Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego
w Chełmie Śląskim

Strona główna
Rekrutacja do klasy I
Z życia szkoły
Projekty
Aktualności sportowe
Patron szkoły
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Grono Pedagogiczne
Pedagog i Psycholog Szkolny
Pomoc psycholog.-pedagogiczna
Konkursy
Dla Rodziców
Logopeda
Świetlica
Biblioteka
Pracownia fizyczno-chemiczna
Zdalne nauczanie
Akcje charytatywne i wolontariat
Dokumenty
Karta rowerowa
Kontakt
RODO
Gminne Przedszkole nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1
Oferta szkół ponadgimnazjalnych
- UG Chełm Śląski
- Kuratorium Oświaty
- Okr. Komisja Egzaminacyjna
- MEN

Z życia szkoły w roku szkolnym 2015/2016

Dzisiaj mamy piątek, 13 grudnia 2024 roku.



„Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego”

Takie hasło towarzyszyło absolwentom naszej szkoły w czasie uroczystego pożegnania uczniów klas 6. Na sali gimnastycznej zebrali się absolwenci,rodzice, dyrekcja szkoły, nauczyciele i zaproszeni goście Jak co roku, uroczystość ta była wzruszającym przeżyciem dla wszystkich. W imieniu absolwentów powitano zgromadzonych i zaproszono na program artystyczny. Wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia OKE o przystąpieniu do sprawdzianu. Wielu szóstoklasistów uzyskało świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Wójt Gminy przyznał nagrody uczniom, którzy otrzymali bardzo dobre i celujące oceny na świadectwie oraz wzorowe zachowanie. Pani Dyrektor nagrodziła listami gratulacyjnymi rodziców, których dzieci szczególnie wyróżniły się zachowaniem i nauką. Podziękowała także rodzicom, którzy czynnie pracowali na rzecz szkoły. Grupa przedstawicieli rodziców uhonorowana została tytułem „Przyjaciel Szkoły”. Uczniowie, którzy osiągnęli sukcesy w zawodach sportowych zostali obdarowani medalami. Tradycją szkoły stało się przyznawanie nagrody dla ucznia z najwyższą średnią ocen. W tym roku szkolnym przyznano 2 takie równorzędne nagrody. Otrzymały je Natalia Idziak z 6b i Pola Bryl z 6a. Pola Bryl została uhonorowana nagrodą za najlepszy wynik sprawdzianu CKE. Jednogłośnie Rada Pedagogiczna uznała Polę NAJLEPSZĄ ABSOLWENTKĄ w roku szkolnym 2015/2016 Radni gminy Chełm Śląski ufundowali dla niej specjalna nagrodę. Był to rower. Ważnym elementem uroczystości były muzyczne popisy Grali: Karolina Pastwa, Aleksandra Leja, Emilia Stachoń i Dawid Strauch. Wszystkich zachwyciły popisy taneczne ucznia klasy 6a Krzysztofa Pyrasa wraz z towarzyszącą mu koleżanką. Bez wątpienia lata spędzone w murach naszej Szkoły nie przepadną w odmętach niepamięci naszych uczniów. „Bo szkoła to miejsce takie najdziwniejsze,
Które z lat upływem staje się piękniejsze,
I najcudowniejszą mają ją w pamięci,
Nie ci, co tu chodzą - ale absolwenci”


Bezpieczne wakacje ze Sznupkiem

Dnia 22 czerwca 2016r. odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z przedstawicielami śląskiej Policji oraz jej maskotką czyli Sznupkiem. Policjanci przypomnieli uczniom podczas ciekawej prezentacji zasady bezpieczeństwa w czasie wakacji letnich oraz opowiadali o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego zachowania podczas pobytu na wakacjach.
Niewątpliwie największą atrakcją było spotkanie ze Sznupkiem – maskotką śląskiej Policji, który odpowiadał na pytania dzieci oraz pozował do sesji zdjęciowej.


Żeglarski Biwak Integracyjny

W dniach 21-23 czerwca 2016r. nad Zalewem Dziećkowice odbył się Żeglarski Biwak Integracyjny. To wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 11 lat. Nasza szkoła uczestniczyła w tej imprezie po raz dziesiąty, uczniowie przygotowali i przedstawili program artystyczny. Były wesołe wakacyjne piosenki, które rozbawiły i rozśpiewały całą publiczność, a wykonał je nasz szkolny chórek pod bacznym okiem Pani Dyrektor oraz Pana Krzysztofa Dłubisza, który zadbała także o całą oprawę muzyczną. Swój układ taneczny do piosenki „Happy” zaprezentowały szkolne cheerleaderki przygotowane przez Panią Monikę Głos – Ganobis, również swoje umiejętności taneczne pokazali Zahara i Igor Łuczak. Po występach Pan Bosman Mirek zaprosił uczniów na rejs łodziami po Zalewie Dziećkowice, każdy z uczestników miał możliwość sterowana łodzią. Pogoda dopisywała, więc dla ochłody były dla wszystkich pyszne lody dla ochłody. Dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością czekam na kolejne.


Innowacja z języka niemieckiego „Niemiecki na start” w SP2

W czerwcu 2016r odbyło się w naszej szkole podsumowanie innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego „Niemiecki na start” finansowanej z budżetu Gminy Chełm Śląski. Innowacja pt. „Niemiecki na start” realizowana była dla grupy chętnych uczniów klas IV-VI w wymiarze jednej godziny tygodniowo w ramach zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie poznali już podstawowe zwroty z języka niemieckiego, a swe umiejętności zaprezentowali w formie ciekawego przedstawienia przed społecznością naszej szkoły oraz rodzicami. 21.06.2016 gościliśmy w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Chełmie Śląskim-Kopciowicach, gdzie odbył się wspaniały pokaz umiejętności językowych uczestników innowacji w formie piosenek, scenek sytuacyjnych oraz wierszy niemieckiej literatury dla dzieci i młodzieży. Ponadto uczniowie wykonali wystawkę prac projektowych - wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i estetyką wykonania zadania. Działania te dały uczniom dużo satysfakcji oraz motywacji do dalszej nauki języka niemieckiego, a rozmowy indywidualne zarówno z uczniami, jak i ich rodzicami wskazują, iż są oni zainteresowani kontynuacją nauki języka niemieckiego w przyszłym roku szkolnym 2016/17.


Wycieczka „Jurajska Spiżarnia”

20 czerwca uczniowie klas pierwszych wybrali się na całodniową wycieczkę autokarową do „Jurajskiej Spiżarni” w Lelowie. Uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się wiele o dawnym życiu wiejskim i posmakować tradycyjnych wiejskich smaków. Brali udział w warsztatach pt: „Skąd się bierze mleko i przetwory mleczne” kiedy, mogli sami wydoić krowę, ubić w kierzance masło, wyciskać biały ser. Tematyką drugich warsztatów było „Od ziarenka do bochenka”, gdzie dzieci mogły upiec podpłomyki w oryginalnym piecu chlebowym. Na zgłodniałych wycieczkowiczów czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek i lelowski chleb na zakwasie nikogo nie pozostawił głodnym. W godzinach popołudniowych uczniowie wraz z opiekunami wrócili szczęśliwie do szkoły, gdzie czekali na nich rodzice.


Program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”

W tym roku szkolnym uczniowie klas trzecich uczestniczyli w programie „Ratujemy i uczymy ratować” pod patronatem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczyli się jak udzielać pierwszej pomocy. W nagrodę za aktywny udział w programie nasza szkoła otrzymała od Fundacji WOŚP Magiczną Tubę Edukacyjną, a wszystkie dzieci biorące w nim udział pamiątkowe odblaski. Pokaz z wykorzystaniem Tuby uświadomił dzieciom jak ważne w bezpiecznym spędzeniu wakacji są ODBLASKI!!!


