Karta rowerowa
Zielona Szkoła 2019

Dzisiaj mamy środę, 19 czerwca 2019 roku.

Florian Adamski

Florian Adamski i jego towarzysze: Cecylia Wisiorek, Wilhelm Met,Franciszek Roj byli absolwentami mysłowickiego Seminarium Nauczycielskiego. Po jego ukończeniu pracowali jako nauczyciele i wychowawcy. W czasie II wojny światowej wspólnie redagowali, wydawali i kolportowali gazetkę „Braciom na otuchę”. Za swoją konspiracyjną działalność zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu w Sosnowcu, a następnie przewieziono ich do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam ich stracono – Florian Adamskiego, Cecylię Wisiorek i Wilhelma Meta 25 stycznia, a 11 kwietnia 1943 Franciszka Roja. Data Święta Szkoły w Chełmie zbiega się z datą śmierci jej patrona (25 stycznia 1943) i dniem nadania szkole imienia (25 stycznia 1985).