załuska, Natalia Bożek, IVb: Sandra Pyras, Małgorzata Ryszka oraz VIa: Katarzyna Bajura, Izabela Błaszczyk i Weronika Kubista.
Na kiermaszu można było zakupić kartki świąteczne, aniołki z filcu oraz z gipsu, ozdoby, wazoniki z masy solnej wykonane na kółku plastycznym. Dochód z kiermaszu to 182,50zł. Z pieniędzy tych zakupiono:
- gry do świetlicy
- czekolady i lizaki
- produkty do pieczenia ciasteczek
- klej, materiały do świetlicy.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kiermaszu: uczniom, którzy wykonali kartki i inne prace oraz tym, którzy sprzedawali. Dziękujemy również wszystkim kupującym.


Jasełka w naszej szkole

Dnia 22 grudnia 2009 odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim przedstawienie jasełkowe, połączone z przedstawieniem tradycji bożonarodzeniowych i wspólnym kolędowaniem. Następnie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas by tam przeżyć wigilię klasową i złożyć sobie wzajemnie życzenia.
Na początku wszystkich zebranych wprowadziła w nastrój świąt Bożego Narodzenia kolęda „Cicha noc”, a następnie wszyscy wspólnie obejrzeli przedstawienie jasełkowe pt. „Otwórz oczy, zobacz więcej”. W tym roku w rolę Maryi wcieliła się Estera Nowrocka, a rolę Józefa odegrał Kamil Bula. W przestawieniu nie zabrakło również pastuszków, aniołów, trzech króli i postaci z życia współczesnego (dziennikarze, ksiądz). Całe przedstawienie było przeplatane wspólnym śpiewaniem kolęd przy akompaniamencie uczniów naszej szkoły grających na organach i instrumentach dętych. Jasełka odgrywali uczniowie klas IV, V i VI. Później uczniowie klas II i III przedstawili i przypomnieli wszystkim zebranym tradycje bożonarodzeniową i symbolikę świąt. Na zakończenie świątecznego spotkania wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne złożyła Pani Dyrektor.
Za przygotowanie tegorocznych jasełek odpowiedzialne były: Ilona Misterek, Bernadeta Kuś i Ewa Jarosz.
Wcześniej już 11 grudnia 2009 ten sam program artystyczny został przedstawiony dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim oraz zaproszonych gości. Jak co roku dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z Panią Ewą Bialuchą przygotowały kartki świąteczne i drobne upominki świąteczne dla wszystkich tam zebranych.


Akcja „Podaruj dzieciom magiczne święta”

W grudniu nasza szkoła rozpoczęła akcję „Podaruj dzieciom magiczne święta”, w ramach której przeprowadziliśmy zbiórkę słodyczy dla dzieci z Katolickiej Fundacji Dzieciom przy Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
Fundacja niesie stałą pomoc dzieciom, które jej potrzebują, a którym normalnych warunków wyżywienia, pracy i wypoczynku nie może, bądź nie chce zapewnić rodzina. Postanowiliśmy podarować im słodki, świąteczny prezent.
Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się w tę akcję i nie pozostali obojętni na potrzeby swoich kolegów i koleżanek. Dzieci dzieliły się tym co miały i przynosiły bardzo dużo słodyczy ze swych domów.
Nasze słodkie upominki dzieci przekazały na ręce Pani Dyrektor Katolickiej Fundacji Dzieciom Anety Hanf w czasie IV Środowiskowego Spotkania Kolędowego w naszej szkole dnia 16 grudnia 2009 jednocześnie prosząc Ją, aby przekazała nasz podarunek swoim podopiecznym Katolickiej Fundacji Dzieciom.
Za przeprowadzenie akcji na terenie szkoły odpowiedzialne były nauczycielki Bernadeta Jaronicka i Ilona Misterek.


IV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe
„Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”