W mieście królów

20 czerwca 2016 r. klasa Va pojechała na, od dawna planowaną, wycieczkę do Krakowa. Wprawdzie zdecydowana większość spośród uczestników w tym niezwykłym mieście była już nie jeden raz, ale tym razem miało być inaczej – zwiedzanie z przewodnikiem zapowiadało solidną porcję historii. O 9.30 grupa spotkała się z panią, która miała być przewodnikiem. Od razu wszyscy nawiązali z nią dobry kontakt. Zwiedzanie odbywało się pod hasłem „Szlakiem legend krakowskich”. Na początek pani przewodnik przedstawiła legendę o Smoku Wawelskim. Mimo że znaleźli się chętni, którzy chcieli stanowić śniadanie dla bestii, to jednak wszyscy w komplecie ruszyli w kierunku zamku na Wawelu. Tam, na jego dziedzińcu, rozpoczęto właściwe zwiedzanie. Już na samym początku można się było dowiedzieć kilku ważnych informacji o najważniejszych polskich królach. Będąc na Wawelu koniecznie trzeba zobaczyć katedrę, a w niej groby królewskie, Dzwon Zygmunta oraz krypty z grobami królewskimi i znanych Polaków. Kolejny punkt wycieczki to krakowski Rynek Główny. Chyba największą atrakcją jest tutaj kościół Mariacki. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem ołtarza Wita Stwosza, a legenda o ciżemce małego pomocnika średniowiecznego mistrza zainteresowała nawet stojących nieopodal dorosłych. Przed bazyliką z niecierpliwością oczekiwano punktualnie o dwunastej na hejnał. I chociaż wszyscy słyszeli go już wiele razy, to i tym razem panowało ogromne skupienie. Po krótkiej przerwie przy pomniku Adama Mickiewicza uczniowie udali się ulicą Floriańską pod Barbakan. Ta budowla, która strzegła wjazdu do miasta, wzbudziła duże zainteresowanie, podobnie jak mury obronne. Już trochę zmęczeni wszyscy ponownie udali się na Rynek. Tutaj czekał ostatni punkt zwiedzania – podziemia. Wszyscy mieli okazję dowiedzieć się, jak kiedyś żyli mieszkańcy Krakowa, czym się zajmowali, jak mieszkali. Najbardziej ciekawiły przybory codziennego użytku, pozostałości po średniowiecznych domach oraz multimedialne efekty. Po ponad godzinnym zwiedzaniu podziemi przyszła pora na zakup pamiątek. Ponieważ nie trwało to zbyt długo, szybko wszyscy udali się do obiecanego przez nauczycieli McDonalda. Tutaj był czas na odpoczynek. Po nabraniu sił dzieci udały się na parking do autobusu. Zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domu. Kraków ponownie zachwycił wszystkich.


Akcja „Posadź swoje drzewko”

16.06.2016r odbyła się w naszej szkole społeczna akcja „Posadź swoje drzewko”, dofinansowywana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W ramach akcji nasadzono w ogrodzie szkolnym 49 drzewek i krzewów ozdobnych-azalie japońskie, magnolie i świerki. W akcji uczestniczyli również uczniowie wraz z nauczycielami, pracownicy niepedagogiczni oraz rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Lekcje prowadzone w ogrodzie naszej szkole będą miały wpływ na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań przyrodniczych oraz pogłębianie się aktywności, inicjatywy i samodzielności naszych uczniów. Natomiast praca w ogrodzie szkolnym posłuży m. in. zaznajamianiu uczniów z uprawą i pielęgnacją drzew i krzewów, prowadzenie w nich zajęć przyczyni się do uatrakcyjnienia i efektywniejszego nauczania przyrody ekologii i ochrony środowiska.


Egzamin na kartę rowerową dla uczniów klas czwartych i piątych

 


Kiermasz podręczników używanych

W dniach 21-22 czerwca 2016 r. w godzinach lekcyjnych odbędzie się w naszej szkole kiermasz podręczników używanych. Oto lista podręczników, które można odsprzedać/odkupić:
język polski kl. VI
matematyka kl. VI
przyroda kl. VI
historia kl. VI
j. angielski kl. VI
religia kl. III, IV, V, VI
Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za przebieg kupna/sprzedaży.


Ogólnopolska akcja masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam”

10 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji ustanawiając rekord czytania w jednym momencie. Na podwórku szkolnym każdy czytał to, na co miał ochotę. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.


Muzyka klasyczna też dla dzieci

8 czerwca obie klasy piąte oraz część klas szóstych udały się na niezwykłe muzyczne spotkanie do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w koncercie edukacyjnym z cyklu „Muzyka między sacrum i profanum”. Zdecydowana większość naszych młodych melomanów po raz pierwszy znalazła się w słynnej, zapierającej dech sali koncertowej NOSPR. Wszyscy czuli się wyjątkowo i dostojnie. Kiedy orkiestra zajęła swoje miejsca, stało się oczywiste, że za chwilę przeniesie słuchaczy w magiczny świat muzyki. Cały koncert był ciekawie prowadzony przez konferansjera opowiadającego o kompozytorach i tematyce wykonywanych utworów muzycznych. Uczniowie wysłuchali kompozycji Ryszarda Wagnera, Mieczysława Karłowicza, Sergiusza Prokofiewa i Feliksa Mendelssohna. Wszyscy podziwiali mistrzowską grę muzyków, a na koniec nagrodzili ich gromkimi brawami. Z pewnością wielu spośród naszych uczniów wróci jeszcze do tego urzekającego miejsca.


„Dzień Dziecka- to radosne święto wszystkich dzieci”

Dzień Dziecka w naszej szkole był pełen atrakcji. Na początek Rada Rodziców poczęstowała wszystkich uczniów lodami firmy „Lodzio-Miodzio”. W tym wyjątkowym dniu przygotowano wiele atrakcji dla dzieci klas IV-VI- słodki poczęstunek, liczne konkursy oraz zabawy i turnieje. W ramach święta dziecka dla uczniów klas IV-VI zorganizowano dzień sportu na obiektach GOSIR-u. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia obiektu i spędzenia w aktywny sposób kilku godzin, przetestowania urządzeń sportowych na siłowni. Ponadto uczniowie brali udział w licznych konkurencjach sportowych oraz w turnieju piłkarskim „MINI EURO”. Dzień Dziecka w naszej szkole przebiegł bardzo pomyślnie- to święto pełne radości i uśmiechu.


Obchody „Światowego Dnia bez Tytoniu”

Dnia 31.05.2016r. W ramach akcji oświatowo – zdrowotnej uczniowie klas piątych i szóstych zobaczyli film pt. „Nikotyna- legalny narkotyk.”następnie uczestniczyli w pogadance z wykorzystaniem plansz dydaktycznych na temat „Skutki palenia tytoniu.”


Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami zaprosili do naszej szkoły wszystkie mamy. Dzieci w tym szczególnym dniu zaprezentowały bogaty program artystyczny oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki w podzięce za trud wychowania oraz okazywaną im miłość. Życzymy naszym drogim Mamom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech.


„English Song Festival”

W dniu 24 maja 2016 w Szkole Podstawowej nr 3 w Bieruniu Nowym miał miejsce trzeci międzyszkolny konkurs piosenki w języku angielskim „English Song Festival”, pod patronatem Burmistrza Miasta Bierunia. Eliminacje szkolne wygrały dwa nasze zespoły i reprezentowały nas w pólfinałach: Oliwia Buchta (5b) i Karolina Pastwa (6b) - zaśpiewały i zagrały na gitarach utwór „Halleluja” Leonardo Cohena, a Klaudia i Wiktoria Jędrzejczak (6a) – zaśpiewały piosenkę „Diamonds” Rihanny. Bawiliśmy się doskonale, a na koniec festiwalu uczestnicy zostali zaproszeni na wielki słodki tort i poczęstunek.


Śladami Szekspira - czyli Szekspiriada 2016

W dniu 19 maja 2016 w Urzędzie Miasta w Lędzinach odbyła się już IX edycja Regionalnego Konkursu Poezji i Prozy w Języku Angielskim "SZEKSPIRIADA 2016" dla Uczniów Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych. Organizatorami konkursu jest Urząd Miasta w Lędzinach, Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach oraz Firma Edukacyjna „Angmen” z Lędzin.
Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie: Dominika Widera z klasy 6b przedstawiła fragment z książki J. K. Rowling „Harry Potter”, z kolei Karol Penczek z klasy 5b ujął Jury fragmentem z książki Daniela Defoe „Robinson Crusoe” i otrzymał wyróżnienie.
GRATULUJEMY i życzymy im dalszych sukcesów!


Spotkanie autorskie

18 maja uczniowie klasy I c i II a udali się do Gminnej biblioteki Publicznej, gdzie wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Gabrielą Kotas, autorką wierszy dla dorosłych i dzieci, prowadzącą własnego bloga. Dzieci miały okazję wysłuchać wierszy pani Gabrieli, które bardzo im się podobały. Uczniowie zadawali również ciekawe pytania związane z pracą poety, pisaniem wierszy, inspiracją twórczą. które to być może Na koniec spotkania uczniowie mogli zakupić tomik wierszy poetki z dedykacją, ale również śliczne misie robione własnoręcznie przez poetkę. Spotkanie dzieciom bardzo się podobało.


Spotkanie na temat - Dlaczego warto czytać?

18 maja odbyło się spotkanie uczniów klas czwartych z księgarzem - panem Grzegorzem Kulikowskim. Jego ciekawe wystąpienie odnosiło się do zagadnienia - „Dlaczego warto czytać ?”. Przekonywał, że książki rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, są świetnym sposobem na nudę. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.


Koncert uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu

09 maja w naszej szkole w ramach promocji Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu odbył się niesamowity koncert. Był on połaczony w prezentacją instrumentów dętych drewnianych i blaszanych. W koncercie wystąpili profesorowie szkoły wraz ze swoimi uczniami. Zarówno jedni, jak i drudzy zaprezentowali się znakomicie. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się klarnet, który zaprezentował absolwent naszej szkoły - a obecnie nauczyciel w PSM w Oświęcimiu - Michał Urbańczyk. Mamy nadzieję, że będzie to zachęta, dla uczniów naszej szkoły, do nauki gry na instrumentach.


Dzień Strażaka w SP2

06.05.16r społeczność szkolna SP2 gościła wspaniałych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmie Śląskim. Oprócz życzeń, podziękowań, własnoręcznie wykonanych laurek, wierszy i piosenek uczniowie mieli okazję porozmawiać i dowiedzieć się od strażaków wiele ciekawostek o ich trudnej pracy. Wszyscy zgodnie orzekli, że Straż Pożarna jest potrzebna i niezwykle ważna w życiu społeczeństwa. Na koniec spotkania uczniowie mogli spędzić parę chwil w wozach strażackich, którymi goście przyjechali do szkoły. Spotkanie było niezwykle udane i ważne dla wszystkich.


„Wiwat Maj, 3 Maj”

Pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole w środę 4 maja akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali wspólnie uczniowie klasy Va i IIb pod opieką nauczycieli: Ewy Bialuchy, Danuty Koziołek i Krzysztofa Dłubisza, który zadbał o oprawę muzyczną. Uczniowie, po odśpiewaniu przez wszystkich hymnu państwowego, zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne oraz przypomnieli znaczenie, jakie miała ta pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja. Akademia wprowadziła wszystkich w bardzo uroczysty nastrój.


Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia wszystkie klasy IV-VI wybrały się do błędowskiego lasu na sprzątanie świata. Po 3 lekcji razem wyruszyliśmy, a pogoda nam sprzyjała. Na miejscu była chwila na odpoczynek i zjedzenia śniadanka. Potem każdy uczeń wziął udział w lekcji przyrody na świeżym powietrzu. Rozmawialiśmy o znaczeniu lasu i ochronie środowiska. Następnie przyszedł czas na uzdrowienie lasu. Każda klasa podzieliła się na zespoły 4-5 osobowe i z workiem na śmieci ruszała do lasu pod opieką wychowawcy. Trzeba przyznać, że wszyscy ambitnie podeszli do ważnego tematu i niektóre zespołu przyniosły trzy pełne worki śmieci. Po skończonej akcji mogliśmy się udać z powrotem do szkoły.


Dbamy o naszą Ziemię

22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się coraz uboższa. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka.
Aby wszyscy zrozumieli, jak ważna jest ochrona naszego środowiska, corocznie w naszej szkole odbywa się apel z okazji Dnia Ziemi. W tym roku został on przygotowany przez klasę IIB. Występujący przybliżyli uczniom klas młodszych tematykę ekologiczną poprzez wiersze i piosenki o naszej planecie. Kilku chłopców przedstawiło inscenizację, której głównym przesłaniem było to, aby nie niszczyć drzew i nie śmiecić w lesie, który jest naszym wspólnym dobrem. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.
Po apelu zabrała głos p. Dyrektor Regina Pioskowik, która zwróciła uwagę na to, jak ważne jest dbanie o nasze najbliższe otoczenie na co dzień. Szczególnie podkreśliła, że wszyscy muszą pamiętać, aby nie zaśmiecać szkoły. Na apelu zostały również rozdane nagrody z konkursu ekologicznego, który odbył się dwa dni wcześniej.


Mistrzowskie gotowanie - uczeń naszej szkoły Bartosz Kulik w najlepszej ósemce młodych kucharzy

Jestem uczniem klasy 6a i zgłosiłem się do programu Master Chef Junior. Z 400 kandydatów wybrano 40 najlepszych, wśród nich znalazłem się i ja. Do finału awansowało tylko 14 osób. Nie mogłem uwierzyć, że do telewizyjnego show zaproszono także mnie. Podczas mojej przygody mogłem uczyć się od najlepszych: Michela Morana, Anny Starmach, Mateusza Gesslera, Magdy Gessler, Adama Kozaneckiego, Damiana Kordasa oraz Janiny Górnickiej. Poznałem, że gotowanie dla kogoś to niezwykły dar i wyróżnienie. Gotowanie stało się moja pasją. Poznałem wielu super kolegów i wspaniałe koleżanki. Wiem, że ta przygoda była wyjątkowa, ale mam nadzieje że nie jedyna w moim życiu. Program telewizyjny jeszcze bardziej rozbudził mój apetyt na gotowanie.
Bartek Kulik


18-19.04.2016r warsztaty pszczelarskie „W świecie pszczół”

„Dlaczego pszczoły są wyjątkowe?” – o zwyczajach i ciekawostkach z życia pszczół oraz ich umiejętnościach opowiadała przedstawicielka pasieki Boża Iskierka z Męciny Małej w Beskidzie Niskim Pani Katarzyna Zimmer przeniosła uczniów klas I-III w niezwykły świat pszczół, w ciekawy i dowcipny sposób, przy użyciu wielu rekwizytów zaprezentowała ich zwyczaje. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści o tych owadach oraz chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Dowiedzieli się, że jedna pszczoła przez całe swoje życie jest w stanie wyprodukować tylko małą łyżeczkę miodu, żeby dostać się do ula musi wykonać odpowiedni taniec i pachnieć tak jak królowa. Dzieci na spotkaniu zrozumiały, jak pracowitymi stworzeniami są pszczoły, poznały hierarchię panującą w ulu oraz rozmieszczenie „pokoików”. Intrygującym momentem było podglądanie umieszczonych w szklanym ulu owadów przez lupy i słuchanie dobiegających z niego odgłosów. Podczas warsztatów każdy własnoręcznie wykonał świeczkę z plastra pszczelego wosku. Na zakończenie wszyscy otrzymali słoiczek miodu z pasieki „Boża iskierka”. Spotkanie z pszczelarzem było bardzo interesujące i wartościowe pod względem edukacyjnym i wychowawczym, a w nowym roku szkolnym z pszczelarzami spotkają się klasy IV-VI.