16 grudnia 2009 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się IV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”. Tegoroczne spotkanie rozpoczęła wersja instrumentalna kolędy „Cicha noc”, która wprowadziła wszystkich obecnych w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wspólne śpiewanie kolędowanie połączone z prezentacją zaproszonych gości począwszy od naszych przedszkolaków, a skończywszy na licealistach sprawiło, że wszyscy z „poczuli magię” zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło p. wójta Stanisław Jagody, przedstawicieli Rady Gminy, księży naszej parafii, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, sponsorów naszej szkoły, oraz mieszkańców naszej gminy.
Po wysłuchaniu kolędy przedstawicielka samorządu uczniowskiego Dominika Wyciślok powitała bardzo serdecznie wszystkich zebranych. Następnie głos zabrała p. Dyrektor Regina Pioskowik, która także przywitała wszystkich Gości, podziękowała za liczne przybycie, a jednocześni wyraziła wielkie zadowolenie z faktu iż z roku na rok przybywa szkół, które chcą w naszym kolędowaniu uczestniczyć.
W koncercie wzięli udział przedstawiciele: przedszkoli z Chełmu Śląskiego, szkół podstawowych z Chełmu Śląskiego, Kopciowic i Goławca, oraz po raz pierwszy także uczniowie szkoły podstawowej w Imielinie. Zaprezentowali się także uczniowie gimnazjum z Chełmu Śląskiego i szkół ponadgimnazjalnych z Chełmu Śląskiego, Bierunia i Lędzin. Wszystkie prezentacje były połączone z wykonaniem kolęd w wersji instrumentalnej przez uczniów naszej szkoły, śpiewem kolęd i pastorałek i recytacją poezji bożonarodzeniowej. Całe spotkanie uświetniał swym śpiewem zespół wokalny przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim.
Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie do naszej szkoły i za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występu, jednocześnie zapraszając wszystkich na kolejne wspólne kolędowanie w przyszłym roku.
Dzień Górnika

4 grudnia 2009r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika. Zaproszeni tatusiowie i dziadkowie górnicy przybyli na uroczystość w galowych strojach co wywołało u uczniów duże zaciekawienie .Goście wysłuchali wierszy , piosenek i podziwiali tańce śląskie. Na zakończenie akademii zaprezentowała się również uczennica Estera Nowrocka laureatka Gminnego Konkursu Gwarowego "Godomy i śpiewomy po śląsku".
Dzieci życzyły górnikom dużo zdrowia, opieki św. Barbary i szczęścia, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Górnicy, podziękowali za program artystyczny i życzenia i laurki, zwrócili też uwagę na piękno gwary śląskiej i konieczność jej pielęgnowania. Pani dyrektor Regina Pioskowik zapewniła, że tradycja barbórkowa będzie w naszej szkole pielęgnowana.
Na koniec górnicy poczęstowali wszystkie dzieci cukierkami.
Akademię przygotowała p.Barbara Tworzydło i p.Jan Janota. Oprawę muzyczno -taneczną przygotowała dyr. Szkoły p.Regina Pioskowik i p. Adam Kura.


„Dzień Pluszowego Misia”

25 listopada nasza szkolna świetlica przemieniła się w królestwo pluszowych misiów.Uczniowie uczcili święto swoich przytulanek przynosząc je z domu na wystawę .Każdy miś został podpisany nazwiskiem właściciela. Podczas zajęć w świetlicy i zajęć czytelniczych dzieci poznały bohaterów książek o misiach, kolorowały obrazki i malowały postacie misia.
Pierwszaki oraz drugoklasiści zostali zaproszeni na przedstawienie pt. "Bal u misia" przygotowane w bibliotece z uczniami klasy Iia. Występ zakończył się wspólną zabawą z widzami.
Widzowie mieli tez okazję poznać historię najpopularniejszej z pluszowych zabawek, która sięga 1902 roku.
Odbyło się głosowanie na najładniejszego misia oraz konkurs malowania z zawiązanymi oczami postaci misia. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
Rozstrzygnięto też konkursy organizowane przez świetlicę:
„Zbieram serduszka - jestem wzorowym świetliczakiem”
„Moja ulubiona bajka”
„Nasza miejscowość, nasz świat za 100 lat”


„Dzień Postaci z Bajek”

05.11.2009 z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr.2 w Chełmie Śląskim był obchodzony „Dzień Postaci z Bajek”. W tym dniu na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych można było spotkać wróżki, księżniczki, czarownice, rycerzy, kota w butach, Czerwonego Kapturka, Hrabiego Drakulę, Pippi, a nawet Shreka czy Supermana.
„Dzień Postaci z Bajek” był z pewnością dla wszystkich miłą i ciekawą odskocznią od codzienności szkolnej i na pewno będzie kontynuowany w przyszłości.