XXII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Klaudia Klimek i Magda Sędor, absolwentki naszej szkoły, są kandydatkami na XXII sesje Sejmu Dzieci i Młodzieży. Kancelaria Sejmu opublikuje wyniki rekrutacji 29 kwietnia br.
Tematem tegorocznego zadania rekrutacyjnego do SDiM to: „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.
Klaudia i Magda podjęły się działania na rzecz podtrzymywania i rozpowszechniania wiedzy o historii grafa von Arco, jako części dziedzictwa i tożsamości społeczności Chełmu Śląskiego.
Pierwszym etapem działań dziewczyn były czynności animacyjno-badawcze. Kandydatki do SDiM przez dwa dni prowadziły wśród Chełmian badanie wiedzy o historii grafa von Arco,, miejscu jego pochówku oraz związanej z nim legendy. Okazało się wśród mieszkańców Chełmu Śląskiego zanika pamięć o tej historii. Drugim etapem było przygotowania planu działań, które miały sprawić, by opisywane miejsce naprawdę zaistniało w świadomości społeczności lokalnej. Trzecim etapem była realizacja planu.
Jednym z elementów realizowanego planu było zorganizowanie prelekcji dla dzieci, połączonej z inscenizacją legendy, z którą dziewczyny gościły u nas w szkole. Inscenizacja odnosiła się do życia, śmierci i pochówku grafa von Arco, po czym miała miejsce lekcja, w czasie której dziewczyny opowiadały historię grafa von Arco i obalały narosłe wokół jego postaci mity.


Dzień Czekolady

Dnia 12 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czekolady. Z tej okazji klasa Ia zorganizowała „czekoladową lekcję”. Dzieci miały okazję zobaczyć czekoladę w różnej postaci a także poznać jej historię. Uczniowie rozwiązywali zagadki oraz tworzyli swój własny deser czekoladowy. Na koniec wykonali ciekawe prace plastyczne pt. „Moja kraina czekolady”.


Pasowanie na czytelnika

Dnia 4 kwietnia 2016 r. odbyło się w naszej szkole pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Już wcześniej zapoznali się z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim wypożyczyli pierwsze książki. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy III a. Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Otrzymali zakładki do książki.


Akademia przedświąteczna „Szukam Przyjaciela”

Pod takim hasłem zebrali się wszyscy nauczyciele i uczniowie, dnia 23 marca 2016. Jak co roku w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną uczniowie przygotowali dla wszystkich zebranych montaż słowno-muzyczny nawiązujący do przyjaźni i miłości jaką obdarzył nas Bóg dając nam swego Jedynego Syna w ofierze, oraz przypomnieli wszystkim obrzędy i tradycje wielkanocne. W tym roku tematem przewodnim była przyjaźń na podstawie książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego „Mały książę”. Główny bohater w którego wcielił się Jakub Grzywacz bezskutecznie szukał przyjaźni wśród uczniów, businessmanów, narkomanów – żadna z tych napotkanych osób nie potrafiła zapewnić mu bezpieczeństwa i przyjaźni i udowadniała, że prawdziwa przyjaźń nie istnieje. Mały Książę odnalazł ja dopiero w Bogu i Jego miłości do drugiego człowieka. Całe przedstawienie przeplatane było śpiewem kanonów i pieśni religijnych. W rolę młodych aktorów wcielili się uczniowie klas IV i V, którzy doskonale odegrali powierzone im role: Paulina Wyciślok, Zuzanna Wojtowicz, Paulina Sobczyk, Antonina Siarkowska, Paulina Malcharek, Mateusz Jarosz, Arkadiusz Rozum, Adrian Hachuła. Uczniowie klasy IIIb przedstawili wszystkim zebranym tradycje i obyczaje Wielkiego Tygodnia. Rozpoczęli od Niedzieli Palmowej a zakończyli na Lanym Poniedziałku. Na zakończenie złożyli wszystkim świąteczne życzenia do których dołączyła się Pani Dyrektor Regina Pioskowik.


Kiermasz Wielkanocny

Po Kiermaszu Bożonarodzeniowym nadszedł czas na Kiermasz Wielkanocny, który odbył się w naszej szkole w dniach od 21do 23 marca 2016r. W kiermasz zaangażowali się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice uczniów klas pierwszych. Wielkanocne ozdoby były bardzo zróżnicowane od pięknie wykonanych pisanek zrobionych różnymi technikami, po kurki, baranki, ozdoby z masy solne, oraz kieszonki na pisanki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również świeże drożdżowe kurczaczki, które upiekła jedna z mam, inna z kolei mama przygotowała wielkanocne opaski do włosów dla dziewczynek. Były również ręcznie wykonane ozdoby dekoracyjne na wielkanocny stół. Wszystkim, którzy zaangażowali się i służyli pomocą serdecznie dziękujemy. Kwota zebrana z kiermaszu to 407zł 30 gr. pieniądze zostaną przeznaczone na artykułu papiernicze, oraz pomoce plastyczne wykorzystywane podczas uroczystości szkolnych.


Powitanie wiosny

Corocznym zwyczajem, 21 marca uczniowie naszej szkoły postanowili pożegnać zimę i powitać wiosnę. Każda klasa przygotowała swoją własną, wyjątkową marzannę. Już od rana na szkolnych korytarzach zrobiło się kolorowo od barwnie przystrojonych gałązek i szmacianych kukiełek. Na czwartej godzinie lekcyjnej wszyscy ochoczo zebrali się na szkolnym podwórku, dumnie prezentując swoje marzanny. Pomimo niesprzyjającej aury udało nam się przepędzić zimową panią. Mamy nadzieję, że już niebawem dzięki naszym staraniom pogoda stanie się bardziej wiosenna.


„Zielono mi”

Pod takim hasłem w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Św. Patryka, którego święto przypada na 17 marca. Uczniowie przebrani w zielone stroje przygotowali na ten dzień wiele niespodzianek. Na korytarzach również dominował kolor zielony, jako że przyozdobiono je w zielone koniczyny różnego rozmiaru (jeden z symboli Irlandii), serpentyny oraz plakaty z motywami Irlandii lub obchodami Dnia Św. Patryka, namalowane i przygotowane przez uczniów. Tego dnia składano sobie życzenia szczęścia i pomyślności po angielsku oraz wręczano karki okolicznościowe z tej okazji. Można było również delektować się pysznymi słodkościami upieczonymi przez uczniów i ich rodziców, za co z całego serca im dziękujemy! Szczególną atrakcją był jednak taniec irlandzki zatańczony przez naszych uczniów na dwóch długich przerwach na sali gimnastycznej. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze bawili się tego dnia.


Wspólne kolędowanie w kościele

28 stycznia 2016 wszyscy obecni w naszej szkole uczniowie wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami i Panią Dyrektor do kościoła parafialnego, aby tam pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi i adorować Go w stajence. Przy akompaniamencie instrumentów uczniowie bardzo radośnie śpiewali kolędy i pastorałki. Na koniec spotkania wszyscy pomodlili się za budowniczych stajenki i prosili Bożą Dziecinę o błogosławieństwo. Mamy nadzieję, że to wspólne kolędowanie przy chełmskiej stajence stanie się naszą coroczną tradycją.


Święto Szkoły

25.01.2016r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim obchodziła Swoje Święto. Po powitaniu gości przez panią dyrektor rozpoczął się montaż słowno- muzyczny poświęcony Florianowi Adamskiemu, Cecylii Wisiorek, Wilhelmowi Metowi, Franciszkowi Roj - przygotowany przez klasę VI „b”, który zakończył się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pamiątkową tablicą. Po oficjalnej części rozpoczęła się część rozrywkowa. Zapoczątkował ją występ dżudoków z UKS - Mysłowice, w którym trenuje uczeń naszej szkoły z klasy III „a” pod przewodnictwem trenera pana Ryszarda Dziewulskiego. Następnym punktem programu były występy: klasy III „b” i III „c” przedstawiały bajkę „O 12 Miesiącach”, klasa VI „a” wiersz „Szkolna Lokomotywa”, V „b” przedstawienie „O Pewnym Belfrze”. Na zakończenie uczniowie z różnych klas zaprezentowali swoje talenty. IV „b” - Korzeniowska Agata, Buchta Marysia, Stryjewska Lucyna, Błaszczyk Julia, Klima Wiktoria zaśpiewały piosenkę z własnym akompaniamentem. VI „a” - Kozyra Weronika wykonała taniec. VI „a” - Strauch Dawid zagrał na keyboardzie. VI „b” - Idziak Natalia, Stachoń Emilia, Pastwa Karolina zaśpiewały piosenkę własnego autorstwa „Prawdziwy Przyjaciel”. IV „b” i III „c” - Łuczak Igor i Łuczak Zahara zatańczyli Hip Hop. Po akademii uczniowie brali udział w zabawach plastycznych i sportowych przygotowanych i przeprowadzonych przez nauczycieli pod czujnym okiem pana Przemysława Wadasa. Na koniec uczniowie biesiadowali przy pizzerce.


Uroczystość „Dnia Babci i Dnia Dziadka” w Szkole Podstawowej nr 2

Są dwa takie styczniowe dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim zapraszanie babć i dziadków na uroczystość ich święta stało się tradycją na stale wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Ze względu na bardzo dużą frekwencję- w trzy dni20.01 dla klas I, 21.01-dla klas II i 22.01.dla klas III- odbyły się w salce-„organistówce” uroczyste akademie z udziałem babć i dziadków. Na wstępie pani dyrektor Regina Pioskowik ciepłymi słowami i życzeniami przywitała wszystkich gości. Następnie wystąpiły dzieci z klas I,II i III zaprezentowały montaż słowno- muzyczny oraz przedstawienia o babci i dziadku pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Mali artyści z przejęciem recytowali wiersze, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Również pokaz szkolnego zespołu tanecznego pod kierunkiem pani Ewy Bryjok oraz pokaz sportowy-młodego zapaśnika z klasy IIIa Wiktora Witka cieszył się dużym zainteresowaniem. Pięknymi piosenkami imprezę oprawił chórek szkolny oraz młodzi soliści z poszczególnych klas, a uczniowie z koła muzycznego zaprezentowali wszystkim swe talenty muzyczne pod kierunkiem nauczyciela muzyki pana Krzysztofa Dłubisza. Na zakończenie odśpiewano tradycyjne „Sto Lat” a wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom laurki i prezenty wykonane na zajęciach plastycznych ze swoimi wychowawczyniami. W organizacji święta pomogły również mamy, działające w Radzie Rodziców.


Zabawa karnawałowa w Szkole Podstawowej nr 2

12 stycznia 2016 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla klas I-III. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień -zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami zachęcała do szampańskiej zabawy. W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów były również wróżki, księżniczki i czarodziejki. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Najmłodszych uczniów naszej szkoły do zabawy zachęcał i do tańca przygrywał wodzirej- były korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. W przerwach uczniowie dostali słodki poczęstunek przygotowany przez trójki klasowe rodziców oraz mieli wykonywaną sesję zdjęciową w swoich przepięknych strojach. Pod koniec stycznia, po południu odbędzie się również dyskoteka z DJ-em dla uczniów klas IV-VI. Tegoroczna zabawa karnawałowa w SP 2 należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale bardzo zadowoleni.


Wszystkiego co najlepsze z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia...

Dnia 22 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami udali się do sali na „Organistówce” na przedstawienie jasełkowe i wspólne kolędowanie. Całe spotkanie rozpoczęło się montażem słowno-muzycznym o tematyce adwentowej. Wprowadził on wszystkich zebranych w nastrój przedświąteczny.
Następnie bardzo serdecznie przywitała wszystkich zebranych Pani Dyrektor Regina Pioskowik i zaprosiła do wspólnego obejrzenia przedstawienia pt. „Jasełka pasterskie”. W tym roku w rolę Maryi wcieliła się Karolina Pastwa, a rolę Józefa odegrał Dominik Ziajka. W przestawieniu nie zabrakło małej Maryi, w którą wcieliła się Paulina Sobczyk, pastuszków, aniołów i narratora. Całe przedstawienie było przeplatane wspólnym śpiewaniem kolęd. Następnie uczniowie przypomnieli tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia połączoną ze śpiewem pastorałek i kolęd. Wspaniałym przerywnikiem przedświątecznego spotkania był „taniec aniołków” – uczennic klas I przygotowanych przez panią Ewę Bryjok. Na zakończenie świątecznego spotkania wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne złożyła Pani Dyrektor i ks. Proboszcz Piotr Guzy.
Wspólne kolędowanie uświetnili aktorzy – uczniowie klas IV, V i VI, a także chórek szkolny prowadzony przez pana Krzysztofa Dłubisza. Montaż słowno-muzyczny i przedstawienie jasełkowe przygotowały: Bernadeta Jaronicka, Anna Malczyk, Ewa Bryjok i Ilona Misterek.
Wcześniej już 15 grudnia 2015 ten sam program artystyczny został przedstawiony w sali na „Organistówce” dla członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim oraz zaproszonych gości.


Świąteczna wizyta w Klasztorze Sióstr Służebniczek

18 grudnia 2015r grupa uczennic w strojach śląskich - wraz z Dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 2, panią katechetką oraz nauczycielem muzyki odwiedzili pensjonariuszy Klasztoru Sióstr Służebniczek w Chełmie Śląskim. Uczniowie zaprezentowali się krótkim przedstawieniem o tematyce bożonarodzeniowej, pokazali swe talenty muzyczne w grze na instrumentach oraz złożyli życzenia i obdarowali wszystkich podopiecznych oraz siostry drobnymi upominkami wykonanymi przez uczniów świetlicy szkolnej. Siostry oraz pensjonariusze również obdarowali dzieci podarunkami. Zarówno podopieczni jak i siostry, wraz z siostrą przełożoną Mariolą, byli bardzo wzruszeni, szczęśliwi i zadowoleni z odwiedzin uczniów. Wizyta zakończyła się wspólnym kolędowaniem. Na twarzach dzieci malowało się zaduma i wzruszenie. W drodze powrotnej uczennice powiedziały: „Dobrze, że odwiedziliśmy klasztor.” Uczniowie swą postawą dali przykład, że przed Bożym Narodzeniem trzeba pamiętać o innych ludziach, szczególnie starszych, samotnych i chorych. Ciepło i serdeczność, które wywołała nasza wizyta utwierdziła wszystkich w przekonaniu, że chcą tam wrócić za rok.


„Betlejemskie Światło” w naszej szkole

18 grudnia 2015r harcerze - nasi absolwenci z Gimnazjum w Chełmie Śląskim przynieśli do naszej szkoły światło betlejemskie. Tegoroczne przesłanie akcji przekazywania światła betlejemskiego odbywa się pod hasłem „Zauważ człowieka”. Światło betlejemskie zostało zapalone pod naszą choinką i całą naszą wspólnotę szkolną wprowadziło w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.


Kiermasz świąteczny

W dniach od 14-18 grudnia 2015r. w naszej szkole odbył się KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY zorganizowany przez nauczycielki: Annę Wilczak, Judytę Figiel oraz Monikę Głos-Ganobis. W kiermasz zaangażowali się również rodzice uczniów klasy Id, którzy przygotowali przepiękne ozdoby świąteczne. Wykonane ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, elementy dekoracyjne sprzedawały się jak świeże bułeczki.
Świąteczny kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i rodziców naszej szkoły, dzięki ich hojności udało się zebrać kwotę 581złotych. Cała ta suma zostanie przeznaczona na zakup artykułów papierniczych, plastycznych, dekoracyjnych potrzebnych do wykonania laurek, upominków i dekoracji na uroczystości szkolne m.in. „Dzień Górnika”, „Dzień Babci i Dziadka”, „Dzień Matki”, przygotowywanych przez uczniów klas I-III.


X Jubileuszowe Środowiskowe Spotkanie Kolędowe „Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda...”