Zbiórka żołędzi dla „Leśnego Pogotowia”

27 października bieżącego roku dzieci klasy VI A i VI B Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką nauczycieli Iwony Sopel, Grzegorza Zyzaka oraz Jana Janoty uczestniczyły w zbiórce żołędzi dla „Leśnego Pogotowia”. Do pogotowia trafiają ranne, chore lub porzucone zwierzęta. Większość z nich, otoczona troskliwą opieką odzyskuje zdrowie i wraca na łono natury. Zwierzęta, które nie mogą powrócić do pełni sił mają zapewnione schronienie do końca swoich dni. Wszystkich informacji odnośnie schroniska udzielił dzieciom podleśniczy pan Mirosław Jarnot, który oprowadził dzieci po lesie i opowiadał o żyjących gatunkach zwierząt w nadleśnictwie Katowice. Zarówno lekcja przyrody w plenerze jak i zbiórka żołędzi cieszyła się wielkim zainteresowaniem dzieci. Dodatkowo zostały zorganizowane gry i zabawy ruchowe w terenie oraz klasowy mecz piłki nożnej, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


„Niezwykła” wycieczka

Dziewiętnastego października bieżącego roku uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Dzieci pod opieką nauczycieli wyruszyli z Chełmu Śląskiego porannym pociągiem do Katowic. Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie Katedry Chrystusa Króla i zapoznanie się z jej historią. U wejścia powitał wszystkich bardzo serdecznie nasz parafianin ks. prefekt Bernard Rak, który zapoznał dzieci z historią katedry, oprowadził po jej wspaniałym wnętrzu po czym, wszyscy przeszli do krypty katedralnej. W drodze do seminarium uczestnicy wycieczki widzieli budynki: Kurii Metropolitalnej, Drukarni Archidiecezjalnej, oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W seminarium, w maleńkiej kaplicy Podwyższenia Krzyża, ks. Bernard odprawił Mszę Świętą specjalnie dla uczniów naszej szkoły.
Dzieci bardzo chętnie włączyły się w liturgię słowa, oraz w służbę ministrancką. Po Mszy Świętej wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Później – również nasz parafianin – kleryk Szymon Resiak oprowadził wszystkich po budynku WŚSD opowiadając o życiu seminaryjnym. Zgodnie z życzeniem dzieci wyjazd zakończył się posiłkiem w Mc Donalds. Opiekunowie Danuta Koziołek, Iwona Rozmus, Ilona Misterek i Grzegorz Zyzak mieli powody do zadowolenia, gdyż uczniowie byli bardzo zdyscyplinowani i grzeczni.


Uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do świetlicowego grona

W dniu 30.09.2009r. w naszej świetlicy odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych do świetlicowego grona.
Na wstępie pierwszoklasistów przywitali król i królowa (J. Mołczan i O. Poloczek – kl. IIIa), po czym uczniowie klas II i III przedstawili kilka wierszy na powitanie młodszych kolegów. Następnie pierwszaki przeszły krótki test – każdy otrzymał zagadkę lub zadanie do wykonania. Wszyscy zdali go pomyślnie. Na koniec dzieci ślubowały, że będą dobrymi „świetliczakami” i przypieczętowały akt ślubowania odciskiem palca zmoczonego w farbie.
W nagrodę za to, że pierwszaki znakomicie poradziły sobie z wszystkimi zadaniami i na zachętę do dalszego udziału w zajęciach świetlicowych wszyscy otrzymali upominki – latawce ze słodyczami.


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie śląskim uczestnikami „Zielonej Szkoły” w Górach Świętokrzyskich

W dniach 30.09-02.10.2009r. dwie uczennice naszej szkoły: Patrycja Gdak z kl.Via i Nicol Kocierz z kl.IVb uczestniczyły w Zielonej Szkole w Górach Świetokrzyskich w miejscowości Wólka Milanowska.
Wyjazd ten był nagrodą za uczestnictwo w akcji zbierania puszek aluminiowych. Organizatorem konkursu i wyjazdu była fundacja RECAL, która pokryła wszelkie koszty związane z pobytem dzieci . W wyjeździe tym uczestniczyło 15 szkół łącznie 50 osób z całej Polski. Nagroda połączona była z aktywną edukacją dla najlepszych uczestników programu.
Celem programu było kształtowanie odpowiedzialnej postawy i rozwijanie świadomości ekologicznej w oparciu o odzysk aluminiowych puszek po napojach.
Podczas pobytu dzieci spotkały się z pracownikiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zwiedziły fabrykę produkującą aluminiowe puszki do napojów w Radomsku i Centrum Recyklingu. Dodatkową atrakcją była wycieczka na Łysą Górę, Gołoborza oraz zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego.
Jesteśmy bardzo dumni, iż nasza szkoła mogła brać udział w tej prestiżowej imprezie ekologicznej i przebywać w gronie najlepszych w kraju. Na pewno i w tym roku szkolnym weźmiemy udział w konkursie.