9 grudnia 2015 w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: „Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda…”. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe, ponieważ odbywało się już po raz dziesiąty. Inicjatorem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Dyrektor szkoły Regina Pioskowik. Ideą tych kolędowych spotkań jest wspólny śpiew, prezentacja małych i starszych artystów, a także podtrzymywania pięknej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek.
Tegoroczne jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się wersją instrumentalną kolędy „Cicha noc”, która wprowadziła wszystkich zebranych w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Następnie pani Dyrektor Regina Pioskowik, przywitała wszystkich Gości, podziękowała za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż mogliśmy się spotkać już po raz dziesiąty, a z roku na rok przybywa placówek, które chcą w naszym kolędowaniu uczestniczyć.
W tym roku w wspólnie z nami kolędowali przedstawiciele przedszkoli z Chełmu Śląskiego, Kopciowic i Imielina, szkół podstawowych z Chełmu Śląskiego, Kopciowic, Imielina, Lędzin, Lędzin-Hołdunowa i Lędzin-Goławca. Zaprezentowali się także uczniowie gimnazjum z Chełmu Śląskiego i Lędzin, szkół ponadgimnazjalnych z Bierunia, a także nowo powstająca schola „Nadzieja” i zespół młodzieżowy działający przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. W czasie tegorocznego spotkania wystąpiły także zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne z Kopciowic i Chełmka. Zespół reprezentujący naszą szkołę, wykonał kolędę „Lulajże Jezuniu” grając na fletach i gitarach – był to ich debiut muzyczny pod kierunkiem pana Krzysztofa Dłubisza.
Na zakończenie przepięknego muzycznego wieczoru wystąpili muzycy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach Państwo Joanna i Aleksander Tesarczykowie z córką Anną (uczennicą naszej szkoły) i synem Adasiem przy akompaniamencie Michała Kowalczyka i Patryka Laburdy.
Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, księży naszej parafii, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, Siostry Służebniczki posługujące w naszej parafii, sponsorów naszej szkoły oraz licznie zgromadzonych mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości.
Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie, za czas poświęcony na przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich na kolejne spotkanie kolędowe w przyszłym roku.


Św. Mikołaj w naszej szkole

W tym roku św. Mikołaj przybył do szkoły troszeczkę spóźniony bo dopiero 7 grudnia, a to z tego powodu, że Jego wspomnienie przypadło niedzielę. Ale jak każe tradycja do naszej szkoły przyjechał św. Mikołaj z prezentami i niespodzianką w postaci cukrowej waty. Przybył z orszakiem aniołków. Spotkanie z każdą klasą było indywidualne - uczniowie śpiewali piękne piosenki dla Niego, a Mikołaj mógł z każdym porozmawiać i dowiedzieć się o uczniach i szkole czegoś ciekawego. Było bardzo miło i serdecznie. Dyrekcja Szkoły serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji dla uczniów „Dnia Świętego Mikołaja” Radzie Rodziców oraz indywidualnym sponsorom. Do zobaczenia za rok...!


Dzień Górnika

4 grudnia swe święto obchodzi górnicza brać. W naszej szkole „Dzień Górnika” obchodzony jest szczególnie uroczyście, ponieważ mieszkamy w bliskim sąsiedztwie kopalń i wiele rodzin związanych jest z górnictwem. Dlatego też 3 grudnia 2015r. na uroczystą akademię licznie przybyli górnicy - rodzice i dziadkowie naszych uczniów.
W programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły przygotowani przez Panie: A. Wilczak, E. Jarosz, M. Głos-Ganobis oraz B. Baranowską, wcielając się w role aktorów, recytując wiersze oraz śpiewając piosenki, do których przygrywał Pan K. Dłubisz na instrumentach muzycznych uczniowie umilili pobyt górników w naszej szkole. Nie zabrakło również tradycyjnych śląskich piosenek oraz śląskiej gwary. Uczniowie klasy przygotowani
Przez wychowawczynię E. Jarosz zatańczyli „Trojaka”, a uczniowie z kółka tanecznego pod kierownictwem Pani E. Bryjok zaprezentowali „Grozika”.
Po uroczystości dzieci wręczyły górnikom podziękowania za ich trud włożony w ciężką pracę, jaką wykonują, Pani Dyrektor natomiast życzyła górnikom spokojnej i bezpiecznej pracy w kopalni.


Pomoc dla misji w Kamerunie

Na terenie naszej szkoły członkowie kółka misyjnego wraz ze swoim opiekunem prowadziły akcję „Gorący kubek” dla dzieci z Kamerunu. Przez cały listopad uczniowie naszej szkoły przynosili „gorące kubki” i „słodkie chwile” i wszystkie inne produkty nadające sie do spożycia po zalaniu wodą dla dzieci z ochronki w Kamerunie. Uczniowie przynosili także materiały opatrunkowe dla chorych na trąd także w Kamerunie. Zarówno ochronkę dla dzieci jak i ośrodek dla chorych na trąd prowadzą Siostry Służebniczki Śląskie – tak nam bliskie – bo ich klasztor znajduje się także w Chełmie. W akcji zebrano 25 bandaży, 32 gazy, 18 plastrów, 125 gorących kubków, 120 zupek i 21 paczek słodkich deserów. Za wszystkie ofiarowane dary bardzo serdecznie dziękujemy zarówno uczniom jak i Rodzicom.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje maskotki od malutkich do bardzo dużych. Uczniowie klas pierwszych poznali historię powstania maskotki i słuchali informacji na temat życia i zwyczajów niedźwiedzi brunatnych. Obejrzeli również przedstawienie pt. „Bal w pokoiku lal” przygotowane przez klasę IIIa. Okazało się, że pluszowy miś to ulubiona zabawka wielu dzieci i dobrze, że ma swoje święto.


Warsztaty teatralne dla klas I-III w Teatrze Śląskim w Katowicach

W listopadzie uczniowie klasy I-III wyjechali do Teatru Śląskiego na warsztaty teatralne.
Dzięki temu mieli możliwość obejrzenia teatru od wewnątrz i poznania jego kulisów. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały teatralną garderobę, magazyn rekwizytów, pracownię krawiecką, stanowisko suflera oraz scenę. Zadbano, aby dzieci zdobyły i utrwaliły podstawową wiedzę o teatrze, o pracy aktora oraz innych osób, aby wzbogaciły swój słownik o wyrazy bezpośrednio związane z teatrem, np. garderoba, rekwizyt, scena, widownia, kurtyna, reżyser, charakteryzator, scenarzysta, scenograf, sufler itp. Na zakończenie warsztatów uczniowie mieli możliwość wcielania się w różne role teatralne, zapoznając się w ten sposób z trudnym zawodem aktora. Dzieci chętnie odgrywały różne scenki dramowe i nabywały umiejętności posługiwania się rekwizytami.
Dzięki warsztatom teatralnym większość dzieci potrafi wymienić zawody niektórych ludzi pracujących w teatrze, wyjaśnić, jak należy zachować się w teatrze oraz utrwalili słownictwo związane z teatrem.


Akademia z okazji 11. listopada

10 listopada przeżywaliśmy wspólnie 97 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klasy VIb zaprezentowali program słowny przypominający nam ciężkie losy naszej ojczyzny, która w latach 1795-1918 próbowała odzyskać utracona niepodległość. Dopełnieniem wierszy i tekstów był występ szkolnego chórku (uczniowie klas Va, VIb), który w takich pieśniach jak: „Legiony”, „Piechota”, „Wojenko, Wojenko” czy „Przybyli ułani pod okienko” wprowadził nas w atmosferę święta narodowego - 11 Listopada. Po uroczystej akademii swoje przebrania zaprezentowali zwycięzcy konkursu na strój inspirowany barwami narodowymi.


Hubertus - święto myśliwych i leśników

W niedzielę 8 listopada 2015 roku w leśniczówce na Błędowie uczennice naszej szkoły czynnie uczestniczyły w Mszy Świętej z okazji wspomnienia świętego Huberta - patrona myśliwych i leśników. Koło Łowieckie „Łąbądź”, które jest opiekunem leśniczówki współpracuje z naszą szkołą już od kilku lat. Co roku uczniowie zbierają żołędzie i kasztany dla zwierząt leśnych i przekazują je myśliwym z leśniczówki na Błędowie.


Rekordowe śniadanie

6 listopada w chełmskiej dwójce od rana panowała nerwowa atmosfera. Uczniowie klas I, II i III mieli brać udział w niezwykłym wydarzeniu – ogólnopolskiej próbie bicia rekordu Guinnessa w przygotowaniu zdrowego śniadania. Wszyscy przybyli do szkoły dużo wcześniej niż trzeba było, po korytarzach krzątały się panie sprzątaczki, a kuchnią zawładnęli rodzice i nauczyciele, którzy przygotowywali produkty spożywcze potrzebne do przyrządzenia potraw. Pomiędzy kuchnią a salą gimnastyczną, czyli miejscem próby, biegała koordynator pani Danuta Koziołek, a nad całością dyskretnie czuwała ze swojego gabinetu pani dyrektor Regina Pioskowik. Przed godziną dziesiątą 189 uczniów młodszych klas wraz ze swoimi wychowawcami i zaangażowanymi rodzicami stawiło się w sali gimnastycznej. Wśród pięknej dekoracji wykonanej przez panie Judytę Figiel i Ewę Bryjok, przy ładnie nakrytych stolikach niecierpliwie czekali na rozpoczęcie próby. Punktualnie o 10.00 pani dyrektor wypowiedziała słowo ”START”. Świadkowie: pani Alicja Grzyb i pan Marek Wyciślok włączyli stopery i zaczęli odmierzać czas. Uczniowie musieli przygotować trzy potrawy zgodnie z instrukcją czytaną przez koordynatora. Przy pięcioosobowych stolikach pilnie pracowały dzieci pod nadzorem nauczycieli i rodziców przygotowując twarożek z warzywami, kanapkę oraz owocowe szaszłyki. Samodzielność wykonywania prac oraz zgodność z czytaną instrukcją wnikliwie obserwowali stewardzi – panie: Gabriela Penczek, Maria Kobiela, Teresa Misterek i Iwona Figiel. Uczniowie świetnie radzili sobie z wszystkimi zadaniami i z przejęciem czekali na kolejne polecenia. Nie peszyła ich nawet kamera pana Ryszarda Siarkowskiego, który skrupulatnie nagrywał całość zdarzenia oraz obiektyw aparatu pana Krzysztofa Dłubisza co chwilę pojawiającego się w innym miejscu, aby wykonać ciekawe zdjęcie. Wszystkie potrawy wyglądały wyjątkowo apetycznie a w całej sali unosił się smakowity zapach. Uczniowie udowodnili, że przygotowanie prostych potraw ze zdrowych składników może być dla nich ciekawym doświadczeniem. Hasło „KONIEC” zakończyło próbę. Stopery zatrzymano. Czas 48.48.38. Teraz dzieci mogły wspólnie zjeść śniadanie. Ufff. Można było odetchnąć. I znowu kolejne ciekawe doświadczenie.
Nasza próba bicia rekordu nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc wielu osób spoza szkoły, którym szczególnie dziękujemy. Są to:
1. Pełniący funkcję świadków:
Alicja Grzyb
Marek Wyciślok
2.Pełniący rolę stewardów:
Gabriela Penczek
Maria Kobiela
Teresa Misterek
Iwona Figiel
3. Filmujący całe nasze wydarzenie
Ryszard Siarkowski
4. Rodzice, którzy poświęcili swój wolny czas:
Aleksandra Czajor
Gabriela Włoch
Iwona Dreszer
Dorota Tłamacz
Beata Gorzkiewicz
Katarzyna Wasik
Sabina Bonias
Monika Morkisz
Dorota Wieczorek
Elżbieta Kłosińska
Maria Brzenk
Zbigniew Wiatr
Barbara Łuczak
Anna Andrzejczak
Paweł Szczepanek
Gabriela Majda
Agnieszka Kajdasz
Anna Haśnik


Piesza wycieczka do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim

6 listopada 2015 roku uczniowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką nauczycieli Doroty Baranowskiej, Renaty Dłucik, Jana Janoty, Rafała Jaskóły i Grzegorza Zyzaka mieli zorganizowaną wycieczkę pieszą do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim. Dzieci miały możliwość zwiedzenia obiektu i spędzenia w aktywny sposób kilku godzin. Młodzi sportowcy mieli zaplanowane zajęcia fitness, dance i step oraz przetestowali urządzenia sportowe na siłowni pod opieką pani instruktor Anety Smalcerz. Korzystając z pięknej pogody rozegrano klasowy turniej piłki nożnej oraz gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Klasyfikacja końcowa turnieju piłki nożnej przedstawia się następująco: I miejsce V B, II miejsce VI B, III miejsce VI A, IV miejsce V A. Zwycięska drużyna zagrała w składzie: Dawid Bieniek, Michał Biolik, Jakub Grzyb, Bartłomiej Klimek, Dawid Kracla, Michał Lech, Igor Łuczak, Olaf Macherski, Karol Penczek, Marcin Ptasiński, Tycjan Seweryn, Szymon Staniucha, Jakub Wereski. Królem strzelców turnieju został Patryk Bula z VI A.


Alarm na wypadek pożaru dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim

28 października 2015 roku został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas obecnych w szkole (244 osoby) oraz nauczyciele i zatrudniony personel. Sama akcja przebiegła bardzo sprawnie i bez żadnych komplikacji. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie oraz personel stosowali się do regulaminu, który został przedstawiony wcześniej na szkoleniu.


Zbiórka żywności dla zwierząt ze schroniska

W naszej szkole odbyła się zbiórka żywności dla zwierząt ze schroniska „Przystań Ocalenie” w Ćwiklicach. Akcja trwała przez cały październik. Dzieci były bardzo zaangażowane i zgromadziły wiele żywności. W ten sposób stały się „Aniołami ze szkoły”. Bardzo dziękujemy!!!


Ocalić od zapomnienia...

Tradycyjne już uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych, ale także i w Dzień Zaduszny wybrali się na nasz cmentarz parafialny, aby tam złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Nasza szkoła dba o to, by nasi uczniowie pamiętali o swoich przodkach, ale także szczególnie o żołnierzach i ludziach, którzy przelali krew po to byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Modląc się przy tej mogile pamiętamy o Tych którzy są pochowani na naszym cmentarzu, ale także o tych którzy ginęli za naszą wolność.


Wycieczka do Tyńca i Krakowa

19.10.2015 uczniowie klas IV i chętni z klas V wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami na niezwykłą wycieczkę do miasta Krakowa. Pierwszym celem wyprawy było Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu, gdzie uczniowie przeżyli niezwykłą przygodę z archeologią uczestnicząc w warsztatach młodego archeologa pod tytułem: „Co ziemia kryje w sobie”. Młodzi archeolodzy dowiedzieli się czy przedmioty wykopane z ziemi mogą nam coś „powiedzieć” i jak w ogóle wygląda praca archeologa? W czasie trwania warsztatów interaktywnych uczniowie sami mogli odkryć zabytki archeologiczne związane ze wzgórzem tynieckim, poznając w ten sposób krok po kroku warsztat pracy archeologa. W ramach warsztatów uczniowie zwiedzili także tyniecki muzeum archeologiczne i opactwo. Duże wrażenie wywarł kościół świętych Piotra i Pawła, w którym znajdują się specjale stelle przeznaczone do mnichów, w których to każdy ma swoje miejsce na czas modlitwy brewiarzowej i śpiewu chorału gregoriańskiego. Uczniowie dowiedzieli się więcej o życiu zakonnym benedyktynów zwiedzając także niektóre pomieszczenia klasztorne.
Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy w dalszą drogę naszej wyprawy do grodu królewskiego - Krakowa. Tam udaliśmy się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o życiu w dawnym Krakowie. Podczas wystaw multimedialnych mogli poczuć się jak na dawnym rynku krakowskim i poczuć niesamowitą atmosferę tych czasów. Poznali także legendy krakowskie przedstawione multimedialnie: „O królu Kraku”. Następnie podczas spaceru po rynku krakowskim wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Był czas na zakup pamiątek i spacer po Sukiennicach – no i niesamowita przygoda dzieci z krakowskimi gołębiami. Cała grupa przeszła traktem królewskim na wzgórze wawelskie by tam zobaczyć z zewnątrz zamek królewski i kaplicę ze słynnym dzwonem Zygmunta. Cała grupa także odwiedziła kryptę w której złożone jest ciało byłego prezydenta Polski p. Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki. Po wyczerpującej wędrówce po mieście wszyscy szczęśliwi wrócili do autokaru aby udać się w drogę powrotną do domu. Na szczęcie wszystkim dopisywały wspaniałe humory no i także dopisała nam pogoda.