Ślubowania uczniów klas pierwszych

29 października 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas pierwszych. 37 uczniów ślubowało, że będą wzorowymi uczniami naszej szkoły.
Na uroczystość zaproszono proboszcza Piotra Guzego, Gabrielę Penczek z Gminnego Zespołu Oświaty, Krzysztofa Siedlaczka - przewodniczącego Rady Rodziców, dyrekcję Szkoły, grono Pedagogiczne i rodziców uczniów klas pierwszych.
Dzieci pokazały to, czego już zdążyły nauczyć się w szkole. Śpiewały, recytowały wiesze, odgadywały zagadki.
Uczniowie klas drugich przywitali swoich młodszych kolegów, udzielili im wielu cennych rad i obdarowali prezentami. Pani dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia Naszej Szkoły.
Przedstawiciel Rady Rodziców wręczył książki, które będą pamiątką tego uroczystego wydarzenia. Rodzice dzieci przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystości. Na całością spotkania czuwały wychowawczynie klas pierwszych.


Sprzątanie świata

W ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątnie świata” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wraz wychowawcami na zajęciach kółka ekologicznego sprzątali teren wokół szkoły i najbliższej okolicy.
Akcja ta przyczyni się do zwiększenia świadomości dzieci i odpowiedzialności za czyste środowisko.


Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie uczniów klas I-III z policjantem

Dnia 9 września 2009 r. w SP2 w Chełmie Śląskim uczniowie klas I-III wzięli udział w prelekcji, którą przedstawił policjant sierżant sztabowy Ryszard Konerski i praktykantka Sylwia Góra. Uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak reagować, gdy spotkają się „oko w oko” z groźnym psem (poznali pozycje żółwia), jak zachować się w kontakcie z dorosłą obcą osobą, do kogo i w jaki sposób zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci chętnie brały udział w scenkach, które przybliżały dany problem. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć odznakę i legitymację policyjną. Na koniec spotkania uczniowie podziękowali policjantowi za ciekawą prelekcję i zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie.


Witaj szkoło!

Dnia 1 września o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/10.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: ksiądz Proboszcz Piotr Guzy, przewodniczący Rady Rodziców Krzysztof Siedlaczek, nauczyciele, pedagodzy, uczniowie oraz bardzo licznie zgromadzeni rodzice uczniów klas pierwszych.
Pani Dyrektor bardzo serdecznie powitała całą społeczność szkolną, a w szczególności uczniów klas pierwszych i ich rodziców.
Uczniowie klas czwartych przedstawili program artystyczny o pożegnaniu wakacji i przywitaniu szkoły.
Natomiast pierwszaki wraz ze swoją wychowawczynią z przedszkola pięknie powitały Dyrekcję, wychowawców i szkołę.
Pani Dyrektor zapewniła pierwszoklasistów i ich rodziców o przygotowaniu bezpiecznej i przyjaznej szkoły dla wszystkich uczniów.
Uczniowie klasy pierwszej rozpoczynają swoją edukację w oparciu o nową podstawę programową, dlatego sale lekcyjne dla nich zostały gruntownie zmodernizowane. Wychowawcy przygotowali w kolorowych salach kąciki zainteresowań, stanowiska komputerowe oraz miejsca zabaw i relaksu.
Dla wszystkich uczniów szkoły wydłużono czas pracy świetlicy – od 7.00 do 17.00.
Na zakończenie uroczystości dyrekcja szkoły życzyła wszystkim wielu sukcesów w nauce i w pracy dydaktyczno- wychowawczej.


Organizacja roku szkolnego 2009/2010

Rok szkolny 2009/2010 trwa od 1 września 2009 do 31 sierpnia 2010.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze: rozpoczynają się 1 września 2009, a kończą się 25 czerwca 2010.
Zimowa przerwa świąteczna trwać będzie od 23 grudnia do 31 grudnia 2009.
Ferie zimowe trwać będą od 15 lutego do 28 lutego 2010.
Wiosenna przerwa świąteczna trwać będzie od 1 kwietnia do 6 kwietnia 2010.

Zajęcia dydaktyczne dzielą się na 2 semestry:
I semestr – od 1 września 2009 do 15 lutego 2010.
II semestr – od 28 lutego 2010 do 25 czerwca 2010.

Zajęcia dydaktyczne będą realizowane w pięciu dniach tygodnia.
Dni dodatkowo wolne: 8 kwietnia 2010 oraz 4 czerwca 2010.

Sprawdzian w klasie szóstej odbędzie się 8 kwietnia 2010.


Zestawy podręczników na rok szkolny 2009/2010

Zestawy podręczników na rok szkolny 2009/2010 można znaleźć w sekcji dla rodzicówArchiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018   2018/2019