Dzień Pocztowca

Dnia 19 października w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się „Dzień Pocztowca”. Z tej okazji uczniowie klas I,II i III przygotowali program artystyczny, pod czujnym okiem wychowawców klas pierwszych. Gościliśmy w naszej szkole pracowników Poczty Polskiej w Chełmie Śląskim Panią Naczelnik Poczty oraz Panią Listonosz. Dzięki tej wizycie dzieci poznały znaczenie symboli Poczty Polskiej oraz dowiedziały się o ciekawej pracy listonosza, doręczającego listy, przesyłki i paczki prosto do adresatów. Pani Listonosz zaprezentowała uczniom listy, kartki pocztowe jak i różnego rodzaju ulotki. Wszyscy uczniowie otrzymali pocztówki od miłych gości. Wizyta pracowników poczty cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Uczniowie uznali ten zawód za bardzo interesujący, wymagający dużego zaangażowania jak również poświęcenia. Na koniec spotkania uczniowie złożyli życzenia i wręczyli laurkę oraz kwiaty.


Dzień Edukacji Narodowej

Jak co roku w naszej szkole uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na tle pięknej dekoracji liczna grupa uczniów klas : IIa, IIc, IIIa i IVb słowem i piosenką dziękowała nauczycielom za nauczanie i wychowanie. Dzieci były bardzo przejęte i doskonale przygotowane.
Następnie przewodnicząca szkoły Julia Szafrańska od całej społeczności uczniowskiej na ręce Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia dla wszystkich nauczycieli.
Miłym i zabawnym akcentem było przedstawienie pt: „Czerwony kapturek” w wykonaniu młodych, lecz obiecujących aktorów z klas 4-6. Całość dialogów wykonywana była w gwarze śląskiej, co bardzo podobało się publiczności. Scenografia, kostiumy, a zwłaszcza brawurowa gra głównych postaci przedstawienia rozbawiła do łez poważne zazwyczaj Grono Pedagogiczne i pozostałych Gości. Podczas akademii zaprezentował się również chórek szkolny, który uświetnił tę szkolną imprezę.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, święta nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, z wyrazami szacunku za trud włożony w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży, które są największym skarbem rodziców zwrócił się do zebranych Przewodniczący Rady Rodziców pan Dariusz Parzniewski. Zapewnił, że rodzice doceniają ogromny wysiłek dydaktyczny nauczycieli ich zaangażowanie, a często poświęcenie z jakim wypełniają oni powierzoną im misję. Życzenia i mile słowa w imieniu organu prowadzącego skierowała do zebranych pani Alicja Grzyb.


Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej

W ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece” uczniowie klasy IIIa spotkali się na wspólnym czytaniu i zabawie. Tematem zajęć były - przestrzeń kosmiczna i lot na Księżyc. Słuchali fragmentu książki E. Nowak "Apollo11". Odpowiadali na pytania dotyczące wydarzeń na Srebrnym Globie. Mogli zobaczyć w Internecie odcisk buta na Księżycu, start rakiety i bohaterów tamtych wydarzeń. Na kartkach papieru każdy uczeń odrysowywał swoją stopę. Utworzyły one drogę prowadzącą do działu z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Dzieci naśladując astronautów w kosmosie skakały po narysowanych śladach. Następnie dowiedziały się jakie trzeba spełnić warunki, aby korzystać ze zbiorów biblioteki. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał dyplom „Czytam sobie w bibliotece”.


Ślubowanie klas pierwszych

1 października 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas pierwszych. 84 uczniów ślubowało, że będą wzorowymi uczniami naszej szkoły.
Na uroczystość zaproszono proboszcza Piotra Guzego, Gabrielę Penczek Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty, Sekretarz Gminy Celinę Ganobis, przedstawicieli Rady Rodziców Dariusza Parzniewskiego oraz Ewelinę Stolecką, Dyrekcję Szkoły, Grono Pedagogiczne i Rodziców uczniów klas pierwszych.
Dzieci pokazały to, czego już zdążyły nauczyć się w szkole. Podczas akademii pięknie śpiewały i z zaangażowaniem recytowały wiesze.
Uczniowie klas drugich przywitali swoich młodszych kolegów, udzielili im wielu cennych rad i obdarowali prezentami. Pani dyrektor pasowała każde dziecko na Ucznia Naszej Szkoły.
Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli im książki, które będą pamiątką tego uroczystego wydarzenia. Rodzice dzieci przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystości. Nad całością spotkania czuwały wychowawczynie klas pierwszych.


Lekcja przyrody

16 i 17 września bieżącego roku dzieci klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik oraz wychowawców Ewy Jarosz, Danuty Koziołek, Barbary Wycik, Teresy Staniuchy, Michała Stoleckiego, Rafała Jaskóły i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu, odbyła się lekcja przyrody którą poprowadził dla wszystkich uczniów nauczyciel Jan Janota.
Dzieci wysłuchały krótkiej lekcji o lesie "Błędowskim". Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci.
Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie zbierali żołędzie dla zwierząt, spacerowali po lesie i zbierali grzyby. Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.


Miłe powitanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2

W dniu 15.09.2015r. Dyrekcja oraz nauczyciele zorganizowali dla wszystkich uczniów szkoły miłą niespodziankę. Dzieci mogły się bawić i figlować na zabawkach dmuchanych, które firma p. Przemysława Wadasa udostępniła za darmo. W czasie zabawy dzieciom dopisywały humory i piękna słoneczna pogoda.


Innowacja pedagogiczna z języka niemieckiego „Niemiecki na start”

Od 1.09.2015 r. została wprowadzona w naszej szkole innowacja pedagogiczna „Niemiecki na start”, której celem jest umożliwienie uczniom klas IV-VI nauki drugiego języka obcego-języka niemieckiego a tym samym ich lepszy start podczas nauki tego języka w gimnazjum.
Założeniem innowacji jest stosowanie aktywnych metod oraz różnorodnych technik, które w ciekawy sposób pozwolą uczniom opanować podstawowe zwroty w języku niemieckim oraz zmotywować i rozbudzić ich zainteresowanie nauką języka naszego sąsiada.
Innowacja pt. „Niemiecki na start” realizowana jest dla grupy chętnych uczniów klas IV-VI (a jej elementy w klasie IIc) w wymiarze jednej godziny tygodniowo w ramach zajęć pozalekcyjnych. Zajęcia prowadzi Ewa Sońta, a nauka polega na działaniu i zabawie, aby rozbudzić zainteresowanie uczniów nauką języka niemieckiego np. poprzez twórczość plastyczną, aktywność muzyczną i zabawową.
Proponowane metody pracy z uczniem podczas zajęć to m.in.: zabawy aktywizujące, tworzenie słowniczka językowego w postaci obrazowo – słownej, inscenizacje i przedstawienia udział w konkursach, prezentacji swoich prac społeczności szkolnej na gazetce szkolnej i na stronie internetowej szkoły, występach w przedstawieniach na terenie szkoły i poza nią.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015 roku o godzinie 9.00 oraz 11.00 w naszej szkole nastąpiła bardzo uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2015/2016. W tym roku szkolnym po raz pierwszy uroczysta akademia z okazji rozpoczęcia roku podzielona została na dwie grupy, ze względu na bardzo liczną grupę uczniów klas I. Od nowego roku szkolnego naukę rozpoczęło w klasach I -84 uczniów, podzielonych na cztery oddziały. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego i hymnu szkoły. Podczas uroczystości szczególnie gorąco przyjęto uczniów kl. I i ich rodziców. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Regina Pioskowik, która przedstawiła wychowawców klas I, oraz nauczycieli pracujących w szkole. Następnie uczniowie klas IV zaprezentowali krótką część artystyczną, obejmującą wykonanie utworów muzycznych i recytację wierszy. Wystąpił również chór szkolny kierowany przez Krzysztofa Dłubisza. Pierwszaki przybyły do szkoły z wychowawczyniami z przedszkola. Pięknie recytowanymi wierszami i kwiatami przywitały dyrekcję szkoły, nauczycieli i wszystkich uczniów. Uroczystość zakończyło złożenie życzeń miłego pobytu w szkole oraz dobrych wyników w nauce. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. Aby zdrowo rozpocząć rok szkolny wszyscy uczniowie oraz ich rodzice mogli poczęstować się jabłkami od polskich sadowników w ramach akcji „Polskie Jabłka”.


Archiwum aktualności z roku szkolnego 2008/2009    2009/2010  2010/2011   2011/2012    2012/2013   2013/2014    2014/2015    2015/2016    2016/2017    2017/2018   2018/2019   2019/2020